تبلیغات
.:: هستن؛ مخمل آبی ::. - احیای اقتصاد و نقش نهادهای نظارتی؛ فرمان 8 ماده‌ای که همچنان روی زمین مانده
.:: هستن؛ مخمل آبی ::.
برای آسانتر خواندن متن، دکمه های Ctrl و + را همزمان فشار دهید

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

احیای اقتصاد و نقش نهادهای نظارتی؛ فرمان 8 ماده‌ای که همچنان روی زمین مانده

حسین آذربایجانی ـ استاندار قزوین از روزی که به این استان آمده شرح وظایف مشخصی برای خود و مدیرانش تعیین کرده: احیای زمین‌های سوخته دولت احمدی‌نژاد، بازسازی ویرانه‌ها و به راه انداختن مجدد شرکت‌های صنعتی و چرخ‌های کشاورزی استان و در نهایت بالا بردن اشتغال و رونق اقتصاد و کاهش بیکاری و بزهکاری!

برای رسیدن به این اهداف فریدون همتی تلاش‌هایی کرده که در ماه‌های آینده می‌توان درباره میزان موفقیت این تلاش‌ها نظر داد. در همین راستا در هفته اخیر همتی به نمایندگی از استان قزوین میزبان رییس بانک مرکزی بود. همتی در این نشست برخلاف استانداران پیشین بالاخره آماری موثق داد و گفت: حدود 620 واحد صنعتی در استان قزوین تعطیل است و از این تعداد 512 واحد کوچک، 72 واحد متوسط و 31 واحد بزرگ هستند که در گذشته 20 هزار شغل در استان ایجاد کرده بودند.

به گزارش شاخص، فریدون همتی استاندار قزوین، اظهار کرد: ظرفیت‌های صنعتی، کشاورزی و گردشگری استان قزوین را در زمره استان‌های اقتصادی کشور قرار داده و بنابراین مشکلات کارگری و صنعتی این استان هم بیشتر است.

وی با اشاره به برنامه‌های اقتصاد مقاومتی افزود: در گام اول از واحدهای صنعتی موجود در استان باید به گونه‌ای پشتیبانی کنیم که پایداری آن‌ها تضمین شود و در گام بعدی هم باید واحدهای تعطیلی را که قابلیت برگشت به چرخه تولید دارند؛ احیا کنیم.

همتی تصریح کرد: واحدهای نیمه تعطیل استان حدود 1244 واحد است که از این تعداد 1180 واحد کوچک، 920 واحد متوسط و 64 واحد بزرگ هستند و در حوزه واحدهای 50 درصد پیشرفت فیزیکی و در مرحله راه‌اندازی 487 واحد را در استان داریم که 357 واحد آن کوچک 58، واحد متوسط و 54 واحد آن بزرگ هستند.

وعده تعیین تکلیف 615 واحد صنعتی تعطیل شده در استان

استاندار قزوین، در این نشست با تاکید بر اینکه 615 واحد صنعتی تعطیل شده در استان قزوین تعیین تکلیف می‌شود؛ گفت: 615 واحد در استان تعطیل شده که با تعیین وضعیت آنها و راه‌اندازی 1731 واحد نیمه تعطیل و نیمه تمام می‌توان برای 83 هزار نفر شغل ایجاد کرد.

به گزارش مهر، فریدون همتی در دومین جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی که با حضور ولی‌ا... سیف رئیس کل بانک مرکزی در سالن باغستان برگزار شد؛ اظهار داشت: استقرار بیش از سه هزار واحد در 14 شهرک و یک شهر صنعتی بزرگ نیازمند توجه بیشتر مسئولان کشوری است تا بتوانیم مشکلات این بخش را حل کنیم.

وی افزود: تاکید جدی ما در استان ساماندهی و تعیین وضعیت واحدهای تعطیل شده و نیمه تعطیل است تا بتوانیم از ظرفیت‌های مغفول مانده برای ایجاد اشتغال استفاده کنیم.

استاندار یادآور شد: هر واحدی که قابل برگشت نباشد باید از مسیر تولید خارج شده و جایش را به واحدهای جدید بدهد و سرمایه‌های کشور لازم نیست در کارخانه‌هایی که سودآور نیست و محصولات به روز ندارد؛ هزینه شود.

