تبلیغات
.:: هستن؛ مخمل آبی ::. - عبور از آخرین بحران؛ نگاهی به گفتمان آیت الله هاشمی رفسنجانی
.:: هستن؛ مخمل آبی ::.
برای آسانتر خواندن متن، دکمه های Ctrl و + را همزمان فشار دهید

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

عبور از آخرین بحران؛ نگاهی به گفتمان آیت الله هاشمی رفسنجانی

حسین آذربایجانی
در علم زبانشناسی، «گفتمان» را می توان شیوه خاصی برای فهم جهان و سخن گفتن درباره آن دانست؛ بر این مبنا «تحلیل گفتمان»، تحلیل شیوه هایی است که شخص یا ایدئولوژی مورد مطالعه با آنها سخن می گوید و جهان را فهم می کند. در تحلیل گفتمان شناختی ابزارهای علم «زبانشناسی شناختی» برای کشف و درک روند حل مساله، گفتمان سازی و بازنمودهای روانشناختی مورد استفاده قرار می گیرند. در چنین پژوهشی باید شخص مورد نظر را از لحاظ روانشناسی و ریشه‌های فکری و اجتماعی قضاوت کرد.
گفتمان، محور مشترکی است که از میان تمام حرف ها و عقاید یک شخص می گذرد و مثل نخ تسبیحی این دانه های جدا از هم را به همدیگر پیوند می زند. با این اوصاف می توان شخصیت و گفتمان هاشمی رفسنجانی را در سطحی اولیه بررسی کرد و نقاط اشتراک اظهارات و مصاحبه هایش و در نتیجه ریشه های اعتقادی و گفتمانی موجود در ذهن و شخصیت او را دریافت.

** نگاه پدرانه به نظام
آیت‌الله گفته بود پس از رای مردم به روحانی و بهبود اوضاع کشور «حالا می‌تواند راحت بمیرد.» هشت ماه پیش یعنی اواسط اردیبهشت همین سال ۹۵ هاشمی‌رفسنجانی با بیان اینکه در دوره احمدی‌نژاد انقلاب داشت منحرف می‌شد، گفته بود: «من موفق شدم در بدترین شرایط تا حدودی این وضع را عوض کنم و مردم با همان مردانگی که انقلاب کردند، سال ۹۲ هم پیروز شدند و اکنون دیگر می‌توانم راحت بمیرم».
رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه گفته بود: «در دوره احمدی‌نژاد به‌ویژه پس از سال ٨٨ انقلاب داشت منحرف می‌شد و به سمت اختناق می‌رفت، من موفق شدم در بدترین شرایط تا حدودی این وضع را عوض کنم و مردم با همان مردانگی که انقلاب کردند سال ٩٢ هم پیروز شدند. در سال ٩٤ هم بزرگان را نگذاشتند که وارد میدان شوند و چند چهره رده سوم و چهارم توانستند ژنرال‌های رقیب را کنار بزنند. اکنون دیگر می‌توانم راحت بمیرم زیرا مردم تصمیماتشان را خودشان می‌گیرند و در این نزدیکی پایان عمر که راه انقلاب را مسدود کرده بودند آن را باز کردم».
با تعمق در این گفته ها و همچنین تحلیل گفته های پیشین آیت الله که از نظر مضمونی نزدیک به این اظهارات هستند، می توان رویکرد مرحوم هاشمی رفسنجانی را به نظام و همچنین به بحران ها و مشکلات سر راه آن دریافت؛ هاشمی اولا نگاهی پدرانه به نظام داشت. او که یکی از مهمترین معماران نظام جمهوری اسلامی بود و با بیش از ۵ دهه سابقه فعالیت سیاسی و اجرایی، در مناصب کلیدی نظام خدمت کرده بود، جمهوری اسلامی را به عنوان فرزند خود می دید که گفته های دلسوزانه فوق یا اظهارات دیگر او موید این ادعاست. هاشمی همواره به دنبال حمایت و تحکیم نظام بود. هرچند برخی خناسان در تلاشی بی ثمر، همواره بر طبل جدایی محال این سیاستمدار اخلاق گرا از نظام و انقلاب می کوبیدند، هاشمی رفسنجانی کسی بود که تمام نقشه های آنان را نقش بر آب می کرد و هیچ گاه سخنی علیه نظام نگفت.
هر قدر تحریک های مخالفان آیت الله شدیدتر می شد، نمود و بروز خویشتنداری و متانت او در کنار علاقه قلبی و نگاه پدرانه اش به نظام بیشتر می شد. شاید به همین خاطر هم بود که خناسان مورد اشاره مقام معظم رهبری، روی به بازی کثیف تری آورده و تهمت و تخریب و توهین و تعرض را در مورد آیت الله و خانواده اش روا داشتند، اما باز هم هرگز دیده یا شنیده نشد هاشمی به خاطر خود یا خانواده اش در مقابل نظام بایستد یا بخواهد به گونه ای برای نفع شخصی در آن تاثیر بگذارد.

