تبلیغات
.:: هستن؛ مخمل آبی ::. - تَکرار میثاق قزوین با تدبیر و امید؛ سفرنامه کاروان هیات دولت
.:: هستن؛ مخمل آبی ::.
برای آسانتر خواندن متن، دکمه های Ctrl و + را همزمان فشار دهید

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

تَکرار میثاق قزوین با تدبیر و امید؛ سفرنامه کاروان هیات دولت

حسین آذربایجانی
انتظار از قبل انتخابات خرداد ۹۲ شروع شده بود؛ وقتی زمزمه های حضور حسن روحانی به عنوان نامزد مورد حمایت اصلاح طلبان در استان قزوین بین مردم پیچید و با کارشکنی های عده ای آن روزها این دید و بازدید میسر نشد. بعد از پیروزی حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری ۹۲ انتظار حضور او در استان قزوین همچنان ادامه یافت اما جزو دغدغه ها و اولویت های استاندار وقت نبود. دو سال گذشت و فریدون همتی، به ساختمان استانداری قزوین آمد. همتی از همان روزهای اول استانداری اش دعوت از ییس جمهور برای سفر به استان را به عنوان یکی از اهداف خود اعلام کرد. مدتی گذشت و پیگیری های استاندار برای این سفر ادامه یافت. پس از کش و قوس های چندماهه و یکی دو بار تعویق سفر، چندی پیش خبری گرمای تابستان امسال را برای هم استانی ها بیشتر کرد. رییس جمهور، حسن روحانی، اوایل مهرماه به قزوین می آید. این سفر البته پیش مقدمه هایی داشت.
مرداد و شهریور از نظر سفر مقامات دولتی ماههای پرترددی در استان بود و رییس دولت تدبیر و امید ابتدا وزرا و معاونانش را به قزوین فرستاد تا از چند و چون اوضاع این استان باخبرش کنند و پس از ارزیابی همه موارد، خودش قول سفر به سی و یکمین استان در سفرهای استانی را داد. در دو ماه آخر تابستان قزوین میزبان معاون اول رییس جمهور، وزرای کشاورزی و کشور، معاونان این وزرا و معاون حقوقی رییس جمهور و بسیاری از شخصیت های مهم دولت بود. گزارش این سفرها روحانی را برای سفر به استان قزوین مجاب تر کرد و نهایتا هفتم مهرماه برای این سفر مقرر شد.

** سمپاشی بی فایده دلواپسان علیه شور و امید استان
دلواپسان و مخالفان دولت در رسانه هایشان پیش بینی کرده بودند سفر ریاست جمهوری به استان قزوین که قرار بود ۲ روزه باشد به علت آنچه آنان «اقبال اندک مردم به این سفر» ارزیابی کرده بودند، یک روزه شود. سمپاشی این گروه و رسانه ها و تریبون هایش به جایی رسید که حتی برخی از آنان با تزویر خاصی از خالی ماندن جایگاه شنوندگان سخنرانی رییس جمهور می گفتند و خود را دلسوز جلوه می دادند. این سمپاشی ها اما با آگاهی مردم بی اثر می ماند و سرخط خبرهای مهم برای مردم یک جمله بود؛ «رییس جمهور، حسن روحانی چهارشنبه مهمان قزوین است.»

