تبلیغات
.:: هستن؛ مخمل آبی ::. - باد ما را خواهد برد... / چند درصد مسئولان، مفاخر فرهنگی استان را می‌شناسند؟ / گفتگوی اختصاصی ولایت با دکتر قاسم انصاری، استاد دانشگاه و پژوهشگر ادبیات و ادیان
.:: هستن؛ مخمل آبی ::.
برای آسانتر خواندن متن، دکمه های Ctrl و + را همزمان فشار دهید

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

باد ما را خواهد برد... / چند درصد مسئولان، مفاخر فرهنگی استان را می‌شناسند؟ / گفتگوی اختصاصی ولایت با دکتر قاسم انصاری، استاد دانشگاه و پژوهشگر ادبیات و ادیان

باد ما را خواهد برد...

چند درصد مسئولان، مفاخر فرهنگی استان را می‌شناسند؟

 گفتگوی اختصاصی ولایت با دکتر قاسم انصاری، استاد دانشگاه و پژوهشگر ادبیات و ادیان


 

حسین آذربایجانی

قاسم انصاری، متولد 1314 دارنده دکترای ادیان و عرفان از دانشگاه تهران به سال 1358 و عضو هیات علمی دانشگاه‌های زنجان و آزاد تاکستان یکی از شخصیت‌های معاصر ماست که به عنوان یک پژوهشگر و صاحب تالیفات بسیار، اطلاعات جامع و دقیقی از مشاهیر و بزرگان دینی و ادبی و تاریخی قزوین دارد. به بهانه برگزاری اولین دوسالانه شعر آیینی قزوین سراغ این استاد سپیدموی ادبیات و ادیان و عرفان رفتیم و در گفتگویی کوتاه از او درباره جایگاه و ارزش علمی و ادبی و مذهبی این شخصیت و شخصیت‌های هم عصر او پرسیدیم. 

نظرتان درباره بزرگداشت‌ها و معرفی مشاهیر قزوین چیست؟

این مساله بسیار مهم است. در کشورهای خارجی اگر یک شخصیت یک جمله ارزنده گفته باشد از او یک تندیس می‌سازند و شرح احوال و گفته‌ها و خاطرات او را تهیه می‌کنند. متاسفانه در کشور ما ایران بزرگانی مثل واعظ قزوینی به راحتی فراموش می‌شوند. یعنی هیچ وقت کسی به این فکر نمی‌افتد که واعظ قزوینی کیست یا ملاخلیل کیست یا مثلا آقای سبزیکار کیست؟ یکی از نویسندگان معروف تذکره بزرگان می‌گوید من فریفته و شیدای واعظ و ملاخلیل و سبزیکار؛ این سه فرهیخته قزوینی هستم. میرزا محمدطاهر وحید قزوینی، با نام کامل «عمادالدین میرزا محمدطاهر بن میرزا محمدحسین قزوینی» وزیر اعظم ایران و ادیب روزگار صفوی است که در تذکره حزین از او به نام «وحیدالزمان» یاد شده است و نویسنده تذکره می‌گوید «وحید از تعریف بی‌نیاز است». میرزا طاهر وحید ابتدا منشی اعتمادالدوله، وزیر شاه صفی و شاه عباس دوم بود. خب این چنین شخصیت ارزشمند و قابل افتخاری چرا باید شناخته شده نباشد؟ شما همین الان از مسئولان شهر و استان بپرسید ببینید چند درصد مسئولان وحید قزوینی یا دیگر مفاخر استان را می‌شناسند؟

یا شخصیتی مثل ملاخلیل قزوینی که از رجال بزرگ سده یازدهم بود. او از شیوخ محدثین و فقها و از علمای اخباری بود. جزئیات زندگانی ملا خلیلا در اغلب کتاب شرح حال که در عصر وی تدوین شده، درج شده است. معاصران ملا خلیل، وی را ستوده‌اند و در شرح حال وی او را با القابی «راس و رئیس فقهاء امامیه و اسوه و قدوه علماء اثنا عشریه» و «فاضل عالم، حکیم متکلم محقق مدقق، فقیه محدث، ثقة ثقة، جامع للفضائل ماهر معاصر» و «المولی الکبیر الجلیل مولانا خلیل بن الغازی القزوینی، فاضل عالم، متکلم اصولی، جامع دقیق النظر قوی الفکر، من اجلة مشاهیر علماء عصرنا و اکمل اکابر فضلاء دهرنا» و مانند آن یاد کرده‌اند که نشانگر علو مقام علمی او و توجه اندیشمندان به آرا و اندیشه وی است.

