تبلیغات
.:: هستن؛ مخمل آبی ::. - اندر حکایت خواهرخواندگی قزوین با کشور افریقایی و فقیر بنین! / بعد از شهردار تهران؛ آیا شهردار قزوین هم به ریاست جمهوری فکر می کند؟
.:: هستن؛ مخمل آبی ::.
برای آسانتر خواندن متن، دکمه های Ctrl و + را همزمان فشار دهید

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

اندر حکایت خواهرخواندگی قزوین با کشور افریقایی و فقیر بنین! / بعد از شهردار تهران؛ آیا شهردار قزوین هم به ریاست جمهوری فکر می کند؟

به دنبال خواهرخواندگی با یکی از شهرهای کشور بنین هستیم! این خبری بود که مسعود نصرتی شهردار قزوین هفته پیش به مردم داد و افکار عمومی را به فکر فرو برد. مسعود نصرتی عنوان کرد: باید از ظرفیت های قزوین و شهرهای کشور بنین برای توسعه شهرها استفاده شود که در همین راستا به دنبال انعقاد قرارداد خواهرخواندگی با یکی از شهرهای این کشور هستیم.
مسعود نصرتی شهردار قزوین در دیدار با عزیز چابی ایمورو سفیر جمهوری بنین (کشوری مینیاتوری واقع در غرب آفریقا) در ایران بیان کرد: کارشناسان حوزه بین الملل شهرداری قزوین پس از این دیدار نسبت به جمع آوری اطلاعات در خصوص کشور بنین و شهر پیشنهادی این کشور برای خواهرخواندگی اقدام می کنند تا با شناخت ظرفیت های این کشور بتوان تصمیم گیری نهایی را در این خصوص انجام داد.
نصرتی تصریح کرد: پس از برگزاری اجلاس جاده ابریشم و حضور سفرای کشورهای مختلف جهان در این اجلاس، طی تماسی از دفتر سفارت آفریقا قرار این ملاقات گذاشته شد که این امر نشان از علاقه مندی و پشتکار سفیر جمهوری بنین نسبت به اهداف کشورشان دارد. وی با اشاره به پیشنهاداتی که از سوی سفیر جمهوری بنین مطرح شد ابراز کرد: کلیات این پیشنهادات قابل قبول است ولی جزئیات آن باید مورد بررسی بیشتری قرار گیرد.
شهردار قزوین با بیان اینکه ارتباط شهر قزوین با شهرهای کشور بنین به خصوص شهری که از نظر تاریخی و مذهبی با قزوین همخوانی داشته باشد از اهمیت ویژه ای برخوردار است گفت: اگر این تفاهم نامه و خواهرخواندگی بین قزوین و یکی از شهرهای کشور بنین انجام شود می توان با برگزاری هفته فرهنگی در دو شهر ارتباط بیشتری بین این شهرها و شهروندان آن برقرار کرد.

** این کشور بنین کجاست؟
جمهوری بنین کشوری کوچک در غرب آفریقا است که تا سال ۱۹۷۵ با نام داهومی شناخته می‌شد. این کشور از غرب با توگو، از شرق با نیجریه، از شمال با بورکینافاسو و نیجر و از جنوب ساحل کوچکی در کنار خلیج بنین دارد. این سرزمین در سال 1892 تحت سلطه فرانسه در آمد. استقلال کامل این کشور در سال 1960 روی داد. در 12 سال نخست پس از استقلال درگیری‌ها و خشونت‌های قومی زیادی در این کشور رخ داد که همچنان به صورت جسته و گریخته ادامه دارد.

