تبلیغات
.:: هستن؛ مخمل آبی ::. - اقدام به خودکشی در استان قزوین ۲.۵ تا ۳.۵ برابر متوسط کشوری! / خودکشی؛ بیراهه آخر
.:: هستن؛ مخمل آبی ::.
برای آسانتر خواندن متن، دکمه های Ctrl و + را همزمان فشار دهید

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

اقدام به خودکشی در استان قزوین ۲.۵ تا ۳.۵ برابر متوسط کشوری! / خودکشی؛ بیراهه آخر

حسین آذربایجانی

رییس اداره مراقبت از آسیب‌های اجتماعی آموزش و پرورش قزوین هفته گذشته خبری را اعلان کرد که از نظر علوم شناختی و جامعه شناسی قابل تامل است؛ اینکه سالانه بیش‌ از 4 هزار نفر در کشور و 150 تا 200 نفر در استان قزوین اقدام به خودکشی می‌کنند. با یک تناسب ساده بر مبنای جمعیت استان و نسبت آن با جمعیت کشور می‌توان گفت وقتی 4 هزار نفر در 80 میلیون نفر اقدام به خودکشی می‌کنند یعنی متوسط کشوری اقدام به خودکشی 5 نفر در 100 هزار نفر است. این آمار در قزوین بسیار بالاتر و خطرناکتر می شود و با احتساب جمعیت یک میلیون و 200 هزار نفری قزوین اگر 150 اقدام به خودکشی داشته باشیم، یعنی 5/12 نفر در 100 هزار نفر و اگر 200 اقدام به خودکشی داشته باشیم یعنی 6/16 نفر در 100 هزار نفر! در این دو صورت، بر اساس این آمار، متوسط اقدام به خودکشی در استان قزوین، بین 5/2 تا 5/3 برابر متوسط کشوری است.

آماری از آسیب‌های اجتماعی

محمد میرباقری رییس اداره مراقبت از آسیب‌های اجتماعی آموزش و پرورش قزوین درسومین جلسه کمیته پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی و سوء مصرف مواد مخدر استان که هفته گذشته درسالن جلسات آموزش و پرورش برگزار شد؛ اظهار کرد: با توجه به افزایش آسیب‌های اجتماعی در سنین کم، آموزش و پرورش قصد دارد دوره‌های آموزش پیشگیری در زمینه مفاسد اخلاقی، اعتیاد و طلاق را از بهمن ماه سال جاری برگزار نماید.

وضعیت قرمز

کسی که دستی بر آتش علوم شناختی و روانشناسی و جامعه شناسی داشته باشد، با دیدن و شنیدن این آمار، شاخک هایش به خطر و بحران اجتماعی حساس می شود؛ اینها مثل عقب رفتگی و مکش ناگهانی آب دریا در سواحل هستند که نشانه ای اولیه و قطعی از بروز عنقریب یک سونامی وحشتناک‌اند؛ اما آیا کسی از مسئولان دستگاه‌های 22 گانه فرهنگی و اجتماعی، این موج های کوچک نشانگر توفان را احساس می‌کند؟

آموزش و پرورش؛ خط مقدم پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی

در دنیای امروز اهمیت بسیاری به امر آموزش و پرورش می‌دهند و کشورهای توسعه یافته بخش اعظم بودجه خود را در سبد آموزش و بهداشت می‌گذارند. این وضعیت اما در کشور ما برعکس است و همیشه در تاریخ معاصر آموزش و بهداشت در اولویت‌های آخر بودجه‌ریزی‌ها و هزینه‌های اداری و دولتی و حاکمیتی قرار داشته‌اند.

همین مساله باعث می‌شود ذهن کودکان و نوجوانان برای پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی آماده نشود و به رغم تلاش‌هایی که آموزش و پرورش برای اطلاع‌رسانی و آگاهی بخشی در این راه انجام می‌دهد باز هم به خاطر کمبود بودجه و امکانات، بخش زیادی از کار روی زمین بماند.

