تبلیغات
.:: هستن؛ مخمل آبی ::. - چهره های هفته؛ داوود محمدی، فریدون همتی، سعید شاهرخی
.:: هستن؛ مخمل آبی ::.
برای آسانتر خواندن متن، دکمه های Ctrl و + را همزمان فشار دهید

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

چهره های هفته؛ داوود محمدی، فریدون همتی، سعید شاهرخی

احدی حق ندارد در عزل و نصب‌های اجرایی دخالت کند

دخالت در عزل و نصب‌ها و تلاش برای ممانعت از انتصاب افراد مد‌نظر دستگاه اجرایی در استان قزوین مساله‌ای بود که در شماره پیشین به تفصیل به آن پرداختیم و نمونه‌ای از آن یعنی جلوگیری از انتصاب گزینه‌ای بومی و سیاسی به سمت معاونت سیاسی امنیتی استانداری را مثال آوردیم که یکی از تازه‌ترین مشت‌ها از این خروار خروار دخالت و قدرت‌نمایی و لجاجت با دولت استانی بود. در این باره هفته‌نامه «افق آینده» هم سوالی از داوود محمدی، نماینده قزوین در مجلس دهم پرسیده که پاسخ محمدی به این پرسش جالب توجه است. رییس کمیسیون اصل 90 مجلس تاکید کرده: «یکی از موارد مهمی که باید به آن توجه کرد اصل تفکیک قواست و بر همین مبنا عزل و نصب مدیران از وظایف مسئولین اجرایی است و هیچ احدی حق ندارد در این خصوص مداخله کند و مساله عدم دخالت باید به همه تعمیم یابد و نه به عده‌ای خاص! مسئولین اجرایی کشور و استان باید مستقلا و بدون فشارهای افراد خاص و گروه‌ها و جریانات مختلف و صرفا بر اساس تعهد و تخصص و شایسته‌سالاری مدیران را انتخاب کنند. بدیهی است نمایندگان مجلس نیز به واسطه اختیارات وسیعی که به موجب قانون اساسی به آنها اعطا شده و در صورت نیاز و تخطی از مطالبی که عرض شد و افراط و تفریط در نحوه انتصابات و خروج از خطوط قرمز نظام و رهبری و مرز انصاف، به رسالت و تکالیف قانونی خود عمل خواهند کرد و ان‌شاا... حرکت‌ها به نوعی خواهد بود که منتهی به همدلی و هم‌افزایی گردد و نیازی به استفاده از این اختیارات نباشد.»

در ضرورت فرهنگ...

استاندار قزوین همچنان از فرهنگ می‌گوید و لزوم توجه به مسائلی در حوزه علوم انسانی که از مدت‌ها پیش تاکنون کسی در این مقام در استان قزوین از آنها نگفته بود. پس از گفتگویی که در شماره پیشین روزنامه ولایت در همین صفحه درباره فرهنگ و جایگاه آن در سیاست‌های فریدون همتی منتشر شد، استاندار قزوین در نخستین اجلاس استانی نماز با اشاره به بهره‌وری پایین در ادارات استان گفت: حوزه فرهنگ نیازمند فعالیت و حرکتی بزرگ است؛ چرا که آمارها در اعتیاد، طلاق و سایر حوزه‌ها نگران‌کننده است.

وی ادامه داد: چرا در کشوری که مردم آن اهل نماز هستند و آموزه‌های دینی، ما را به تلاش و کار با اخلاص توصیه می‌کند بهره‌وری کاری کمتر از استاندارد جهانی باشد؟ در کشور ما امکانات و ظرفیت‌های الهی و انسانی فراوانی وجود دارد؛ اما متاسفانه از این قابلیت‌ها به درستی و در حد کفایت استفاده نمی‌شود. اعتماد اجتماعی نباید دستخوش چنین کاهش نگران‌کننده‌ای قرار بگیرد و همه ظرفیت‌ها باید در جهت رشد و بالندگی کشور در حوزه‌های اجتماعی، فرهنگی و سیاسی استفاده شود.

