تبلیغات
.:: هستن؛ مخمل آبی ::. - آمار بیکاری؛ مجمع نمایندگان و کاری کارستان
.:: هستن؛ مخمل آبی ::.
برای آسانتر خواندن متن، دکمه های Ctrl و + را همزمان فشار دهید

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

آمار بیکاری؛ مجمع نمایندگان و کاری کارستان

حسین آذربایجانی ـ چندی پیش در حاشیه همایشی علمی در دانشگاه صحبت از «سرعت رشد علمی کشور» شد. یکی از دانشجویان ادعا می کرد «رشد علمی کشور در دولت یازدهم کاهش یافته است» که پاسخ یکی از استادان حاضر در جمع مدتی سکوت و تفکر را بر جمع حاکم کرد؛ نفرمایید رشد علمی، بفرمایید مقاله سازی و کتاب‌سازی و تقلب علمی کاهش یافته! دیگر هر کسی هر چیزی با هر کیفیتی را نمی‌تواند در هر جایی چاپ کرده و به اسم تولید علمی به دانشگاه قالب کند و...

دستکاری آمار بیکاری در دولت نهم با دستور معاون اول

دستکاری آمار و تغییر دادن تعریف‌های آماری در دولت نهم و دهم تبدیل به یک روال ناصواب در نظام اداری کشور شد و به قدری با تعریف‌های کلماتی مثل بیکاری و اشتغال و تورم و... بازی کردند که دیگر کسی به آمارهای رسمی اعتنا و اعتمادی نمی‌کرد. فاجعه بی‌اعتبار کردن آمار در دولت اصولگرای محمود احمدی‌نژاد تا جایی رسید که به گفته قائم مقام مرکز آمار ایران نرخ بیکاری در دولت نهم به دستور معاون اول رئیس‌جمهور دستکاری می‌شد.

خلیل سعیدی قائم مقام سابق مرکز آمار ایران در گفتگویی که پس از پایان مسئولیتش منتشر شد، با اشاره به دخالت مسئولان ارشد دولتی در آمارهای کلان کشور گفت: من در دوران مسئولیتم در مرکز آمار ایران موارد متعددی از این گونه فشارها را شاهد بودم، برای مثال در زمان دولت نهم مرکز آمار ایران نرخ بیکاری را تولید کرده بود وقصد داشت آن را ارائه کند ولی زمانی که معاون اول وقت رئیس‌جمهور از نرخ بیکاری که نسبت به دوره‌های قبل افزایش یافته بود مطلع شد به صراحت اعلام کرد که آمار اصلاح شود.

اشتغال: یک ساعت کار در هفته؟

مدتی بعد خبرآنلاین در واکنش به این خبر نوشت: با در نظر گرفتن نکات مورد اشاره در این گفتگو دستور «اصلاح آمار بیکاری» توسط پرویز داودی در سال 1385 صادر شده است، قابل ذکر است بعد از انجام سرشماری سال 85 در آذر سال 85 حمیدرضا نواب پور رئیس وقت مرکز آمار ایران در گفتگویی با هفته نامه برنامه (نشریه رسمی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور) برای نخستین بار خبر از تغییر مبنای آمار بیکاری داد‌، آن هم بر اساس تعاریف ارایه شده از سوی سازمان بین‌المللی کار، در تعریف جدید یک ساعت کار در هفته مبنای اشتغال قرار گرفته است و در سرشماری سال 90 نیز همین مبنا برای نخستین بار در سرشماری مورد استفاده قرار گرفت.

قابل ذکر است، اگر نگاهی به شاخص‌های بیکاری طی فصول بعد در سال‌های 86 و 87 داشته باشیم؛ می‌بینیم نرخ بیکاری زیر ده درصد با همین تغییر تعریف مبنایی حاصل شده است.

آمار بیکاری استان؛ بالاتر از متوسط کشوری

هفته گذشته نماینده مردم قزوین در مجلس با اشاره به آمار 7/11  نرخ بیکاری در استان قزوین بیان کرد: قزوین با داشتن بیش از 3000 واحد تولیدی و صنعتی از شهرهای صنعتی کشور به شمار می‌آید، اما علی‌رغم این مزیت، نرخ بیکاری استان از متوسط کشوری نیز بالاتر است.

به گزارش صبح قزوین، داود محمدی، نماینده مردم قزوین در مجلس شورای اسلامی در جلسه شورای اقتصادی استان قزوین که در سالن اجتماعات باغستان برگزار شد؛ اظهار کرد: حضور رئیس‌جمهور در استان با برکات فراوانی همراه شد و با تخصیص 903 میلیارد تومان اعتبار که تقریبا معادل 9 برابر بودجه تملک دارایی استان است، امیدواریم جهش‌های خوبی را در حوزه‌های مختلف استان شاهد باشیم.