می‌توان 83 هزار شغل ایجاد کرد

استاندار یادآور شد: 487 واحد نیزبا پیشرفت بالای 50 درصد در استان وجود دارد که 375 واحد کوچک؛ 58 واحد متوسط و 54 واحد بزرگ است که اگر بتوانیم همه واحدهای تعطیل شده و نیمه تعطیل و با پیشرفت فیزیکی بالای 50 درصد را راه‌اندازی کنیم 83 هزار شغل ایجاد خواهد شد.

همتی بیان کرد: در حوزه گردشگری نیز ظرفیت‌های خوبی داریم که در صورت حمایت و تخصیص اعتبارات لازم می‌تواند در رونق اقتصادی استان و ایجاد اشتغال نقش مهمی ایفا کند.

امید به بازگرداندن قطار اقتصاد کشور به ریل اصلی

محمود احمدی‌نژاد زمانی گفته بود قطار دولتش ترمز ندارد و به هیچ عنوان نمی‌توان متوقف‌اش کرد. همان روزها روشن بود و بسیاری از افراد هم گفتند که «آن قطار بی‌ترمز از ریل خارج می‌شود و تاسیسات و زیرساخت‌های راه آهن را هم به نابودی می‌کشاند.» آن سخنان را اما گوشی شنوا نشنید و منتقدان بی‌ترمزی قطار اصولگرای احمدی‌نژاد مثل آن 50 اقتصاددان دلسوز و هشداردهنده به معجزه هزاره! هزینه سنگینی برای انتقاد و دلسوزی خود پرداختند. ولی‌ا... سیف، رییس بانک مرکزی اما در جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان قزوین وعده بازگرداندن آن قطار نابودشده و نابودگر به ریل اصلی را داد و گفت: دولت تدبیر و امید در سه سال گذشته تلاش کرده است حرکت اقتصادی کشور در روی ریل قرار گیرد و کارها سامان یابد.

به گزارش مهر، رییس بانک مرکزی در ادامه سخنانش افزود: در گذشته امکانات در مسیرهای غلط سرازیر شد و بازگرداندن آن به ریل اصلی زمان می‌خواهد؛ اما به تدریج آثارش آشکار شده و امسال حتما بخشی از این تغییرات دیده خواهد شد.

معین ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در استان قزوین تصریح کرد: بانک مرکزی ایران مسئول سیاست‌های پولی کشور است و به دلیل پایبندی به اصول توانستیم در سه ماهه امسال به رشد 4/5 درصدی دستی یابیم که یک علامت مثبت است.

سیف بیان کرد: کاهش تورم از بیش از 40 درصد به 4/9 درصد نشان می‌دهد آرامش اقتصادی که بستر حضور سرمایه‌‌گذار برای تحقق جسارت و جرات تصمیم‌گیری در بخش خصوصی محقق شده است.

وی گفت: حداقل کاری دولت باید انجام دهد تا تحرک لازم در بخش خصوصی ایجاد شود؛ ایجاد بستر  و ثبات و آرامش در اقتصاد است تا شاهد مشارکت این بخش باشیم و در کنار آن دامنه پیش‌بینی در کشور مهم است تا صاحب یک واحد تولیدی بتواند چند سال آینده را که واحدش به بهره‌برداری می‌رسد پیش‌بینی کند و برنامه‌ریزی لازم را صورت دهد.

رئیس کل بانک مرکزی اضافه کرد: امروز وضعیت با گذشته فرق کرده و نرخ ارز هر شب فرق نمی‌کند؛ بلکه آرامش برقرار شده و بانک مرکزی توانسته از نوسانات هیجانی قیمت ارز جلوگیری کند.

وی گفت: با استمرار کنترل تورم یک رقمی تلاش می‌کنیم قدرت اقتصادی خود را بالا ببریم و اگر رشد اقتصادی ما مناسب باشد؛ می‌توان امیدوار بود که قیمت ارز حتی کمتر از این هم بشود؛ اما لازم است تا نتیجه عملکرد ما با شاخص‌ها ملموس باشد.

سیف اظهار داشت: دولت در سه سال گذشته دستاوردهای خوبی داشته و در بانک جهانی از عملکرد کشورمان در ساماندهی اقتصاد کلان تقدیر شده که توانسته بازار ملتهب بورس و ارز را کنترل و مدیریت کند.