سخنان استاندار قزوین پیش از این بارها و بارها در همین صفحه از همین قلم یا به زبان و قلم دلسوزان فرهنگ و تمدن این استان خوانده و شنیده شده است. با این وجود اهتمام و بذل توجه همتی به حوزه های همواره مغفولی چون «بهره‌وری» و «فرهنگ کار» مساله مهمی است که نشان می‌دهد استاندار سخنان دلسوزان استان را می‌شنود و لااقل در زبان با آنان همدل و همداستان است. گرچه این نشانه مثبت و سازنده‌ای است؛ اما برای درازمدت بسنده کردن به حرف جواب نمی‌دهد و باید منتظر دستور استاندار قزوین به مسئولان مربوطه از جمله معاونت اجتماعی استانداری و برخی از ادارات کل بود تا در این زمینه برنامه‌های لازم را هر چه زودتر تدوین و اجرا کنند.

آن چنان که خود همتی در مصاحبه هفته گذشته خود در همین صفحه تاکید کرده بود «قزوین ظرفیت‌های بی‌نظیر و خوبی دارد» و در این حوزه نیز پژوهشگران و تحلیلگران متخصصی که بتوانند دست یاری مدیریت ارشد استان را به گرمی بفشارند و در عمل این دغدغه را به اجرا برسانند؛ کم نیستند. یکی از این ظرفیت‌ها را می‌توان در تشکل‌های غیردولتی یافت که در چارچوب قانون و خط قرمزها باید بازوی اجرایی دستگاه‌های دولتی باشند؛ اما چشم عنایت کسی آنها را در استان نمی‌بیند یا شاید هم می‌بیند و بعضا به حساب نمی‌آورد یا حتی در برخی موارد، بیهوده از آنها می‌هراسد!

وعده جناب معاون؛ فضای باز و فرصت برابر

در شماره گذشته درباره کش و قوس‌های منتهی به انتصاب سید سعید شاهرخی به سمت معاونت سیاسی امنیتی استانداری قزوین نوشتیم. تحلیل نگارنده این بود که شاهرخی به دلایل بسیاری از جمله قرار گرفتن در میان مخالفان و موافقانی که اصلا شناخت کافی از او ندارند؛ آماج ضربات برخی از فعالان و جناح‌های سیاسی شده و همچنان خواهد بود. با این حال معاون جدید سیاسی امنیتی استاندار قزوین در آیین معارفه خود سخن از برنامه‌هایی به میان آورد که هر تحلیلگر سیاسی اجتماعی می‌داند به این آسانی‌ها اجراشدنی نیستند و نیاز به تلاش همه جانبه و کاری طاقت‌فرسا دارند.

شاهرخی معاون جدید سیاسی و امنیتی استانداری از ایجاد فضای باز و فرصت برابر برای همه گروه‌های سیاسی داخل نظام به عنوان یکی از برنامه‌ها و اولویت‌های اصلی خود نام برد و تاکید کرد: در حوزه اجتماعی توجه به سمن‌ها و تشکل‌های مردم نهاد و استفاده از ظرفیت مردم و جلب مشارکت‌های اجتماعی  در دستور کار قرار خواهد گرفت.

فضای باز و فرصت برابر برای همه گروه‌های سیاسی داخل نظام، و عده‌ای بسیار بزرگ است که عملی کردنش از عهده خود وزیر کشور یا رئیس‌جمهور هم برنمی‌آید؛ زیرا در حیطه اختیارات «واقعی» آنها نیست و عوامل بسیار زیادی هستند که قدرت متوقف کردن هر تلاشی را در این حوزه دارند. با این حال اصل اعتقاد شاهرخی به این مساله قابل توجه است و می‌تواند نویدبخش تغییر نگاه و نرم‌تر شدن نگرش‌ها به این مساله و در نتیجه کاهش تنش‌ها و دوقطبی‌های استانی باشد.

معاون استاندار با تاکید بر ارتقای شاخص‌های امنیتی و انتظامی در استان به عنوان یکی دیگر از اولویت‌های حوزه معاونت سیاسی و امنیتی استانداری در پایان اظهار داشت: تلاش می‌کنیم از ظرفیت اصحاب قلم و رسانه  در راستای تنویر افکار عمومی و کمک به فرآیند توسعه در استان بیشتر استفاده کنیم.