** کشوری با ۳۷ درصد زیر خط فقر
رئیس جمهور در جمهوری بنین هم رئیس حکومت است و هم رئیس دولت. قانون‌گذاری میان دولت و مجلس تقسیم شده است و قوه قضائیه از مجلس و دولت مستقل است. به گزارش همشهری آنلاین تولید ناخالص داخلی بنین 18/12میلیارد دلار است. رشد آن در سال گذشته میلادی5/4درصد بود. نیروی کار این کشور پنج میلیون و 380 هزار نفر است. آماری از نرخ بیکاری در این کشور در دست نیست اما4/37 درصد از مردم آن زیر خط فقر زندگی می‌کنند.
محصولات صادراتی این کشور شامل پنبه، بادام هندی، منسوجات، مواد غذایی دریایی است که به کشورهای چین (9/29 درصد)، اندونزی(7/7درصد)، هند (7 درصد)، هلند (2/6 درصد)، نیجر (7/5 درصد)، توگو (6/4 درصد)و نیجریه (3/4درصد) صادر می‌شود.
واردات این کشور شامل مواد غذایی، کالاهای اساسی و محصولات پتروشیمی است که از کشورهای چین (6/46 درصد)، فرانسه (5/7 درصد) و تایلند (6 درصد) وارد می‌شود.

** جمعیت؛ اندازه تهران!
طبق آمار منتشر شده در سایت سازمان ملل جمعیت این کشور هشت میلیون و 78 هزار و 314 نفر است که میانگین سنی آنها 7/17 سال است. امید به زندگی برای زنان در این کشور 63/54 سال و برای مردان 28/52 سال است. بیماری‌های ناشی از آب و غذای آلوده در این کشور شایع است و بهداشت به حدی پایین است که بخش مهمی از مردم بنین هر ساله از مالاریا و ایدز می میرند. از نظر مذهبی 42/8 درصد از مردم این کشور مسیحی و 4/24 درصد آنها مسلمان هستند. بقیه پیرو ادیان محلی‌اند. زبان رسمی این کشور فرانسوی است.

** بنین در یک نگاه
مساحت     112،620 کیلومتر مربع
جمعیت     8،078،314 نفر
پایتخت     پورتو نوو

** آیا نصرتی هم روزی به پاستور خواهد رسید؟
محمود احمدی نژاد شهردار اسبق تهران و رییس سابق دولت جمهوری اسلامی علاقه و اهتمام خاصی به کشف کشورهای جدید مثل «بنین» و ایجاد رابطه سیاسی و اقتصادی با آنها داشت. تا جایی که برخی به طنز می گفتند دعای خیر قبایل بدوی این کشورهای میکروسکوپی و گرسنه باعث شد او به ریاست جمهوری برسد. در راستای همین روابط و شاید برای تقدیر از کمک های مالی فراوان ایران به کشورهایی مثل بنین، مجمع الجزایر کومور، جزایر سولومون، جیبوتی و... بود که سال ۱۳۹۲ در ضیافت شام رییس‌جمهور این کشور آفریقایی عالی‌ترین نشان ملی کشور «بنین» به احمدی‌نژاد اهدا شد.
وی در ادامه، مذاکرات بین هیات‌های دو کشور ایران و بنین را فشرده و سازنده عنوان کرد و گفت: مطمئنیم که همکاری‌های ما در سطوح دوجانبه، بین‌المللی و منطقه‌ای گسترش می‌یابد. از ملت و دولت بنین به خاطر اعطای این نشان تشکر می‌کنم. این کار نشانه دوستی عمیق و پایدار بین دو دولت و ملت است.
رییس‌جمهور در پایان اظهار کرد: به امید برپایی صلح، عدالت و رفاه برای تمام ملت‌ها. ایران و بنین و آفریقا همیشه برای ساختن دنیای بهتر در کنار هم خواهند بود.
در این مراسم رییس‌جمهور بنین نیز خطاب به احمدی‌نژاد گفت: برای قدردانی از کمک ها و فعالیت‌هایتان، عالی‌ترین نشان کشور بنین را به شما اهدا می‌کنم.
وی با اشاره به دیدارهای انجام شده بین مقامات دو کشور اظهار کرد: در دیدارهایی که هیات‌های دو کشور و همچنین روسای جمهور با یکدگر داشتند صحبت‌های مفصلی درباره مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی انجام شد و مذاکرات از کیفیت بالایی برخوردار بود.