وی بیان کرد: در شوک نفتی اخیر بسیاری از کشورها دچار مشکل شدند، ونزوئلا دچارتورم سه رقمی شد، عربستان حقوق کارمندان خود را کاهش داد و روسیه 85 میلیارد دلار از ذخایر خود را وارد بازار کرد؛ اما در کشورمان با همکاری و هم فکری و مدیریت منطقی چالش نداشتیم.

سیف گفت: در استان قزوین مدیریت منسجم و قابل قبولی دیده می‌شود و امیدواریم بتوانیم شاخص‌ها و الگوهایی را عملیاتی کنیم تا برای دیگر استان‌ها نیز نمونه باشد.

وی اضافه کرد: جهت‌گیری اقتصادی در کشور بسیار مهم است و با تاکید مقام معظم رهبری نظام بانکی موظف شده تا از واحدهای صنعتی و تولیدی کوچک و متوسط حمایت کند.

پرداخت 417 هزار میلیارد تومان تسهیلات توسط بانک‌ها

سیف اظهار داشت: در طرح بهین یاب مقرر شد 7500 واحد از 16 هزار میلیارد تومان تسهیلات برخوردار شوند که در سال گذشته توسط سیستم بانکی بیش از 417 هزار میلیارد تومان تسهیلات توسط بانک‌ها در بخش‌های مختلف داده شد که به نظر رسید می‌توانیم طرح بهین‌یاب را به خوبی عملیاتی کنیم.

رئیس کل بانک مرکزی ایران تصریح کرد: در اجرای این طرح می‌توانیم با فعال کردن واحدهای کوچک و متوسط زمینه اشتغال در اقصی نقاط کشور را فراهم و از مهاجرت نیز جلوگیری کنیم.

وی بیان کرد: هیچ واحد کوچک و متوسط در کشور نباید به دلیل نقدینگی و سرمایه درگردش دچار رکود در تولید و توقف فعالیت شود؛ مگر آنکه به دلیل فرسودگی و یا نداشتن بازار مصرف و یا سوء مدیریت قادر به ادامه کار نباشد.

سیف اضافه کرد: بدنبال واحدهایی هستیم که توانایی خلق ارزش‌های جدید را داشته باشند و بتوانند ضمن تامین سود اقتصادی به اشتغال و تولید کمک کنند و در این صورت نیازهای مالی همه واحدهای کوچک و متوسط را تامین می کنیم.

کمیسیون اصل 90 و نظارت بر تسهیلات

در دولت سابق رسم شده بود که هر کسی به هر بهانه‌ای از بانکی وامی می‌گرفت و آن وام را در مسیری بجز آنچه به بانک اعلام کرده بود خرج می‌کرد. بانک‌ها خیال می‌کردند این تسهیلات برای بنگاه‌های زودبازده یا آبیاری‌های نوین یا تجهیز صنایع و ایجاد اشتغال خرج شده و دولت احمدی‌نژاد دلخوش بود که 5/2 میلیون شغل ایجاد کرده اما آن 5/2 میلیون! شغل توهمی، حتی روی کاغذ هم ایجاد نشد چه رسد به فضای واقعی و دنیای عینی!

داوود محمدی، رییس کمیسیون اصل 90 مجلس و نماینده قزوین، آبیک و البرز اما هفته گذشته دست روی نقطه حساسی گذاشت و خواستار نظارت دقیق بر شیوه و محل هزینه کرد این تسهیلات شد.

داوود محمدی تصریح کرد: هم‌اکنون بیشتر جهت‌گیری‌ها به سمت تولید است که البته در سنوات گذسته به سمت خدمات بود که باید این روند تسریع و تسهیل شود تا متقاضیان بتوانند از این مزایا بهره‌مند شوند.

محمدی با انتقاد تلویحی از بی نظمی و حیف و میل‌های تسهیلات در دولت سابق تاکید کرد: نکته دیکر قابل توجه، موضوع نظارت بر اجرای طرح بهین‌یاب در راستای تحقق اهداف است؛ زیرا در شرایطی که دولت با وجود تنگناهای مالی چنین بودجه‌ای را تزریق می‌کند باید نظارت‌ها نیز با دقت انجام شود.

با توجه به این نکته که خود داوود محمدی رییس کمیسیون اصل 90 مجلس است و طبق قانون وظیفه‌ای نظارتی دارد؛ این سخنان از زبان او معنایی مضاعف می‌یابد.