رییس اداره مراقبت از آسیب‌های اجتماعی آموزش و پرورش قزوین، با اشاره به اینکه سالانه بیش از 4000 نفر در کشور اقدام به خودکشی می‌کنند؛ گفت: 150 تا 200 نفر در استان قزوین در طول سال اقدام به خودکشی می‌کنند که متاسفانه دانش آموزان هم در این طیف وجود دارند.


تلاش آموزش و پرورش و دستی که به تنهایی صدا ندارد

میرباقری گفت: معلمین علاوه بر وظیفه آموزشی باید در زمینه پرورش و آموزش‌ها‌ی اخلاقی، مذهبی و فرهنگی دانش‌آموزان تلاش کنند.

این مسئول تصریح کرد: کلاس‌هایی در جهت پیشگیری از مفاسد اخلاقی به وسیله مدیریت عواطف و هیجانات، بلوغ و کنترل خشم ویژه دانش‌آموزان برگزار خواهد شد.

رییس اداره مراقبت از آسیب‌های اجتماعی اجتماعی آموزش و پرورش قزوین اضافه کرد: تمامی مدارس دولتی و غیرانتفاعی شامل این طرح هستند و هدف از آن شناخت موارد پرخطر و آشنایی با روش‌های خود مراقبتی در رابطه با محیط پیرامون دانش آموزان است.

این مسئول تاکید کرد: برای دانش‌آموزان پایه هشتم کلاس‌های مهارت خودشناسی، دوستیابی و تصمیم‌گیری و پایه نهم حل مساله، جرئت‌ورزی و کنترل هیجانات  را در نظر گرفته‌ایم.

وی در پایان با بیان اینکه در هر 3 دقیقه یک طلاق و روزانه 450 طلاق در کشور ثبت می‌شود؛ افزود: محور آموزشی کاهش و کنترل طلاق برای دانش‌آموزان مقاطع مختلف که خانواده آن‌ها در معرض این پدیده شوم هستند یا طلاق گرفته‌اند؛ برنامه‌ریزی شده است.

آش نخورده و مسئولیت سوخته

این تلاش‌های آموزش و پرورش در حالی است که بیش از 20 سازمان و نهاد عریض و طویل دیگر در کشور مسئول امور فرهنگی و اجتماعی هستند. این سازمان‌ها و نهادهای پرمصرف و کم بازده، ده‌ها برابر بودجه آموزش و پرورش بودجه دارند و به محض اینکه دولت در لایحه بودجه، ریالی از بودجه شان کم می‌کند؛ به هزاران اهرم فشار متوسل می‌شوند تا حجم بیشتری از بودجه کشور را ببلعند؛ اما به حوزه عمل که رسید، با نگاهی دقیق و به دور از جنجال و هیاهو، زمانی که برنامه‌های صوری و بی‌نتیجه را کنار می‌گذاریم و پرده‌ها را کنار می‌زنیم، می‌بینیم عمل مشهود و قابل قبولی در کارنامه این بیست و چند سازمان و نهاد عریض و طویل پیدا نمی‌شود.

خودکشی به خاطر ارزانی!

چند ماه پیش خبردار شدم مردی در بخش دشتابی قزوین با خوردن سم خودکشی کرده است. برای گفتگو با اهالی خانواده‌اش راهی دشتابی شدم و با تعدادی از آنان گفتگو کردم. همسر این مرد میانسال علت و انگیزه خودکشی او را «ضرر کردن پس از ارزانی گوجه» عنوان کرد و به ولایت گفت: همسرم با قرض و فروختن طلاهای من و ماشین خودش 60ـ50 هکتار زمین اجاره کرده و در آن گوجه کاشته بود؛ اما از شانس بدی که داشتیم امسال ارزانی شد و گوجه به پایین‌ترین قیمت خود رسید. به همین دلیل همسرم دید با ضرر هنگفتی مواجه می‌شود و از آن طرف هم به صاحب زمین و کود و سم و آب و تراکتور و... چک داده بود به این امید که وقتی گوجه ها را به قیمت مناسبی فروخت؛ چک‌هایش را پاس کند.