** اثر بومرنگ و بی اعتباری دلواپسان نزد مردم
در علوم ارتباطات و رسانه بحث مهمی به نام «اثر بومرنگ» داریم که هر شخص، گروه یا رسانه ای باید تلاش کند از افتادن در باتلاق آن پیشگیری کند. دلواپسان مخالف دولت اما در جریان این سفر برای چندمین بار در استان فرورفتن خود در باتلاق اثر بومرنگ را دیدند ولی باز هم عبرت نگرفتند و کوشیدند با جنجال و شانتاژ ارزش حضور مردم را کاهش دهند.
در فرایند ارتباطات پنج عنصر یا رکن قابل تمییز است: فرستنده، گیرنده، پیام (محتوا)، وسیله ارتباطی، و اثر ارتباط. در اندیشه‌های جدید، فرستنده پیام را تنها عنصر تأثیربخش در گردونه‌ی ارتباط نمی‌دانند؛ بلکه بر این اعتقادند که دیگر ارکان ارتباط (گیرنده، وسیله و ارتباط)، خود دارای تأثیری ویژه‌اند. گیرنده پیام، به‌صور گوناگونی امکان می‌یابد که بر فرستنده تأثیر بگذارد و این تأثیر بازگشتی را می‌توان عمل وارونه یا بومرنگ نامید.
این وارونگی تأثیر، گاه، موضوع ارتباط را دربرمی‌گیرد و مخاطب را به‌سمتی می‌برد که خلاف نظر فرستنده پیام بوده است. برای نمونه، فرستنده پیام شروع به هشدار دادن درباره محتوای زیان‌بار یک کتاب یا یک شبکه تلویزیونی می‌کند و مخاطبان از سر کنجکاوی و یا به‌دلیل حریص شدن بر آنچه از آن منع شده‌اند، به‌سراغ آن کتاب یا شبکه می‌روند.
اثر بومرنگی، گاهی نیز در پی تکرار پیام ایجاد می‌شود. در این حالت، حتی اگر پیام، با نگرش‌های مخاطبان همسویی و هم‌خوانی داشته باشد، تکرار آن موجب می‌شود که التزام و تقیّد به این نگرش‌ها کاهش یابد و یا اندک اندک دافعه‌ای نسبت به آنها پدید آید.
وارونگی، همچنین گاهی، خود فرستنده پیام را در موضع ترس قرار می‌دهد و بر او، اثری منفی می‌نهد. هراس رسانه‌های ایران تا چندی پیشتر برای آگاهی‌رسانی درباره بیماری ایدز به‌دلیل واهمه از واکنش منفی برخی از مخاطبان در همین گروه قرار می‌گیرد.
اثر بومرنگی، گاهی نیز به‌دلیل استفاده از شیوه و مجرای نادرست ارتباطی پدید می‌آید. برای نمونه، در سالی‌که به‌نام "اصلاح الگوی مصرف" خوانده می‌شود، اگر روابط عمومی یک سازمان توصیه‌های خود برای صرفه‌جویی در سازمان را در شکل و شمایلی پر زرق و برق و کتابچه‌ای نفیس و گران‌قیمت ارائه کند، محتوای پیامش با بی‌اعتمادی و یا وارونه شدن تأثیر در میان مخاطبان رو‌به‌رو می‌شود.

** ضربه بومرنگ بر توهمات دلواپسان
این بومرنگی که دلواپسان با تخریب و توهین و ادعاهای واهی پرتاب کرده بودند روز هفتم مهرماه بر فرق خودشان اصابت کرد و مردم با حضور حداکثری خود بار دیگر وحدت و همدلی برای حمایت از عقلانیت و تدبیر را نشان دادند. هرچند به باور نگارنده در سرزمینی در حال توسعه، اصولا نباید صرف حضور مردم اصل باشد، اما راه بهتری برای نشان دادن حمایت نیست و در سوی دیگر عرف و رسم جامعه این است. به همین خاطر گاهی لازم است مردم با برخی افراد و گروهها که تجمعی نهایتا ۱۰۰۰ نفره در پارک را رستاخیز و فتح الفتوح جلوه می دهند، با حضوری حداقل ۲۰ هزارنفری در استقبال از رییس جمهور محبوب، به زبانی که دلواپسان می فهمند سخن بگویند.

** تشکر معاون اجرایی رییس جمهور از حضور مردم
شکوه و عظمت استقبال مردم استان از حسن روحانی و هیات دولت به حدی بود که بارها اعضای کابینه اذعان کردند در هیچ یک از ۳۰ سفر استانی پیشین، چنین عظمت و شکوهی از حضور مردم را به چشم ندیدند و معاون اجرایی رییس جمهور نیز در پی استقبال باشکوه و حماسی مردم قزوین از رییس جمهور طی پیامی رسمی از مردم استان تشکر کرد و گفت: استقبال حماسی و باشکوه مردم استان قزوین بی شک پشتوانه بزرگ و محکمی برای دولت تدبیر و امیدخواهد بود و البته بار مسوولیت دولت را در قبال این مردم آگاه و قدرشناس صد چندان کرد. اینجانب به سهم خود از آحاد مردم شریف و بزرگوار استان قزوین و نخبگان این ملت تقدیر و تشکر می‌کنم.

