تبلیغات
.:: هستن؛ مخمل آبی ::. - جشنواره پسته بوئین‌زهرا؛ فرصتی برای شکوفایی اقتصاد کشاورزی استان
.:: هستن؛ مخمل آبی ::.
برای آسانتر خواندن متن، دکمه های Ctrl و + را همزمان فشار دهید

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

جشنواره پسته بوئین‌زهرا؛ فرصتی برای شکوفایی اقتصاد کشاورزی استان

حسین آذربایجانی

در متون کشاورزی می‌خوانیم که پسته گیاهی است که از دیرباز در نقاط مختلف ایران کشت می‌شده است و جنگل‌های وحشی پسته در ناحیه شمال شرق ایران به ویژه مرز افغانستان و ترکمنستان وجود دارد. گمان می‌رود که درخت پسته حدود 4 ـ 3 هزار سال قبل در ایران اهلی شده و مورد کشت قرار گرفته است. قزوین به عنوان یکی از زیستگاه‌های بومی درخت پسته از سالیان دور باغ‌ها و محصول پسته معروفی داشته و این روزها توجه به کشت این محصول بومی از سوی برخی از کشاورزان در حال افزایش است.

جشنواره پسته بوئین‌زهرا تلاشی بود که به همت استانداری، فرمانداری بوئین‌زهرا، اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری و همچنین اداره کل جهاد کشاورزی برای شناساندن بیشتر و بهتر این محصول برای دومین بار در استان برگزار شد.

قزوین در جایگاه سوم تولید پسته کشور


هفته گذشته دومین جشنواره پسته بوئین‌زهرا در روستای خونان با حضور روح‌ا... ‌بابایی صالح نماینده بوئین‌زهرا و آوج در مجلس شورای اسلامی، حمیده زر‌آبادی نماینده مردم شهرستان قزوین، البرز و آبیک در مجلس شورای اسلامی، بهمن طاهرخانی نماینده شهرستان تاکستان در مجلس شورای اسلامی، مهندس فرخزاد معاون امور عمرانی استانداری قزوین‌، حبیبی مدیر کل امور روستایی استان‌، حضرتی مدیر کل میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری استان قزوین‌، دکتر وکیلی گیلانی رئیس فدراسیون چوگان کشور و جمعی از مسئولین، انجمن نیکوکاران، گردشگران و اهالی روستای خونان برگزار شد.

در این مراسم محمدعلی حضرتی ضمن تبریک برگزاری این رویداد مهم در روستای خونان با اشاره به برگزاری نمایشگاه صنایع‌دستی و هنرهای سنتی در حاشیه برگزاری جشنواره پسته تصریح کرد‌: نمایشگاهی که در این منطقه برگزار شده نمونه‌ای از هویت‌ها و اصالت‌های روستای خونان است که می‌بایست به صورت پررنگ‌تر دیده شود و فرهنگ غنی این روستا به عنوان الگویی برای توسعه پایدار در بین روستاهای همجوار مطرح گردد.

جشنواره پسته؛ راهی برای رونق گردشگری

وی در ادامه با اشاره به ثبت رویدادها و اتفاقات مهم در تقویم گردشگری کشور ابراز داشت : امیدواریم جشن پسته خونان به عنوان یک رویداد ملی در تقویم گردشگری کشور به ثبت برسد و هر ساله شاهد برگزاری این جشن در منطقه بوده و نشاط اجتماعی این مراسم را با میهمانان و مسافران ورودی روستای خونان به اشتراک بگذاریم‌.

بوئین‌زهرا؛ تولید کننده 85 درصد پسته استان


بعد از سخنان حضرتی، نادری، دبیر برگزاری جشنواره پسته با بیان اینکه از چهار هزار و 500 هکتار باغ پسته بارور در استان 85 درصد آن در بوئین‌زهرا قرار دارد؛ افزود: کشاورزان بوئین‌زهرایی سه هزار و 800 هکتار باغ پسته دارند که سالانه حدود 3 هزار تن محصول برداشت می‌کنند.

نادری اعلام کرد: ارقام موجود پسته در این شهرستان به دو دسته داخلی و خارج استانی تقسیم می‌شود که ارقام محلی آن پسته قرمز، سفید، کال خندان، کله بزی، بقالی و تجاری و ارقام خارج استانی هم رقم اوحدی، اکبری، احمدآقایی، کله قوچی، خنجری است.