ارزان شدن گوجه باعث شد چک‌های شوهرم پاس نشود و یکباره همسرم با هجوم ده‌ها طلبکار روبرو شد که به عنوان یک مرد آبرومند و معتبر، برایش قابل تحمل نبود. تمام این عوامل دست به دست هم داد تا اینکه یک روز خبر آوردند در آلونک واقع در وسط مزرعه، با خوردن سم «دیازینون» خودکشی کرده است.

از‌ پیشگیری تا عذاب وجدان

شنیدن خبر خودکشی دردآور است و به جز درد برای اطرافیان، حس عذاب وجدان را هم همراه می‌آورد که چرا نتوانستند جلوی چنین عملی را بگیرند. چرا متوجه نشدند کسی که خودکشی کرده، در ذهنش چنین فکر داشته؟ چه درد یا مشکلی داشته و آنها می‌توانستند در حل آن سهمی داشته باشند و این سهم را ادا نکرده‌اند؟

هرچند همه بار این ناراحتی نمی‌تواند حقیقت داشته باشد اما مختصصان این حوزه می‌گویند از بیش از 90 درصد خودکشی‌ها می‌توان جلوگیری کرد به شرطی که همه ما در هر جایگاهی که هستیم با اولین علائم آن آشنا باشیم تا زنگ خطری مثل بیان اینکه خودکشی می‌کنم را جدی بگیریم.

علل خودکشی در شرق و غرب

دکتر مهدی حسن‌زاده، متخصص روان پزشکی و فلوشیپ پیشگیری از خودکشی، درباره علل خودکشی به «سلامت» می‌گوید: دلایل خودکشی در مشرق زمین با مغرب زمین به کلی متفاوت است. به طور مثال، در مشرق زمین و در ایران اولین اختلالی که باعث خودکشی می‌شود، اختلال سازشی است. یعنی اتفاقی در زندگی فرد می‌افتد و او چند ماهی استرس دارد و به دلیل فشار این استرس اقدام به خودکشی می‌کند. در صورتی که در مغرب زمین علت اصلی خودکشی افسردگی است که به نوعی بیماری جدی‌تری است.

آمار خودکشی در زنان متاهل بیشتر از زنان مجرد

زنان متاهل بیشتر از زنان مجرد خودکشی می‌کنند و بیشتر آنها به دلیل مشکلاتی که در زندگی خانوادگی‌شان و نارضایتی‌ای که از زندگی مشترک دارند و سختی روند طلاق به دلایل مادی، فرهنگی و اجتماعی بیشتر از زنان مجرد دست به خودکشی می‌زنند.

آمار خودکشی در مردان مجرد بیشتر از مردان متاهل است

خودکشی در مردان مجرد که کار ندارند بیشتر دیده می‌شود، اما فراموش نکنیم خودکشی تنها به یک دلیل انجام نمی‌شود و همیشه چندعاملی است و دلایل زیادی فرد را به سمت اقدام به این کار می‌برد اما اتفاقی مثل شکست مالی، عاطفی، تحصیلی، فقدان و... در نهایت باعث می شود فرد این کار را انجام بدهد و اشتباه است که ما فقط اتفاق آخر را ببینیم.

از افسردگی تا خودکشی

نتایج تحقیقات متعدد ثابت کرده که افسردگی ژن دارد و ژن آن مستقل از افسردگی است. ارنست همینگوی مثل پدرش خودکشی کرد یا بچه‌های شاه سابق که 2 نفرشان خودکشی کردند. این قضیه مثل این می‌ماند که شما ژن دیابت دارید و کم تحرک و چاق هم هستید شما در خطر 2 برابری نسبت به دیگران در این مورد قرار دارید اما درصد دقیقی در این باره نیست که ژن مهم تر است یا الگوبرداری!

