تبلیغات
.:: هستن؛ مخمل آبی ::. - پس از سه سال حق کشی در انتخابات شورای شهر قزوین؛ چه کسانی نمی خواهند حق به حقدار برسد؟
.:: هستن؛ مخمل آبی ::.
برای آسانتر خواندن متن، دکمه های Ctrl و + را همزمان فشار دهید

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

پس از سه سال حق کشی در انتخابات شورای شهر قزوین؛ چه کسانی نمی خواهند حق به حقدار برسد؟

حسین آذربایجانی
تقریبا سه سال از انتخابات چهارمین دوره شوراهای شهر و روستا می‌گذرد و معاون وقت امور دهیاری‌ها و سازمان شهرداری‌ها و همیاری‌های کشور در قزوین، احتمالا هنوز هم بعد از این سالها، سر حرف خود هست و دوره چهارم شوراها را دوره‌ای می‌داند که در آن «مردم‌سالاری دینی رخ داده»؛ اما این رویداد برای مردم قزوین با نام  پدیده جوان و ناکام انتخابات -نینا سیاهکالی مرادی- گره خورده است؛ پدیده‌ای که از دید وکلیش بنا به دلایل قانونی، همچنان عضو علی البدل است. حتی اگر مراجع نظارتی پنجاه روز پس از تایید انتخابات، او را رد صلاحیت کرده باشند.

** رد صلاحیت «بعد از انتخابات»؟!
نینا سیاهکالی مرادی دختری 27 ساله و دانشجوی ترم آخر کارشناسی ارشد معماری رایانه بود که در انتخابات شورای شهر چهارم قزوین با کسب حدود 10 هزار رای و قرار گرفتن در رتبه چهاردهم به عنوان عضو علی البدل انتخاب شده بود اما ناگهان با حکم رد صلاحیت روبرو شد.

** رد صلاحیت به دلیل کدام موارد؟
سید مرتضی حسینی، عضو هیات نظارت بر انتخابات چهارمین دوره شوراهای شهر و روستای استان قزوین، در پاسخی غیرقابل قبول به رسانه ها گفته بود: «انتخابات شورای شهر قزوین تایید شد و فقط خانم نینا سیاهکالی مرادی به ‌دلیل برخی موارد رد صلاحیت شد و به‌جای ایشان آقای خورشیدی به‌عنوان عضو علی‌البدل اول به شورای شهر راه یافت. بنده از بیان علت رد صلاحیت معذورم و پرونده مربوط به زمان تبلیغات انتخابات نمی‌شود.»
این در حالی بود که سایت «عصر ایران» در گزارشی با عنوان «بازتاب گسترده ردصلاحیت بانوی منتخب قزوینی به بهانه پوستر تبلیغاتی» نوشت: «ادعای خلاف شئون و ضد دین بودن برخی پوسترهای تبلیغاتی این زن جوان قزوینی در حالی است که در تمامی پوسترهای منتشره از سوی این نامزد انتخاباتی، او با حجاب کامل بوده و با مانتو و مقنعه ظاهر شده است.»

** یک حقوقدان؛ ردصلاحیت «پس از انتخابات» غیرقانونی است!
برای پیگیری مسائل حقوقی این مورد سراغ حقوقدانان رفتیم و دکتر علی شهروزی، حقوقدان و وکیل پایه یک دادگستری در این باره به خبرنگار تابان گفت: «رد صلاحیت "پس از اعلام رسمی نتایج انتخابات" به لحاظ قانونی و حقوقی مسموع نیست، قانون می‌گوید بعد از اعلام اسامی منتخبین شورای شهر اعم از اعضای اصلی و علی البدل فقط به موجب رای قابل تجدید نظر شورای حل اختلاف استان می‌توان آرای یک عضو را ابطال نمود.
ضمن این که قانون نباید ابزار بعضی از افراد شود. وقتی فرماندار اسامی منتخبان را اعلام رسمی کرده است، سلب عضویت یک منتخب فقط به موجب قانون و از طریق حکم قابل اعتراض شورای حل اختلاف استان امکان‌پذیر است. اگر شورای حل اختلاف استان چنین کاری بکند، شورای حل اختلاف کشور مرجع رسیدگی ثانویه است که تصمیم آن هم در دادگاه صالحه قابل اعتراض است.»