وی افزود: استان قزوین در حدود 1250 میلیون تومان از درآمدهای کشور را تامین می‌کند که از این مبلغ 115 میلیارد تومان به عنوان تملک‌داری و 135 میلیارد تومان نیز به عنوان بودجه‌های مربوط به هزینه‌های جاری به استان برگردانده می‌شود.

نماینده مردم قزوین در مجلس خاطرنشان کرد: در حدود 20 درصد آنچه به خزانه دولت واریز می‌کنیم به استان برگردانده می‌شود؛ لذا ما می‌خواهیم که بازنگری در تعریف شاخص‌های تخصیص بودجه و اعتبار نسبت به استان انجام شود.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه به دلایل خاص موقعیت زمانی استان شدن قزوین، هیچ مبلغی از بابت هزینه راه‌اندازی کردن استان تخصیص پیدا نکرد و فقط تابلوهای شهرستان به استان تبدیل شد در حالی که در سایر استان‌ها در زمان استان شدن بودجه‌ای بالغ بر 500 میلیارد تومان در آن زمان به عنوان هزینه راه‌اندازی استان تخصیص یافت که استان قزوین از آن محروم بود‌.

نماینده مردم قزوین در مجلس عنوان کرد: بحث اشتغال و ایجاد تحرک اقتصادی یکی دیگر از دغدغه‌های مهم استان قزوین است با توجه به اینکه اقتصاد ما، بانک محور است؛ بنابراین بانک‌ها می‌توانند در این حوزه گام‌های ارزشمندی بردارند و جهت‌گیری بانک‌ها می‌تواند در تحرک اقتصادی بسیار موثر باشد.

حدود 42 درصد از قشر تحصیل کرده کشور، بیکارند

وی با اشاره به آمار 7/11 بیکاری در استان قزوین بیان کرد: قزوین با داشتن بیش از 3000 واحد تولیدی و صنعتی از شهرهای صنعتی کشور به شمار می‌آید؛ اما علی‌رغم این مزیت، نرخ بیکاری استان از متوسط کشوری نیز بالاتر است.

محمدی تصریح کرد: باید در حوزه اشتغال قدم‌های جدی برداشت و بانک‌ها رکن مهم تحقق این امر هستند و می‌توانند با جهت‌گیری‌های مناسب این مشکلات را رفع کنند.

وی عنوان کرد: ایجاد اشتغال برای جوانان از اهمیت به سزایی برخوردار است به ویژه آنکه در حدود 42 درصد از قشر تحصیل کرده کشور، بیکار هستند، باید تغییر نگاه در هزینه بودجه صورت گیرد و جهت گیری به شکلی باشد که منتهی به ایجاد شغل شود. همچنین اگر سیستم بانکی در مسیر این جهت گیری حرکت کند؛ نتایج مطلوبی را شاهد خواهیم بود.

نماینده مردم قزوین در مجلس تصریح کرد: شرکت گوشت زیاران با 250 هکتار وسعت که در زمان فعالیت 10 تا 15 درصد واردات استان را تحت تاثیر قرار می‌داد و بیش از 1000 شغل مستقیم ایجاد می‌کرد، 10 سال است که تعطیل شده است اینها مزیت‌هایی است که نمی‌توانیم از آن صرف‌نظر کنیم.

وی خاطرنشان کرد: قزوین به لحاظ گردشگری ظرفیت بی‌نظیر و بی‌بدیلی است که هنوز آن‌گونه که شایسته است؛ معرفی نشده است که امیدواریم اقدامات لازم در این حوزه صورت گیرد.

نماینده مردم قزوین در مجلس در پایان تصریح کرد: 1800 واحد فعال و 1815 واحد نیمه فعال و تعطیل در استان وجود دارد و امیدواریم با اتخاذ راهکار مناسب، احیا شوند.

نرخ بیکاری کشوری

چندی پیش مرکز آمار ایران، میانگین نرخ بیکاری سال 1394 را 11 درصد اعلام کرد این نرخ برای مردان 3/9 و زنان 4/19 درصد است. این در حالی بود که برخی در کشور کلا بیکاری زنان را به حساب نمی‌آورند و از نظرشان کار زنان به نوعی اضافه و گرفتن جای مردان در بازار کار است.

براساس نتایج طرح آمارگیری نیروی کار در سال 1394 که مرکز آمار ایران منتشر کرده، این نرخ بیکاری برای افراد 10 سال سن و بیشتر است.

