تبلیغات
.:: هستن؛ مخمل آبی ::. - انتصابات همتی؛ زیر ذره بین هواداران و منتقدان؛ تحلیلی بر تاریخچه تغییر ۴ معاون سیاسی، امنیتی استانداری قزوین
.:: هستن؛ مخمل آبی ::.
برای آسانتر خواندن متن، دکمه های Ctrl و + را همزمان فشار دهید

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

انتصابات همتی؛ زیر ذره بین هواداران و منتقدان؛ تحلیلی بر تاریخچه تغییر ۴ معاون سیاسی، امنیتی استانداری قزوین

انتصابات همتی؛ زیر ذره بین هواداران و منتقدان
نگاهی تحلیلی به تاریخچه تغییر ۴ معاون سیاسی، امنیتی استانداری قزوین

حسین آذربایجانی


سه سال پیش بود و در فضایی نسبتا ملتهب؛ ماجرا از «جشن بزرگ اصولگرایان» استان شروع شد که نامش را «جشن حماسه‌سازان» گذاشته بودند؛ اما از اصلاح‌طلبان پیروز انتخابات ریاست جمهوری در آن خبری نبود. در آن جشن، اصولگرایان استان کوشیدند حسن روحانی را از جمله اصولگرایان و خود را پیروز انتخابات خرداد 92 نشان دهند. اما مواضع و گفتمان آنان پس از این جشن به زودی شکل دیگری به خود گرفت.

داستان داس و هراس

روح‌ا... جانی عباسپور که خبرگزاری‌ها پیش از انتخابات از حمایت قاطع او از علی‌اکبر ولایتی خبر داده بودند و از سوی دیگر پیامک‌هایی مبنی بر حمایت او از قالیباف منتشر شده بود، از این «بداخلاقی‌های انتخاباتی» گلایه کرد و طولی نکشید که سخن از «داس» به میان آورد و درباره احتمال جولان داس‌ها در استان پس از تحلیف رئیس‌جمهور منتخب هشدار داد و تصریح کرد: «در روزهای اخیر عده‌ای در استان شروع به رجز‌خوانی کرده‌اند؛ صحبت از قلع و قمع و جابجایی مدیران داشته‌اند.»

نماینده وقت بوئین‌زهرا و آوج در آن گفته‌ها تاکید کرد: «کسانی که امروز به زعم خودشان در استان داس به دست گرفته‌اند؛ بدانند که داسشان به سنگ خورده و کند شده و هیچ کارایی ندارد.»

البته حسن روحانی در اولین سخنان خود پس از انتخاب شدن به ریاست جمهوری آب پاکی کف دست همه ریخته بود بود که «با کلید» آمده است «نه با داس»؛ جمله‌ای که تیتر مشترک تعدادی از روزنامه‌های سراسری و بسیاری از رسانه‌های مجازی شد تا نشان بدهند که دولت امید با کسی دشمنی ندارد. سخنان جانی عباسپور هم مصداق‌هایش را در استان می‌جُست، نه در کشور، چرا که در همان سخنانش در جلسه شورای اداری شهرستان آوج تاکید کرده بود: «دکتر حسن روحانی از هرگونه افراط به دور است».

بیانیه اصلاح‌طلبان استان

در سوی دیگر میدان، اصلاح‌طلبان استان در بیانیه‌ای که پس از پیروزی در انتخابات نوشتند، تاکید کردند: «همچنان هستند نغمه‌های ناموزونی که بی‌مروت و انصاف؛ در این استان، ترکتازانه بر این و آن تاختند. بر مرکب تمامیت خواهی نشستند و در هیاهویی خود ساخته، کیسه خلق به کابین نفع خود کشیدند تا مگر در سراپرده ادعای ارزش‌مداری، حلقه هزار فامیل خود را آذین ببندند و حلقه ثروت‌اندوزی خود را رونق بخشند و اکنون که هراس قضاوت مردم و محاسبه آن کارها برجانشان سایه افکنده است، غوغایی دوباره بر بام می‌کنند و خلق از «داس» و غضب کارگزاران دولت جدید در استان، می‌ترسانند.»