** بحران به عنوان یک مساله
یکی دیگر از نکاتی که با مروری بر افکار و اظهارات هاشمی رفسنجانی می توان دریافت و به آن اشاره کرد، نوع نگاه و رویکرد آیت الله به «بحران» بود. شیخ عقلانیت و تدبیر، بحران را یک «مساله» و بنابراین «قابل حل» می دید. وقتی کسی بحران را یک مساله ببیند، فرافکنی نمی کند یا وجود بحران را از اساس منکر نمی شود تا صورت مساله را پاک کرده باشد. بلکه برای «عبور از بحران» برنامه می ریزد؛ آنچنان که هاشمی با تدبیر و برنامه با کمترین هزینه ممکن کشور و نظام را از بحران هایی چون جنگ تحمیلی و احمدی نژاد و تحریم های ظالمانه عبور داد. او بحران را فقط به گردن عوامل خارجی نمی انداخت و تمام وقت را به خاطر تعارف با مقصران تلف نمی کرد. وارد عمل شد و با فکر و برنامه بحران ها را دور می زد.

** صبر و استقامت
صبر و حوصله آیت الله یکی از خصوصیاتی بود که دشمن و دوست متفقا بر آن گواهی می دادند. در سالهای اخیر که توپخانه های تخریب و توهین دلواپسان، هاشمی و اعضای خانواده اش را زیر آتش گرفته بود و همیشه به هر بهانه ای در هر تریبون و رسانه ای به تخریب یار دیرین امام (ره) می پرداختند، هرگز شاهد پاسخی تند یا مقابله به مثل هاشمی با بی اخلاقی و تخریب آنان نبودیم. این صبر و استقامت در برابر ناملایمات از زبان یاران رفسنجانی هم بارها و بارها گواهی شده است؛ آخرین مورد از این گواهی ها را می توان در گفته های یار غار آیت الله یعنی حجت الاسلام قدرت اله علیخانی، مشاور او در امور مجلس مشاهده کرد.
مشاور آیت الله هاشمی رفسنجانی با تأکید بر اینکه یکی از مهمترین ویژگی های اخلاقی ایشان صبر بود، گفت: آیت الله هاشمی  رفسنجانی اخلاقی داشت که باعث جذب نیروهای مختلفی از همه اقشار جامعه بود.
حجت الاسلام و المسلمین قدرت الله علیخانی در گفت و گو با جماران، مهمترین ویژگی اخلاقی آیت الله هاشمی رفسنجانی را صبر دانست و اظهار کرد: یکی از ویژگی های مهم ایشان صبر بود. ایشان با صبری که داشت مسائل را حل می کرد و هیچ وقت عصبانی نمی شد و هیچ وقت خشمی در او به وجود نمی آمد و اخلاقی داشت که باعث جذب نیروهای مختلفی از همه اقشار جامعه بود.
مشاور آیت الله هاشمی رفسنجانی افزود: همه جمعیت ها و گروه هایی که به ملاقاتش می آمدند شیفته ایشان می شدند چون اخلاقش طوری بود که همه را شیفته خودش می کرد. کسانی که از نزدیک ایشان را می دیدند و از نزدیک ملاقات می کردند خودشان حتما از اخلاقش درس گرفتند و بهتر می دانند که چطور با جامعه و مردم برخورد کنند.
وی با بیان اینکه همه کارهای ایشان روی برنامه بود، تصریح کرد: صبح ساعت هشت و نیم از خانه بیرون می رفت و حدود ساعت 9 به دفتر می رسید و روزنامه ها و اخبار را رصد می کرد و ساعت 10 صبح هم ملاقات ها شروع می شد. گاهی ملاقات ها به نحوی بود که از ساعت 12 هم می گذشت و بعد از آن طبق برنامه نماز و ناهار و استراحت داشتند.