** سوال از عوامل ردصلاحیت غیرقانونی
عبدالعظیم موسوی، مدیر مسوول روزنامه ولایت قزوین در همان سال خطاب به عوامل اصلی رد صلاحیت سیاهکالی مرادی در سرمقاله ای نوشته بود: «بررسی بفرمایید خانم‌های مورد نظر شما در صندوق مسجد النبی محل اقامه نماز دشمن‌شکن جمعه چقدر رای آوردند؟ روشن است اگر تبلیغات اغواگرانه بود و منحرف‌کننده، تا حدی که به آرای صندوق‌های مسجدالنبی هم صدمه وارد کرد؛ باید با اغواگران و متخلفین برخورد قانونی شود، حتی آراءشان خوانده نشود، اما معلوم است که کسانی که بالای سیصد چهارصد میلیون تومان هزینه کردند به این راحتی در قبال تصمیمات این چنینی سکوت نمی‌کنند، فلذا قرعه‌شان به نام دختری اصابت می‌کند که حتی یک تخلف انتخاباتی نداشته و کاملا متین شرکت کرده و رای او در صندوق مسجدالنبی نفر هفتم است؛ چه رسد به صندوق‌های دیگر، در نهایت ایشان نفر علی‌البدل اول اعلام شد و امروز می‌گویند صلاحیتش احراز نشده است!»

** نینا سیاهکالی مرادی عضو علی البدل اول شورا شد
چند روز از انتخابات نگذشته بود که فرماندار وقت قزوین، میربها، نتایج انتخابات شورای شهر قزوین اعلام کرد. میربهاء با اعلام اسامی اعضای اصلی شورا، میزان آرای آن‌ها را هم منتشر می‌کند. اما این همه آمار نبود. فرماندار وقت در ادامه اعلام می‌کند: نینا سیاهکالی مرادی با 9 هزار و 416 رأی، محمد خورشیدی با هشت هزار و 904 رأی، مهری‌السادات تقوی با هشت هزار و 903 رأی ، سیف‌الله یوسفی با هشت هزار و 773 رأی و مجید رضائی با هشت هزار و 472 رأی به عنوان اعضای علی‌البدل شورای شهر قزوین انتخاب شدند.
بنابراین روشن است که مراجع قانونی انتخابات، تا چند روز پس از انتخابات، نینا سیاهکالی مرادی را به عنوان عضو علی البدل می‌پذیرند. بیش از یک ماه از اعلام نتایج انتخابات گذشته بود که شایعه‌ای در شهر ‌پیچید؛ شایعه‌ای که موجب بهت شهروندان ‌شد؛ سیاهکالی مرادی رد صلاحیت شده است... ولی شایعه کم کم رنگ واقعیت به خود گرفت.

** حجت شرعی؛ بعد از ۵۰ روز!؟
حسینی، نماینده وقت قزوین و عضو هیات نظارت بر انتخابات استان در این باره به یک نشریه محلی گفته بود:" انتخابات شورای شهر قزوین تایید شد و فقط خانم نینا سیاهکالی مرادی به‌دلیل برخی موارد رد صلاحیت شد و به‌جای ایشان آقای خورشیدی به‌عنوان عضو علی‌البدل اول به شورای شهر راه یافت".
حسینی در مورد ردصلاحیت نینا مرادی تنها به این نکته اکتفا کرده بود که؛ "از بیان علت رد صلاحیت معذورم و پرونده مربوط به زمان تبلیغات انتخابات نمی‌شود. " او بعدها گفته بود که به‌حجت شرعی رسیده و صلاحیت او تایید نشده است. این عضو سابق هیات نظارت درحالی از ردصلاحیت مرادی سخن گفته بود که بنابر گفته وکیلش، هیچ برگه ای مبنی بر رد صلاحیت به موکلش داده نشد اما ۵۰ روز پس از تایید انتخابات، گفتند او رد صلاحیت شده است.

