تبلیغات
.:: هستن؛ مخمل آبی ::. - دولت علیه دولت! رد پای افرادی از استانداری قزوین در برخی تنش‌ها
.:: هستن؛ مخمل آبی ::.
برای آسانتر خواندن متن، دکمه های Ctrl و + را همزمان فشار دهید

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

دولت علیه دولت! رد پای افرادی از استانداری قزوین در برخی تنش‌ها

حسین آذربایجانی- تابان

نگارنده چندی پیش در گزارشی تحلیلی به نبرد دولت تدبیر و امید در سه جبهه پرداخته و یکی از مهمترین و دشوارترین جبهه های نبرد حسن روحانی را داخل کشور و درون ساختار قوه مجریه ارزیابی کرده بود. دولت اعتدل خود را در حال نبرد در سه جبهه می بیند که اولین آنها جبهه رقابت و مقابله با دشمنان و حریفان خارجی است.

دولت و مقابله با حریفان قدرتمند جهانی

دولت حسن روحانی دیپلمات‌ها و دولتمردانی مثل ظریف، عراقچی، صالحی و... دارد که با حداقل امکانات به مصاف قوی‌ترین ابرقدرت های دنیا رفته و در شطرنجی طاقت‌فرسا گروهی از کارکشته ترین دیپلمات‌های شش ابرقدرت 1+5 را مات و مسحور درایت و تعقل خود کردند و با اقتدار و افتخار برگشتند تا جهانیان انگشت به دهان و شگفت‌زده تبحر و مهارت دیپلمات‌های مذاکره‌کننده ایرانی شود و در نهایت، این رهبر انقلاب بود که به عنوان فصل الخطاب با تایید و تقدیر از زحماتشان در دیدار وزیر امور خارجه و سفرا و کارداران جمهوری اسلامی، تعبیر «رزمندگان و جنگاوران خطوط مقدم در عرصه بین‌الملل» را شایسته شغل و شان مسئولان و کارکنان وزارت خارجه خواند و افزود: وزارت خارجه با توجه به اهداف و وظایف خود به خوبی فعال است و به‌خصوص در تجربه اخیر مذاکرات هسته‌ای، آقای دکتر ظریف و همکارانشان آزمون خوبی، از سر گذراندند.

 دولت استانی در میدان جهانی بازاریابی سرمایه‌گذاری

با نگاهی به استان قزوین می‌بینیم دولت استانی هم در مصاف با حریفان قدرتمند جهانی و گاه چندملیتی در حال تلاش برای جذب سرمایه‌گذار در آشفته بازار جهانی است که در آن کار اقتصادی مثل بازاریابی و جذب سرمایه‌گذار، چیزی کم از جنگ ندارد. بر همین اساس بود که چندی پیش مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم از «بازاریابی در حوزه سرمایه‌گذاری» به عنوان نیاز مبرم توسعه پایدار صنعت گردشگری و خدمات نام برد و افزود: برای ایجاد صنایع پایدار و سودآور باید براساس تحقیق، بازاریابی، پالایش داده‌ها و دانش محور حرکت مستمری را ایجاد کنیم.
این سخن می‌تواند نقشه راهی برای استان ما هم باشد که استاندارش، فریدون همتی، از بدو ورود به ساختمان میدان سرداران، مهمترین برنامه‌های خود را بر پایه محوری به نام سرمایه‌گذاری و اشتغال به حرکت درآورده است. به باور کارشناسان اقتصاد و بازاریابی، در این مسیر بدون شک آشتی عملی بین فعالان اقتصادی و سرمایه‌گذاران و اندیشمندان دانشگاهی می تواند به تقویت حوزه‌های مختلف اقتصادی با اطمینان از بازگشت سرمایه و سود‌آوری سرمایه‌گذاران منجر شود و ایجاد اتاق فکر با کمک دانشگاه‌ها و با هدف تقویت و توسعه فعالیت‌های کلان در حوزه‌های اقتصادی، صنعتی، تجاری، بازرگانی، بین‌المللی و... نقش مهم و موثری در جذب سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی خواهد داشت.