بانک‌ها در راستای تولید و اشتغال حرکت کنند

در دوران رخوت کسب و کار و صنعت و در غیاب نظارت صحیح و اصولی برخی از بانک‌ها به هشت پاهایی تبدیل شدند که به جای کمک به حل مشکلات و معضلات اقتصادی کشور خودشان بر مشکل افزودند و به معضل دامن زدند و امروز هم هستند بانک‌هایی که با خیال راحت وام‌هایی با بهره‌های واقعی بالای 30 درصد می گیرند و آنها را در مقابل «خرید اوراق» و... توجیه می‌کنند تا مشتری وامانده و مالباخته به خیال خام خودش زیر 20 درصد سود پرداخت کرده اما در اصل بالای 30 درصد به بانک داده باشد که از نظر بسیاری از مراجع تقلید و علمای دین و اقتصاد چیزی جز ربا نیست!

رییس بانک مرکزی اما در این سفر نهیبی هم به بانک‌ها زد و گفت: در حوزه سامانه بهین‌یاب تاکنون 11 هزار و 766 واحد از 8800 میلیارد تومان تسهیلات برخوردار شده‌اند که با رفع محدودیت اعتباری توانستیم از میران تعهد دولت نیز فراتر رویم.

معین ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در استان قزوین اظهار داشت: هر چند اعلام شده که بدهی و چک‌های برگشتی نباید مانعی در پرداخت تسهیلات باشد؛ اما مدیران واحدها و بانک‌ها باید با تعامل وضعیت خود را کاملا مشخص کنند و به صورت شفاف نحوه دریافت تسهیلات و بازگشت آن تنظیم شود.

وی گفت: باید روحیه همکاری میان بانک و واحدهای صنعتی تقویت شود و این فرهنگ غلط که واحدهای خوش حساب و بد حساب فرقی نداشته باشند؛ نباید رایج شود و اعتماد طرفین را کم کند.

سیف اضافه کرد: نظام بانکی نباید متکی به وثیقه باشد؛ بلکه باید اقساط بر اساس گردش مالی صنعتگران تنظیم شود و با نظر کارشناسی بانک با تعامل جلو برود و پایداری تولید محور کار باشد.

کمیته بررسی واحدهای راکد راه‌اندازی شود

وی از ضرورت راه‌اندازی کمیته بررسی واحدهای راکد و تعطیل شده خبر داد و گفت: صاحبان این وحدها باید وضعیت خود را مشخص کنند که با تزریق اعتبار قادر به فعالیت هستند یا باید نوسازی کرده و یا تغییر خط تولید دهند و یا آن را واگذار کنند.

سیف تصریح کرد: استان قزوین ظرفیت های خوبی در سرمایه‌گذاری‌های کوچک مانند صنایع دستی، مشاغل خانگی برای ایجاد اشتغال و درآمدزایی دارد که باید شناسایی و فعال شود.

امید به بهبود وضعیت اقتصادی استان

این اظهارات و همگرایی مسئولان اجرایی و نظارتی و انتخابی برای رونق اقتصادی و توجه به اقتصاد مقاومتی امیدی را در دل مردم استان روشن می‌کند که بی‌شباهت به شعله کوچک شمعی در کوران باد و حوادث نیست. به قول سعدی «حرم در پیش است و حرامی در پس» و در چنین موقعیتی که دست‌اندازان به بیت‌المال و مفسدان اقتصادی مترصد فرصتی برای بازگشت به شرایط پیشین و لفت و لیس و غارت اموال بیت‌المال هستند؛ تلاش مدیران اقتصادی استان و نمایندگان مجلس تنها در صورتی می‌تواند تضمینی برای اقتصاد و اشتغال داشته باشد که از سوی نهادهای قضایی، امنیتی و نظارتی مورد حمایت قرار گیرد و ضمانت شود.