وی با اشاره به اینکه 80 درصد پسته بوئین‌زهرا از ارقام بومی شامل قرمز پسته، کال خندان، خنجری و آق پسته است؛ خاطرنشان کرد: استان قزوین از نظر تولید پسته در رتبه سوم کشور و از نظر مرغوبیت در جایگاه نخست قرار دارد.

روح‌ا... بابایی صالح نماینده بوئین‌زهرا و آوج در مجلس شورای اسلامی هم در این جشنواره، پسته را از محصولات استراتژیک منطقه دانست و خواهان برنامه‌ریزی برای صادرات شد.

بازده و مصرف آب پسته استان

برای تولید یک محصول، تفاوت هزینه‌ها و فایده‌ها را باید ارزیابی کرد و از این منظر پسته قزوین می‌تواند در تفریق هزینه و فایده سربلند بیرون بیاید. دو سال پیش علیرضا اطلس‌باف کارشناس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین گفته بود: سطح زیرکشت پسته در استان بالغ بر سه هزار و 100 هکتار و عملکرد در واحدسطح نیز 898 کیلوگرم در هکتار است که در یک دوره 20 ساله شاهد کاهش عملکرد بوده‌ایم.

اطلس‌باف تصریح کرد: نیاز آبی در محصول پسته در استان 8900 مترمکعب در هکتار است که با در نظر گرفتن تلفات آب این میزان تا 10 تا 12 هزار مترمکعب هم می‌رسد که باید با روش‌های آبیاری مدرن به کاهش مصرف آب کمک کنیم.

این کارشناس کشاورزی بیان کرد: افت آب در بخش کشاورزی استان زیاد است و نیازمند مدیریت منابع آبی هستیم تا با هزینه کمتری نسبت به تولید محصول اقدام شود.

در همان زمان مهرداد محصص مستشاری رئیس وقت مرکز تحقیقات سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین اظهار داشت: فناوری لازم را برای افزایش عملکرد در تولید محصولات کشاورزی داریم اما بذر و نهال‌گران است و برای کشاورزان صرفه اقتصادی ندارد.

رئیس مرکز تحقیقات سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین تصریح کرد: در مدیریت باغات پسته باید هزینه لازم صورت گیرد و استفاده از پایه‌های جدید و رعایت فاصله کاشت و حرکت در مسیر ایجاد باغ‌های مدرن در اولویت برنامه‌ها باشد تا به نتایج مطلوب دست یابیم.

محبوبیت پسته قزوین در کشورهای دیگر

پسته قزوین همواره از شهرتی ملی و جهانی برخوردار بوده و نسرین رسول‌زاده کارشناس ارشد اقتصاد کشاورزی، در این باره معتقد است: پسته نماد هویت ایرانیان است. جهانیان ایران را به 2 کالا می‌شناسند؛ پسته و فرش. فرش اگر هنر سنتی ایرانی‌هاست؛ پسته برآمده از خاک و تلاش کشاورزان آن است. گیاهان سرمنشا زنجیره غذایی حیات روی کره زمین و به‌عنوان ثروت ملی هر کشور محسوب می‌شوند. پسته یکی از مهم‌ترین اقلام صادراتی ایران است که بیش از 23 درصد از ارزش کل صادرات ایران را به خود اختصاص داده است. تولید و صادرات پسته، سالانه در حدود 1/4 تا 1/7 میلیارد دلار برای ایران درآمدزایی می‌کند.

به گفته رسول‌زاده، ایران بزرگ‌ترین کشور تولیدکننده پسته در دنیاست. پس از ایران، کشور آمریکا که به‌تازگی به جمع کشورهای تولیدکننده پسته پیوسته، در ردیف دوم قرار دارد. کشورهای ترکیه، سوریه، چین، یونان، ایتالیا و تونس از تولیدکنندگان دیگر این محصول هستند. متنوع‌ترین و مرغوب‌ترین نوع پسته در ایران به دست می‌آید و کشورهای دیگر به‌طورمعمول یک نوع پسته دارند که از نظر کیفیت به سطح پسته ایران نمی‌رسد. درخت پسته حدود 3 هزار سال پیش در ایران کشت شد و پس از ایران به سایر نقاط جهان به‌خصوص کشورهای اطراف دریای مدیترانه انتقال یافت. طبق مدارک تاریخی از قدیمی‌ترین نقاط پسته‌خیز ایران می‌توان به مناطق سرخس، گرگان، قم و فردوس اشاره کرد. از 1500 سال پیش در قزوین، سمنان، جیرفت و دامغان کشت این محصول رواج داشته است؛ در حالی‌که قدمت کشت در رفسنجان، کرمان، یزد، سیرجان و اصفهان 100 تا 250 سال است. اکنون استان کرمان و منطقه رفسنجان به‌عنوان مهم‌ترین منطقه پسته‌کاری ایران و جهان محسوب می‌‌شوند.