البته تجربه نشان داده است که سخنان مقامات در روز معارفه با زمانی که وارد گود عمل شوند کمی متفاوت خواهد بود. البته مساله مهم در این زمینه وظیفه یا تکلیف معاون سیاسی امنیتی استانداری قزوین است که به بیانی ساده می‌توان به آن «رفع دوقطبی» لجاجت و قدرت‌نمایی در استان گفت. این کاری بزرگ و البته ارزشمند است که اگر شاهرخی از عهده برنامه‌ریزی و انجام آن برآید می‌توان او را موفق‌ترین معاون سیاسی امنیتی استانداری قزوین در طی 10 سال اخیر نامید. باید نشست و دید وقتی گرد و خاک‌ها بخوابد و شاهرخی وارد کار شود، آیا پس از شناخت کافی از وضعیت عجیب و «عنقریب» سیاسی استان قزوین باز هم بر همان وعده‌های روز معارفه‌اش پای خواهد فشرد؛ یا نه، به آرامی عقب خواهد نشست و مثل معاون پیشین چنان اعتدالی در پیش خواهد گرفت که آرامش مفرط سیاسی به سکون و سکوت تنه بزند و بخش قابل توجهی از فعالان سیاسی استان را از عملکردش ناراضی و در مقابل زمزمه تغییرش بی‌تفاوت کند. این گوی و این میدان؛ این مشت و این سندان عیار مدیریت و سیاست شاهرخی را روشن خواهد کرد.

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

درباره وبلاگ

حسین آذربایجانی
عضو انجمن زبانشناسی شناختی آلمان (Deutsche Gesellschaft für Kognitive Linguistik)
صاحب امتیاز و مدیرمسئول هفته نامه آوای چیستا
عضو هیات رییسه انجمن کان ذن ریو کاراته استان قزوین
عضو هیات مدیره کانون آوای چیستا (حوزه فعالیت: تحکیم بنیان خانواده)
پژوهشگر نورومارکتینگ، عصب شناسی زبان، رسانه و ارتباطات
دانشجوی دکترای تخصصی زبانشناسی شناختی پژوهشکده علوم شناختی IRICSS
(موضوع پایان نامه: نورومارکتینگ، سیستم لیمبیک مغز و تاثیر تبلیغات و پروپاگاندا
استاد راهنما: پروفسور حسن عشایری
استاد مشاور: پروفسور رضا نیلی پور)
کارشناسی ارشد زبانشناسی علامه طباطبایی تهران 88 تا 90
(موضوع پایان نامه: استعاره در مطبوعات فارسی زبان
استاد راهنما: دکتر کورش صفوی
استاد مشاور: دکتر یونس شکرخواه)
کارشناسی مترجمی زبان انگلیسی دانشگاه پیام نور قزوین 83 تا 87
عضو انجمن علوم اعصاب ایران
عضو انجمن زبانشناسی ایران
مدرس روانشناسی شناختی، زبان انگلیسی، مکاتبات اداری، بازاریابی و تبلیغات، زبانشناسی و فنون ترجمه 89 تا کنون در دانشگاههای غیرانتفاعی و پیام نور و آموزشگاههای مختلف عمدتا تهران و قزوین
مترجم آزاد در حوزه متون ادبی و علوم انسانی 84 تا کنون
خبرنگار و نویسنده ستون «زیر سقف قزوین» هفته نامه تابان از 87 تا کنون
دبیرکل انجمن مترجمان جوان ققنوس 84 تا کنون
دبیرکل انجمن علمی زبان انگلیسی دانشگاه پیام نور قزوین 85 تا 87
دبیر گروه سیاسی هفته نامه حدیث قزوین 85 تا 87
خبرنگار و دبیر سرویس سیاسی خبرگزاری ایسنا قزوین 85 تا 86
عضو تحریریه ویژه نامه «حدیث نو» قزوین 85 تا 86
همکاری نامنظم به عنوان مترجم افتخاری ستون «گشتی در دنیای خبر» روزنامه ولایت قزوین از 79 تا 81
تماس:
Mail: zsqazvin(at)gmail(dot)com
Tel: 9354821851
مدیر وبلاگ : .

آخرین پست ها

جستجو

نویسندگان