تبلیغات
.:: هستن؛ مخمل آبی ::. - راهکارهایی برای درمان معضلات چوبیندر
.:: هستن؛ مخمل آبی ::.
برای آسانتر خواندن متن، دکمه های Ctrl و + را همزمان فشار دهید

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

راهکارهایی برای درمان معضلات چوبیندر


بخش پایانی

حسین آذربایجانی

در این شماره سفرنامه چوبیندر تمام می‌شود؛ نه این که واقعا «تمام» شود، در سفرهایی که برای تهیه گزارش میدانی از چوبیندر داشتیم، به اندازه‌ای مورد لطف و مهربانی مردم این منطقه محروم قرار گرفتیم و به اندازه‌ای از ابعاد مختلف زندگی آنان دیده و شنیدیم که برای نوشتن‌اش می‌توان ستونی دائمی در روزنامه داشت. اما با این حال هر آغازی باید پایانی داشته باشد و گزارش میدانی چوبیندر را با تمام نقص‌ها و کاستی‌هایی که حتما داشته است، در این شماره می‌بندیم تا با کوله باری از تجربه در فاز دوم این گزارش، دیده‌ها و شنیده‌هایمان را به گوش مسئولان برسانیم و پیگیر رفع موانع و معضلات پیشرفت و توسعه همه جانبه این ناحیه سرسبز شویم.

سرمایه‌های چوبیندر

در یک نگاه کلی و برآورد میدانی، سرمایه‌های اصلی چوبیندر را می‌توان «کشاورزی و دامپروری» و همچنین «جمعیت جوان» این ناحیه دانست. اقتصاددانان می‌گویند هر سرمایه‌ای را باید به کار انداخت وگرنه از کیفیت و ارزش آن کاسته می‌شود. سرمایه‌های چوبیندر را نیز به همین قیاس باید به کار انداخت و برای بخش اول این سرمایه یعنی ظرفیت‌های کم نظیر این ناحیه در کشاورزی و دامپروری می‌توان بر چند حوزه متمرکز شد. اولین حوزه بحران آب استان است که بدون شک چوبیندر هم مبتلا به آن است و برای رفع آن می‌توان با کمک استعدادهای بومی همین ناحیه برای احیای «قنات» معروف چوبیندر و همچنین بهینه‌سازی الگوی کشت و الگوی مصرف آب برنامه‌ریزی کرد. برنامه دیگر برای تقویت کشاورزی چوبیندر بهینه‌سازی و مدرن کردن شیوه‌های آبیاری سنتی است که می‌تواند مصرف آب در کشت و زرع را تا حد زیادی کاهش دهد و کشاورز را قادر می‌کند با همان مقدار آب، سطح زیر کشت به مراتب بیشتری را آباد کند.

راهکار دیگری که برای تقویت و احیای کشاورزی چوبیندر می‌توان پیشنهاد کرد؛ حمایت از سرمایه‌گذاران برای احداث صنایع تبدیلی کشاورزی در این ناحیه است که علاوه بر رونق کشاورزی و بهبود وضعیت معیشتی و شغلی کشاورزان و فرزندانشان، می‌تواند اشتغالزایی مستقیم هم برای جوانان این ناحیه به دنبال داشته باشد و جوانان را برای ماندن و آباد کردن محل زندگی‌شان دلگرم‌تر کند.

مطالبه جوانان چوبیندر؛ فرهنگ، دانش و اشتغال

یکی از مهم‌ترین مطالباتی که در گفتگوهای رودررو با جوانان چوبیندر شنیدیم، «مدیریت بهتر امکانات موجود ورزشی» و همچنین نگاه ویژه برای امکانات زیرساختی فرهنگی و اقتصادی مثل احداث و تجهیز کتابخانه، شعبه بانک، کتاب فروشی و... بود. اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان بارها در مناسبت‌های مختلف اعلام آمادگی کرده که اگر مکان مناسبی در اختیارش گذاشته شود، می‌تواند کتابخانه‌های عمومی را در اقصی نقاط استان تجهیز کند. این «مکان مناسب» را می‌توان با هماهنگی شورایاران، شورای شهر و شهرداری قزوین و همچنین خیرین و معتمدان محل در اختیار اداره کل کتابخانه‌های استان قرار داد تا هر چه سریع‌تر کتابخانه چوبیندر راه‌اندازی شود.

