تبلیغات
.:: هستن؛ مخمل آبی ::. - همگرایی نمایندگان استان برای مقابله با فساد؛ پیشنهادی برای مجمع نمایندگان و دستگاه قضایی استان
.:: هستن؛ مخمل آبی ::.
برای آسانتر خواندن متن، دکمه های Ctrl و + را همزمان فشار دهید

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

همگرایی نمایندگان استان برای مقابله با فساد؛ پیشنهادی برای مجمع نمایندگان و دستگاه قضایی استان

حسین آذربایجانی
«تغییر وزیر مانعی برای رسیدگی به تخلفات صندوق فرهنگیان نیست و متخلفان باید از طریق دستگاه قضایی مجازات شوند.» اینها جملات بهمن طاهرخانی، نماینده تاکستان در مجلس شورای اسلامی بود که هفته گذشته به صبح قزوین گفت: با توجه به اینکه مسئله صندوق ذخیره فرهنگیان و اخباری که در رسانه‌ها منتشر شده است به اعتماد و پشتیبانی مردم از نظام ضربه می‌زند و کشور را با چالش روبرو می‌کند باید یک راهکار منطقی و قانونی و در عین حال مستحکم برای حل این موضوع انتخاب شود.
عضو کمیسیون قضایی مجلس بیان کرد: تغییر و جابجایی وزیر آموزش و پرورش دلیلی بر پیگیری نشدن مطالبه مردمی از صندوق فرهنگیان نیست و مجلس برای احقاق حقوق فرهنگیان تمام تلاش خود را خواهد کرد.
بهمن طاهرخانی درباره وضعیت صندوق ذخیره فرهنگیان اظهار کرد: این موضوع در مجلس مطرح شده است و نمایندگان به صورت جدی پیگیر مطالبه و روشن شدن ابعاد این موضوع هستند.
نماینده مردم تاکستان در مجلس اذعان کرد: پیگیری موضوع صندوق ذخیره فرهنگیان به صورت جدی در دستور کار مجلس قرار دارد و سعی ما بر این است که تا با ارائه راهکاری که جزو اختیارات مجلس باشد اگر حقی هم ضایع شده است به صاحبان حق بازگردانده شود.
وی با بیان اینکه نمایندگان به دنبال مستندات قوی درباره تخلفات رخ داده در صندوق ذخیره فرهنگیان هستند، ابراز کرد: باید حواشی این موضوع به صورت روشن در مجلس پیگیری و مطرح شود و گروه تحقیق و تفحص مجلس آن را به صورت جدی مورد بررسی قرار دهند.

** مجلس تخلفات صندوق فرهنگیان را بررسی می‌کند
این کارشناس حقوقی ادامه داد: هم اکنون ادعایی در مورد صندوق ذخیره فرهنگیان مطرح شده است که مجلس باید صحت آن را بررسی کند تا حق صاحبان حساب‌های این صندوق ضایع نشود.
وی با اشاره به تغییر وزرای کابینه تصریح کرد: تغییر و جابجایی وزیر آموزش و پرورش دلیلی بر پیگیری نشدن مطالبه مردمی از صندوق فرهنگیان نیست و مجلس برای احقاق حقوق فرهنگیان تمام تلاش خود را خواهد کرد و حتی اگر استیضاح وزیر هم انجام نمی‌شد باز هم این موضوع در مجلس پیگیری می‌شد.
طاهرخانی عنوان کرد: اتفاقات رخ داده در صندوق ذخیره فرهنگیان ممکن است از سوءمدیریت و نبود نظارت لازم در این صندوق رخ داده باشد که عاملی برای سوءاستفاده عده‌ای از سودجویان شده است.
وی در ادامه گفت: با معرفی وزیر مربوطه در آموزش و پرورش مسئولین و متولین این وزارتخانه باید درباره وضعیت و شبهات صندوق ذخیره فرهنگیان روشنگری شود و با پیگیری مردم حقیقت برای مردم روشن شود.
عضو کمیسیون قضایی مجلس عنوان کرد: در صورت وقوع فساد در صندوق ذخیره فرهنگیان متهمان باید مورد پیگرد قانونی قرار بگیرند و آنچه از بیت المال برداشت شده باید بازگردانده شود و متخلفان از طریق دستگاه قضایی مجازات شوند.