** پرونده نینا سیاهکالی مرادی اصلا در هیات نظارت مطرح نشده است
با این وجود، تلاش‌های مرادی و وکیلش بی‌نتیجه می‌ماند و همچنان مجریان سابق قانون استان بر رد صلاحیت «غیرقانونی» مرادی اصرار می‌کردند، تا اینکه داود محمدی، نماینده قزوین که از اعضای هیات عالی نظارت بود، در گفت و گو با صدای قزوین، در پاسخ به این پرسش که «آیا شما در رد یا تایید صلاحیت برخی از اعضای شورا نقش داشتید؟» گفته بود: رد و تایید صلاحیت‌ها و ابطال و تایید انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا مکانیزمی دارد که مکانیزم آن با انتخابات مجلس یا ریاست جمهوری متفاوت است. در انتخابات شوراها نظارت ما نظارت استصوابی نیست. مثلا رد یا تایید صلاحیت شورهای اسلامی روستاها اصلا به هیات مرکزی نظارت کشور ارتباطی ندارد و تنها 3 نفر از نمایندگان هیات عالی نظارت استانها حق دخالت و رسیدگی را دارند. در تایید صلاحیت‌ها پرونده‌ی آنهایی که هیات استان صلاحیشان را تایید کرده است دیگر به هیات عالی کشور ارسال نمی‌شود و به طور اتوماتیک به عرصه انتخابات وارد می‌شوند. اما کسانی که در شهرها رد صلاحیت شوند پرونده آنها به هیات مرکزی نظارت بر انتخابات می‌آید. پیرامون انتخابات شهر قزوین تمامی عزیزانی که در حال حاضر عضو شورا هستند در استان و توسط هیات عالی استان تایید صلاحیت شده‌اند و پرونده‌ی هیچکدام از آنها به هیات مرکزی نظارت کشور ارسال نگردیده است و اساسا کسانی که در استان صلاحیتشان تایید می‌شود پرونده‌شان به هیات مرکزی فرستاده نمی‌شود.
محمدی در پاسخ به این پرسش که «پس رد صلاحیت نفر اول علی‌البدل قزوین به چه صورت انجام شد؟» تصریح کرد: من این موضوع را از نشریات و رسانه‌ها شنیده‌ام و پرونده‌ی نامبرده اساسا در هیات مرکزی نظارت بر انتخابات شوراها مطرح نشده است.
صدای قزوین می پرسد« یعنی انجام این مساله 50 روز بعد از برگزاری انتخابات مشکل قانونی ندارد؟» او چنین پاسخ می دهد: اگر رد صلاحیت این خانم در زمان قانونی انجام شده باشد، این اقدام، اقدام صحیحی است؛ چراکه وضعیت صلاحیت یا عدم صلاحیت باید قبل از زمان رای‌گیری مشخص شود و بعد از آن امکان‌پذیر نیست. مگر اینکه انتخابات یا رای یک نفر ابطال شود که این مساله باید تا 5 مرداد ماه به هیات مرکزی نظارت بر انتخابات ارسال می‌شد که چنین چیزی هم منعکس نشده است. برای ابطال آرای یک نفر نیز باید پرونده آن فرد به دادگستری ارسال شود و پس از اعلام نظر دادگاه ‌امکان ابطال وجود داشته باشد.»
اما به فاصله چند ساعت، این پایگاه خبری- تحلیلی پاسخ را تغییر می دهد و چنین منتشر می‌کند: چون این قضیه در هیات مرکزی نظارت مطرح نگردیده است، بنده اطلاع دقیقی از کم و کیف موضوع ندارم و لذا آنچه مسلم است اگر بحث رد صلاحیت مشارالیها مطرح باشد قابل بررسی در هیات مرکزی نظارت بر انتخابات کشور در موعد مقرر است و اگر موضوع ابطال انتخابات نسبت به فرد مذکور مطرح باشد ولی کلیت انتخابات قزوین تایید شده باشد این مساله از اختیارات هیات عالی نظارت بر انتخابات استان است و هیات مرکزی نظارت بر انتخابات کشور در ابن خصوص با تکلیفی مواجه نیست و رسیدگی به آن از اختیارات دیوان عدالت اداری و سایر مراجع ذیربط قانونی است.

** جای خالی در شورا و بهت و حیرت ۹ هزار رای دهنده
دیگر واکنشی از سوی مراجع نظارتی شنیده نمی شود. ماجرای ردصلاحیت مرادی، بدون اقناع افکار عمومی، مهر سکوت می‌خورد و رای 9 هزار و 416 شهروندی که  به کاندید جوانی اعتماد کرده بودند تا برای حل مسائل شهری و اجتماعی وکیل آنان در شورای شهرشان باشد از بین می رود.