اصل ششم و مغفول فرمان 8 ماده‌ای رهبری

غارتگری‌های 3 هزار میلیاردی و 12 هزار میلیاردی و مبالغ سرسام‌آور دیگر در بالاترین سطوح دولت احمدی‌نژاد عوامل زمینه‌ساز متعددی داشت که بخواهیم باور کنیم یا نخواهیم، یکی از مهم‌ترین عوامل مذکور قصور یا احیانا تقصیر نهادهای نظارتی مثل مجلس و... بود. نهادهای امنیتی که با تخصص و اشراف اطلاعاتی خود تروریست‌ها و اشرار وحشی مثل عبدالمالک ریگی یا آدمخواران تکفیری داعش را در آسمان و زمین به دام می‌اندازند و امنیت فیزیکی داخل مرزها را تامین می‌کنند، باید توجه ویژه‌ای به ماده ششم از فرمان 8 ماده‌ای مقام معظم رهبری داشته باشند و به جای مشغول کردن خود با امور کوچک و به نسبت کم اهمیت‌تر، به این اصل زمین مانده از دستور تاریخی رهبر معظم انقلاب توجه کنند و گام‌های محکم‌تر و قاطع‌تری در مبارزه با فساد مالی و زمین‌خواری و... داشته باشند.

دادستانی محترم استان که با قاطعیتی مثال زدنی در قضیه‌هایی مثل قلیان و پارتی شبانه و... ورود می‌کند؛ باید اهتمام ویژه‌ای به همین اصل از فرمان 8 ماده‌ای آیت‌ا... خامنه‌ای به خرج دهد که مفسدان اقتصادی با حیف و میل و خوردن بیت‌المال نتوانند حاشیه امنی داشته باشند تا با اتکا به قدرت و قاطعیت این نهادهای نظارتی بتوان شعله آن شمع کوچک امید را همچنان در دل مردم حفظ و آن را بزرگتر و روشن‌تر کرد.

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

درباره وبلاگ

حسین آذربایجانی
عضو انجمن زبانشناسی شناختی آلمان (Deutsche Gesellschaft für Kognitive Linguistik)
صاحب امتیاز و مدیرمسئول هفته نامه آوای چیستا
عضو هیات رییسه انجمن کان ذن ریو کاراته استان قزوین
عضو هیات مدیره کانون آوای چیستا (حوزه فعالیت: تحکیم بنیان خانواده)
پژوهشگر نورومارکتینگ، عصب شناسی زبان، رسانه و ارتباطات
دانشجوی دکترای تخصصی زبانشناسی شناختی پژوهشکده علوم شناختی IRICSS
(موضوع پایان نامه: نورومارکتینگ، سیستم لیمبیک مغز و تاثیر تبلیغات و پروپاگاندا
استاد راهنما: پروفسور حسن عشایری
استاد مشاور: پروفسور رضا نیلی پور)
کارشناسی ارشد زبانشناسی علامه طباطبایی تهران 88 تا 90
(موضوع پایان نامه: استعاره در مطبوعات فارسی زبان
استاد راهنما: دکتر کورش صفوی
استاد مشاور: دکتر یونس شکرخواه)
کارشناسی مترجمی زبان انگلیسی دانشگاه پیام نور قزوین 83 تا 87
عضو انجمن علوم اعصاب ایران
عضو انجمن زبانشناسی ایران
مدرس روانشناسی شناختی، زبان انگلیسی، مکاتبات اداری، بازاریابی و تبلیغات، زبانشناسی و فنون ترجمه 89 تا کنون در دانشگاههای غیرانتفاعی و پیام نور و آموزشگاههای مختلف عمدتا تهران و قزوین
مترجم آزاد در حوزه متون ادبی و علوم انسانی 84 تا کنون
خبرنگار و نویسنده ستون «زیر سقف قزوین» هفته نامه تابان از 87 تا کنون
دبیرکل انجمن مترجمان جوان ققنوس 84 تا کنون
دبیرکل انجمن علمی زبان انگلیسی دانشگاه پیام نور قزوین 85 تا 87
دبیر گروه سیاسی هفته نامه حدیث قزوین 85 تا 87
خبرنگار و دبیر سرویس سیاسی خبرگزاری ایسنا قزوین 85 تا 86
عضو تحریریه ویژه نامه «حدیث نو» قزوین 85 تا 86
همکاری نامنظم به عنوان مترجم افتخاری ستون «گشتی در دنیای خبر» روزنامه ولایت قزوین از 79 تا 81
تماس:
Mail: zsqazvin(at)gmail(dot)com
Tel: 9354821851
مدیر وبلاگ : .

آخرین پست ها

جستجو

نویسندگان