** نگاهی به پیشینه صندوق ذخیره فرهنگیان
سال 1373 صندوق ذخیره فرهنگیان با هدف ارائه خدمت به ویژه در ایام بازنشستگی فرهنگیان شروع به کار کرد. در چند روز اخیر خبر فساد مالی در این صندوق به گوش می رسید. این خبر تا جایی پیش رفت که نمایندگان مجلس خواستار بازشدن پای تحقیق و تفحص به تاریکخانه وزارت آموزش وپرورش شدند. حالا خبر فساد مالی در صندوق بازنشستگی فرهنگیان به طور رسمی اعلام شده است.
به تازگی حسین مقصودی، سخنگوی فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی مجلس در گفتگو با رسانه محلی «بصیر سبزوار»، خبر از فساد مالی در صندوق ذخیره فرهنگیان داد و گفت: شفاف سازی در صندوق ذخیره فرهنگیان یکی از دلایل اصلی استیضاح وزیر آموزش وپروش بود که طی تحقیقات به عمل آمده در حدود هشتاد هزار میلیارد ریال فساد مالی در این صندوق گزارش شده است.
مقصودی با اعلام خبر بازداشت شدن همسر و فرزند مدیر عامل صندوق ذخیره فرهنگیان تصریح کرد: شخص مدیر عامل صندوق ذخیره نیز این فساد را قبول داشته و مبلغ آن را 3هزار و 500میلیارد تومان عنوان می کند.  
پیش از این در خبرها آمده بود که شهاب‌الدین غندالی به همراه همسر و پسر او که از مدیران مالی صندوق ذخیره فرهنگیان بودند، اسنادی جعلی تهیه و مبالغ زیادی از صندوق ذخیره برداشت و به حساب‌های شخصی خود واریز کردند. به همین منظور حراست و بازرسی وزارت آموزش و پرورش با پیگیری موضوع، وی و همدستانش را بازداشت کرده و تحویل مقامات قضایی داده‌اند.
این در حالی است که دو ماه پیش، شهاب‌الدین غندالی در گفت‌وگو با تسنیم ضمن رد خبر بازداشتش گفت: برای پاره‌ای توضیحات درخصوص بانک سرمایه احضار شده بودم.
غندالی افزود: مجموعه معوقات بانک سرمایه ۴ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان است که سه هزار و ۲۸۵ میلیارد آن دست ۵ نفر است و وثیقه‌های قوی گرفته نشده است و سه سال است تلاش می‌کنیم تا این پول بازگردد.
لازم به ذکر است که صندوق ذخیره فرهنگیان با بیش از ۸۰۰ هزار نفر عضو وابسته به آموزش و پرورش است و از سپرده های ماهانه فرهنگیان به آنها سود سالانه پرداخت می‌کند و بانک سرمایه نیز از زیرمجموعه های این صندوق محسوب می شود.   