** همچنان نهادهای قانونی و نینا بی خبر از رد صلاحیت
با این وجود، عطاءالله نوری، وکیل نینا سیاهکالی مرادی معتقد است: به لحاظ قانونی، خانم مرادی همچنان عضو علی البدل شوراست که در صورت سلب عضویت از هرعضو اصلی، او می بایست براساس قانون به شورا دعوت شود.
او در مورد رد صلاحیت موکلش به «ولایت» می‌گوید: وقتی شایعه رد صلاحیت موکلم مطرح شد، با فرماندار وقت، دیدارهای بسیاری داشتم و تقاضا کردم، اگر واقعا اقدامی در این باره انجام گرفته است، ابلاغ  کتبی شود تا به صورت قانونی وارد عمل شوم.

** موضوع ردصلاحیت از اساس منتفی است
نوری در ادامه می گوید: در همان ایام، نامه‌ای به شماره 2738 خطاب به فرمانداری ارسال کردیم  که در دبیرخانه ثبت شد. قرار شد  اگر تصمیمی گرفته شده، اطلاع دهند؛ اما از آن تاریخ تاکنون هیچ پاسخ مکتوبی در این  خصوص داده نشد.
به گفته نوری، اگر انتخابات را به دو مرحله بعد و قبل  تقسیم کنیم، بررسی صلاحیت داوطلبان که جزو وظایف هیات نظارت است، پیش از برگزاری انتخابات انجام می‌گیرد و هیات نظارت براساس قانون، ملزم به رسیدگی دقیق به شکایات داوطلبان رد صلاحیت شده، مصوب قانون 22/7/78 هستند. هیات مکلف است تنها براساس مواد قانونی و دلایل و مدارک معتبر که مراکز مسئول قانونی به مراجع نظارتی ارسال کرده اند، از قبیل پاسخ استعلام از مراجع انتظامی، دادگستری، اطلاعات و غیره اظهارنظر کنند. البته این اظهارنظر، پیش از برگزاری انتخابات صورت می گیرد.
براین اساس نوری، با توجه به مستندات قانونی می‌گوید: موکل من پیش از انتخابات رد صلاحیت نشده بود؛ چون با شرکت در انتخابات 9 هزار و 416 نفر به او رای دادند؛ بنابراین در اساس موضوع رد صلاحیت منتفی است.

** نینا از نظر قانونی، همچنان عضو علی البدل شوراست
این استاد دانشگاه معتقد است: براساس قانون، صلاحیت خانم مرادی تایید شده است که وارد انتخابات می شود و براساس آرا شمارش شده به عنوان عضو علی البدل انتخاب می شود. چون هیچ گونه تخلفی انتخاباتی رخ نداده بود؛ بنابراین او، اولین عضو علی البدل شورای شهر قزوین است که در صورت سلب عضویت از هرکدام از اعضای اصلی می بایست به عضویت در شورای شهر دعوت شود.

** درخواست رییس شورای شهر و پاسخ فرمانداری قزوین
سه سال از این اتفاق گذشته است که دوباره نام نینا بر سر زبان ها می افتد. علی فرخزاد، عضو شورای شهر قزوین، معاون استاندار می شود. فرج‌الله فصیحی رامندی رییس شورای شهر قزوین با بیان اینکه «تأخیر فرمانداری قزوین در معرفی نفر سیزدهم شورای شهر قابل قبول نیست»! فرماندار قزوین را خطاب قرار داده و از او می خواهد هر چه سریعتر محمد خورشیدی، عضو «دوم» علی البدل شورای شهر را به جای نینا سیاهکاری مرادی، عضو «اول» علی البدل این شورا معرفی کند.
فصیحی رامندی در جای دیگری تاکید کرد: بر اساس نتایج آرا انتخابات شورای شهر سال ۹۲ در قزوین، اولین نفر عضو علی‌البدل آقای خورشیدی معرفی شد و از نظر اعضا شورا اگر غیر از این اقدامی شود قانونی نخواهد بود.
رییس شورای شهر قزوین با بیان اینکه بیش از ۲ هفته از نامه نگاری به فرمانداری می‌گذرد، گفت: طی صحبتی با آقای فرماندار درخواست کردم که عضو علی‌البدل را معرفی کنند و اکنون باید منتظر اعلام نظر فرمانداری بود.