حرکت استان قزوین از رتبه هشتم تولید پسته تا رتبه سوم

طبق آماری که سه سال پیش منتشر شده بود سطح زیر کشت پسته در استان قزوین 4 هزار هکتار (بارور و غیر بارور) و میزان تولید پسته 2500 تن بوده که از این مقدار 1000 تن به کشور آلمان و کشورهای حوزه خلیج‌فارس صادر می‌شده است. استان قزوین در طی 5 سال گذشته از لحاظ تولید پسته در کشور از رتبه هشتم به رتبه سوم رسیده و این نشانه خوبی است. پسته قزوین به دلیل داشتن رنگ سبز عالی، اُمگا 3، اسیدآمینه‌های ضروری و عطر و طعم ویژه، محبوبیت خاصی در جهان دارد و اغلب در صنایع غذایی و شیرینی‌پزی به کار می‌رود. ارقام مهم پسته بومی استان که شناسایی‌شده‌اند عبارت‌اند از: کله بزی، قرمز پسته، سفید پسته، شمشیری، بقالی، کال خندان و بادامی.

تلاش برای ارزیابی و حفظ ارقام پسته استان


دو سال پیش یک عضو هیات علمی مرکز تحقیقات جهاد کشاورزی استان قزوین با اشاره به کشت پسته در سطح کشور و استان قزوین اظهار کرد: بیشترین کشت پسته استان در شهرستان بوئین‌زهرا است.

سعید کاشانی‌زاده در همایش علمی تخصصی مباحث نوین در افزایش بهره‌وری باغات پسته که اواخر اسفند 93 با حضور محققان مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی، کارشناسان و پسته‌کاران استان قزوین برگزار شد؛ با بیان اینکه بررسی جمع‌آوری حفاظت اطلاعات و ارزیابی ذخایر پسته کشور در استان‌هایی مانند استان کرمان، یزد، خراسان رضوی، سیستان و بلوچستان و قزوین صورت گرفته است؛ عنوان کرد: 12 رقم پسته در استان قزوین وجود دارد که نمونه‌های این ارقام شامل ارقام بادامی، کله‌بزی، قرمز پسته، شمشیری، سفید پسته و اخته ذغالی یا رقم مادری هستند.

سطح زیر کشت پسته در کشور

طبق آمار رسمی وزارت جهاد و کشاورزی، در حال حاضر سطح زیر کشت پسته ایران بیش از 360 هزار هکتار است که استان کرمان با مجموع بیش از 270 هزار هکتار باغ های بارور وغیربارور حدود 77 درصد محصول کل کشور را تولید و به عنوان مهمترین منطفه پسته کاری ایران و دنیا محسوب می‌شود. ضمناً سایر استان‌های پسته‌خیز عبارتند از: یزد، خراسان، فارس، سمنان، سیستان و بلوچستان، قزوین، مرکزی، اصفهان و قم که بیش از 90 هزار هکتار سطح زیر کشت باقیمانده را به خود اختصاص می‌دهند.

بازده 5 تن پسته خشک در هکتار قزوین


پیله‌فروش با بیان اینکه در برخی از سال‌ها در استان قزوین تا 5 تن پسته خشک در هکتار برداشت شده است؛ متذکر شد: از هر کیلو پسته تر به طور متوسط یک سوم خشک در این استان می‌دهد.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین متذکر شد: میزان تولید متوسط کشوری پسته بین 900 کیلو در هکتار تا یک تن است.

بازده پسته در جهان

براساس اطلاعات به دست آمده از فائو در سال 1997، متوسط عملکرد پسته در جهان 879 کیلوگرم درهکتار بوده است. در بین کشورهای عمده تولید‌کننده پسته در سال 1997 ایالات متحده آمریکا با تولید متوسط 3085 کیلوگرم در هکتار بالاترین عملکرد را به خود اختصاص داده است ونسبت آن به عملکرد جهانی 351  درصد بالاتر است.