¢ علم رجال در قدیم رونق بسیاری داشته است. در دوران معاصر و بخصوص در قزوین وضعیت این علم چگونه بود؟

ـ در قرن سوم و چهارم شیخ حسن طوسی نویسنده دو کتاب از چهار کتاب معروف شیعه از جمله «تهذیب و استبصار» که درباره علم رجال است، درباره علم رجال شیعه در آن دوران نوشته شده است. این شخصیت آن موقع آمده و بزرگان شیعه را یکی یکی ذکر کرده است. ما می‌بینیم در این فاصله تا زمان صفویه هیچ کار مهمی در حوزه رجال و در تشیع انجام نشده است. حالا یک کتابی به نام «روضه الشهدا» تالیف شده که این اصطلاح «روضه خوانی» هم از آن دوره به وجود آمده؛ یعنی می‌خواهم بگویم کار مهم و قابل توجهی در حوزه رجال انجام نشده و زمانی که به قزوین می‌رسد، در قرن یازدهم سیدرضی یا آقارضی معروف قزوینی می‌آید و کتاب معروف «ضیافه الاخوان و خله الخلان» را می‌نویسد و نشان می‌دهد که بزرگان شیعه چقدر خدمت به جهان بشریت کرده‌اند. شیخ رضی الدین محمد بن حسن قزوینی عالم و دانشمندی ذو فنون بود که در کلام و فقه و حدیث و تاریخ و شعر مهارت داشت. رضی الدین قزوینی دارای آثار بسیاری است که از جمله ضیافه الاخوان که ناظر به التدوین یافعی است و در سال 1396 ق در قم چاپ شده است. ابطال الرمل، دیوان شعر، رساله نوروزیه، قبله الآفاق، لسان الخواص، میزان المقادیر از دیگر آثار اوست.

¢ در دوران بعد از صفویه وضعیت علم رجال چطور است؟

ـ آقا بزرگ تهرانی که بعد از مرحوم آقارضی یا مرحوم واعظ و مرحوم وحید بوده، کتابی نوشته به نام «الذریعه فی تصانیف الشیعه» که 27 جلد کتاب درباره بزرگان شیعه است. اینطور نیست که بی‌توجه به این مساله باشند و کارهای بزرگی نکرده باشند. حتی در عصر حاضر که من و شما زندگی می‌کنیم استاد دکتر جلال الدین محدث ارموی که اهل ارومیه و استاد دانشگاه تهران بود، کتاب بسیار زیبایی که از قرن ششم باقی مانده تحت عنوان کتاب «النقض» را که در اثبات تشیع نوشته شده است تصحیح کرده و تعلیقات مفصلی بر آن نوشته و آن موقع انجمن آثار ملی یا به اصطلاح امروزه انجمن مفاخر و فرهنگ ایرانی آن را چاپ کرده است. این کتاب النقض که نویسنده آن عبدالجلیل قزوینی اهل قزوین بوده هم بسیار زیبا و پرمحتواست.

موضوع و مساله کتاب هم این است که یک نفر آمده و تشیع را رد کرده و عبدالجلیل قزوینی یک ردیه بسیار دندان شکن و قاطعی برای آن فرد نوشته که همین کتاب «النقض» است و فارسی بسیار زیبا ارزنده و فخیمی دارد. یک بار مرحوم محدث این را در انجمن مفاخر چاپ کرد و اخیرا هم حوزه علمیه قم این کتاب را با مجموعه مقالاتی درباره عبدالجلیل قزوینی در سه جلد چاپ کرده است.