** دانشجویان و تکرار امید در قزوین
سر تا ته خبر یک جمله بود؛ رییس جمهور به قزوین می آید. این خبر و انتشارش در استان موجی از شور و امید به تدبیر دولت روحانی برای مشکلات و معضلات کهنه قزوین ایجاد کرد و اندک زمانی نگذشت که دیگر نقل هر محفلی سفر ریاست جمهوری به استان بود. در دانشگاه های استان دانشجویان با وجود محدودیت ها، دیگران را به حضور پرشور در استقبال از رییس جمهور دعوت می کردند. دانش آموزان از اینکه رییس جمهورشان را می بینند و صدایش را از جایی بجز رادیو و تلویزیون می شنوند هیجان زده بودند. جوانان به امید دیده شدن و شنیده شدن حرف هایشان مشتاق حضور پای سخنان رییس جمهور بودند و مسن ترها که خاطره رییس جمهور پیشین و رییس دولت غارت و تاراج هنوز در یادشان بود، به یاد روزهای خوش گذشته می خواستند تدبیر و امید را تکرار کنند.
فضای دانشگاه در روزهای منتهی به سفر رییس جمهور دیدنی بود و بدون اینکه کسی سیب زمینی یا بورسیه حاصل از پول اختلاس بین دانشجویان توزیع کرده باشد، این قشر فرهیخته و اندیشمند برای نشان دادن حمایت خود از عقلانیت و تدبیر سر از پا نمی شناخت و در هر گوشه ای از محوطه دانشگاه های استان می شد دانشجویان پرشور و شعوری را دید که با استدلال و منطق به دفاع و تبیین عملکرد دولت روحانی پرداخته و سعی می کردند دیگران را نیز برای حضور و استقبال از رییس جمهور دعوت کنند.

** ورزشکاران در خط مقدم دفاع از روحانی
چند روز پیش از سفر ریاست جمهوری به استان همراه با تعدادی از جوانان ورزشکار و قهرمانان ملی و بین المللی شهر اقبالیه به دیدار محمدباقر کشفی، جانشین استاندار قزوین در ستاد سفر رئیس جمهور، رفتیم تا داوطلبانه بخشی از کار دعوت از مردم برای استقبال از کاروان تدبیر و امید را به دوش بگیریم. در این دیدار قهرمانان ورزشی و مربیان ضمن تقدیر از حمایت های فرماندار و استاندار قزوین از ورزشکاران، بر حمایت قاطع خود از دولت تدبیر و امید تاکید کرده و گفتند از تمام ظرفیت خود برای دعوت از مردم و طرفدارانشان استفاده خواهند کرد تا قزوین میزبان شایسته ای برای این مهمان عزیز باشد.
اجرای این قول حمایت دیدنی بود و بلافاصله پس از خروج از استانداری آغاز شد. ورزشکاران و قهرمانان شهر محروم اقبالیه برای سفر ریاست جمهوری سنگ تمام گذاشتند و در کنار ورزشکاران و جوانان شهرها و روستاهای دیگر استان از تمام ظرفیت های خود استفاده کردند تا حضور حداکثری مردم در استقبال از رییس جمهور محبوب، رشته توهمات دلواپسان را پنبه کند.