پس از آن ترکیه با تولید 1715 کیلوگرم در هکتار در جایگاه دوم قرار دارد‌. کشورهای ‌چین، سوریه و یونان نیز به ترتیب با عملکرد‌های 1635، 1687، 990 کیلوگرم ‌در هکتار در رتبه‌های بعدی قرار گرفته‌اند که بالاتر از عملکرد جهانی بوده است‌. کشور تونس با متوسط تولید 53 کیلوگرم در هکتار کمترین عملکرد در بین کشورهای عمده تولید‌کننده این محصول به خود اختصاص داده است‌‌. در سال 1997 عملکرد در هکتار پسته ایران 453 کیلوگرم و نسبت به متوسط جهانی 52 درصد بوده است‌.  

عملکرد پسته در ایران  


عملکرد در هکتار پسته کل کشور در سال زراعی 76 ـ 1375‌، 453  کیلوگرم بوده که نسبت به سال قبل از آن حدود 60 درصد و نسبت به سال پایه (67) ، 55 درصد کاهش داشته است‌. در دوره ده ساله مورد بررسی بیشترین مقدار عملکرد پسته با 1175 کیلوگرم به سال زراعی 71 ـ 1370 و کمترین آن با 453 کیلوگرم به سال زراعی 76 ـ 1375 اختصاص داشته است‌. در سال پایه مورد بررسی دربین استان‌های کشور، استان تهران با 3716 کیلوگرم تولید در واحد سطح بالاترین واستان گلستان با 100 کیلوگرم در واحد سطح پایین‌ترین تولید را دارا می‌باشد.

پیشینه جشنواره پسته در استان


اگرچه مسئولان جشنواره پسته امسال را «دومین جشنواره پسته استان» نام گذاشته بودند؛ اما سال 89 نیز جشنواره دیگری در روستای خونان از توابع شهرستان بوئین‌زهرا برگزار شد که اسم آن هم «دومین جشنواره پسته استان» بود. بدیهی است که وقتی کاری موثر و با برنامه به این کیفیت اجرا می‌شود؛ این ترتیب‌ها نیز باید مورد توجه قرار گیرد. در آن جشنواره مسعود ربانی معاون وقت بهبود تولیدات کشاورزی سازمان جهاد کشاوری استان قزوین اظهار داشت: به منظور افزایش تولید در واحد سطح با اجرای طرح‌های تحقیقی و انتقال یافته‌های جدید به کشاورزان کارهای ارزشمندی صورت گرفته و مورد استقبال کشاورزان هم قرار گرفته است. ربانی تصریح کرد: طرح الگوی کشت از دو سال قبل در بیش از 400 هکتار از اراضی استان اجرا شده و طرح تسریع در انتقال یافته‌ها نیز سال گذشته در 40 هکتار اجرا شد و امسال در 30 هکتار در حال اجراست که در آن با ارائه کشت تلفیقی از گونه‌های مرغوب که بیشترین تولید را دارد به پایداری تولید کمک می‌کنیم.

به گزارش مهر، معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خاطرنشان کرد: پسته قزوین از نظر رنگ، املاح معدنی، و کیفیت در رتبه بالایی است و به کشورهای اروپایی،عربی و آمریکا صادر می‌شود و به منظور افزایش راندمان تولید بیش از یک هزارهکتار از باغات پسته در منطقه تحت پوشش آبیاری نوین قرار گرفته است.

در ادامه آن جشنواره ابوالفضل طاهرخانی فرماندار اسبق بوئین زهرا گفته بود: در چند سال اخیر در اجرای سیستم آبیاری تحت فشار و یکپارچه سازی اراضی 10 تا 20 برابر دولت‌های قبلی کار شده است و سالانه 300 تا 400 هکتار به سطح باغات پسته این منطقه اضافه می‌شود که در افزایش درآمد کشاورزان نقش موثری دارد.

شعبان‌نژاد مدیر سابق جهاد کشاورزی شهرستان بوئین زهرا هم در آن جشنواره گفته بود: با اجرای سیستم آبیاری قطره‌ای در یک هزار و 370 هکتار از باغات پسته محصول بهتری حاصل شده است. وی گفت: بی از 50 درصد محصول پسته استان در شهرستان بویئن زهرا تولید می‌شود به همین دلیل جشن پسته سال گذشته در روستای حسین‌آباد و امسال در روستای خونان که از مراکز مهم تولید پسته استان هستند؛ اجرا شد و در سال‌های آتی هم این مراسم در روستاهای دیگر منطقه برگزار خواهد شد.

