تبلیغات
.:: هستن؛ مخمل آبی ::. - سیاست های فرهنگی آقای رییس گفتگوی اختصاصی ولایت با فریدون همتی، استاندار قزوین قزوین؛ گنجینه غنی و قطب علمی، فرهنگی و ادبی کشور
.:: هستن؛ مخمل آبی ::.
برای آسانتر خواندن متن، دکمه های Ctrl و + را همزمان فشار دهید

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

سیاست های فرهنگی آقای رییس گفتگوی اختصاصی ولایت با فریدون همتی، استاندار قزوین قزوین؛ گنجینه غنی و قطب علمی، فرهنگی و ادبی کشور

سیاست های فرهنگی آقای رییس
گفتگوی اختصاصی ولایت با فریدون همتی، استاندار قزوین
قزوین؛ گنجینه غنی و قطب علمی، فرهنگی و ادبی کشور

حسین آذربایجانی

فریدون همتی، استاندار قزوین، در یک سالی که از مدیریتش بر استان می گذرد، برنامه های ویژه ای برای ارتقای جایگاه استان در عرصه های تولید، صنعت، کشاورزی و صادرات داشته؛ اما درباره رویکردهای فرهنگی و نرم افزاری او در رسانه های مکتوب و مجازی چندان بحث نشده است. چیزی که به این مساله (رویکرد فرهنگی استاندار قزوین) اهمیتی مضاعف می دهد، اعتبار و ظرفیت های فرهنگی و ادبی و هنری استان قزوین است که ابتدا باید از سوی مشاورانی اهل فرهنگ و بومی، خوب و کامل به استاندار انتقال یابد و سپس برای آن برنامه ای دقیق و گسترده طراحی شود. به مناسبت بزرگداشت واعظ قزوینی و دوسالانه شعر آیینی در استان قزوین گفتگوی کوتاهی با فریدون همتی داشتیم تا برنامه ها و اولویت های همتی برای حفظ و معرفی آثار گذشتگان و راهکارهای تاثیرگذاری بیشتر معرفی مشاهیر استان در زندگی نسل جوان را بشنویم.

** ضرورت پرداختن به ادیبان و معرفی بزرگان و مشاهیر استان چیست؟
مفاخر، شعرا و ادبای هر جامعه ای از فرهنگ سازان و مروجین ارزش ها، سنت ها، هنجارها و اخلاقیات آن جامعه محسوب می شوند که نقش اساسی در حفظ هویت و اقتدار فرهنگی، انتقال میراث فرهنگی و تکامل و تحول و توسعه فرهنگی هر جامعه ای دارند. در جامعه امروز که هویت نقش ارزنده و برجسته ای در اقتدار و سرفرازی ملت ها دارد، توجه به این مهم یکی از اولویت های ما در استان قزوین است. فرهنگ به واقع زیرساخت هر تحول و پیشرفتی است و نتیجه اتکا به فرهنگ خود را می توان در سرگذشت و سرنوشت بسیاری از تمدن های بالنده و همچنین تمدنهای به زوال رفته دنیا دید. با عنایت به این تجربه ها و همچنین ضرورت های عصر جدید، توجه به مشاهیر و ادبا به عنوان فرهنگ سازان در واقع توجه به زیر بنای تغییرات و تحولات در هر جامعه ای است.
ضرورت و اهمیت دیگر پرداختن به این قبیل موضوعات این است که گنجینه فرهنگی، ارزشی، اخلاقی هر ملتی را باید در آثار ادیبان، شعرا و فرهیختگان آن جامعه جستجو کرد و این همایش فرصتی برای تحقق این هدف و آشنایی نسل جوان با این مخزن فرهنگی و معرفتی است. استان قزوین بحمدالله گنجینه غنی و بی نظیری از این شخصیت های ارزشمند دارد که چه در تاریخ معاصر و چه در تاریخ گذشته های دور بیشمارند و به اتکای همین گنجینه بی نظیر می توان گفت قزوین یکی از قطب های علم و فرهنگ و ادب کشور است.

** برنامه های شما به عنوان استاندار قزوین و یا بهتر بگوییم جهت گیری و هدف مدیریت ارشد استان در بزرگداشت مشاهیر و بزرگان و استفاده از این گنجینه غنی در استان قزوین چیست؟
باید در حوزه شناخت، معرفی و تجلیل از این مفاخر، نام آوران، شاعران و ادبا و مشاهیر از حالت سمبلیک و نمادین و نگاه گذرا و «از سر رفع تکلیف» خارج شد و یک برنامه جدید و دراز مدت با رویکرد و احیای مضامین فرهنگی و اخلاقی و ارزش در پیش گرفت. اینکه فلان برنامه را برگزار کنیم فقط به خاطر اینکه برگزار کرده باشیم و چیزی در کارنامه ثبت کنیم، حرکت شایسته ای نیست؛ برنامه های بزرگداشت نباید حالت فرمایشی و نمایشی داشته باشد.
از طرف دیگر این همایش فرصتی برای معرفی فرهنگ ایرانی-اسلامی به دیگران  و شناساندن الگوها و اسوه ها برای نسل جوان است. اگر چنین برنامه هایی به صورت وزین و با تبیلغات مناسب اجرا شود، مسلما تاثیرگذاری بهتر و گسترده تری خواهد داشت. بر همین اساس بر ارگانهای برگزار کننده چنین رویدادهای ارزشمندی فرض و تکلیف است که شان و جایگاه شخصیت مورد معرفی را شناخته و این برنامه را به نحوی شایسته و در خور برگزار کنند.