** فایده سفر به بنین چیست؟!
روز ۲۷ فروردین ۹۲ و پس از انتشار این خبر بود که روزنامه مردمسالاری در یادداشت طنزی به قلم محمد حسین روانبخش نوشت:  محمود احمدی‌نژاد با هیات محترم همراه روز گذشته در کشور قهرمان پرور بنین حضور یافت. این سفر البته فواید بسیاری برای مردم همیشه در صحنه ما خواهد داشت اما به نظر می‌رسد مهمترین فایده آن، افزایش اطلاعات جغرافیایی عموم مردم همیشه در صحنه است، چون رویم به دیوار، گلاب به روی مبارک همه، تا بحال کمتر کسی اسم این کشور آفریقایی را شنیده بود. واضح و مبرهن است که وقتی یک هیات محترم و احتمالا مفصل با صرف هزینه‌های لازم،عازم این کشور می‌شود، ذهن همه هموطنان قلقلک می‌شود که بدانند این کشور تازه کشف شده چیست و کجاست؟! آفرین به دولتمردان که با سفرهای مهم خود این گونه به افزایش اطلاعات جغرافیایی مردم کشور خود کمک می‌کنند.
در همین راستا و در جهت افزایش فواید سفر مزبور، خوب است بدانید: این کشور که قبلاً «داهومی» نامیده می‌شد، سرزمین کوچکی بین نیجریه و توگو است (مشکل دو تا شد. حالا باید توضیح بدهیم که توگو کجاست؟!). پایتخت بنین هم شهر مهم و معتبر «پورتونووو» است. مهمترین چیزی که می‌توان درباره بنین گفت آب‌و‌هوای این کشور است چون حرف دیگری برای گفتن ندارد: آب و هوای بنین گرم و مرطوب در جنوب همراه با باران بسیار که به آن نوعی آب و هوای شبه استوایی می‌بخشد. هر چه از جنوب به سمت شمال کشور پیش برویم از مقدار بارندگی‌ها کاسته می‌شود. از این رو پوشش گیاهی آن از جنگل‌های استوایی در جنوب و بوته‌زارها در شمال در اختلاف است.
نویسنده این یادداشت در انتهای نوشته خود یک پیشنهاد هم داده بود: در آفریقا کشور دیگری به نام «سائوتومه و پرینسیپ» هست که حیف است مردم ما آنجا را نشناسند . از دولتمردان خواستاریم با توجه به اهمیتی که برای افزایش اطلاعات جغرافیایی مردم همیشه در صحنه کشورمان دارند در اسرع وقت سفری هم به آن کشور داشته باشند. متشکریم!

** خواهرخواندگی”شهرها” چیست؟
در مقاله ای که در تعریف خواهر خواندگی و تاریخچه آن منتشر شده است این پیمان را رابطه ای دوستانه و هدفمند تعریف کرده اند که به منظور تبادل اطلاعات و تجارب و توسعه مناسبات فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، شهری و فنی میان یک جامعه شهری با جامعه شهری مشابه خارجی برقرار می شود.
خواهرخواندگی پیمان همکاری بلند مدت و رسمی دو شهر است که بین شهرداران دو شهر برای ایجاد همبستگی و اتحاد بیشتر انسانی و فرهنگی منعقد می شود.

** تاریخچه خواهرخواندگی
سابقه این پیوند به پایان جنگ جهانی دوم در سال ۱۹۴۵ برمی گردد که در آن برهه برای نخستین بار بین شهرهای کشورهای اروپایی برقرار شد. مدتی بعد و در سال ۱۹۵۶، آیزن هاور در معرفی این طرح بر ارتباط مردم با مردم در شکل گیری پیمان های خواهرخواندگی بین شهرهای آمریکا با دیگرشهرهای جهان تاکید کرد.
هدف از گسترش طرح پیمان خواهرخواندگی شهرها، به تلاش واداشتن افراد و سازماندهی گروههای مختلف جامعه برای کاهش درگیری ها در جهان بود چرا که در تصورات جهانی ارتباط عاطفی دو خواهر حتی در شرایط اختلافات و درگیری های خانوادگی نیز همچنان تداوم یافته و موجبات آشتی طرفین را فراهم می آورد.