اصلاح‌طلبان استان در بیانیه خود ضمن بر همدلی و محبت بین اصلاح‌طلبان راه یافته به قدرت و اصولگرایان اصیل و ریشه‌دار تاکید کرده بودند و شاید این دست دوستی پاسخی بود به سخنان عباسپور که در بوئین‌زهرا گفته بود: «اصل ما بر تعامل سازنده با دولت آقای روحانی به عنوان یک دولت اعتدال‌گرا است و یقین بدانید افراد افراطی در این دولت جایی ندارند.»

از شواهد چنین بر‌می‌آمد که منظور عباسپور از افراطیان داس به دست، امتداد همان رقابت قدیمی‌اش با شیخ قدرت‌ا... علیخانی باشد که بعد از انتخاب روحانی، قدرت روزافزونی یافته و گاهی در برخی محافل و تحلیل‌های سیاسی، از او به عنوان گزینه احتمالی برای معاونت پارلمانی رئیس‌جمهور منتخب یاد می‌شد. با این حال علیخانی، همچنان در کنار یار دیرینه‌اش آیت‌ا... هاشمی‌رفسنجانی ماند و هنوز هم در کسوت مشاور پارلمانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام است.

جعل درونمایه شعارهای منتخب ملت

آن روزها خود حجت‌الاسلام علیخانی در مورد اظهارات نماینده سابق بوئین‌زهرا و آوج سکوت کرد و حاضر به مصاحبه نشد؛ اما محمد علیخانی، فرزند شیخ، درباره شائبه «داس و کلید» به یکی از هفته‌نامه‌های استان گفت: «جریان افراطی و تخریب همچنان که قبل از انتخابات هرگونه تخریب علیه دکتر روحانی را برای خود مباح می‌دانست بعد از انتخابات نیز روش خود را از چند طریق ادامه داد؛ ابتدا با جعل درونمایه شعارهای منتخب ملت، سعی کرد که گفتمان و مشی ایشان را قلب به ماهیت کند و اینگونه وانمود نماید که پیروزی ملت پیروزی اصولگرایی آن هم از نوع تند آن است و هواداران این تفکر در سطح استانی هم با القای هراس، کوشیدند آینده تیره و تاری را به تصویر کشند. این عده که از علنی شدن کارنامه غیر‌قابل دفاع عملکردشان در سال‌های اخیر و محدود شدن دامنه فعالیت‌های غیر‌قانونی خود نگران هستند؛ البته با جریان اصولگرایی معتدل تفاوت فراوان دارند؛ زیرا این عده حتی نام اصولگرایی را محملی برای توسعه افزون‌خواهی و استفاده از رانت قرار داده‌اند وبه همین علت نیز در رویکردهای سیاسی خود ثبات کافی را ندارند و بعد از انتخابات به راحتی تغییر موضع داده و حتی برای دولت جدید تعیین تکلیف هم می‌کنند.»

لزوم گفت و گو میان اصولگرایان و اصلاح‌طلبان

در همان سال جواد جهانگیرزاده، عضو شورای مرکزی فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت در گفت‌وگو با ایسنا با بیان اینکه اصولگرایان و اصلاح‌طلبان می‌توانند در خصوص مسائل کلی کشور گفت‌وگو کنند، حرف‌های دلگرم‌کننده‌ای زده بود؛ اینکه «گفت‌وگو‌ها با تاکید بر نقاط مشترک می‌تواند آثار مثبتی در جامعه داشته باشد و طبیعتا رقابت گروه‌ و جریانات سیاسی در جلب نظر مردم منجر به ارایه خدمات بیشتر آنها به نظام خواهد شد البته در این بین انجام گفت‌وگو میان جریان‌های مختلف سیاسی به خصوص اصولگرایان و اصلاح‌طلبان در موضوعات کلی در کاهش میزان تنش‌ها و بر مبنای اصول مبنایی انقلاب تاثیرگذار است.»

استان «عنقریب»!