تهدید به خودکشی را جدی بگیریم

وقتی شنیدیم کسی از خودکشی حرف می‌زند، نباید با این لحن که «برو بابا، شوخی نکن، تو عرضه این کار را نداری» و الفاظ مشابه، با او حرف بزنیم! وقتی کسی این حرف را می‌زند حتما به فکر فرو برویم و نزد مشاور برویم و موضوع را با او درمیان بگذاریم که فرزند من یا خانم من یا همسر من تهدید به خودکشی کرده و من چه باید بکنم؟! در مراحل بعدی خود فرد را هم باید نزد مشاور برد. خودکشی یک راه حل نیست و برای هر مشکلی راه‌حلی وجود دارد و این یک شعار نیست؛ اما متاسفانه چون فردی که در فکر خودکشی است دچار دید تونلی می شود و نمی‌تواند این راه‌ها را ببیند. اما دید تونلی چیست؟ وقتی که بچه بودیم از توی یک لوله بیرون را نگاه می کردیم. دایره دیدمان خیلی کم و اطرافش تاریک بود. این دید را تونلی می‌گویند. اگر من این لوله را کنار بگذارم می‌بینم چقدر این دید وسیع است. افسردگی دید را تنگ و تاریک و فرد را نزدیک بین روانی می‌کند. به همین دلیل به افرادی که دچار این حالت می‌شوند می‌گویند به روان پزشک مراجعه کنند نه برای نصیحت شدن که برای کنار زدن این لوله!  

احساس پوچی و خودکشی

خودکشی، نوعی اختلال و آسیب چندبعدی رفتاری است که عوامل متعددی از جمله عوامل روانی ـ عاطفی مانند افسردگی، ناامیدی، بیکاری، اعتیاد، فقر، مشکل های اقتصادی، احساس گناه و حتی در برخی از جوامع مانند جوامع غربی، مشکل های سیاسی هم در بروز آن دخیل هستند.

دکتر سیدحسن علم الهدایی، استاد جامعه شناسی دانشگاه فردوسی مشهد در این باره به «سلامت» می گوید: در واقع، رسیدن به بن بست فکری، روانی و انگیزشی انسان باعث ایجاد فکر خودکشی در او می شود و این مساله به قطع امید وی از آینده بر می‌گردد.

روان شناسان معتقدند خودکشی با ضعف اعتماد به نفس و احساس پوچی در انسان مرتبط است. در این میان، ایمان و اعتقاد به پروردگار می‌تواند در پیشگیری از خودکشی بسیار موثر باشد. این ایمان و اعتقاد، روح کمال و موثر بودن را در انسان می دمد و باعث می شود به این نتیجه برسد که برترین مخلوق آفرینش است که می‌تواند به بالاترین مقام‌ها برسد؛ تا جایی که در مقام جانشینی خدا در زمین باشد. در این صورت، فکر از بین بردن نفس هم کمتر به ذهن چنین انسانی خطور می‌کند.

توکل به خداوند یعنی اعتماد و تکیه کردن به قادر مطلقی که همه اختیارات و امکانات در ید قدرت اوست و مهربان‌ترین مهربان‌ها نسبت به انسان‌هاست. به تعبیر قرآن کریم، هر کجا که باشیم، او با ماست و هرگاه که اراده کنیم، می توانیم او را بخوانیم و بدون هیچ تشریفات و تکلفی با خدای خود رابطه برقرار کنیم. باز هم به تعبیر قرآن، با یاد خدا دل ها آرام می گیرد. ناامیدی، یاس و احساس پوچی در آموزه‌های دینی ما به شدت مورد نکوهش قرار گرفته اند و امیدواری به رحمت خداوندی، در حالی بزرگ ترین عبادت است که ناامیدی از رحمت الهی در شمار شرک و کفر محسوب می‌شود.