همچنین در سال گذشته معادل 2/38  درصد جمعیت 10 سال سن و بیشتر از نظر اقتصادی فعال بوده‌اند؛ یعنی در گروه شاغلان یا بیکاران قرار گرفته‌اند. از نظر بازار کار جمعیت « شاغل و بیکار» جمعیت فعال شناخته می‌شود.

میانگین نرخ بیکاری در سال 1393 معادل 6/10 ‌درصد بود که میزان بیکاری سال 1394 رشد 4/0 درصدی نسبت به آن داشته است.

نتایج این طرح نشان می‌دهد تعداد جمعیت فعال (شاغل و بیکار) در کشور 24 میلیون و 701 هزار و 177 نفر است که از این تعداد 2 میلیون و 729 هزار و 92 نفر بیکار هستند.

نرخ بیکاری برای سال 1394 در مناطق شهری کشور 2/12 و در نقاط روستایی 1/8 درصد گزارش شده است.

بر اساس گزارش مرکز آمار ایران، بیکاری جوانان  15 تا 24 ساله معادل  1/26  درصد است که برای مردان این گروه 3/22 و زنان 8/42 درصد اعلام شده است.

همچنین 18 درصد از شاغلان کشور در بخش کشاورزی؛ 5/32 درصد در بخش صنعت و 4/49 ‌درصد در بخش خدمات فعال هستند.

سهم جمعیت دارای اشتغال ناقص زمانی در کشور 8/9 درصد است که این نسبت برای مردان 8/10 و زنان 5/4 درصد است.

اشتغال ناقص زمانی شامل تمام شاغلانی است که در هفته مرجع (هفته سرشماری شده) حاضر در سرکار یا غایب موقت از کار به دلایل اقتصادی نظیر رکود کاری و پیدا نکردن کار با ساعت کار بیشتر‌، قرار داشتن در فصل غیرکاری ... بودند و کمتر از 44 ساعت کار کرده و آماده برای انجام کار اضافی در هفته مرجع بوده‌اند.

اشتغال ناقص زمانی از نسبت جمعیت دارای اشتغال ناقص زمانی به جمعیت شاغل محاسبه می‌شود.

بر اساس گزارش مرکز آمار ایران، سهم شاغلان 15 سال و بیشتر با ساعت کار معمول 49 ساعت در هفته و بیشتر 38 درصد در سال 1394 بوده که این نسبت به تفکیک جنسیت برای مردان 7/42  و زنان 1/13 درصد است.

بیکاری در استان‌های کشور

این بررسی نشان می‌دهد 9 استان کشور نرخ بیکاری تک رقمی و 22 استان نرخ بیکاری دو رقمی را در سال گذشته تجربه کرده‌اند.

کمترین نرخ بیکاری را در سال گذشته استان آذربایجان شرقی با 3/7  درصد و بیشترین نرخ بیکاری را استان کهگیلویه و بویراحمد با 7/17 درصد داشته است.

همچنین 19 استان کشور دارای نرخ بیکاری بالاتر از میانگین (11 درصد) هستند که استان قزوین هم در عین داشتن ظرفیت‌های عظیم صنعتی و کشاورزی و خدماتی، در این گروه قرار می‌گیرد و نرخ بیکاری‌اش بالاتر از میانگین کشوری است.

مجمع نمایندگان استان و کاری کارستان

برخی از کارشناسان سیاسی بر این باورند که اشاره و انتقاد نماینده استان قزوین به بالاتر بودن نرخ بیکاری در استان نسبت به میانگین کشوری نشان از تعهد و دلسوزی نماینده برای موکلان و رای‌دهندگان خودش دارد؛ اما تحلیل ژرف‌تر این است که نمایندگان استان بخصوص دو نماینده حقوقدان یعنی بهمن طاهرخانی و داوود محمدی باید نقشی به مراتب تاثیرگذارتر در مجلس داشته باشند و این مسئولیت درباره محمدی که سابقه نمایندگی در مجلس پیشین را هم دارد سنگین‌تر و ریشه‌ای‌تر است.

داوود محمدی، نماینده قزوین، آبیک و البرز و رییس کمیسیون اصل 90 مجلس اگر می‌خواهد کاری کارستان بکند و به صورت ریشه‌ای به درمان معضلی مثل بیکاری بپردازد، ابزار لازم را در کمیسیون مربوطه در دست دارد. محمدی می‌تواند به عنوان باسابقه‌ترین عضو شورای نمایندگان استان قزوین با همکاری دیگر نمایندگان استان طرحی برای اصلاح و تصحیح روندها و بدعت‌های ناصحیح و ناصواب دولت سابق تدوین کند و با استفاده از نفوذی که نمایندگان استان در رای‌گیری‌های درونی در مجلس دارند؛ این طرح را به تصویب برسانند.