با این وجود چنان گفتگویی در فضای سیاسی ملتهب و «عنقریب» استان قزوین پا نگرفت و تلاش‌هایی که برای ایجاد شرایط پاگیری این گفتگو نیز انجام شد عمدتا به شکست انجامید. حدود 10 سال پیش داستان‌های مصور طنزی در صفحه آخر ضمیمه روزنامه شرق چاپ می‌شد با عنوان «خانواده عنقریب» و توضیح بزرگمهر حسین پور، پای این صفحه آن بود که در این خانواده همیشه یا اتفاق بدی می‌افتد و یا «عنقریب» اتفاق بدی می‌افتد. در استان قزوین هم هر گاه مقدمات گفت و گو میان گروه‌های سیاسی با خون دل فراهم می‌شد؛ یا اتفاق بدی می‌افتاد و یا عنقریب اتفاق بدی می‌افتاد که تمام رشته‌ها را پنبه می‌کرد و گاهی حتی در عوض یک قدمی که به جلو برداشته شده بود چند قدم به عقب حرکت می‌شد.

سیاسیون جایگزین نظامیان! 

ایوب رحیمی، یکی از شخصیت‌های سیاسی و بومی استان بود که به عنوان اولین انتصاب روزبه [استاندار پیشین قزوین] در سطح معاونان استانداری، اواخر دی ماه 1392 با حکم وزیر کشور به عنوان معاون سیاسی و امنیتی استانداری قزوین منصوب شد.

با پیشنهاد مرتضی روزبه، استاندار سابق قزوین، سرهنگ ابوالفضل طاهرخانی، معاون اسبق سیاسی امنیتی استانداری قزوین جای خود را به ایوب رحیمی مفرد داد که سابقه فرمانداری شهرستان بوئین‌زهرا و سمت‌های دیگری را در کارنامه داشت و از بدنه وزارت کشور بود.

رحیمی جایگزین سرهنگ ابوالفضل طاهرخانی شده بود که اردیبهشت 90 با حکم نجار وزیر وقت کشور به عنوان جایگزین سردار سرتیپ سیروس صابری معرفی شده بود. پس از این انتصاب سرهنگ طاهرخانی به نهاد متبوع خود، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی برگشت و معاون اجرایی سپاه صاحب‌الامر‌(عج) استان قزوین شد.

کنار رفتن پرحاشیه سردار صابری و آمدن سرهنگ طاهرخانی

کنار رفتن سردار صابری از معاونت سیاسی امنیتی استانداری قزوین در دوره استانداری احمد عجم اما در نوع خود راز سر به مهری بود که هنوز هم ابعاد زیادی از آن ناشناخته مانده است. آن گونه که ولایت آن روزها نوشت؛ سیروس صابری سردار هشت سال دفاع مقدس و معاون سیاسی امنیتی سابق استانداری قزوین به طور ناگهانی مستعفی و آقای مهندس نادری معاون برنامه‌ریزی با حفظ سمت به سرپرستی معاونت مهم و تاثیرگذار سیاسی و امنیتی گمارده شد؛ بدون اینکه اطلاعی از نحوه و دلیل استعفای ایشان اعلان شود.

روزنامه ولایت در شماره هفتم خرداد 1391 در این باره نوشت؛ وضعیت عادی این است که ابتدا جایگزینی هم اندازه صابری پیدا می‌شد؛ سپس ماموریت ایشان پایان داده می‌شد و نفر بعدی جایگزین می‌شد و در جلسه‌ی تودیع و معارفه از زحمات ایشان هم تشکر می‌شد و اگر لازم بود افکار عمومی در این حد هم توجیه شود؛ گفته می‌شد که مثلا در بعضی موارد اختلاف سلیقه‌ای هم وجود داشت.

اما اینکه بدون مقدمه مدیری عزل و جایگزینی با تخصصی دیگر و حفظ سمت، (هر چند زحمتکش و متدین) منصوب شود دو گزینه بیشتر در برابر افکار عمومی نمی‌گذارد.

اول اینکه خدای ناکرده مدیر مربوطه عملی خلاف شرع و غیرقابل دفاع و بزرگ انجام داده که در این صورت با اعلام آن نظام از اتهام مبری می‌شود.

و دوم اینکه سلسله عزل‌های تخریبی متاسفانه فعلا ادامه دارد.