رسیدن به بن بست برای انسان باایمان بی‌معناست و خودکشی هم به عنوان شوم‌ترین اقدام‌ها جایی در زندگی چنین انسانی ندارد. در اسلام و سایر ادیان توحیدی، دعاکردن با هر زبان و حالی به عنوان یک اکسیر مشکل گشا، توصیه شده است. بسیاری از جامعه‌شناسان و روان شناسان اجتماعی هم بر وجود احساس خوش بینی و معنی داری در زندگی برای پیشگیری از رسیدن به بن بست، تاکید زیادی دارند.

 انگیزش، نگاه و تفکر مثبت در زندگی داشتن، می تواند انسان را به نتایج مثبتی برساند و او را از ناامیدی و عواقب ناشی از آن مانند خودکشی، دور کند. یک ضرب المثل انگلیسی هم در این زمینه می‌گوید کسی که فکر مثبتی دارد، به نتایج مثبتی هم می‌رسد. شرکت در فعالیت‌های اجتماعی و خیرخواهانه، فرایض دینی دسته جمعی، مسئولیت‌پذیری و احترام به دیگران و... باعث پیشگیری از ابتلا به افسردگی، انزوا و عواملی این چنین موثر برخودکشی می‌شود. در این میان، تقویت هوش عاطفی افراد هم برای شناخت جنبه های عاطفی و روانی توصیه شده است.  

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

درباره وبلاگ

حسین آذربایجانی
عضو انجمن زبانشناسی شناختی آلمان (Deutsche Gesellschaft für Kognitive Linguistik)
صاحب امتیاز و مدیرمسئول هفته نامه آوای چیستا
عضو هیات رییسه انجمن کان ذن ریو کاراته استان قزوین
عضو هیات مدیره کانون آوای چیستا (حوزه فعالیت: تحکیم بنیان خانواده)
پژوهشگر نورومارکتینگ، عصب شناسی زبان، رسانه و ارتباطات
دانشجوی دکترای تخصصی زبانشناسی شناختی پژوهشکده علوم شناختی IRICSS
(موضوع پایان نامه: نورومارکتینگ، سیستم لیمبیک مغز و تاثیر تبلیغات و پروپاگاندا
استاد راهنما: پروفسور حسن عشایری
استاد مشاور: پروفسور رضا نیلی پور)
کارشناسی ارشد زبانشناسی علامه طباطبایی تهران 88 تا 90
(موضوع پایان نامه: استعاره در مطبوعات فارسی زبان
استاد راهنما: دکتر کورش صفوی
استاد مشاور: دکتر یونس شکرخواه)
کارشناسی مترجمی زبان انگلیسی دانشگاه پیام نور قزوین 83 تا 87
عضو انجمن علوم اعصاب ایران
عضو انجمن زبانشناسی ایران
مدرس روانشناسی شناختی، زبان انگلیسی، مکاتبات اداری، بازاریابی و تبلیغات، زبانشناسی و فنون ترجمه 89 تا کنون در دانشگاههای غیرانتفاعی و پیام نور و آموزشگاههای مختلف عمدتا تهران و قزوین
مترجم آزاد در حوزه متون ادبی و علوم انسانی 84 تا کنون
خبرنگار و نویسنده ستون «زیر سقف قزوین» هفته نامه تابان از 87 تا کنون
دبیرکل انجمن مترجمان جوان ققنوس 84 تا کنون
دبیرکل انجمن علمی زبان انگلیسی دانشگاه پیام نور قزوین 85 تا 87
دبیر گروه سیاسی هفته نامه حدیث قزوین 85 تا 87
خبرنگار و دبیر سرویس سیاسی خبرگزاری ایسنا قزوین 85 تا 86
عضو تحریریه ویژه نامه «حدیث نو» قزوین 85 تا 86
همکاری نامنظم به عنوان مترجم افتخاری ستون «گشتی در دنیای خبر» روزنامه ولایت قزوین از 79 تا 81
تماس:
Mail: zsqazvin(at)gmail(dot)com
Tel: 9354821851
مدیر وبلاگ : .

آخرین پست ها

جستجو

نویسندگان