تبلیغات
.:: هستن؛ مخمل آبی ::. - بحران اجتماعی؛ پیامد تداوم بحران آب استان
.:: هستن؛ مخمل آبی ::.
برای آسانتر خواندن متن، دکمه های Ctrl و + را همزمان فشار دهید

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

بحران اجتماعی؛ پیامد تداوم بحران آب استان

حسین آذربایجانی

بحران آب دست از سر استان قزوین برنمی‌دارد و در سال اخیر هم به علت کاهش بی‌سابقه بارندگی‌ها شاهد تداوم و حتی حادتر شدن این بحران بودیم. در راستای مبارزه با این بحران دولت استانی تلاش زیادی برای بهینه‌سازی شیوه‌های آبیاری و اصلاح الگوی کشت نموده است. با این حال به خاطر برخی از کاستی‌های قانونی و همچنین برخی کارشکنی‌ها یا بی‌انگیزگی‌ها در بخش‌هایی که باید مجری یا ناظر و ضابط اجرای این قوانین باشند؛ برنامه‌ها و اقدامات برای نجات استان از بحران کم آبی هنوز به کمال مطلوب خود نرسیده است و بحران کماکان ادامه دارد.

هفته ای که گذشت، یدا... ملکی در جلسه شورای اداری شهرستان آبیک اظهار داشت: از سال 75 تاکنون تقریبا اراضی شور آبی استان قزوین دو برابر شده یعنی از 130 هزار هکتار به 260 هزار هکتار رسیده است.

در این باره نجفی، کارشناس کشاورزی در گفتگویی با ولایت با اشاره به معضل چاه‌های غیرمجاز و همچنین استفاده بی‌رویه از منابع آبی زیرزمینی در چاه‌های مجاز تاکید کرد: بخشی از این مشکلات با نظارت بهینه و البته نظارت بر سلامت خود ناظران و برخی دیگر با استفاده بهینه از ابزارهایی مثل کنتورهای هوشمند و همچنین شیوه‌های نوین آبیاری قابل مدیریت هستند؛ اما اجرای آنها با مشکلات و مسایل بسیاری روبروست.

منابع موجود پاسخگوی شیوه مصرف نیست

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای قزوین، در سخنرانی‌اش در شورای اداری آبیک عمده مصارف آب استان قزوین اعم از کشاورزی، شرب و صنعتی را از منابع آب زیرزمینی پشت کوه‌های البرز یعنی شاهرود ذکر کرد و ادامه داد: اگر قرار باشد منابع آب زیرزمینی این استان پایدار بماند و حفظ و نگهداری شود شیوه مصرف پاسخگو نیست و سفره‌های زیرزمینی تحمل و توان این نوع مصارف را ندارد و اگر شیوه مصارف آب تغییر نیابد؛ قول می‌دهم تا پنج سال دیگر بخشی از بویین‌زهرا، آبیک و تاکستان را از دست بدهیم.

اشاره به خدمات و برنامه‌های دولت برای افزایش سطح زیر کشت با روش‌های نوین آبیاری یکی دیگر از محورهای سخنان ملکی بود که توجه به آن نیازمند نظارت های دقیق‌تر و محکم‌تری است؛ چرا که با وجود کمبود شدید منابع آبی در بخش‌هایی مثل بویین‌زهرا و تاکستان شاهد تداوم کشت گونه‌های پرمصرف و آب بری مثل یونجه و گوجه و هندوانه در این مناطق هستیم و در سال‌های اخیر هم در ولایت به کرات در این باره نوشته‌ایم.

این مسئول نجات دشت قزوین را الزاما کاهش 45 درصدی کشت محصولات کشاورزی دانست و افزود: میزان مصرف آب از 5/1 میلیارد متر مکعب باید به 800 میلیون مترمکعب برسد. در همین راستا اگر آبیاری قطره‌ای 20 هزار هکتار اراضی کشاورزی که مطلوب سفر هیات دولت است، منجر به صرفه‌جویی نشود نه تنها ارزش ندارد؛ بلکه آسیب می‌زند.

پیگیری و تحقق وعده های رییس جمهوری

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین گفت: تاکنون 26 هزار و 514 هکتار از اراضی کشاورزی استان قزوین تحت پوشش آبیاری مدرن قرار گرفته و 2525 هکتار نیز در حال اجراست.