** اصحاب رسانه؛ صاحبان مجلس
رییس دولت پیشین با برخوردهای احساسی و امنیتی خود و زیردستانش چنان بلایی بر سر اصحاب رسانه آورده بود که کسی جرات گفتن یا نوشتن یا حتی اندک تحرکی نداشت. هرچند ما در همان سالهای سیاه نیز در تابان می نوشتیم و هزینه می دادیم؛ اما بعد از پیروزی گفتمان تدبیر بر گفتمان خشم و خشونت، فضای رسانه ها اندکی بازتر شد و هوایی برای تنفس در اختیار خبرنگاران قرار گرفت. این باز شدن فضا به علاوه نگاه و احترام دولت روحانی به رسانه و اهالی رسانه در گفتار و رفتار دولتمردان بخصوص وزیر اطلاعات این دولت هویدا بود که بجای برخوردهای آهنین سابق، اصحاب رسانه را مورد تفقد قرار داد و به خاطر همراهی با دولت و ملت برای کشف و پیشگیری از تکرار فسادهای مالی و اداری از رسانه ها تشکر کرد.
بخش دیگری از این ارتباط و تعامل مثبت دولت با رسانه ها را می شد در سخنان فریدون همتی استاندار قزوین مشاهده کرد که چهارم مهرماه، در سالن اجتماعات استانداری به تبیین برنامه‌ های سفر ریاست جمهوری پرداخت و با تاکید بر اینکه سفر رییس جمهور به استان قزوین مایه خیر و برکت است ابراز کرد: دکتر روحانی دومین شخص بعد از رهبر معظم انقلاب هستند و جایگاه ایشان موجب وحدت ملی است، رییس جمهور متعلق به تمام مردم هستند و در سفرهای استانی باید به این ابعاد ملی، کلانی، تقویت دولت و نظام توجه کنیم و با همه‌ی سلایقی که داریم دست به دست هم دهیم تا سفر پر برکتی باشد.
وی در ادامه بیان کرد: مردم قزوین 7 مهر ماه در ورزشگاه شهید رجایی از رییس جمهور استقبال خواهند کرد و این مراسم استقبال در تاریخ قزوین از سفرهای بی‌نظیر ثبت و ضبط خواهد شد، باید وحدت و همگرایی در  همه‌ نیروها وجود داشته باشد و مردم و رسانه‌ها به نکات حاشیه‌ای نپردازند.
استاندار قزوین با بیان این که اصحاب رسانه صاحب مجلس هستند ابراز کرد: خبرنگاران باید به عنوان مسؤولان گوشه‌ای از کار وسیع استقبال را بر عهده بگیرند و افکار عمومی را جهت دهی کنند تا استان قزوین محور خوبی‌ها برای کشور باشد.

** از ضعف رسانه ای تا قدرت رسانه ای
اصحاب رسانه استان هم این حسن نظر و اعتماد دولت به توانمندی هاشان را در ۲ روز سفر ریاست جمهوری به نحو احسن پاسخ دادند و با مدیریت و راهنمایی نصرت اله علیرضایی، رئیس کمیته اطلاع رسانی سفر رئیس جمهور به قزوین، دوشادوش دیگر اعضای این کمیته تلاشی شبانه روزی برای اطلاع رسانی بهینه و به موقع خبرهای این سفر داشتند تا جایی که رییس جمهور در آخرین ساعات حضور در استان از زحمات و تلاش های آنان تقدیر و تشکر کرد.
در حالی که از ابتدای دولت تدبیر و امید همگان بر این نکته اذعان دارند که ضعف رسانه ای در تبیین عملکرد و دفاع از کارنامه دولتمردان حسن روحانی یکی از مهمترین آسیب ها و ضعف های این دولت است، اما اعتماد به اهالی رسانه و حمایت از آنان در این سفر نشان داد اگر دولت نگاه بهتری به اصحاب رسانه داشته باشد، رسانه ها قادرند به بهترین نحو در اطلاع رسانی و تبیین عملکرد و گفتمان تدبیر و امید به یاری دولت بیایند.
** وسعت تلاش رسانه ها
گستره این یاری و تعامل رسانه ای به حدی وسیع بود که به گفته مسئول کمیته اطلاع رسانی و تبلیغات سفر ریاست جمهوری به استان قزوین ۲۵۰ خبرنگار و عکاس محلی و ملی، برنامه های سفر رئیس جمهور به قزوین را پوشش دادند.
نصرت الله علیرضایی با اعلام این خبر افزود: اطلاع رسانی از برنامه های سفر رئیس جمهور و هیئت همراه به استان قزوین از جمله اقدامات محوری و اساسی در این سفر است که مقدمات و ملزومات آن به طور کامل فراهم شده است.
علیرضایی تصریح کرد: در تمامی برنامه های  سفر اتاق جداگانه ای با تمامی زیرساخت ها و تجهیزات لازم جهت ارسال اخبار و تصاویر پیش بینی شده که خبرنگاران و عکاسان و تصویربرداران می توانند جهت سرعت در انعکاس اطلاعات و تصاویر از این امکانات استفاده کنند.