** نگاهی دیگر به ماجرای صندوق ذخیره فرهنگیان
اخبار اختلاس ها و دزدی و غارتی که از بیت المال در این چندساله به روال روزمره مبدل شده، از فرط تکرار و بزرگی باعث نوعی بی تفاوتی و یاءس در مردم شده، به طوریکه گویی این نوع خبر ها دیگر باعث تعجب و شگفتی و حساسیت نمی شود و بخشی لاینفک از زیست جامعه ما شده است.
پایگاه خبری تحلیلی صدای قزوین به تازگی در یادداشتی به قلم «حسین میرزانیا» با بیان این مطلب افزوده است: این ورطه تکرار فساد که امروزه به صراحت از سوی کارشناسان و حتی متولیان امور سیستماتیک ابراز می شود  ناشی از چیست ؟چرا علی رغم انبوهی از سازمان های نظارتی و وعظ ها و نصیحت های اخلاقی، مذهبی و سخت گیریهای متعدد درگزینش مدیران همچنان  فساد ریشه دوانیده و گسترش می یابد؟
می گویند بزرگترین کشف انسان مدرن نه در اختراعات و اکتشافات علمی و نجومی و صنعتی که دراین راز مهم بودکه : ((پس از پایان امامتِ امامان وغیبت امام دوازدهم (عج) )) دیگر انسان معصوم و مصون ازخطا واشتباه نداریم و از همین روی باید این انسان سراپا خطاکار و درمعرض اشتباه و وسوسه قدرت و ثروت و منفعت طلبی و جاه طلبی تحت نظارت مستمر و پاسخ گویی به مردم و افکارعمومی باشد تا از این طریق مانع از خطاهای احتمالی او شود و یا حتی المقدور آنرا کاهش دهد و به حداقل برساند. درحقیقت راز برآمدن دموکراسی ازدل قرون وسطی و حاکمیت های مستبد و دیکتاتوری های مطلق العنان در نظارت پذیر کردن و پاسخگو کرد صاحبان مال ومقام بود تا بتوان اسب سرکش و سیری ناپذیر جاه و مقام و ثروت را کنترل و فساد آنرا دفع یا کاهش داد.
داستان فساد 8000میلیاردی صندوق ذخیره فرهنگیان نه اولین این فساد نهادینه شده هست ونه آخرین آن خواهد بود .علاج این درد چرکین مزمن نیز نه باوعظ وخطابه و نصیحت و نه با تهدید و دشنام و لعن ونفرین بلکه در رام کردن اشتهای سیری ناپذیر قدرت طلبی و ثروت اندوزی مدیران ومسئولین آن ازطریق شفافیت و نظارت پذیری و پاسخگویی مستمر و بی چون وچرای آن نسبت به صاحبان اصلی صندوق یعنی فرهنگیان و افکارعمومی می باشد.
ازسوی دیگر اصل این اختلاس و فساد باید به طورشفاف بازگویی شود تا جناح رقیب که در دولت هشتم و نهم خود پایه گذار سیستماتیک فساد در بنیان وستون فقرات کشور بود اکنون در قامت یک مدعی پرچم فسادستیزی بلند نکند و به جویای بگیر و ببند دزدان و اختلاس گران و غارتگران بیت المال نباشد .
فساد و اختلاسی که درصندوق ذخیره از آن سخن رانده می شود عبارت است از مبلغ 8000 میلیارد وام که مبلغ بیشتر و اصلی آن در دولت سابق بین سالهای 86تا92 به چند نفر از نزدیکان یا اقوام هیئت مدیره صندوق پرداخت شده و به طور دقیق تر مثلا 3500 میلیارد تومان آن فقط به سه نفر داده شده بدون دریافت وثیقه و ضمانت های محکم و دقیق و قانونی به طوریکه همین امر باعث معدوم الوصول شدن این وام های کلان شده و خسارت هنگفتی به صندوق ذخیره که حاصل دسترنج پاک و صادقانه هزاران فرهنگی هست شده است .
حال با این شرایط در یک اشتباه و ندانم کاری و بی مسولیتی یا نوعی بی خردی و نامدیریتی وزیری ضعیف و ناتوان همچون فانی (که باید بلافاصله پس از عهده دارشدن سمت وزارت  تمامی آنچه که میراث به جای مانده ازدولت قبل را برای افکارعمومی بازگویی وشفاف سازی میکردکه بامماشات و محافظه کاری محیرالقول بی مثالش این کار رانکرد) مبدل به یک بحران فساد از زنجیره فسادها این بار در نهاد آموزش وپرورش شده و هم باعث بی اعتمادی اهالی فرهنگ به این صندوق گردیده و هم خود و مدیران فعلی آموزش و پرورش و حتی دولت را درمعرض اتهام قرارداده است.
اینک که با ورود قوه قضاییه به این پرونده ماجرا در حال پی گیری و تصمیم می باشد که باید منتظر نتایج آن باشیم اما راهکار اساسی برای برون رفت از این چالش اژدهای سیری ناپذیر فساد نه در برخوردهای مقطعی و هیجانی و کوتاه مدت که در ایجاد سیستم نظارتی مستمر وپاسخگو به افکارعمومی ازطریق رسانه های آزاد ومستقل هست .رسانه هایی که ازسوی اهالی فرهنگ بامکانیزم تشکل های فرهنگی و همچنین رسانه های دیگری که نمایندگی افکارعمومی رابرعهده دارند انجام پذیرد.
رکن چهارم دموکراسی مطبوعات (یابه زبان امروزی رسانه های آزاد و مستقل) ذکرشده است و بیهوده نیست که رسانه ها رکن چهارم دموکراسی نامیده شده اند.تجربه کشورهای توسعه یافته اثبات میکند تا زمانیکه رسانه های آزاد و مستقل برنهادهای قدرت و ثروت نظارت مستمر و دائمی نداشته باشند فساد همچنان باز تولید و تکثیر خواهد شد .
از وزیر جدید آموزش وپرورش که درآستانه رای اعتماد هست انتظار می رود مکانیسم این نظارت و پاسخگویی شفاف ومستمر صندوق ذخیره را برای فرهنگیان و افکارعمومی تبیین و تعریف و معین کند تا بار دیگر شاهد چنین فسادهای ویرانگر مال وا عتماد اهالی فرهنگ نباشیم .