** خواهرخواندگی؛ راهی برای جهانی شدن
به گزارش مهر امروزه شهرهای خواهرخوانده یا خواهرشهرها شبکه غیرانتفاعی و غیردولتی گسترده ای از شهروندان و همکاران بین المللی را تشکیل می دهند و بیش از ۲ هزار و ۴۰۰رابطه خواهرخواندگی رسمی بین شهرهای جهان وجود دارد. در اروپابه این گونه شهرها شهرهای دوقلو یا شهرهای دوستی نیز می‌گویند. در آمریکای شمالی و استرالیا از همین اصطلاح (شهر خواهر) استفاده می‌شود. در یک جمله می توان گفت که پیمان خواهرخواندگی باعث رشد و توسعه پایدار شهرها و تعاملات فرهنگی دو شهر می شود.
برخی از اهداف خواهر خواندگی را می توان حرکت در مسیر دو رخداد مهم جهانی شهری شدن جهان و ظهور شهرهای جهانی وتکیه بر مشارکت آگاهانه شهروندان و به ویژه تشکلهای غیردولتی و داوطلب، حرکت در مسیر تحقق سیاست تمرکز زدایی و مدیریت واحد شهری، آموزش مستمر و به هنگام بودن پیکر مدیریت شهری به دانش و درک جدید و بکارگیری دستاوردهای نوین جهان، ایجاد فرصت های سرمایه گذاری برای سرمایه گذاران داخلی و بهره گیری از ظرفیت های سرمایه گذاران خارجی در راستای رشد و شکوفایی شهر، ایجاد فرصت های گردشگری و تعاملات فرهنگی در راستای معرفی همه جانبه شهر در عرصه بین المللی دانست.

** خواهرخوانده ها چه می کنند؟
به گزارش ابتکار برنامه‌های شهرهای خواهرخوانده شامل نوع منحصربفردی از همکاری و مشارکت در سه بخش اصلی یک جامعه زنده و پویا یعنی مدیریت محلی، تجارت و بخش‌های خصوصی می‌شود. این برنامه بیش از هر برنامه بین‌المللی دربرگیرنده فعالیت‌ها و پروژه‌ها و تبادلات متنوع و گسترده است. تقریباً هر نوع فعالیتی که در یک اجتماع انجام می‌شود، برای مثال بهداشت و مراقبت‌های پزشکی، محیط زیست، هنر، آموزش، توسعه اقتصادی و تجاری، امنیت عمومی، مباحث فرهنگی وآموزش‌های شهری، جوانان و غیره هر یک می‌توانند موضوع یکی از پروژه‌های شهرهای خواهرخوانده باشد.
برای داشتن روابط خواهرخواندگی موفق شرایط و مسائلی باید رعایت شوند که از جمله آنها می‌توان به حمایت و مشارکت شوراهای شهر، تشکیل کمیته‌های ویژه، مشارکت مستقیم دپارتمان‌های شهری مختلف مانند توسعه اقتصادی، فنی، امنیت عمومی و غیره، امکان همکاری بخش خصوصی مانند شرکت‌ها و تجارت‌های کوچک، توجه به تفاوت‌های فرهنگی بین دو جامعه برای جلوگیری از برخوردهای فرهنگی جدی، برگزاری سمینارهای بین فرهنگی و تعریف اهداف واضح برای روابط و همکاری‌ها و نیز برپائی نمایشگاهها اشاره کرد.

** مبانی و انگیزه های مشترک خواهرخوانده‌ها
شهرها از طرق مختلفی یکدیگر را پیدا می‌کنند؛ گاهی شهردار دو شهر همدیگر را ملاقات کرده و با همدیگر آشنا می‌شوند و پس از آن مقدمات آشنایی و خواهرخواندگی شهرهای خود را فراهم می‌آوردند. در موارد دیگر گروه یا افرادی از اجتماع، معلمان، تجار یا اعضای انجمن‌های قومی جریان امور را به دست می‌گیرند و کمیته خواهرخواندگی ایجاد می‌کنند، و سپس از رهبران منتخب خود می‌خواهند همکاری رسمی بین دو کشور صورت گیرد. بعضی شهرها بخاطر هم نام بودن، یا بخاطر این که جشن و فستیوال مشابهی دارند با یکدیگر خواهرخوانده می‌شوند و در یک کلام یک نگاه و یا انگیزه ای مشترک، دو شهر را به سمت و سوی خواهرخواندگی سوق خواهد داد.