** ابطال آرای نینا سیاهکالی مرادی غیر قانونی بوده است
فرمانداری قزوین در پی اظهار نظر برخی درباره تاخیر در معرفی عضو جدید شورای اسلامی شهر قزوین، با انتشار جوابیه‌ای نوشت: در جریان ابطال آرای خانم نینا سیاهکالی مرادی، عضو اول علی البدل شورا، به کدام بند و ماده قانونی استناد شده است؟!
در بخشی از پاسخ فرمانداری قزوین آمده است: در مورد تاخیر فرمانداری در معرفی عضو جدید شورای شهر قزوین، باید متذکر شد، در هیچ ماده قانونی، ضرب الاجلی برای معرفی عضو علی البدل راه یافته به شورا تعیین نشده است و از آنجا که در مورد شخص عضو اول علی البدل، مناقشاتی وجود دارد، فرمانداری قزوین بر خود لازم می‌داند در معرفی عضو جدید شورا، بررسی‌های بیشتر قانونی انجام دهد.
فرمانداری در بخشی دیگر افزوده است: آیا این قانون شکنی نیست؟ هیات‌های مذکور می‌توانستند یک شعبه اخذ رای یا چند شعبه و یا انتخابات یک شهر را به طور کامل ابطال نمایند، نه اینکه آرای یک نفر از کاندیداها را باطل نمایند. مواد 71 الی 74 آئین نامه اجرایی انتخابات شوراها، اشاره به اختیارات هیات‌های نظارت و اجرایی، مبنی بر ابطال کل انتخابات و یک یا چند شعبه طی تشریفات قانونی دارد و بحثی از حذف یا ابطال آرای یک منتخب به میان نیامده است.

** عمل خلاف قانون هیات های نظارت و اجرایی
در ادامه تصریح شده است: از این رو، در این مورد بی‌شک، هیات‌های اجرایی و نظارت بر چهارمین دوره انتخابات شورای اسلامی شهر مرتکب عمل خلاف قانون شده‌اند.

** نماینده سابق فراموشکار شده
در همین حال، فرماندار قزوین نیز نسبت به سخنان روح اله عباسپور نماینده سابق بویین زهرا که مدعی شده نینا سیاهکالی مرادی از ابتدای حضور در انتخابات رد صلاحیت شده، شدیدا انتقاد کرد.
️سیدعلی موسوی در گفت و گو با خبرنگار تابان، با خطاب قرار دادن روح اله جانی عباسپور گفت: شما یا فراموش کار شده اید و یا خلاف واقع می‌گویید و واقعیت را کتمان می کنید، چون تایید صلاحیت خانم سیاهکالی مرادی در آن زمان که شما عضو هیات نظارت بودید، با امضای تایید صلاحیت شما وارد عرصه انتخابات شده است.
️وی همچنین خطاب به این نماینده سابق با تاکید بر اینکه این اقدام شما برای ابطال آرای خانم سیاهکالی مرادی غیر قانونی بوده و استناد محکمه پسند برای اثبات ادعای خود ندارید، افزود: اگر ایشان رد صلاحیت می شد، دیگر قادر نبود که وارد کارزار انتخاباتی شود، در حالی که خانم سیاهکالی مرادی پس از کسب آرای لازم از حضور در شورای شهر قزوین بازمانده است.