نبود صنایع بسته‌بندی و فرآوری مشکل پسته‌کاران


خبرنگار مهر در قزوین در حاشیه برگزارش جشنواره پسته در گفتگو با تعدادی از باغداران و کارشناسان کشاورزی مشکلات این حوزه را جویا شد که مصاحبه شوندگان مهم‌ترین مشکلات پسته کاران را نبود صنایع تبدیلی و بسته‌بندی مناسب، کمبود ترمینال‌های صبط بهداشتی و مکانیزه پسته عنوان کردند که به علت عدم جذب محصول در زمان برداشت قیمت در دست دلالان منطقه شناور بوده و به قیمت واقعی نمی‌رسد و موجب زیان باغداران می‌شود. همچنین عدم پویایی و فعال شدن تعاونی پسته‌کاران که موجب تضییع حقوق باغداران شده از دیگر مسایل مطرح شده از سوی باغداران استان بود که به نظر می‌رسد با فعال کردن این تعاونی‌ها و حمایت جدی از آن می‌توان امیدوار بود بخشی از مشکلات موجود برطرف شود. در استان قزوین بیش از هشت هزار هکتار از اراضی و باغات زیر کشت پسته رفته است و بطور میانگین سالانه هشت هزار تن محصول درآنها تولید می‌شود.

پسته قزوین رتبه نخست کشور از لحاظ کیفیت


شهرستان بوئین‌زهرا در جنوب غربی قزوین با داشتن آب و هوایی نسبتا گرم و خشک و بارندگی متوسط 270 میلیمتر و داشتن دو هزار و 150 حلقه چاه عمیق و 88 رشته قنات یکی از حاصلخیز‌ترین دشت‌های کشور محسوب می‌شود. سابقه کشت پسته در استان قزوین به یک هزار و 500 سال پیش بازمی‌گردد و امروزه سطح زیر کشت پسته در ایران با بیش از 360 هزار هکتار با تولید بالغ بر 238 هزار تن می‌باشد که در این میان حدود هشت هزار هکتار از باغات و اراضی به کشت این محصول در استان قزوین اختصاص یافته است. شهرستان بوئین‌زهرا با دارا بودن یک هزار و 23 هکتار نهال و سه هزار و 229 هکتار باغ بارور و در مجموع چهار هزار و 252 هکتار و میانگین عملکرد 950 کیلوگرم در هکتار و تولید سالانه سه هزار و 68 تن پسته مقام اول تولید را در استان به خود اختصاص داده است. ارقام موجود پسته در شهرستان بوئین‌زهرا به دو دسته داخلی و خارج استانی تقسیم می‌شود که از ارقام محلی می‌توان به پسته قرمز، سفید، کال خندان، کله بزی، بقالی و تجاری اشاره کرد و ارقام خارج استانی هم رقم اوحدی، اکبری، احمدآقایی، کله قوچی، خنجری است. تیپ اکثر درختان ارقام داخل استانی هم چتری و قائم و محصول آن با مغز سبز رنگ، چربی بالا، اسید آمینه‌های مناسب و ضروری و پروتئین بالا با قابلیت ورقه و خلال شدن با عطر و طعم مناسب و اندازه‌های کوچک است. اندازه(کوچک) پسته قزوین با ارقام دیگر کشور متفاوت بوده به طوری که هر 100 گرم پسته بوئین‌زهرا حدود 110 تا 120 دانه (5/1 برابر پسته معمولی) و مقدار انرژی آن حدودا 626 کیلوکالری است.

لزوم افزایش تحقیقات درباره پسته قزوین

دو سال پیش بود که خبر اجرای 12 طرح پژوهشی در ایستگاه تحقیقاتی پسته قزوین در ولایت منتشر شد. رییس مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان قزوین با اشاره به فعالیت‌های عمرانی و تحقیقاتی در ایستگاه تحقیقاتی پسته قزوین گفته بود: تاثیر کاربرد اسید جیبرلیک بر روی سال آوری و برخی از صفات کمی و کیفی پسته رقم اوحدی، بررسی شناسایی و جمع‌آوری ارقام پسته درقزوین، تاثیر کاربرد روغن ولک و زمان پخش آن بر روی عملکرد کیفیت میوه ارقام تجاری پسته در قزوین و رفسنجان، بررسی شناسایی جمع‌آوری حفاظت، احیا، ارزیابی و ذخایر تورانی پسته کشور و بررسی وضعیت بور در آب، خاک و گیاه پسته درمناطق پسته کاری ایران ازجمله طرح‌های شاخص اجرا شده است.