¢ توجه به این بزرگان و معرفی آنان چه اهمیت و جایگاهی در دنیای امروزی دارد؟

ـ ما واقعا شرمنده‌ایم و من نمی‌دانم چقدر مقدورات دارید؛ اما این بزرگان و مسئولان قزوین باید خودشان را واقعا مدیون این بزرگان بدانند. این استان مرکز و مجمع و انجمن بزرگان علم و ادب و تدین و تعهد در تشیع بوده است. من هیچ وقت ندیده ام به این بزرگان اشاره شایسته‌ای بشود یا بزرگداشتی در خور شان ایشان گرفته شود. مثلا ملاخلیل قزوینی از بزرگان و علما است و آرای مختلفی درباره فقه و اصول و کلام و تصوف دارد و در همین قزوین و محله آخوند هم دفن است. چه کسی سراغ ملاخلیل قزوینی رفته است؟

یا مرحوم آقارضی قزوینی را چه کسی می شناسد و برایش بزرگداشت گرفته یا سراغش رفته و گفته این قزوینی است؟ ما مدیونیم و شما که مسئولیت خطیر این نشریه و معرفی را به دوش گرفته‌اید با من سهیم هستید در شناساندن این بزرگان؛ بپرسید و ببینید تابحال چه کسی اینها را معرفی کرده است؟ کاری که شما دارید در این همایش می‌کنید یا در روزنامه‌ها و رسانه‌ها انجام می‌دهید کاری بسیار ارزشمند و قابل تقدیر است. تا به حال چه کسی برای اینها بزرگداشت گرفته است؟ در اروپا درباره بزرگانشان ده‌ها تندیس و مجموعه مقالات و تالیفات دارند؛ اینجا معاصرین ما اکثرا نمی‌دانند ملاخلیل کیست، یا رضی قزوینی و واعظ قزوینی چه عظمتی در شعر و نثر و اطلاعات تاریخ اسلام بوده‌اند. به خدا من شرمنده‌ام از این حرف‌ها که به شما می‌گویم؛ ما بسیار کم کار و مسامحه کار هستیم. قزوین مرجع و ماخذ و ماوای بزرگان علم و ادب و تصوف و عرفان و فقه و حدیث و فلسفه است. چه کسی در این فکر افتاده که این منطقه را به عنوان مرکز علم و ادب معرفی کند؟ من انصاری و شما جناب آذربایجانی؛ به عنوان مسئول رسانه یا پژوهشگر ادبیات و ادیان مسئول هستیم. این مسئولیت باید باعث شود که ما برای معرفی مفاخر فرهنگی خودمان حرکتی بکنیم وگرنه این باد بنیان کن جهانی شدن، ما را با خود خواهد برد.

بله یک مسئولیت تاریخی باید احساس کنیم...

آفرین بر شما؛ این احساس مسئولیتی که شما اهل رسانه و زبانشناسی دارید برای من اهل کتاب و دانشجوی ادبیات و همچنین برای تمامی فضلای قزوین کافی و خوشحال کننده است. ای کاش نیمی از این یک میلیون جمعیت استان چنین درک و احساس مسئولیتی داشتند. آن وقت بود که به جای سریال‌های بی‌محتوای تلویزیونی سراغ آثار فاخر ادبی و هنری می‌رفتند و نگرانی چندانی از فراموشی فرهنگ و هویت خود در میان نسل جوان نداشتیم.

من فقط از حضرتعالی و مسئولیت و تعهد مهمی که بر عهده شما هست و خود نیز به آن واقف هستید؛ تقدیر و تشکر کرده و توصیه می‌کنم به همین راه صحیحی که می‌روید، توجه داشته و همین کار را با قوت و قدرت ادامه دهید. البته کسانی که مقدوراتی دارند باید بیشتر از من و شما به فکر باشند چرا که من و شما مقدوراتی نداریم و نهایتا همین یک قلم دست ماست. کسانی که پول و موقعیت و وضعیت مساعدی دارند به فکر تجلیل از بزرگان استان بیفتند و این بزرگان حدیثی، فقهی، اصولی، ادبی، تاریخی و هنری استان را ارج بنهند و معرفی بکنند. الان جوانان ما چه می دانند ملاخلیل قزوینی که بوده و کجا بوده و چگونه بوده است. باید با همین بزرگداشت ها معرفی کرد.