حوزه بعدی موردنیاز جوانان چوبیندر، اشتغال است که با احداث صنایع تبدیلی و همچنین حمایت از تعاونی‌های روستایی کشاورزان و باغداران به راحتی قابل دستیابی خواهد بود. چوبیندر کشاورزان نمونه‌ای دارد که می‌توانند و می‌خواهند تجربه ارزشمند خود را در اختیار دیگر کشاورزان استان قرار دهند و همین مساله در کنار حمایت از تعاونی‌های روستایی و سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی می‌تواند ظرفیتی ارزشمند برای تبدیل چوبیندر به قطب صنایع تبدیلی و کشاورزی علمی استان باشد.

یکی از کارهای ارزشمندی که استاندار قزوین اخیرا انجام داد، مذاکره با مدیران شرکت موفق نستله برای تامین شیر مورد نیاز خود از منابع درون استان بود که با توجه به نیاز روزافزون این شرکت و توسعه خط‌های تولیدش در دوران پسابرجام، فرصت ارزشمندی را نصیب دامداران استان کرد. بر اساس توافق استاندار قزوین با مدیران شرکت نستله، این شرکت بیش از 60 درصد شیر مورد نیاز خود را از تعاونی‌های شیر استان قزوین تامین خواهد کرد و همین تجربه را می‌توان برای کشاورزان چوبیندر نیز به کار بست. یک راهکار این است که با صنایع تبدیلی استان قزوین مذاکراتی انجام گیرد و طبق توافقی مثل توافق نستله، می‌شود شرکت‌های صنایع تبدیلی مواد غذایی استان را به استفاده از ظرفیت‌های کشاورزی استان مثل ناحیه چوبیندر ترغیب کرد. همچنان که آن دستاورد مدیریت ارشد استان به نفع دامداران و ایجاد اشتغال در دامپروری استان منتهی شد، راهکار حاضر نیز به بهبود وضعیت اشتغال و اقتصاد چوبیندر منجر خواهد شد.

راهکار بعدی برای بخش فرهنگی چوبیندر است؛ اینکه هر‌ازگاهی با زحمات نیروهای انتظامی و امنیتی، بیاییم و جایی مثل چوبیندر را به روش «سخت‌افزاری» از مظاهر و «معلول»های جرایم و آسیب‌های اجتماعی پاکسازی کنیم، به معنای از میان بردن ریشه‌های آسیب نیست. در بازاریابی عصبی ـ شناختی (نورومارکتینگ) می‌گوییم هر تقاضایی قطعا عرضه‌ای را در پی خواهد داشت. فرض کنیم 100 نفر معتاد در چوبیندر داشته باشیم که همگی شیشه مصرف می‌کنند. در مقابل 5 نفر فروشنده شیشه داشته باشیم که هر یک 20 مشتری معتاد دارند. اگر بیاییم و آن 5 نفر را دستگیر کنیم، بدون شک یکی از همان 100 معتاد به فکر فروش می‌افتد و با بازاری که 100 مشتری بالفعل دارد؛ کسب و کار پررونقی را هم راه می‌اندازد. یکی از مهمترین دلایل شکست سیاست‌ها و برنامه‌ها برای مقابله با مواد مخدر نیز همین بوده که همیشه دنبال برخورد سخت‌افزاری و مشت آهنین بوده‌ایم. مثال دیگری اینجا به روشن‌تر شدن ابعاد ادعای نگارنده کمک می‌کند. فرض کنیم در چوبیندر 10 فروشنده کوکایین یا ال اس دی داشته باشیم. تا جایی که نگارنده اطلاع دارد، در استان قزوین مواردی از مصرف این مواد مخدر مشاهده نشده و بدون شک این 10 فروشنده کوکایین و ال اس دی به دلیل اینکه مشتری نخواهند داشت، بعد از مدتی جستجو و سرخوردگی، خودشان بدون برخورد با هیچ مشت آهنین یا دستگیری و زندان و اعدام، فروش این مواد را کنار خواهند گذاشت چون زمانی که مشتری وجود ندارد؛ فروش مواد کاری عبث و بیهوده است. بهترین راه مبارزه علمی با مواد مخدر و سونامی اعتیاد زنان در چوبیندر یا هر ناحیه دیگری «زمینه‌سازی فرهنگی و نرم‌افزاری برای کاهش تقاضا» است؛ زیرا وقتی تقاضا نباشد؛ کسی به فکر عرضه نمی‌افتد. بیش از چند دهه از پیچیدن نسخه «برخورد سخت‌افزاری» گذشته و شاهد زنده ناکارآمدی این شیوه سیل بنیان کن اعتیاد به مخدرهای صنعتی است؛ که برخلاف مواد سنتی، بسیاری از آنها ترک و درمان هم ندارند.