به گزارش ایرنا، مهرزاد محصص مستشاری در همایش علمی تخصصی مباحث نوین در افزایش بهره وری باغات پسته که با حضور جمعی از مسئولین و کشاورزان پسته کار برگزار شده بود؛ افزود: بررسی اثر دما بر روند گل‌دهی و میوه‌دهی پسته، مطالعه سرمازدگی ارقام عمده تجاری پسته در قزوین، بررسی نوسانات جمعیت پسته، شناسایی نماتدهای مهم انگلی باغات پسته و بررسی کارآبی حشره‌کش جدید در کنترل پروانه چوبخوار نیز از دیگر طرح‌های شاخص اجرایی است.

وی تاکید کرد: طرح اثر گرده‌افشانی کنترل شده مصنوعی بر صدمات کمی و کیفی، شناخت ناهنجاری‌های تغذیه‌ای و تعیین حد مطلوب غلظت عناصر غذایی، انگشت‌‌نگاری ارقام پسته باغات سنتی قزوین نیز ازجمله طرح‌های در دست اجرا است.

رییس مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان قزوین در ادامه به سال تاسیس ایستگاه تحقیقاتی پسته یزبر قزوین اشاره کرد و گفت: این مرکز در سال 1372 تاسیس و در سال 1378 فعالیت‌های عمرانی و تحقیقاتی خود را آغاز کرده است.

هدف‌گذاری برای پسته استان

اهمیت دادن به این پژوهش‌ها و ادامه آنها در سه بخش تولید، فرآوری و بازاریابی می‌تواند با حل بخشی از مشکلات کشاورزی و آب استان، اشتغالزایی و ارزآوری قابل توجهی داشته باشد. شایسته است مسئولان اداره کل جهادکشاورزی استان قزوین هر چه سریعتر با کمک گرفتن از کارشناسان و خبرگان این حوزه نسبت به برنامه‌ریزی و هدف‌گذاری برای رشد تولید و صادرات این محصول مهم و ارزآور اقدامات لازم را انجام دهند.

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

درباره وبلاگ

حسین آذربایجانی
عضو انجمن زبانشناسی شناختی آلمان (Deutsche Gesellschaft für Kognitive Linguistik)
صاحب امتیاز و مدیرمسئول هفته نامه آوای چیستا
عضو هیات رییسه انجمن کان ذن ریو کاراته استان قزوین
عضو هیات مدیره کانون آوای چیستا (حوزه فعالیت: تحکیم بنیان خانواده)
پژوهشگر نورومارکتینگ، عصب شناسی زبان، رسانه و ارتباطات
دانشجوی دکترای تخصصی زبانشناسی شناختی پژوهشکده علوم شناختی IRICSS
(موضوع پایان نامه: نورومارکتینگ، سیستم لیمبیک مغز و تاثیر تبلیغات و پروپاگاندا
استاد راهنما: پروفسور حسن عشایری
استاد مشاور: پروفسور رضا نیلی پور)
کارشناسی ارشد زبانشناسی علامه طباطبایی تهران 88 تا 90
(موضوع پایان نامه: استعاره در مطبوعات فارسی زبان
استاد راهنما: دکتر کورش صفوی
استاد مشاور: دکتر یونس شکرخواه)
کارشناسی مترجمی زبان انگلیسی دانشگاه پیام نور قزوین 83 تا 87
عضو انجمن علوم اعصاب ایران
عضو انجمن زبانشناسی ایران
مدرس روانشناسی شناختی، زبان انگلیسی، مکاتبات اداری، بازاریابی و تبلیغات، زبانشناسی و فنون ترجمه 89 تا کنون در دانشگاههای غیرانتفاعی و پیام نور و آموزشگاههای مختلف عمدتا تهران و قزوین
مترجم آزاد در حوزه متون ادبی و علوم انسانی 84 تا کنون
خبرنگار و نویسنده ستون «زیر سقف قزوین» هفته نامه تابان از 87 تا کنون
دبیرکل انجمن مترجمان جوان ققنوس 84 تا کنون
دبیرکل انجمن علمی زبان انگلیسی دانشگاه پیام نور قزوین 85 تا 87
دبیر گروه سیاسی هفته نامه حدیث قزوین 85 تا 87
خبرنگار و دبیر سرویس سیاسی خبرگزاری ایسنا قزوین 85 تا 86
عضو تحریریه ویژه نامه «حدیث نو» قزوین 85 تا 86
همکاری نامنظم به عنوان مترجم افتخاری ستون «گشتی در دنیای خبر» روزنامه ولایت قزوین از 79 تا 81
تماس:
Mail: zsqazvin(at)gmail(dot)com
Tel: 9354821851
مدیر وبلاگ : .

آخرین پست ها

جستجو

نویسندگان