** لزوم بازبینی پرونده انتخابات شورای چهارم
در دیدگاه بنیانگذار فقید انقلاب اسلامی، امام خمینی (ره) «میزان، رای ملت است» و از نظر مقام معظم رهبری نیز «رای مردم حق الناس است». با توجه به اینکه مردم استان با پشتگرمی چنین سخنان عمیق و صحیحی پای صندوق های رای می روند و حضور پرشور و شعور خود را در هر انتخاباتی به نمایش می گذارند، اقداماتی مثل ابطال آرای یک نامزد پیروز آن هم ۵۰ روز بعد از تایید انتخابات! به اعتماد مردم به صندوق های رای لطمه ای جبران ناپذیر می زند؛ زیرا حداقل بیش از ۹ هزار نفر که به نینا سیاهکالی مرادی رای داده بودند، احساس می کنند رای قانونی شان از سوی چند نفر که دیگر در استان مسئولیتی ندارند، نادیده گرفته و به نفع نامزد دیگری خوانده شده است.
رییس جمهور ضامن اجرای قانون اساسی در کشور است و به همین ترتیب در سلسله مراتب قوه مجریه، استاندار و فرماندار باید ضامن اجرای میثاق ملی نظام جمهوری اسلامی در استان و شهرستان باشند. تامل و تدبر فرماندار فعلی قزوین، سیدعلی موسوی، در معرفی عضو سیزدهم شورای این شهر را می توان در راستای اجرای همین وظیفه قانونی ارزیابی کرد. مردم قزوین منتظرند تا اجرای قانون درباره نامزد منتخب خودشان را در معرفی عضو سیزدهم شورای شهر ببینند و برای این منظور باید مستندات ردصلاحیت سابق و زیر و بم پرونده به دقت بررسی و درباره آن رای قانونی صادر شود تا شاهد تکرار حضور حماسی مردم پای صندوق های رای در انتخابات پیش رو –شورای شهر پنجم- در ماههای آینده باشیم.


یکشنبه 23 آبان 1395 07:53 ق.ظ
کاش به جای اینکه دستی بالای دست بود ، دستی توی دست بود …
saba
شنبه 22 آبان 1395 11:47 ب.ظ
سلام عجب مطلبی مرسی
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

درباره وبلاگ

حسین آذربایجانی
عضو انجمن زبانشناسی شناختی آلمان (Deutsche Gesellschaft für Kognitive Linguistik)
صاحب امتیاز و مدیرمسئول هفته نامه آوای چیستا
عضو هیات رییسه انجمن کان ذن ریو کاراته استان قزوین
عضو هیات مدیره کانون آوای چیستا (حوزه فعالیت: تحکیم بنیان خانواده)
پژوهشگر نورومارکتینگ، عصب شناسی زبان، رسانه و ارتباطات
دانشجوی دکترای تخصصی زبانشناسی شناختی پژوهشکده علوم شناختی IRICSS
(موضوع پایان نامه: نورومارکتینگ، سیستم لیمبیک مغز و تاثیر تبلیغات و پروپاگاندا
استاد راهنما: پروفسور حسن عشایری
استاد مشاور: پروفسور رضا نیلی پور)
کارشناسی ارشد زبانشناسی علامه طباطبایی تهران 88 تا 90
(موضوع پایان نامه: استعاره در مطبوعات فارسی زبان
استاد راهنما: دکتر کورش صفوی
استاد مشاور: دکتر یونس شکرخواه)
کارشناسی مترجمی زبان انگلیسی دانشگاه پیام نور قزوین 83 تا 87
عضو انجمن علوم اعصاب ایران
عضو انجمن زبانشناسی ایران
مدرس روانشناسی شناختی، زبان انگلیسی، مکاتبات اداری، بازاریابی و تبلیغات، زبانشناسی و فنون ترجمه 89 تا کنون در دانشگاههای غیرانتفاعی و پیام نور و آموزشگاههای مختلف عمدتا تهران و قزوین
مترجم آزاد در حوزه متون ادبی و علوم انسانی 84 تا کنون
خبرنگار و نویسنده ستون «زیر سقف قزوین» هفته نامه تابان از 87 تا کنون
دبیرکل انجمن مترجمان جوان ققنوس 84 تا کنون
دبیرکل انجمن علمی زبان انگلیسی دانشگاه پیام نور قزوین 85 تا 87
دبیر گروه سیاسی هفته نامه حدیث قزوین 85 تا 87
خبرنگار و دبیر سرویس سیاسی خبرگزاری ایسنا قزوین 85 تا 86
عضو تحریریه ویژه نامه «حدیث نو» قزوین 85 تا 86
همکاری نامنظم به عنوان مترجم افتخاری ستون «گشتی در دنیای خبر» روزنامه ولایت قزوین از 79 تا 81
تماس:
Mail: zsqazvin(at)gmail(dot)com
Tel: 9354821851
مدیر وبلاگ : .

آخرین پست ها

جستجو

نویسندگان