رسانه‌هایی مثل صداوسیما در این زمینه چه رسالتی دارند؟

همین کار رسانه‌ای که شما می‌کنید با وجود اینکه مقدورات و درآمدی ندارید؛ کار بزرگ و ارزشمندی است. همین که در رسانه‌های استان در این باره قلم می‌زنید و می‌کوشید در میان این تندباد حوادث و منفعت‌طلبی‌ها و آگهی بازی و خبرفروشی‌ها کورسویی از روشنایی را درباره بزرگان و مفاخر استان حفظ کنید؛ کار بسیار ریشه‌ای، اصولی و مهمی است. شما همین امروز که واعظ قزوینی را معرفی کردید از پا ننشینید؛ فردا علامه رفیعی را معرفی کنید، فردایی دیگر ملاخلیل قزوینی و فردایی دیگر وحید قزوینی و صامت و سید جلیل و حاج آقا مظفری و... از این شخصیت‌ها به اندازه‌ای داریم که اگر صدها و هزاران فردای دیگر هم بیاید دست شما از بزرگان در این استان خالی نمی‌ماند. خداوند در این راه کمک حال شما باشد.

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

درباره وبلاگ

حسین آذربایجانی
عضو انجمن زبانشناسی شناختی آلمان (Deutsche Gesellschaft für Kognitive Linguistik)
صاحب امتیاز و مدیرمسئول هفته نامه آوای چیستا
عضو هیات رییسه انجمن کان ذن ریو کاراته استان قزوین
عضو هیات مدیره کانون آوای چیستا (حوزه فعالیت: تحکیم بنیان خانواده)
پژوهشگر نورومارکتینگ، عصب شناسی زبان، رسانه و ارتباطات
دانشجوی دکترای تخصصی زبانشناسی شناختی پژوهشکده علوم شناختی IRICSS
(موضوع پایان نامه: نورومارکتینگ، سیستم لیمبیک مغز و تاثیر تبلیغات و پروپاگاندا
استاد راهنما: پروفسور حسن عشایری
استاد مشاور: پروفسور رضا نیلی پور)
کارشناسی ارشد زبانشناسی علامه طباطبایی تهران 88 تا 90
(موضوع پایان نامه: استعاره در مطبوعات فارسی زبان
استاد راهنما: دکتر کورش صفوی
استاد مشاور: دکتر یونس شکرخواه)
کارشناسی مترجمی زبان انگلیسی دانشگاه پیام نور قزوین 83 تا 87
عضو انجمن علوم اعصاب ایران
عضو انجمن زبانشناسی ایران
مدرس روانشناسی شناختی، زبان انگلیسی، مکاتبات اداری، بازاریابی و تبلیغات، زبانشناسی و فنون ترجمه 89 تا کنون در دانشگاههای غیرانتفاعی و پیام نور و آموزشگاههای مختلف عمدتا تهران و قزوین
مترجم آزاد در حوزه متون ادبی و علوم انسانی 84 تا کنون
خبرنگار و نویسنده ستون «زیر سقف قزوین» هفته نامه تابان از 87 تا کنون
دبیرکل انجمن مترجمان جوان ققنوس 84 تا کنون
دبیرکل انجمن علمی زبان انگلیسی دانشگاه پیام نور قزوین 85 تا 87
دبیر گروه سیاسی هفته نامه حدیث قزوین 85 تا 87
خبرنگار و دبیر سرویس سیاسی خبرگزاری ایسنا قزوین 85 تا 86
عضو تحریریه ویژه نامه «حدیث نو» قزوین 85 تا 86
همکاری نامنظم به عنوان مترجم افتخاری ستون «گشتی در دنیای خبر» روزنامه ولایت قزوین از 79 تا 81
تماس:
Mail: zsqazvin(at)gmail(dot)com
Tel: 9354821851
مدیر وبلاگ : .

آخرین پست ها

جستجو

نویسندگان