طرح مورد نظر این است که تعریف جامع و کاملی از بیکاری و اشتغال بر اساس تعاریف پذیرفته شده جهانی و علم اقتصاد و توسعه ارائه شود و دولت و مجلس و تمام قوا ملزم به رعایت آن گردند. در آن صورت زمانی که مرکز آمار کشور نرخ بیکاری یا اشتغال را اعلام می‌کند، مشخص است که این آمار بیکاری، مثل سابق بر اساس «یک ساعت کار در هفته» ارایه نشده و نسبتی با بیکاری واقعی دارد. تنها در این صورت است که آمارها واقعی شده و دست برنامه‌ریزان و پژوهشگران برای تحقیق و برنامه‌ریزی درباره راه‌های اصولی و علمی کاهش دادن واقعی آمار بد و افزایش آمار مطلوب اقدامات مفیدی انجام دهند. در غیر این صورت دولت‌ها می‌توانند با تغییر و دستکاری تعریف‌ها مثل کاری که احمدی‌نژاد و دولتش می‌کردند به راحتی آمارهایی مثل بیکاری و تورم و...  را بالا و پایین ببرند و به عنوان دستاوردهای خود از چیزهایی سخن بگویند که برای مردم چندان ملموس نیستند.

امیرزاده
شنبه 1 آبان 1395 07:43 ق.ظ
ازماست که برماست .تاوقتی که بازنشستگان پس از30سال سابقه کاری هم دوباره درسیستم هستند وتحت عنوان مشاورو...دیگرجایی برای جوانان تحصیلکرده بیکارنمی ماند .اصلا قرارهم نیست که کاری انجام شود.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

درباره وبلاگ

حسین آذربایجانی
عضو انجمن زبانشناسی شناختی آلمان (Deutsche Gesellschaft für Kognitive Linguistik)
صاحب امتیاز و مدیرمسئول هفته نامه آوای چیستا
عضو هیات رییسه انجمن کان ذن ریو کاراته استان قزوین
عضو هیات مدیره کانون آوای چیستا (حوزه فعالیت: تحکیم بنیان خانواده)
پژوهشگر نورومارکتینگ، عصب شناسی زبان، رسانه و ارتباطات
دانشجوی دکترای تخصصی زبانشناسی شناختی پژوهشکده علوم شناختی IRICSS
(موضوع پایان نامه: نورومارکتینگ، سیستم لیمبیک مغز و تاثیر تبلیغات و پروپاگاندا
استاد راهنما: پروفسور حسن عشایری
استاد مشاور: پروفسور رضا نیلی پور)
کارشناسی ارشد زبانشناسی علامه طباطبایی تهران 88 تا 90
(موضوع پایان نامه: استعاره در مطبوعات فارسی زبان
استاد راهنما: دکتر کورش صفوی
استاد مشاور: دکتر یونس شکرخواه)
کارشناسی مترجمی زبان انگلیسی دانشگاه پیام نور قزوین 83 تا 87
عضو انجمن علوم اعصاب ایران
عضو انجمن زبانشناسی ایران
مدرس روانشناسی شناختی، زبان انگلیسی، مکاتبات اداری، بازاریابی و تبلیغات، زبانشناسی و فنون ترجمه 89 تا کنون در دانشگاههای غیرانتفاعی و پیام نور و آموزشگاههای مختلف عمدتا تهران و قزوین
مترجم آزاد در حوزه متون ادبی و علوم انسانی 84 تا کنون
خبرنگار و نویسنده ستون «زیر سقف قزوین» هفته نامه تابان از 87 تا کنون
دبیرکل انجمن مترجمان جوان ققنوس 84 تا کنون
دبیرکل انجمن علمی زبان انگلیسی دانشگاه پیام نور قزوین 85 تا 87
دبیر گروه سیاسی هفته نامه حدیث قزوین 85 تا 87
خبرنگار و دبیر سرویس سیاسی خبرگزاری ایسنا قزوین 85 تا 86
عضو تحریریه ویژه نامه «حدیث نو» قزوین 85 تا 86
همکاری نامنظم به عنوان مترجم افتخاری ستون «گشتی در دنیای خبر» روزنامه ولایت قزوین از 79 تا 81
تماس:
Mail: zsqazvin(at)gmail(dot)com
Tel: 9354821851
مدیر وبلاگ : .

آخرین پست ها

جستجو

نویسندگان