تبلیغات
.:: هستن؛ مخمل آبی ::. - وعده شرایط بهتر برای فعالان سیاسی و رسانه ای؛ تحلیلی بر دو نشست معاون سیاسی امنیتی استاندار قزوین
.:: هستن؛ مخمل آبی ::.
برای آسانتر خواندن متن، دکمه های Ctrl و + را همزمان فشار دهید

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

وعده شرایط بهتر برای فعالان سیاسی و رسانه ای؛ تحلیلی بر دو نشست معاون سیاسی امنیتی استاندار قزوین

حسین آذربایجانی

سید سعید شاهرخی، معاون جدید و جوان سیاسی-امنیتی استانداری قزوین، در اقداماتی که طی سالهای اخیر کم سابقه بود، در میان اهالی رسانه و فرهنگ استان قزوین حاضر شد و به دغدغه های آنان گوش داد. نفس حضور شاهرخی در این دو نشست از سوی صاحبنظران و تحلیلگران سیاسی استان، مثبت و در راستای ایجاد شور و نشاط اجتماعی و امید بخشیدن به اصحاب رسانه و فعالان فرهنگی و اجتماعی ارزیابی شد. با این حال آنچه می توان به عنوان یک نقص ارزیابی کرد، کم دقتی در جمع کردن همه در نشست هایی شلوغ است که طبعا به تناسب این شلوغی و ناهمگونی و تعدد افراد، بار علمی و تخصصی نشست کاسته شده و از هدف تعیین شده فاصله می گیرد.

** نشست با اصحاب رسانه
یکی از مهمترین خصوصیات شاهرخی تعامل مثبت وی با رسانه هاست و قطعا رسانه های قزوین روزگار خوبی را با حضور ایشان خواهد داشت و توسعه فضای آزاد رسانه ای قطعا از عمده فعالیتهای معاون سیاسی جدید در قزوین خواهد بود. این ها را «پرسنا» نوشته و ادامه داده: سید سعید شاهرخی همواره از نقد منصفانه رسانه ها استقبال کرده و موفقیت هر استان را در گرو تعامل با رسانه ها می داند، تعامل خوب شاهرخی با رسانه ها و حمایت از آن ها در لرستان  وی را به چهره ای محبوب در بین رسانه ها تبدیل کرده بود که از جمله اقدامات وی در این رابطه می توان به ممانعت از شکایت دستگاه های اجرایی بدون هماهنگی شورای اطلاع رسانی از رسانه ها و میانجی گری بین رسانه ها و دستگاه های درگیر اشاره کرد قطعا این رویکرد موفقیت وی را در استان قزوین ضمانت می کند و نویدبخش روزهای خوش برای رسانه های این استان است.
اولین جلوه این خصوصیت شاهرخی در نشست با اصحاب رسانه استان بروز یافت و دوم دیماه بود که اولین نشست هم اندیشی سید سعید شاهرخی معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار قزوین با مدیران و سردبیرهای رسانه‌های استان در سالن جلسات باقرالعلوم مدیریت بحران برگزار شد.
سید سعید شاهرخی در این نشست با بیان اینکه رسانه‌ها نزدیک‌ترین یاران مسئولان در جهت تحقق اهداف جمهوری اسلامی هستند اظهار کرد: اکثر رسانه‌ها بدون اینکه وامدار کسی باشند در راستای حل مشکلات و کمک به خدمت‌گذاران خود قدم برمی‌دارند.

** وعده ایجاد فضای باز و آرامش سیاسی
معاون سیاسی امنیتی استانداری قزوین با اشاره به حمایت از نقد منصفانه گفت: فضای باز سیاسی برای فعالیت رسانه‌ها در قزوین ایجاد می‌شود.
سعید شاهرخی در گفتگو با رسانه ها اظهار داشت: بنده برای ایجاد فضای باز و آرامش سیاسی به قزوین آمده‌ام و همه تلاش خود را برای فعالیت درست و منطقی سیاسی و همکاری با همه جناح‌ها در حد اعتدال خواهم کرد.
وی افزود: رسانه‌ها در دنیای امروز از ارکان مهم دولت‌های مقتدر به شمار می‌آیند این در حالی است که رسانه‌ها در برخی از شرایط اجازه فعالیت انتقادی پیدا نمی‌کنند.
معاون سیاسی امنیتی استاندار قزوین با اشاره به حمایتش از نقد منصفانه گفت: انتقاد در رسانه می‌تواند مسیر درست فعالیت را به مدیران و مسئولان نشان دهد از این رو بنده از نقد منصفانه استقبال می‌کنم، به شرطی که غرض‌ورزی سیاسی و کینه‌توزی در کار نباشد. نقد در رسانه می‌تواند روشنگر بسیاری از مسائل باشد از این رو به نظر بنده مدیران و مسئولان استان باید در ایجاد فضای باز رسانه‌ای و تعامل درست با رسانه‌های استان همکاری کنند.