** میراث هاشمی برای فرزندان
روزی که خبر ناگوار درگذشت هاشمی را شنیدم، در اینستاگرام نوشتم؛ پدر، کسی است که وقتی رفت، بازماندگان به حال خودشان بی او گریه کنند. و زمانی که خیل عظیم و سیل میلیونی دوستداران او را در تشییع پیکرش دیدم بر این باور استوارتر شدم که او برای بخش قابل توجهی از مردم ایران نقش و الگوی پدرانه ای داشت. میراث او برای فرزندانش عقلانیت و اعتدال بود. ثبات نسبی اقتصاد و تکریم نام عزیز ایران در جهان به عنوان کشوری بالنده و متعارف، یکی از آخرین نتایج عقلانیت و اعتدال هاشمی بود. هاشمی بخصوص در سالهای اخیر محور وحدت بود و هرچند در زمان حیاتش از این ظرفیت استفاده نشد، بعد از او می توان از این ظرفیت استفاده کرد و به قول رییس جمهور، حسن روحانی، با حل و فصل اختلافات و دوقطبی های سیاسی می توان به «آشتی ملی و دولت وحدت ملی» فکر کرد.

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

درباره وبلاگ

حسین آذربایجانی
عضو انجمن زبانشناسی شناختی آلمان (Deutsche Gesellschaft für Kognitive Linguistik)
صاحب امتیاز و مدیرمسئول هفته نامه آوای چیستا
عضو هیات رییسه انجمن کان ذن ریو کاراته استان قزوین
عضو هیات مدیره کانون آوای چیستا (حوزه فعالیت: تحکیم بنیان خانواده)
پژوهشگر نورومارکتینگ، عصب شناسی زبان، رسانه و ارتباطات
دانشجوی دکترای تخصصی زبانشناسی شناختی پژوهشکده علوم شناختی IRICSS
(موضوع پایان نامه: نورومارکتینگ، سیستم لیمبیک مغز و تاثیر تبلیغات و پروپاگاندا
استاد راهنما: پروفسور حسن عشایری
استاد مشاور: پروفسور رضا نیلی پور)
کارشناسی ارشد زبانشناسی علامه طباطبایی تهران 88 تا 90
(موضوع پایان نامه: استعاره در مطبوعات فارسی زبان
استاد راهنما: دکتر کورش صفوی
استاد مشاور: دکتر یونس شکرخواه)
کارشناسی مترجمی زبان انگلیسی دانشگاه پیام نور قزوین 83 تا 87
عضو انجمن علوم اعصاب ایران
عضو انجمن زبانشناسی ایران
مدرس روانشناسی شناختی، زبان انگلیسی، مکاتبات اداری، بازاریابی و تبلیغات، زبانشناسی و فنون ترجمه 89 تا کنون در دانشگاههای غیرانتفاعی و پیام نور و آموزشگاههای مختلف عمدتا تهران و قزوین
مترجم آزاد در حوزه متون ادبی و علوم انسانی 84 تا کنون
خبرنگار و نویسنده ستون «زیر سقف قزوین» هفته نامه تابان از 87 تا کنون
دبیرکل انجمن مترجمان جوان ققنوس 84 تا کنون
دبیرکل انجمن علمی زبان انگلیسی دانشگاه پیام نور قزوین 85 تا 87
دبیر گروه سیاسی هفته نامه حدیث قزوین 85 تا 87
خبرنگار و دبیر سرویس سیاسی خبرگزاری ایسنا قزوین 85 تا 86
عضو تحریریه ویژه نامه «حدیث نو» قزوین 85 تا 86
همکاری نامنظم به عنوان مترجم افتخاری ستون «گشتی در دنیای خبر» روزنامه ولایت قزوین از 79 تا 81
تماس:
Mail: zsqazvin(at)gmail(dot)com
Tel: 9354821851
مدیر وبلاگ : .

آخرین پست ها

جستجو

نویسندگان