** رای قاطع به تحقیق و تفحص از صندوق فرهنگیان
هرچند بسیاری از طرح های تحقیق و تفحص (مثل صداوسیما و بنیادها و...) در مجالس گذشته گم و گور شد و به نتیجه ای نرسید، اما گویا نمایندگان این مجلس در پی آنند که جایگاه فراموش شده خانه ملت در پیگیری و نظارت بر تخلفات احتمالی در کشور را احیا کنند و آرام آرام مجلس را دوباره به راس امور بازگردانند.
در ماههای گذشته برخی از نمایندگان استان از سوی مخالفان خود متهم به بی تجربگی و خامی می شدند؛ اما اقدامات و اظهارات آنان رفته رفته خلاف ادعای مخالفان را نشان می دهد و کم کم بارقه هایی از تاثیرگذاری و پیگیری خواست های رای دهندگان را در نمایندگان استان می بینیم که مایه امیدواری است. برخلاف برخی از نمایندگان سابق استان که بقول رییس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس ششم جایگاه نمایندگی را به یک «کارچاق کن» تقلیل و تنزل داده و بیشتر دنبال منافع شخصی بودند، نمایندگان جدید استان باید با شدت و سرعت بیشتری به دنبال پیگیری منافع عمومی و پاسداری از اعتماد مردم و همچنین سرمایه های مادی و معنوی جامعه باشند.
در همین راستا روح اله بابایی صالح نماینده مردم شهرستان های بوئین زهرا و اوج در مجلس شورای اسلامی به تازگی تاکید کرد: رای قاطع به طرح تحقیق و تفحض از صندوق فرهنگیان در راستای همراهی و پاسخگویی مجلس به اعتراض جامعه فرهنگیان بود.
هفته گذشته بابایی صالح در گفتگو با ولی اله حسین زاده خبرنگار ما با اشاره به رای قاطع نمایندگان مجلس شورای اسلامی به طرح تحقیق و تفحض از صندوق فرهنگیان اظهار کرد :رای قاطع نمایندگان مجلس شورای اسلامی به طرح تحقیق و تفحض از صندوق فرهنگیان  در راستای پاسخگویی مثبت به اعتراض و درخواست های مکرر جامعه فرهنگیان  جهت  بررسی دقیق و موشکافانه از عملکرد صندوق فرهنگیان است.
وی افزود :   واقعییت این است که اعضای صندوق فرهنگیان از اقشار فرهیخته ، پر تلاش و مهجور جامعه محسوب می گردند  که نسبت به مدیریت ، حقوق و مزایا ی پرداختی ، حیف و میل و سوء استفاده از سرمایه خود در صندوق فرهنگیان  نگرانی و اعتراض داشتند ؛  لذا نمایندگان برای برطرف کردن و پاسخگویی به مطالبه ،  دغه دغه و نگرانی به حق فرهنگیان عزیز  طرح تحقیق و تفحض از صندوق فرهنگیان را با رای بسیار بالا به تصویب رساند
نماینده مردم شهرستان های بوئین زهرا و اوج در مجلس شورای اسلامی ادامه داد : سرمایه صندوق فرهنگیان از سه منبع   پرداختی اعضای صندوق ، کمک های دولتی و همچنین سود سرمایه گذاری و فعالیت های صندوق تامین می شود لذا حساسیت فرهنگیان عزیز برای شفاف سازی و رسیدگی به عملکرد مدیریت این صندوق یک حق و درخواست کاملا به جا و قانونی است.
وی گفت : با درخواست نمایندگان مجلس شورای اسلامی مدیریت صندوق فرهنگیان  در مجلس شورای اسلامی حضور پیدا کرد  و در خصوص فعالیت و اقدامات و عملکرد مدیریت صندوق توضیحاتی ارایه داد که نمایندگان مجلس شورای اسلامی از توضیحات قانع نشدند لذا طرح تحقیق و تفحض صندوق در دستور کار نمایندگان قرارگرفت و به تصویب رسید.
بابایی صالح در ادامه با یاداوری اینکه بخش اصلی سرمایه صندوق با پول فرهنگیان و هدف ارایه تسهیلات و خدمات به فرهنگیان تشکیل گردیده است عنوان کرد : متاسفانه تاکنون خود فرهنگیان نتیجه  و خروجی مناسبی از فعالیت این صندوق دریافت نکرده اند.
عضو هیات رئیسه کمیسیون اجتماعی مجلس تصریح کرد : انشااله به سرعت طرح تحقیق و تفحض پس از تعیین و انتخاب اعضاء گروه  اغاز می شود و تاکید شده با توجه به حقی که جامعه فرهنگیان عزیز نسبت به تمامی جامعه دارند و به نوعی تمامی خانواده های ایرانی با این قشر ارتباط دارند  این اجرای طرح تحقیق و تفحض   سریعتر اغاز و به سرانجام مطلوب برسد.
نماینده مردم شهرستان های بوئین زهرا و اوج در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد : با توجه به اینکه بنده افتخار دارم  که از جامعه فرهنگیان باشم و همچنین عضو صندوق فرهنگیان نیز هستم  علاقمندم در گروه تحقیق و تفحض برای دفاع از حقوق فرهنگیان عزیز حضور  داشته باشم.