 تاکید استاندار قزوین بر حاکمیت قانون و پرهیز از بی‌قانونی

جبهه دومی که دولت استانی در آن می جنگد «تلاش برای حاکم کردن قانون» است. برخی گروه‌ها با رفتارهای هیجانی و احساسی پا را از دایره قانون بیرون می‌گذارند و بعضا حتی بدون محاکمه و قضاوت و دفاع متهم، او را محکوم نموده و حکمش را هم صادر و اجرا می‌‌کنند؛ اما در جامعه متمدن و قانونمند چنین رفتارهای احساسی و هیجانی جایی ندارد و مقام عالی دولت در استان قزوین نیز بر مبنای همین اصل پرهیز از رفتارهای فراقانونی عنوان کرد: هر فرد، دستگاه یا نهادی هرگونه مستندات و اطلاعاتی پیرامون سو استفاده مالی از افراد یا دستگاهی دارد آن را ارائه کند تا با آن برخورد شود؛ چرا که جهت‌گیری و اعتقاد دولت تدبیر و امید و بنده برخورد قاطعانه و مجدانه با هر گونه تخلف و فساد بدون کوچکترین اغماضی است.
همتی با اعلام اینکه «سیاست دولت و استاندار برخورد با فساد به دور از رفتارها و حرکت های هیجانی و احساسی است» اظهار کرد: طی چند روز گذشته در فضای رسانه‌های مجازی و شبکه‌های اجتماعی به موضوع اراضی هفت سنگان با عنوان زمین‌خواری پرداخته شد؛ در حالی که  این قبیل موضوعات مهم و چالش‌برانگیز را نمی‌توان در فضای مجازی و کف خیابان حل و فصل کرد؛ بلکه باید در جلسات کارشناسی و به شکل علمی و منطقی بررسی شوند.

جبهه سوم؛ جنگ همتی با دو دشمن، مخالفان بیرونی و مارهای در آستین

با توجه به خبرهایی که در همین یک سال مدیریت همتی بخصوص پس از برجام تاکنون از استانداری دیده و شنیده ایم؛ روشن است که مدیریت ارشد دولت در استان قزوین برای تبدیل شدن به قطب سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی در کشور ‌خیز برداشته و برنامه هایی هم برای رسیدن به هدفی که تعیین کرده دارد، اما شواهد و قرائن نشان می‌دهد این مسیر صاف نیست و با وجود یاران ناهمدل که بعضا حتی شریک دیگران و رفیق قافله اند، راه رسیدن به اهداف استاندار قزوین به عنوان مدیر ارشد دولت در استان، سنگلاخی پرخطر است که بسیاری بعضا در میان قافله و اکثرا در پس و پشت گردنه های پرپیچ و خم مسیر به کمین رهروانش نشسته‌اند.

 مورد عجیب دانشگاه پیام نور قزوین

هفته اول تیرماه سال جاری بود که فرهنگ میزانی بالاخره پس از ۱۰ سال انتقاد و اعتراض دانشجویان به شیوه مدیریتش در دانشگاه پیام نور استان قزوین تودیع و سیدرضا مهرنیا بعنوان رئیس جدید دانشگاه پیام نور استان معارفه شد.
برخی از مدیران دولت سابق و مخالف دولت که به مدت ۱۰ سال دستگاه تحت مدیریت خود را جولانگاه مطلق گروهی خاص کرده اند پس از برکناری با استفاده از نیروهایی که طی ۱۰ سال به صورت مویرگی در تمام ارکان آن دستگاه جا داده اند، بخاطر ترس از قطع شدن منافع چندین ساله خود بنای مخالفت و کارشکنی با مدیران جدید را می گذارند.