به گزارش مهر، علی اکبر متقی‌فرد در جلسه مشترک پیگیری مصوبات سفر هیات دولت به استان قزوین که با حضور فریدون همتی استاندار قزوین، منوچهر حبیبی معاون اقتصادی استاندار، فرمانداران و مدیران جهاد کشاورزی شهرستان‌ها در مهمانسرای استانداری بر گزار شد؛ گفت: در سال جاری نیز 1404 هکتار از اراضی کشاورزی به سیستم آبیاری تحت فشار مجهز شده است.

وی گفت: همچنین 2525 هکتار از اراضی نیز در دست اجرا برای تجهیز به سیستم‌های نوین آبیاری است و تفاهم‌نامه 1375 هکتار نیز امضا شده است.

بحران آب و نیاز به عزم ملی

بی‌گمان بحران آبی استان یکی از مهم‌ترین چالش‌های پیش روی مدیرکل جدید جهاد کشاورزی و همچنین مدیران دستگاه‌های مختلف آبی استان از جمله سازمان آب منطقه‌ای، آب روستایی و آب و فاضلاب شهرهای استان خواهد بود. چنین بحران خطرناکی نیازمند عزم ملی و حمایت و همکاری تمام دستگاه‌های ذیربط استان است و نباید سازمان‌ها و نهادهایی که مستقیما با آب در ارتباطند؛ در این زمینه تنها بمانند. به عنوان مثال آنچنان که رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین بیان کرده: با پیگیری انجام شده و همکاری بانک کشاورزی و نیز بهره‌برداران تاکنون مطالعه 10 هزار و 79 هکتار نیز آغاز شده و آماده معرفی به بانک است. همچنین پنج هزار و 791 هکتار در دست مطالعه قرار دارد و برای یک هزار و 350 هکتار از اراضی نیز تشکیل پرونده شده است.

کورش رحمانی، کارشناس بانکداری درباره تمرکز این فشار به بانک کشاورزی به ولایت گفت: چنین بار و فشاری نباید فقط به یک بانک وارد شود؛ زیرا توان و منابع بانکی محدود است و اگر بانک‌های دیگر هم در این کار سهیم شوند به سرعت و سهولت بیشتری می‌توان باری از دوش کشاورزی و مردم استان برداشت.

به گفته رحمانی بخشی از مشکلات مردم و کشاورزان اجرایی نشدن برخی از قوانین و آیین‌نامه‌هاست که باعث دلسردی مردم از بهبود امور می‌شود و موجبات سوءاستفاده برخی اشخاص سودجو از شرایط حاضر را پدید می‌آورد.

معضلات اجتماعی؛ پیامد بحران کم آبی

چندی پیش معاون مدیـر کل دفتر بـرنـامه‌ریزی کلان آب و آبـفای وزارت نیـرو در تبین مشکلات و بحران‌های اجتماعی محتمل و وابسته به بحران آب کشور گفت: برای حفظ ایران و انتقال آب به نسل آینده باید گفتمان کنیم؛ نه مشاجره، چرا که مشاجره مشکل آب را حل نمی‌کند.

توپ در زمین مجلس و قوه قضاییه

به گزارش ایمنا، هدایت فهمی در نشست بحران آب که در حاشیه بیست و دومین نمایشگاه مطبوعات، خبرگزاری‌ها و رسانه‌های برتر با اشاره به حفر چاه‌های غیرمجاز اظهارکرد: متاسفانه در مجلس، تمام چاه‌های غیرمجاز را مجاز اعلام کردند و وزارت نیرو را وادار کردند که به چاه‌ها مجوز دهند؛ همچنین مجلس حق آبه را ملغی اعلام کرد و این به معنای رایگان شدن آب‌های زیرزمینی شد.

وی افزود: در این زمینه مجلس و قوه قضاییه مقصر هستند.

معاون مدیـر کل دفتر بـرنـامه ریزی کلان آب و آبـفای وزارت نیـرو در خصوص حق آبه داران ادامه داد: حق آبه درست است؛ اما دایمی نیست؛ چرا که در جایی منافع ملی مطرح است؛ اما متاسفانه ما ایرانی‌ها منافع ملی مان را نمی شناسیم.

تخلیه روستاها و معضل مهاجرت

فهمی اضافه کرد: البته باید برای معیشت کشاورزان کاری کرد و جایگزین برای فعالیت آنها انتخاب کرد؛ چراکه اگر برای کشاورزی معیشت جایگزین نشود باعث خالی شدن روستاها می‌شود.

وی بیان کرد: 37 روستای کشور خالی از سکنه شده‌اند و حاشیه‌نشینی در کشورهای کشور بیداد می‌کند.