** جدی شدن طرح تحقیق و تفحص از صندوق
دو هفته پیش زمانی که بحث استیضاح وزیر سابق آموزش و پرورش بر سر زبانها بود، نماینده قزوین و رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس، استیضاح وزیر آموزش و پرورش در این مقطع زمانی را به صلاح ندانست؛ اما در مقابل بر جدی شدن تحقیق و تفحص از صندوق ذخیره فرهنگیان تاکید کرد.
داوود محمدی؛ رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با ایلنا، با اشاره به اینکه استیضاح حق اولیه نمایندگان مجلس است و می‌توانند در هر زمانی این کار را انجام دهند، اظهار داشت: در حال حاضر با شروع سال تحصیلی و مشکلات متعددی که آموزش و پرورش با آن مواجه است، زمان مناسبی برای استیضاح آقای فانی نیست.
وی با تاکید بر اینکه شخصا استیضاح وزیر را به مصلحت نمی‌دانم، گفت: استیضاح وزیر در مقطع کنونی نمی‌تواند؛ حلال مشکلات آموزش و پرورش باشد.
این نماینده مجلس همچنین با اشاره به اینکه تحقیق و تفحص از صندوق ذخیره فرهنگیان جدی‌تر شده‌است، گفت:‌ در کمیسیون آموزش با تحقیق و تفحص موافقت و در حال حاضر برای تایید نهایی به هیات رییسه تقدیم شده است. در صورت موافقت هیات رییسه، هیاتی به صندوق ذخیره اعزام خواهند شد.

** همگرایی مجمع نمایندگان استان در مبارزه با فساد
با مرور این خبرها و عنایت به دیگر اظهارات و فعالیت های نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی کم کم می توان به این تحلیل رسید که مجمع نمایندگان استان دارد راهش را برای تاثیرگذاری در مجلس و همچنین احیای بعد نظارتی خانه ملت و جایگاه قانونی و عرفی و حقوقی آن پیدا می کند. این مهم البته مایه مسرت است و باید به فال نیک گرفته شود. با این حال گام بعدی مجمع نمایندگان می تواند برنامه ای همگرا با حضور مسئولان استان برای تحقیق و تفحص درباره مسائل داخلی استان باشد.
به عنوان نمونه یکی از بخش های این برنامه می تواند تحقیق و تفحص از دارایی های خود و افراد درجه ۱ خانواده مدیران و مسئولان انتخابی و انتصابی استان باشد تا اعتماد و مشروعیت نظام و مسئولان نزد مردم بالاتر برود. با توجه به تناوب و تعدد خبرهای مربوط به فساد مالی و اختلاس و... این اعتماد ضربه خورده و برخی از مردم همه مسئولان را به یک چشم نگاه می کنند و تصور نادرستی از گستردگی فساد در همه بخش های مدیریتی دارند. این برنامه در صورت کلید خوردن و اجرا بخش مهمی از این اعتماد را بازسازی کرده و همچنین از مدیرانی که صادقانه و با تخصص در حال اجرای ماموریت های خود هستند نیز رفع اتهام می نماید.