حکم سرهنگ طاهرخانی

مدتی گذشت و پست معاونت سیاسی امنیتی استانداری قزوین بیش از یک ماه بی‌صاحب و بلاتکلیف ماند تا بالاخره در تاریخ 6 تیر 1391 مصطفی احمد نجار، وزیر وقت کشور طی حکمی سرهنگ ابوالفضل طاهرخانی را به سمت معاونت سیاسی امنیتی استانداری قزوین منصوب کرد. در حکم انتصاب طاهرخانی آمده بود: به موجب این حکم و بنا به پیشنهاد استاندار قزوین به سمت معاون سیاسی، امنیتی استانداری منصوب می‌شوید.

امید است ضمن تلاش در راستای ایجاد هماهنگی و تعامل با کلیه نهادها، سازمان‌ها ودستگاه‌های کشوری و لشگری استان و بهره‌گیری از استعدادها و توانمندی نیروهای لایق، دلسوز و کارآمد در پیشبرد اهداف و سیاست‌های دولت و وزارت متبوع و نیز خدمت‌رسانی هر چه بیشتر به مردم شریف استان موفق باشید.

کارنامه ایوب رحیمی، معاون پیشین سیاسی امنیتی استانداری قزوین

اگر از برگزاری بی‌حاشیه انتخابات مجلس دهم به عنوان یک دستاورد ارزشمند و کم‌سابقه در طی 10 سال اخیر بگذریم؛ یکی دیگر از مهمترین حرکت‌های ایوب رحیمی در قامت معاون سیاسی امنیتی استاندار قزوین، تلاش برای برگزاری نشست‌های احزاب استان بود. رحیمی نشان داد که لااقل در حد برگزاری جلسات به احزاب و تشکل‌های سیاسی اعتقاد دارد؛ کاری که مورد استقبال شخصیت‌ها و گرو‌ه‌های سیاسی استان قرار گرفته بود و البته انتظار می‌رفت از این جلسات برون داد عملی هم دیده شود.

ایوب رحیمی، معاون سیاسی امنیتی استاندار قزوین که در برگزاری این نشست‌ها نقشی کلیدی داشت؛ در چهارمین نشست هم‌اندیشی احزاب، گروه‌ها و تشکل‌های سیاسی در استان بیان کرد: براساس تصمیم کمیته فرعی 10 نفره تشکل های سیاسی مقرر شد جلسات هم‌اندیشی احزاب با استاندار به صورت ماهی یک بار برگزار شود و در ابتدای هر جلسه مباحث نظری در خصوص احزاب و مسائل سیاسی روز توسط شخصیت‌های ملی و استانی طرح و تحلیل شود.

رحیمی در این نشست گفت: بررسی قانون احزاب که در دستور کار مجلس شورای اسلامی قرار گرفته است، برای مدت سه ماه مسکوت گذاشته شد و این فرصت مناسبی برای بررسی و ارائه نقطه نظرات و پیشنهادهای احزاب و تشکل‌های سیاسی در خصوص این قانون است.

شکست نشست‌های احزاب

ماه عسل ایوب رحیمی با احزاب سیاسی اما دیری نپایید و حرکات برخی از شخصیت‌ها و احزاب اصولگرا در این نشست‌ها باعث شد برخی دیگر از احزاب از ادامه حضور در این نشست‌ها خودداری کنند. احزاب تحریم‌کننده نشست‌های استانداری بر این باور بودند که استاندار پیشین یا ایوب رحیمی باید در مقابل «سمپاشی» برخی از احزاب مخالف دولت، دفاع قاطعانه‌تری داشته باشند.