معاون مدیـرکل دفتر بـرنـامه‌ریزی کلان آب و آبـفای وزارت نیـرو گفت: هر سال 6 دهم درصد از روستاها خالی می‌شود و این بحران عظیم اجتماعی است.

فهمی افزود: به طور حتم 5 سال آینده شهرها با ناآرامی‌های اجتماعی روبرو هستند.

راهکارهای فرهنگی برای مقابله با بحران بی آبی

در این شرایط خشکسالی حاکم بر کشور و استان، ضرورت کارهای فرهنگی و نرم‌افزاری برای پیشگیری از هدر رفت آب هم راهکار دیگری است که باید به آن توجه کرد. به عنوان نمونه ساختن برنامه‌های افزایش‌دهنده درک و فهم دانش‌آموزان درباره صرفه‌جویی در مصرف آب در صداوسیما و مدارس یا ایفای نقش بهینه مساجد و علمای دینی در تبیین ضرورت پرهیز از اسراف آب می‌تواند کمکی به بهبود وضعیت و کنترل بحران آب استان باشد. از سوی دیگر سازمان جهاد کشاورزی در زیرشاخه‌هایی مثل سازمان ترویج و... خود می‌تواند کشاورزان و دهیاران را درباره بهره‌گیری بهتر از شیوه‌های نوین آبیاری آگاه کند و بانک‌های استان هم می‌توانند با حمایت مالی از پروژه‌های آب‌رسانی و بهینه‌سازی شیوه‌های سنتی آبیاری و جایگزین کردن آنها با شیوه‌های جدید به کمک کشاورزان بیایند. کار دشواری نیست و فقط کمی احساس مسئولیت نسبت به ملت و نظام و کشور نیاز است تا این عزم ملی شکل بگیرد.  

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

درباره وبلاگ

حسین آذربایجانی
عضو انجمن زبانشناسی شناختی آلمان (Deutsche Gesellschaft für Kognitive Linguistik)
صاحب امتیاز و مدیرمسئول هفته نامه آوای چیستا
عضو هیات رییسه انجمن کان ذن ریو کاراته استان قزوین
عضو هیات مدیره کانون آوای چیستا (حوزه فعالیت: تحکیم بنیان خانواده)
پژوهشگر نورومارکتینگ، عصب شناسی زبان، رسانه و ارتباطات
دانشجوی دکترای تخصصی زبانشناسی شناختی پژوهشکده علوم شناختی IRICSS
(موضوع پایان نامه: نورومارکتینگ، سیستم لیمبیک مغز و تاثیر تبلیغات و پروپاگاندا
استاد راهنما: پروفسور حسن عشایری
استاد مشاور: پروفسور رضا نیلی پور)
کارشناسی ارشد زبانشناسی علامه طباطبایی تهران 88 تا 90
(موضوع پایان نامه: استعاره در مطبوعات فارسی زبان
استاد راهنما: دکتر کورش صفوی
استاد مشاور: دکتر یونس شکرخواه)
کارشناسی مترجمی زبان انگلیسی دانشگاه پیام نور قزوین 83 تا 87
عضو انجمن علوم اعصاب ایران
عضو انجمن زبانشناسی ایران
مدرس روانشناسی شناختی، زبان انگلیسی، مکاتبات اداری، بازاریابی و تبلیغات، زبانشناسی و فنون ترجمه 89 تا کنون در دانشگاههای غیرانتفاعی و پیام نور و آموزشگاههای مختلف عمدتا تهران و قزوین
مترجم آزاد در حوزه متون ادبی و علوم انسانی 84 تا کنون
خبرنگار و نویسنده ستون «زیر سقف قزوین» هفته نامه تابان از 87 تا کنون
دبیرکل انجمن مترجمان جوان ققنوس 84 تا کنون
دبیرکل انجمن علمی زبان انگلیسی دانشگاه پیام نور قزوین 85 تا 87
دبیر گروه سیاسی هفته نامه حدیث قزوین 85 تا 87
خبرنگار و دبیر سرویس سیاسی خبرگزاری ایسنا قزوین 85 تا 86
عضو تحریریه ویژه نامه «حدیث نو» قزوین 85 تا 86
همکاری نامنظم به عنوان مترجم افتخاری ستون «گشتی در دنیای خبر» روزنامه ولایت قزوین از 79 تا 81
تماس:
Mail: zsqazvin(at)gmail(dot)com
Tel: 9354821851
مدیر وبلاگ : .

آخرین پست ها

جستجو

نویسندگان