** حضور خیره کننده مردم در استقبال از رییس جمهور محبوب
این تلاش ها روز هفتم مهرماه به ثمر نشست و چنان جمعیت عظیمی به حمایت از دولت تدبیر و امید به ورزشگاه شهیدرجایی سرازیر شد که گرچه همگان به چشم دیدند، اما باز هم دلواپسان با تجمعی ۱۰-۱۵ نفره و حمل دست نوشته هایی درباره برجام و پاسپورت و... برای رسانه های بیگانه خوراک خبری تهیه کردند.
این تجمع چندنفره پس از اتمام سخنرانی رییس جمهور در جمعی حداقل ۲۰ هزارنفره، در گوشه ای از چهارراه ولیعصر تلاش می کرد اوضاع را متشنج کند و از میان سیل جمعیتی که از ورزشگاه شهیدرجایی خارج می شد، برای مطامع خود ماهی بگیرد، اما با بی اعتنایی مردم روبرو شد و پس از چند دقیقه فرار را بر قرار ترجیح دادند. در این تجمع معدود که عکس های متعددی از آن در برخی رسانه های دلواپس منتشر شد، دست نوشته هایی با مضمون «عزت پاسپورت ایرانی» دیده می شد اما نکته ای که یکی از افراد مسن به این جمع گفت جالب توجه بود. مرد سپیدمویی که از سخنرانی رییس جمهور برمی گشت، با لهجه شیرین قزوینی و طنازی خاص خود گفت: حالا ببم جان چند نفر شما پاسپورت دارید که عزتش را مدانید؟
سواستفاده دلواپسان از جوانان و نوجوانان جالب است؛ کسانی را فریب داده و به تجمع واداشته بودند که عمدتا یا سن قانونی برای اخذ پاسپورت نداشتند و یا از وجنات شان پیدا بود تاکنون پایشان را از استان یا نهایتا کشور بیرون نگذاشته اند تا پاسپورت را حتی از نزدیک دیده باشند. چه رسد به اینکه عزت و احترام آن را پیش و پس از دولت معجزه هزاره درک کرده باشند. این موضوع البته مشابه زیاد دارد و از کسانی که از املا و تلفظ صحیح NPT یا FATF عاجزند، جز این نمی توان انتظار داشت.

** خط بطلان استاندار و نماینده ولی فقیه بر توهمات دلواپسان
این دست و پا زدن های دلواپسان در حالی بود که نماینده ولی فقیه و امام جمعه قزوین و استاندار قزوین با صدور پیام مشترکی از حضور مردم در مراسم استقبال از رئیس جمهور کشورمان تشکر و قدردانی کردند و بر اصالت شکوه و عظمت این حضور صحه گذاشتند.
به گزارش روابط عمومی استانداری قزوین، در پی استقبال خوب مردم استان از دکتر روحانی و هیئت دولت در سفر به قزوین آیت الله عابدینی نماینده ولی فقیه و امام جمعه قزوین و فریدون همتی استاندار قزوین با صدورپیام مشترکی از این حضور گرم مردمی تشکر کردند.
در این پیام آمده است: مردم، انقلابی، شهید پرور و فرهیخته استان قزوین همراه با استقبالی کم نظیر و حماسی از رئیس جمهور محترم و هیئت محترم دولت، نمادی وصف ناپذیر از اتحاد و همدلی را از خود به جای گذاشتند.
این جانبان بر خود فرض می دانیم از حضور آگاهانه خانواده های معظم شهدا و ایثارگران؛ روحانیان گرانقدر؛ احزاب و گروههای سیاسی، اجتماعی و فرهنگی؛ دانشگاهیان و فرهیختگان، جوانان، هنرمندان، ورزشکاران، نیروهای نظامی و انتظامی؛ اصحاب قلم و رسانه و اقشار مختلف مردم دیارشهیدان رجایی، بابایی، لشگری و سید آزادگان ابوترابی صمیمانه تقدیر وتشکر کنیم.
امید است به یاری خداوند متعال دستاوردها و مصوبات این سفر، فصل جدیدی از رشد و پیشرفت استان قزوین را فراهم کند.