** نقش و البته تکلیف نهادهای فرهنگی؛ مثل سازمان تبلیغات اسلامی، صداوسیما، حوزه های علمیه، سپاه و بسیج، اداره کل ارشاد اسلامی و... در بزرگداشت این گونه شخصیت ها چقدر است؟
در جریان تند باد جهانی سازی و ترویج فرهنگ غربی و ارزش های جوامع دیگر، نباید سردرگم شد. در چنین فضایی و میان چنین تندباد بنیان کنی، ضرورت و اهمیت پرداختن به مفاخر و شخصیت های فرهنگی، بیشتر شده و همین مساله ارزش و اعتبار این کار را دو چندان می کند. البته نهادهایی که نام بردید بخصوص منبرها، علما و آموزش و پرورش و رسانه ملی می توانند در این زمینه نقش بنیادین و اثرگذاری داشته باشند و بتوانند این مشاهیر و ادبا را به مردم بشناسانند. با این حال می توان ارزیابی هایی هم از عملکرد این ارگانها داشت و دید به تناسب بودجه و توانمندی هایی که دارند، آیا به اندازه و با قوت لازم کار کرده اند یا نه.

** ابعاد و کارکردهای اجتماعی معرفی ادیبان و شعرایی مثل واعظ قزوینی در سطح جامعه چیست؟
حقیقت مطلب ان است که اثرگذاری شعر و هنر و ادبیات بر روحیات و فرهنگ هر جامعه ای انکارناپذیر است. حتی پس از مرگ هر انسانی بر روی سنگ مزارش قطعه ای شعر حک می کنند و این نشان از عجین شدن فرهنگ و جامعه ما با شعر و ادبیات دارد. از سوی دیگر توجه روزافزون مردم به این هنر، نشان از نقش اثرگذار شعر دارد.
شعر تجلی همه مجاهدت ها، رنج ها و فراز و نشیب های یک ملت، آرزوها و آرمان های یک ملت است که می تواند پیوند دهنده جامعه قدیم و جدید باشد و برگزاری این همایش ها به استمرار فرهنگی را تقویت کند. امروزه در دنیا شعر و ادبیات و هنرهای زیبا را به عنوان دارو برای درمان مشکلات و معضلات روانی تجویز می کنند و متخصصان می گویند جامعه ای که با هنر و ادبیات و شعر و... آشناتر و مانوس تر باشد، از نظر روانی سالمتر و دارای جرم و جنایت کمتری است چرا که هنر و کتاب و اندیشه به طور کلی تفکر و خلاقیت را باز می کند و از خشونت و جرم و جنایت می کاهد.
از دیگر آثار و کارکردهای اجتماعی برگزاری این همایش ها نقش هویت بخش، وحدت آفرین و انسجام بخش اینگونه تحلیل ها و نشست هاست. ادبا و هنرمندان در هر جامعه ای می توانند نقش محور و حلقه وصل گروه ها، اقشار و طبقات مختلف اجتماعی را ایفا کنند. همین مساله بخصوص در دنیای کنونی که در برخی جوامع تفرق بر اتحاد پیشی می گیرد و ضربات و صدماتی می زند، قابل توجه است. ما باید جامعه ایران را روز به روز متحدتر و منسجم تر کنیم و در این مسیر می توان به چنین وقایعی به عنوان محور انسجام و اتحاد نگاه کرد.