** پیشنهادی برای مجمع نمایندگان و دستگاه قضایی استان
نظارت قوی یکی از مهمترین مولفه های پیشگیری کننده از فساد مالی است که در کشورهای توسعه یافته اجزای مشخصی با کارکرد مشخص دارد. برای بومی سازی این مدل در کشور باید ابتدا مطالعاتی در زمینه نظام نظارتی در جهان انجام داد که با وجود ۴ نماینده در خانه ملت می توان پیگیری این کار را به مرکز پژوهش های مجلس سپرد. خروجی این پژوهش در صورت بومی شدن و لحاظ مسائل و زیر و بم های اجتماعی و اقتصادی و سیاسی و... ایران، وظایف و مسئولیت های دستگاه قضایی، سازمانهای امنیتی، رسانه ها به عنوان دیدبانان افکار عمومی و خود مردم به عنوان ولینعمتان واقعی نظام را تعریف خواهد کرد.
تداوم همگرایی مجمع نمایندگان استان در این مسیر راهگشا خواهد بود و با توجه به قاطعیت و پیگیری که از دادستان قزوین و دستگاه قضایی استان سراغ داریم رسیدن به این مقصد نباید چندان بعید باشد. 

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

درباره وبلاگ

حسین آذربایجانی
عضو انجمن زبانشناسی شناختی آلمان (Deutsche Gesellschaft für Kognitive Linguistik)
صاحب امتیاز و مدیرمسئول هفته نامه آوای چیستا
عضو هیات رییسه انجمن کان ذن ریو کاراته استان قزوین
عضو هیات مدیره کانون آوای چیستا (حوزه فعالیت: تحکیم بنیان خانواده)
پژوهشگر نورومارکتینگ، عصب شناسی زبان، رسانه و ارتباطات
دانشجوی دکترای تخصصی زبانشناسی شناختی پژوهشکده علوم شناختی IRICSS
(موضوع پایان نامه: نورومارکتینگ، سیستم لیمبیک مغز و تاثیر تبلیغات و پروپاگاندا
استاد راهنما: پروفسور حسن عشایری
استاد مشاور: پروفسور رضا نیلی پور)
کارشناسی ارشد زبانشناسی علامه طباطبایی تهران 88 تا 90
(موضوع پایان نامه: استعاره در مطبوعات فارسی زبان
استاد راهنما: دکتر کورش صفوی
استاد مشاور: دکتر یونس شکرخواه)
کارشناسی مترجمی زبان انگلیسی دانشگاه پیام نور قزوین 83 تا 87
عضو انجمن علوم اعصاب ایران
عضو انجمن زبانشناسی ایران
مدرس روانشناسی شناختی، زبان انگلیسی، مکاتبات اداری، بازاریابی و تبلیغات، زبانشناسی و فنون ترجمه 89 تا کنون در دانشگاههای غیرانتفاعی و پیام نور و آموزشگاههای مختلف عمدتا تهران و قزوین
مترجم آزاد در حوزه متون ادبی و علوم انسانی 84 تا کنون
خبرنگار و نویسنده ستون «زیر سقف قزوین» هفته نامه تابان از 87 تا کنون
دبیرکل انجمن مترجمان جوان ققنوس 84 تا کنون
دبیرکل انجمن علمی زبان انگلیسی دانشگاه پیام نور قزوین 85 تا 87
دبیر گروه سیاسی هفته نامه حدیث قزوین 85 تا 87
خبرنگار و دبیر سرویس سیاسی خبرگزاری ایسنا قزوین 85 تا 86
عضو تحریریه ویژه نامه «حدیث نو» قزوین 85 تا 86
همکاری نامنظم به عنوان مترجم افتخاری ستون «گشتی در دنیای خبر» روزنامه ولایت قزوین از 79 تا 81
تماس:
Mail: zsqazvin(at)gmail(dot)com
Tel: 9354821851
مدیر وبلاگ : .

آخرین پست ها

جستجو

نویسندگان