** چرا خواهر خواندگی ها کاربردی نمی شود؟
چندی پیش مرتضی طلایی نایب رئیس شورای شهر تهران در خصوص فواید خواهرخواندگی ها برای پایتخت گفته بود: براساس تعاریف سازمان های جهانی از فواید و کاربردهای خواهرخواندگی و برادرخواندگی شهرها می توان به فراهم کردن زمینه ای برای مبادلات فرهنگی اشاره کرد که نامگذاری خیابان ها ، المان ها، نمادها، برگزاری تورهای گردشگری و برنامه های گوناگون از آن جمله است. اما برای کاربردی کردن این خواهرخواندگی ها باید اقدامات اجرایی پس از امضای این تفاهم نامه ها انجام شود.
به گفته طلایی: اصل موضوع که یک وجهه جهانی برای شهرها به دنبال دارد بسیار خوب است اما اینکه چه میزان مدیران شهری پس از این مبادلات و موافقت ها برنامه اجرایی تهیه می کنند و به دنبال تحقق اهداف اصلی هستند موضوعی است که باید بیشتر روی آنها کار شود.
به اعتقاد طلایی آن قدر مدیریت شهری درگیر کارهای اجرایی و روزمره است که در برخی موارد از رسیدن به این موضوعات غفلت می کنیم که باید حوزه بین الملل شهری این مباحث را پیگیری کنند و برنامه هایی برای اجرایی کردن اهداف تفاهم نامه های تهیه کنند. اصل موضوع پسندیده است اما برای محتوا بخشیدن به آن نیاز به کار بیشتر است.

** در عمل هیچ اتفاقی نمی افتد
محمد حقانی رئیس کمیته محیط زیست شورای شهر تهران هم معتقد است خواهرخواندگی تعبیری از حسن روابط بین دو شهر است اما در عمل هیچ اتفاقی نمی افتد و بیشتر جنبه سیاسی موضوع مطرح است تا کارهای عملیاتی.
حقانی به مهر گفت: شهرهایی که برای خواهرخواندگی انتخاب می شود باید از لحاظ تاریخی و فرهنگی سنخیت بیشتری با تهران داشته باشند که تلاش شود این خواهرخواندگی ها از سطح تفاهم نامه فراتر رود و تلاش شود به سطح فعالیت های عملیاتی رود.

** در حد سند مانده ایم
غلامرضا انصاری عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران نیز معتقد است خواهرخواندگی شهرها بسیار مفید و در انتقال تجربیات بین دو شهر موثر است اما باید پس از امضای این تفاهم نامه ها رفت و آمدها و جلسات کارشناسی انجام شود تا نزدیکی بین فرهنگ ها ایجاد و زمینه ارتباطات فرهنگی فراهم شود.
او با بیان این که کل خواهرخواندگی هایی که انجام شده تنها در حد سند باقی مانده و پیگیری های بعدی انجام نشده است به مهر گفت:اگر ما به دنبال این تفاهم نامه ها تلاش کنیم فعالیت های فرهنگی انجام شود می توانیم نکات مثبت فرهنگی خودمان را صادر و از نکات مثبت فرهنگی آنها الگو برداری کنیم که در سطح کلان دیپلماسی کشور نیز موثر است.