** وعده درب همیشه باز اتاق معاون سیاسی امنیتی به روی رسانه ها
وی گفت: ما معتقدیم اگر همکاری درست و تخصصی بین رسانه و دستگاه‌ها ایجاد شود می‌توان بسیاری از مشکلات موجود را به راحتی حل کرد از این رو اعلام می‌کنم در اتاق بنده همیشه به روی رسانه‌ها باز خواهد بود.
معاون سیاسی امنیتی استاندار قزوین افزود: روشنگری نیاز امروز جامعه است و رسانه به درستی می‌تواند این وظیفه خطیر دستگاه‌ها را اجرایی کند از این رو توصیه ما به مدیران و مسئولان استانی همکاری وتعامل درست با رسانه‌های استان قزوین است.
شاهرخی با اشاره به خط مشی کلی دولت اظهار داشت: به هر حال باید بپذیریم که در دولت اعتدال، تدبیر و امید قرار داریم و رای اکثریت مردم بر اداره دولت با این خط مشی بوده است از این رو در نقدها، یادداشت‌ها و گزارش‌ها باید نگاه جدی به اعتدال وجلوگیری از افراط و تفریط داشته باشیم.
شاهرخی افزود: اطلاع‌رسانی درست و هدفمند مهم‌ترین نقش رسانه‌ها در دفاع از میهن در مبارزات فرهنگی است و در این مسیر رسانه‌های استان با مشکلی روبه‌رو باشند همراه آن‌ها خواهیم بود.

** مرا نقد کنید
وی از رسانه‌ای استان خواست با نگاهی منصفانه و سازنده به نقد افراد، برنامه‌ها وطرح‌ها بپردازند و تصریح کرد: برای اولین نقد ازخود بنده شروع کنید و کار را با اقتدار پیش ببرید، چرا که مسئولان استان باید روحیه انتقاد پذیری و خدمت به مردم را در خود ایجاد کنند.

** نشست با فعالان فرهنگی
دومین گام را شاهرخی با حضور در نشست هم اندیشی فعالان فرهنگی و اجتماعی استان با استاندار و معاون سیاسی امنیتی استانداری قزوین سه شنبه هفته گذشته برداشت. این نشست با همت اداره کل اجتماعی استانداری و با حضور استاندار و تعدادی از مدیرکل های فرهنگی استان از جمله اکبر اسکندری نژاد، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی و نصرت اله علیرضایی، مدیرکل روابط عمومی استانداری و جمعی زیادی از فعالان این عرصه در سالن کنفرانس استانداری قزوین برگزار شد.
سید سعید شاهرخی در این نشست با ابراز خرسندی از استقبال گروههای مختلف فرهنگی و اجتماعی استان از نشست های هم اندیشی برای تبادل نظر و ارائه راهکار گفت: باید این جمع فرهنگی با شناسایی و آسیب شناسی مهمترین مشکلات استان آنها را در جلسات مطرح کرده و طرح موضوع کند.
وی افزود: درصددیم جلسات هم اندیشی را با همه گروهها از جمله جوانان، بانوان، فرهیختگان، فعالان رسانه برگزار کنیم و از همه سلایق و اندیشه ها برای حل مسائل بهره ببریم.
معاون سیاسی امنیتی استانداری قزوین با اشاره به نقش مردم در حکومت مردم سالار دینی بیان کرد: همان گونه که مردم در شکل گیری، پیروزی و تداوم انقلاب نقش کلیدی داشتند امروز هم در عبور از فرازو نشیبها می توانند پشتیبان مهمی برای مسئولان نظام باشند.