پنجشنبه 15 مهر 1395 03:43 ب.ظ
آقای محترم انسان برای هرکی سینه بزنه با همون محشور میشه خوب این دوستان هم ارزانی شما با هم محشور شوید
ناشناس
پنجشنبه 15 مهر 1395 09:49 ق.ظ
تا انجای که من اطلاع دارمبیشتر استقبال کنندکاندانشاموزان بودند انهارا که به زور اوردنددر محله ما ماشین را اورده بودند ولی کسی نبود سوار شودبا خواهش وتمنا چند نفر را پیدا کردند پس حرف مفت نزن
پنجشنبه 15 مهر 1395 07:41 ق.ظ
واقعا اگر اجبار دانش اموزان و کارگران نبود سردی استقبال اینجا از گیلان هم بدتر میشد
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

درباره وبلاگ

حسین آذربایجانی
عضو انجمن زبانشناسی شناختی آلمان (Deutsche Gesellschaft für Kognitive Linguistik)
صاحب امتیاز و مدیرمسئول هفته نامه آوای چیستا
عضو هیات رییسه انجمن کان ذن ریو کاراته استان قزوین
عضو هیات مدیره کانون آوای چیستا (حوزه فعالیت: تحکیم بنیان خانواده)
پژوهشگر نورومارکتینگ، عصب شناسی زبان، رسانه و ارتباطات
دانشجوی دکترای تخصصی زبانشناسی شناختی پژوهشکده علوم شناختی IRICSS
(موضوع پایان نامه: نورومارکتینگ، سیستم لیمبیک مغز و تاثیر تبلیغات و پروپاگاندا
استاد راهنما: پروفسور حسن عشایری
استاد مشاور: پروفسور رضا نیلی پور)
کارشناسی ارشد زبانشناسی علامه طباطبایی تهران 88 تا 90
(موضوع پایان نامه: استعاره در مطبوعات فارسی زبان
استاد راهنما: دکتر کورش صفوی
استاد مشاور: دکتر یونس شکرخواه)
کارشناسی مترجمی زبان انگلیسی دانشگاه پیام نور قزوین 83 تا 87
عضو انجمن علوم اعصاب ایران
عضو انجمن زبانشناسی ایران
مدرس روانشناسی شناختی، زبان انگلیسی، مکاتبات اداری، بازاریابی و تبلیغات، زبانشناسی و فنون ترجمه 89 تا کنون در دانشگاههای غیرانتفاعی و پیام نور و آموزشگاههای مختلف عمدتا تهران و قزوین
مترجم آزاد در حوزه متون ادبی و علوم انسانی 84 تا کنون
خبرنگار و نویسنده ستون «زیر سقف قزوین» هفته نامه تابان از 87 تا کنون
دبیرکل انجمن مترجمان جوان ققنوس 84 تا کنون
دبیرکل انجمن علمی زبان انگلیسی دانشگاه پیام نور قزوین 85 تا 87
دبیر گروه سیاسی هفته نامه حدیث قزوین 85 تا 87
خبرنگار و دبیر سرویس سیاسی خبرگزاری ایسنا قزوین 85 تا 86
عضو تحریریه ویژه نامه «حدیث نو» قزوین 85 تا 86
همکاری نامنظم به عنوان مترجم افتخاری ستون «گشتی در دنیای خبر» روزنامه ولایت قزوین از 79 تا 81
تماس:
Mail: zsqazvin(at)gmail(dot)com
Tel: 9354821851
مدیر وبلاگ : .

آخرین پست ها

جستجو

نویسندگان