** نقش دستگاههای دولتی و حاکمیتی در ترویج و گسترش فرهنگ احترام به اندیشمندان و هنرمندان و همچنین برگزاری هدفمند این گونه بزرگداشت ها چیست؟
حقیقت مساله این است که چون حوزه فرهنگ خروجی و آثار کوتاه مدت، فوری، ملموس، عینی، قابل اندازه گیری و محاسبه پذیر ندارد، گاهی در میان برخی از مدیران یا مردم این تصور اشتباه و تحلیل نادرست و درک ناقص ایجاد شده است که گویی عرصه فرهنگ و هنر صرفا هزینه بر هستند در حالیکه این تصور اشتباهی است که باید اصلاح شود. اگر غرب داعیه دار حکومت بر جهان است، یکی از موثرترین بازوهای آن برای القای این ادعای نادرست او تکیه بر ظرفیت های فرهنگی و هنری خودش است. ما نیز در برابر این تهاجم فرهنگی همه جانبه باید فضای تفکر و خلاقیت فرهنگی و هنری را بگشاییم و اجازه دهیم نسل جوان و خلاق هنرمندان و اندیشمندان ما در سایه هدایت و کمک استادان و پیشکسوتان خوراک های فکری و فرهنگی و هنری برای مردم و ملت قهرمان ایران تولید کنند تا این ملت که همواره تشنه هنر و فرهنگ و ادبیات ناب و اصیل بوده است، برای رفع این عطش مجبور به استفاده از برخی خرده فرهنگ های بیگانه نشود و نیازش را با سرچشمه زلال و سرشار فرهنگ و هنر همین ملت سیراب کند.
برای تکریم و پاسداشت مشاهیر و فرهیختگان هم می توان برنامه های کوتاه مدت و هم برنامه بلند مدت پیش بینی کرد. برای تحقق این هدف باید یک اتاق فکر متشکل از مدیران دستگاه های فرهنگی، نخبگان و صاحب نطران این بخش ها و همچنین پژوهشگران راه اندازی شود تا بتوان به شکل منظم و هدفمند در این زمینه قدم برداشت. در ضمن  از ظرفیت سازمان های مردم نهاد و گروه های مختلف مردم و جوانان باید بیش از پیش در این حوزه استفاده شود چرا که سازمانهای مردم نهاد و تشکل های غیردولتی خودشان اغلب نیروهای جوان و فعالی هستند که انگیزه لازم را دارند و با صرف توجه و هزینه ای ناچیز می توان زیر پر و بال این تشکل ها را گرفت و از ظرفیت های عظیم جوانی و شور و اشتیاق آنان برای تحکیم مبانی فرهنگی و هنری داخلی و تکیه به گنجینه غنی فرهنگ و هنر و ادبیات ایران استفاده کرد.


 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

درباره وبلاگ

حسین آذربایجانی
عضو انجمن زبانشناسی شناختی آلمان (Deutsche Gesellschaft für Kognitive Linguistik)
صاحب امتیاز و مدیرمسئول هفته نامه آوای چیستا
عضو هیات رییسه انجمن کان ذن ریو کاراته استان قزوین
عضو هیات مدیره کانون آوای چیستا (حوزه فعالیت: تحکیم بنیان خانواده)
پژوهشگر نورومارکتینگ، عصب شناسی زبان، رسانه و ارتباطات
دانشجوی دکترای تخصصی زبانشناسی شناختی پژوهشکده علوم شناختی IRICSS
(موضوع پایان نامه: نورومارکتینگ، سیستم لیمبیک مغز و تاثیر تبلیغات و پروپاگاندا
استاد راهنما: پروفسور حسن عشایری
استاد مشاور: پروفسور رضا نیلی پور)
کارشناسی ارشد زبانشناسی علامه طباطبایی تهران 88 تا 90
(موضوع پایان نامه: استعاره در مطبوعات فارسی زبان
استاد راهنما: دکتر کورش صفوی
استاد مشاور: دکتر یونس شکرخواه)
کارشناسی مترجمی زبان انگلیسی دانشگاه پیام نور قزوین 83 تا 87
عضو انجمن علوم اعصاب ایران
عضو انجمن زبانشناسی ایران
مدرس روانشناسی شناختی، زبان انگلیسی، مکاتبات اداری، بازاریابی و تبلیغات، زبانشناسی و فنون ترجمه 89 تا کنون در دانشگاههای غیرانتفاعی و پیام نور و آموزشگاههای مختلف عمدتا تهران و قزوین
مترجم آزاد در حوزه متون ادبی و علوم انسانی 84 تا کنون
خبرنگار و نویسنده ستون «زیر سقف قزوین» هفته نامه تابان از 87 تا کنون
دبیرکل انجمن مترجمان جوان ققنوس 84 تا کنون
دبیرکل انجمن علمی زبان انگلیسی دانشگاه پیام نور قزوین 85 تا 87
دبیر گروه سیاسی هفته نامه حدیث قزوین 85 تا 87
خبرنگار و دبیر سرویس سیاسی خبرگزاری ایسنا قزوین 85 تا 86
عضو تحریریه ویژه نامه «حدیث نو» قزوین 85 تا 86
همکاری نامنظم به عنوان مترجم افتخاری ستون «گشتی در دنیای خبر» روزنامه ولایت قزوین از 79 تا 81
تماس:
Mail: zsqazvin(at)gmail(dot)com
Tel: 9354821851
مدیر وبلاگ : .

آخرین پست ها

جستجو

نویسندگان