** نقدی بر دو نشست معاون سیاسی امنیتی استانداری قزوین
سید سعید شاهرخی جوان و بقول فردوسی بزرگ، «جویای نام» است و این نکته می تواند برگ برنده ای در دست او باشد. چالاکی و تحرک بالا از ویژگی های لازم برای معاونت سیاسی امنیتی استانی مثل قزوین است و شاید اگر معاون سالخورده پیشین نیز کمی بیشتر از خود تحرک و چالاکی نشان می داد، هنوز بر سر جای سابق بود و به مسئولیت دیگری گمارده نمی شد. اما این تحرک و چالاکی که از شاهرخی می بینیم؛ یک دام چاله محتمل دارد که معاون جوان باید بکوشد در آن نیفتد.
تحلیل سیاسی نگارنده آن است که تداوم برگزاری چنین نشست هایی به افزایش نشاط سیاسی و امید فعالان فرهنگی، اجتماعی و رسانه ای کمک می کند؛ اما مهمتر از نفس برگزاری نشست، محتوا و هدفمندی آن است که اگر بیشتر درباره آن وسواس به خرج داده شود، شاهد نتایج بهتری خواهیم بود. یکی از مهمترین نقدها به این دو نشست، از شاخه به شاخه پریدن های سخنرانان و حاضران بود که در واقع از هر دری سخنی می گفتند و این به آن خاطر است که دستور دقیقی برای جلسات تعیین نشده بود. البته از این منظر می توان اغماض کرد که اینها نخستین نشست ها بوده و معاون جدید سیاسی امنیتی استانداری قزوین بیشتر می خواسته با فضای کلی استان از نظر رسانه ای و فرهنگی و اجتماعی آشنا شود.
لازم است که نشست های بعدی با همین چالاکی و تحرک و تناوب برگزار شود؛ اما باید رفته رفته از تعداد و ناهمگونی افراد کاسته و بر کیفیت و هدفمندی نشست ها افزوده شود. به عنوان مثال بهتر است نشست های خاصی با چیزی حدود ۱۰-۲۰ متخصص و پژوهشگر علوم انسانی در حوزه آسیب های اجتماعی و شیوه های پیشگیری و برخورد با آنها به طور مداوم برگزار شود. نشست های دیگری با حوزویان استان با همین تعداد ولی با کیفیت بالا برای ارزیابی و ساماندهی مسائل مذهبی استان و نشست های دیگری با تشکل های غیردولتی حامی محیط زیست، تحکیم بنیان خانواده، حقوق شهروندی و کاهش آسیب های اجتماعی و...
با برگزاری منظم چنین نشست هایی تعامل خوبی بین پژوهشگران و تشکل های غیردولتی با معاونت سیاسی امنیتی استاندار برقرار می شود و شاهرخی حتی می تواند بخشی از امور مربوط به پژوهش یا مداخله را به این پژوهشگران و تشکل ها محول کند تا تحت نظارت استانداری، به نوعی بازوی اجرایی دولت استانی برای پیشبرد امور باشند و باری از دوش استانداری و فرمانداری ها و... بردارند. هفته های آینده میزان اعتقاد و التزام معاون سیاسی امنیتی جدید استان به کیفیت و پیشبرد سریعتر امور و بهبود وضعیت استان در حوزه های مسئولیت معاون را نشان خواهد داد. 

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

درباره وبلاگ

حسین آذربایجانی
عضو انجمن زبانشناسی شناختی آلمان (Deutsche Gesellschaft für Kognitive Linguistik)
صاحب امتیاز و مدیرمسئول هفته نامه آوای چیستا
عضو هیات رییسه انجمن کان ذن ریو کاراته استان قزوین
عضو هیات مدیره کانون آوای چیستا (حوزه فعالیت: تحکیم بنیان خانواده)
پژوهشگر نورومارکتینگ، عصب شناسی زبان، رسانه و ارتباطات
دانشجوی دکترای تخصصی زبانشناسی شناختی پژوهشکده علوم شناختی IRICSS
(موضوع پایان نامه: نورومارکتینگ، سیستم لیمبیک مغز و تاثیر تبلیغات و پروپاگاندا
استاد راهنما: پروفسور حسن عشایری
استاد مشاور: پروفسور رضا نیلی پور)
کارشناسی ارشد زبانشناسی علامه طباطبایی تهران 88 تا 90
(موضوع پایان نامه: استعاره در مطبوعات فارسی زبان
استاد راهنما: دکتر کورش صفوی
استاد مشاور: دکتر یونس شکرخواه)
کارشناسی مترجمی زبان انگلیسی دانشگاه پیام نور قزوین 83 تا 87
عضو انجمن علوم اعصاب ایران
عضو انجمن زبانشناسی ایران
مدرس روانشناسی شناختی، زبان انگلیسی، مکاتبات اداری، بازاریابی و تبلیغات، زبانشناسی و فنون ترجمه 89 تا کنون در دانشگاههای غیرانتفاعی و پیام نور و آموزشگاههای مختلف عمدتا تهران و قزوین
مترجم آزاد در حوزه متون ادبی و علوم انسانی 84 تا کنون
خبرنگار و نویسنده ستون «زیر سقف قزوین» هفته نامه تابان از 87 تا کنون
دبیرکل انجمن مترجمان جوان ققنوس 84 تا کنون
دبیرکل انجمن علمی زبان انگلیسی دانشگاه پیام نور قزوین 85 تا 87
دبیر گروه سیاسی هفته نامه حدیث قزوین 85 تا 87
خبرنگار و دبیر سرویس سیاسی خبرگزاری ایسنا قزوین 85 تا 86
عضو تحریریه ویژه نامه «حدیث نو» قزوین 85 تا 86
همکاری نامنظم به عنوان مترجم افتخاری ستون «گشتی در دنیای خبر» روزنامه ولایت قزوین از 79 تا 81
تماس:
Mail: zsqazvin(at)gmail(dot)com
Tel: 9354821851
مدیر وبلاگ : .

آخرین پست ها

جستجو

نویسندگان