** لزوم تبیین دستاوردهای خواهرخواندگی
با توجه به وضعیتی که در مناسبات تهران با خواهرخوانده هایش دیده می شود، به نظر می رسد وضعیت قزوین هم در خوش بینانه ترین حالت چیزی شبیه وضعیت تهران باشد. شورا و شهرداری قزوین تاکنون توضیح و تبیینی درباره ثمرات عملی و عینی این خواهرخواندگی های متعدد ارائه نداده اند و اگر به همین منوال ادامه یابد به نظر شهروندان اینطور می رسد که چنین مناسباتی تنها روی کاغذ و برای پر کردن بیلان و چک لیست هاست.
یکی از وظایف اعضای شورای شهر به عنوان موکلان مردم پیگیری خواست آنان و پاسخگویی به پرسش ها و ابهامات مردم و انتقال مشکلات آنان به مجموعه شهرداری است. با نزدیک شدن به زمان انتخابات شوراهای شهر و روستا توجه اعضای شورای شهر قزوین به پرسش ها و ابهامات مردم بخصوص درباره این خواهرخواندگی ها و دستاورد سفرهای خارجی متعدد، لااقل برای آینده و تداوم عضویت خود اعضای شورا در دوره آتی ضروری تر از پیش است. باید دید آیا اعضای شورای شهر قزوین به این پرسش ها پاسخ خواهند داد یا همچنان فاصله سابق را از مردم و رای دهندگان حفظ می کنند تا مثل انتخابات گذشته شب انتخابات با شیوه هایی بجز پاسخگویی بر نظر و رای مردم تاثیر بگذارند.

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

درباره وبلاگ

حسین آذربایجانی
عضو انجمن زبانشناسی شناختی آلمان (Deutsche Gesellschaft für Kognitive Linguistik)
صاحب امتیاز و مدیرمسئول هفته نامه آوای چیستا
عضو هیات رییسه انجمن کان ذن ریو کاراته استان قزوین
عضو هیات مدیره کانون آوای چیستا (حوزه فعالیت: تحکیم بنیان خانواده)
پژوهشگر نورومارکتینگ، عصب شناسی زبان، رسانه و ارتباطات
دانشجوی دکترای تخصصی زبانشناسی شناختی پژوهشکده علوم شناختی IRICSS
(موضوع پایان نامه: نورومارکتینگ، سیستم لیمبیک مغز و تاثیر تبلیغات و پروپاگاندا
استاد راهنما: پروفسور حسن عشایری
استاد مشاور: پروفسور رضا نیلی پور)
کارشناسی ارشد زبانشناسی علامه طباطبایی تهران 88 تا 90
(موضوع پایان نامه: استعاره در مطبوعات فارسی زبان
استاد راهنما: دکتر کورش صفوی
استاد مشاور: دکتر یونس شکرخواه)
کارشناسی مترجمی زبان انگلیسی دانشگاه پیام نور قزوین 83 تا 87
عضو انجمن علوم اعصاب ایران
عضو انجمن زبانشناسی ایران
مدرس روانشناسی شناختی، زبان انگلیسی، مکاتبات اداری، بازاریابی و تبلیغات، زبانشناسی و فنون ترجمه 89 تا کنون در دانشگاههای غیرانتفاعی و پیام نور و آموزشگاههای مختلف عمدتا تهران و قزوین
مترجم آزاد در حوزه متون ادبی و علوم انسانی 84 تا کنون
خبرنگار و نویسنده ستون «زیر سقف قزوین» هفته نامه تابان از 87 تا کنون
دبیرکل انجمن مترجمان جوان ققنوس 84 تا کنون
دبیرکل انجمن علمی زبان انگلیسی دانشگاه پیام نور قزوین 85 تا 87
دبیر گروه سیاسی هفته نامه حدیث قزوین 85 تا 87
خبرنگار و دبیر سرویس سیاسی خبرگزاری ایسنا قزوین 85 تا 86
عضو تحریریه ویژه نامه «حدیث نو» قزوین 85 تا 86
همکاری نامنظم به عنوان مترجم افتخاری ستون «گشتی در دنیای خبر» روزنامه ولایت قزوین از 79 تا 81
تماس:
Mail: zsqazvin(at)gmail(dot)com
Tel: 9354821851
مدیر وبلاگ : .

آخرین پست ها

جستجو

نویسندگان