آن روزها محمد‌حسین فرجی‌ها، دبیر انجمن اسلامی استادان دانشگاه بین‌المللی امام خمینی‌(ره) قزوین، در تحلیل و آسیب‌شناسی این نشست‌ها به «صدای قزوین» گفته بود: اگر بخواهیم جلسات مذکور به نتیجه مطلوب برسد؛ اول از همه بررسی و شناخت واژگان حزب و تحزب و سازو کار پیدایش و تداوم حیات حزبی و کیفیت نهادینه شدن فرهنگ تحزب در اقشار گوناگون جامعه، همچنین بررسی و شناخت عوامل و موانع شکل‌گیری احزاب و آفاتی که تداوم فرهنگ تحزب را با مشکلات جدی روبرو می‌کنند، بررسی و شناخت کیفیت تمهید شرایط برای ایجاد رابطه متقابل بین احزاب و اقشار مختلف مردم و موانع آن، ایجاد سازو کار قانونی برای حمایت از احزاب در راستای انجام رسالت تحقق نقش نمایندگی برخی از اقشار مختلف جامعه‌، و به رسمیت شناختن آحاد مردم در انتخاب حزب مورد نظر و مشارکت در فعالیت‌های حزبی به دور از هرگونه ترس و تهدید حال و آینده‌ی زندگی فردی و اجتماعی خود و خانواده و نزدیکان و وابستگان خود و در آخر نیز به رسمیت شناختن حق احزاب در نمایندگی بخشی از اقشار مردم در اهداف و آرمان‌ها و شیوه‌ها و برنامه‌های سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی و... خود برای اداره‌ی جامعه ، بدون اجبار در پذیرش اهداف تحمیلی توسط نهادهای مرتبط و غیر مرتبط ، و تمهید ساز و کار قانونی برای تامین امنیت همه جانبه فعالیت‌های حزبی برای تمامی احزاب و اعضای آنها بدون توجه به جهت‌گیری سیاسی هر یک از احزاب.

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

درباره وبلاگ

حسین آذربایجانی
عضو انجمن زبانشناسی شناختی آلمان (Deutsche Gesellschaft für Kognitive Linguistik)
صاحب امتیاز و مدیرمسئول هفته نامه آوای چیستا
عضو هیات رییسه انجمن کان ذن ریو کاراته استان قزوین
عضو هیات مدیره کانون آوای چیستا (حوزه فعالیت: تحکیم بنیان خانواده)
پژوهشگر نورومارکتینگ، عصب شناسی زبان، رسانه و ارتباطات
دانشجوی دکترای تخصصی زبانشناسی شناختی پژوهشکده علوم شناختی IRICSS
(موضوع پایان نامه: نورومارکتینگ، سیستم لیمبیک مغز و تاثیر تبلیغات و پروپاگاندا
استاد راهنما: پروفسور حسن عشایری
استاد مشاور: پروفسور رضا نیلی پور)
کارشناسی ارشد زبانشناسی علامه طباطبایی تهران 88 تا 90
(موضوع پایان نامه: استعاره در مطبوعات فارسی زبان
استاد راهنما: دکتر کورش صفوی
استاد مشاور: دکتر یونس شکرخواه)
کارشناسی مترجمی زبان انگلیسی دانشگاه پیام نور قزوین 83 تا 87
عضو انجمن علوم اعصاب ایران
عضو انجمن زبانشناسی ایران
مدرس روانشناسی شناختی، زبان انگلیسی، مکاتبات اداری، بازاریابی و تبلیغات، زبانشناسی و فنون ترجمه 89 تا کنون در دانشگاههای غیرانتفاعی و پیام نور و آموزشگاههای مختلف عمدتا تهران و قزوین
مترجم آزاد در حوزه متون ادبی و علوم انسانی 84 تا کنون
خبرنگار و نویسنده ستون «زیر سقف قزوین» هفته نامه تابان از 87 تا کنون
دبیرکل انجمن مترجمان جوان ققنوس 84 تا کنون
دبیرکل انجمن علمی زبان انگلیسی دانشگاه پیام نور قزوین 85 تا 87
دبیر گروه سیاسی هفته نامه حدیث قزوین 85 تا 87
خبرنگار و دبیر سرویس سیاسی خبرگزاری ایسنا قزوین 85 تا 86
عضو تحریریه ویژه نامه «حدیث نو» قزوین 85 تا 86
همکاری نامنظم به عنوان مترجم افتخاری ستون «گشتی در دنیای خبر» روزنامه ولایت قزوین از 79 تا 81
تماس:
Mail: zsqazvin(at)gmail(dot)com
Tel: 9354821851
مدیر وبلاگ : .

آخرین پست ها

جستجو

نویسندگان