 یادآوری آنچه گذشت

جابجایی یکی از مدیران دانشگاه پیام نور استان قزوین به دلیل مسائل متعدد ازجمله عملکردی، موجب تحرکات شگفت‌آوری شد و بلافاصله پس از این حکم برکناری، بعضی از افراد که به خاطر عملکرد ضعیفشان خود را هم در خطر تغییر می‌دیدند برنامه‌ای می‌ریزند و با دخیل کردن یک اداره کل و یک‌نهاد خارج از دانشگاه و زمینه‌سازی برای ورود آن‌ها به دانشگاه می‌کوشند رییس جدید دانشگاه را در موضع انفعال قرار دهند و حکم برکناری را برگردانند.
از قرار معلوم تعدادی از کارمندان به تحریک بعضی از مسئولان سابق و فعلی دانشگاه تحت عنوان اینکه «در اتاق رییس جلسه اضطراری و حضور همه کارمندان الزامی است» به اتاق مهرنیا رفته و با صحنه‌ای مواجه می‌شوند که چند تن از کارمندان به حمایت از مسئول روابط عمومی در حال حملات لفظی به سرپرست ریاست دانشگاه هستند و با داد و فریاد به مهرنیا می‌گویند هیچ‌گونه حقی برای تغییر در زیرمجموعه خود نداری! تعدادی از این افراد هم از فرصت استفاده کرده و با عکس گرفتن از تجمع کارمندان از همه‌جا بی‌خبر، این عکس‌ها را به برخی جاهای خارج از دانشگاه فرستاده و به دروغ این‌طور القا می‌کنند که «کارمندان علیه رییس تحصن کرده‌اند»!
با ورود برخی نهادها و ادارات قضیه ابعاد تازه‌ای یافته و سرپرست ریاست دانشگاه، روز بعد، از سوی مراجعی خارج از دانشگاه جهت ادای پاره‌ای توضیحات خواسته  می‌شود. هرچند پس از توضیح درباره ماوقع غائله ختم به خیر می‌شود؛ اما با این‌حال فشارهای بیرونی بر مهرنیا فزونی یافته و برخی گروه های فشار با تهدید و... می‌کوشند او را وادار به بازپس گیری حکم تغییر مسئول روابط عمومی نمایند و به این طریق از تغییر احتمالی بعضی دیگر از پست‌های این دانشگاه نیز جلوگیری کنند.

 رد پای افرادی از استانداری در تنش‌های پیام نور استان

مخالفان دولت و بازماندگان آنها همچنان به کارشکنی و تنش آفرینی در این دانشگاه مشغولند و آنچه در این میان اسف‌بارتر به نظر می رسد، این است که با وجود آنکه مدیران ارشد دولت در وزارت علوم و سازمان مرکزی دانشگاه پیام نور تصمیم گرفته‌اند مدیری مخالف دولت را برکنار کرده و مدیری همسوتر را جایگزین او کنند اما در ادامه مرعوب مخالفان دولت و برخی گروه‌های فشار می‌شوند.
در چنین شرایطی باید دولت استانی هم با حمایت از تغییر انجام شده، به کمک مدیر منصوب شده در دولت متبوعش برآید و بکوشد تا اگر سنگی از سر راه این مدیر جدید برنمی‌دارد، حداقل سنگی بر راه او نگذارد و راهش را سد نکند. این مساله اما کاملا برعکس شده و به گزارش منابع خبری تابان، برخی از افراد داخل استانداری با تحریک افراد مخالف دولت که دانشگاه پیام نور را مدتها حیاط خلوت خود کرده بودند، به هر بهانه ای بازرسان خود را در دانشگاه مستقر کرده و با فشارهای گوناگون به ریاست جدید، سعی در القای ترس و جلوگیری از تغییر در ارکان مدیریتی این دانشگاه می نمایند.

مارهایی در آستین!

فریدون همتی در مدت مدیریتش بر استان قزوین نشان داده اعتقاد راسخی به راه و منش و گفتمان دولت دارد؛ اما یکی از مشکلات اصلی او در این استان آن است که برخی افراد ملون المزاج را نمی شناسد و از سوی دیگر تیم مشاورانش خالی از افراد مطلع بومی هستند و نمی توانند به او درباره خاستگاه و ریشه‌های افراد مشاوره دهند. اینچنین می‌شود که آستین استاندار قزوین پر از مارهایی است و هر کدام از آنها به نحوی که خود و آمرانش می خواهند، جلو اقدامات و پیشرفت های ادارات استان در راستای اهداف دولت تدبیر و امید را می گیرند. این در حالی است که مثلا فلان مدیر میانی استانداری قزوین درباره مسائل و گزارش‌های دیگر واصله چنان جدیت و دقتی لحاظ نمی‌کند که هر روز تیم بازرس به ادارات مختلف اعزام کند و با ترساندن و تهدید کردن جلو اقدامات و انتصابات مدیر دولت را در استان بگیرد.

 همچنان فقر مفرط مشاوران بومی

همیشه رسم نانوشته این بوده است که وقتی مدیری غیربومی وارد یک استان می شد، معتمدانی بومی از معتقدان به گفتمان دولت مستقر به مشاورت خود می گماشته تا شناخت کافی و کامل از افراد بومی داشته باشند و در صورت اراده مدیر مذکور برای انتصاب برخی اشخاص بتوانند سابقه و طرز فکر و توانمندی آن افراد را برای مدیر غیربومی روشن کنند. استاندار قزوین اگر می خواهد از شر بسیاری از مشکلاتش با کارشکنان و دشمنان پنهان شده در «اسب تروا» خلاص شود، باید توجه خاصی به ترمیم تیم مشاورانش با گزینه های متخصص و معتقد به گفتمان دولت روحانی بنماید.

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

درباره وبلاگ

حسین آذربایجانی
عضو انجمن زبانشناسی شناختی آلمان (Deutsche Gesellschaft für Kognitive Linguistik)
صاحب امتیاز و مدیرمسئول هفته نامه آوای چیستا
عضو هیات رییسه انجمن کان ذن ریو کاراته استان قزوین
عضو هیات مدیره کانون آوای چیستا (حوزه فعالیت: تحکیم بنیان خانواده)
پژوهشگر نورومارکتینگ، عصب شناسی زبان، رسانه و ارتباطات
دانشجوی دکترای تخصصی زبانشناسی شناختی پژوهشکده علوم شناختی IRICSS
(موضوع پایان نامه: نورومارکتینگ، سیستم لیمبیک مغز و تاثیر تبلیغات و پروپاگاندا
استاد راهنما: پروفسور حسن عشایری
استاد مشاور: پروفسور رضا نیلی پور)
کارشناسی ارشد زبانشناسی علامه طباطبایی تهران 88 تا 90
(موضوع پایان نامه: استعاره در مطبوعات فارسی زبان
استاد راهنما: دکتر کورش صفوی
استاد مشاور: دکتر یونس شکرخواه)
کارشناسی مترجمی زبان انگلیسی دانشگاه پیام نور قزوین 83 تا 87
عضو انجمن علوم اعصاب ایران
عضو انجمن زبانشناسی ایران
مدرس روانشناسی شناختی، زبان انگلیسی، مکاتبات اداری، بازاریابی و تبلیغات، زبانشناسی و فنون ترجمه 89 تا کنون در دانشگاههای غیرانتفاعی و پیام نور و آموزشگاههای مختلف عمدتا تهران و قزوین
مترجم آزاد در حوزه متون ادبی و علوم انسانی 84 تا کنون
خبرنگار و نویسنده ستون «زیر سقف قزوین» هفته نامه تابان از 87 تا کنون
دبیرکل انجمن مترجمان جوان ققنوس 84 تا کنون
دبیرکل انجمن علمی زبان انگلیسی دانشگاه پیام نور قزوین 85 تا 87
دبیر گروه سیاسی هفته نامه حدیث قزوین 85 تا 87
خبرنگار و دبیر سرویس سیاسی خبرگزاری ایسنا قزوین 85 تا 86
عضو تحریریه ویژه نامه «حدیث نو» قزوین 85 تا 86
همکاری نامنظم به عنوان مترجم افتخاری ستون «گشتی در دنیای خبر» روزنامه ولایت قزوین از 79 تا 81
تماس:
Mail: zsqazvin(at)gmail(dot)com
Tel: 9354821851
مدیر وبلاگ : .

آخرین پست ها

جستجو

نویسندگان