کار فرهنگی و زمینه‌سازی برای کاهش تقاضای مواد مخدر را باید جدی گرفت، هرچند برخورد قاطع و اعدام و دستگیری و... نسبت به صبر و تحقیق و نظارت و رصد و... آسان‌ترند، اما طی چندین دهه نشان داده‌اند که روش‌های ناکارآمد و حتی بعضا تشدید‌کننده‌ای هستند. آیا به این واقع بینی در مبارزه ریشه ای با مواد مخدر خواهیم رسید؟

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

درباره وبلاگ

حسین آذربایجانی
عضو انجمن زبانشناسی شناختی آلمان (Deutsche Gesellschaft für Kognitive Linguistik)
صاحب امتیاز و مدیرمسئول هفته نامه آوای چیستا
عضو هیات رییسه انجمن کان ذن ریو کاراته استان قزوین
عضو هیات مدیره کانون آوای چیستا (حوزه فعالیت: تحکیم بنیان خانواده)
پژوهشگر نورومارکتینگ، عصب شناسی زبان، رسانه و ارتباطات
دانشجوی دکترای تخصصی زبانشناسی شناختی پژوهشکده علوم شناختی IRICSS
(موضوع پایان نامه: نورومارکتینگ، سیستم لیمبیک مغز و تاثیر تبلیغات و پروپاگاندا
استاد راهنما: پروفسور حسن عشایری
استاد مشاور: پروفسور رضا نیلی پور)
کارشناسی ارشد زبانشناسی علامه طباطبایی تهران 88 تا 90
(موضوع پایان نامه: استعاره در مطبوعات فارسی زبان
استاد راهنما: دکتر کورش صفوی
استاد مشاور: دکتر یونس شکرخواه)
کارشناسی مترجمی زبان انگلیسی دانشگاه پیام نور قزوین 83 تا 87
عضو انجمن علوم اعصاب ایران
عضو انجمن زبانشناسی ایران
مدرس روانشناسی شناختی، زبان انگلیسی، مکاتبات اداری، بازاریابی و تبلیغات، زبانشناسی و فنون ترجمه 89 تا کنون در دانشگاههای غیرانتفاعی و پیام نور و آموزشگاههای مختلف عمدتا تهران و قزوین
مترجم آزاد در حوزه متون ادبی و علوم انسانی 84 تا کنون
خبرنگار و نویسنده ستون «زیر سقف قزوین» هفته نامه تابان از 87 تا کنون
دبیرکل انجمن مترجمان جوان ققنوس 84 تا کنون
دبیرکل انجمن علمی زبان انگلیسی دانشگاه پیام نور قزوین 85 تا 87
دبیر گروه سیاسی هفته نامه حدیث قزوین 85 تا 87
خبرنگار و دبیر سرویس سیاسی خبرگزاری ایسنا قزوین 85 تا 86
عضو تحریریه ویژه نامه «حدیث نو» قزوین 85 تا 86
همکاری نامنظم به عنوان مترجم افتخاری ستون «گشتی در دنیای خبر» روزنامه ولایت قزوین از 79 تا 81
تماس:
Mail: zsqazvin(at)gmail(dot)com
Tel: 9354821851
مدیر وبلاگ : .

آخرین پست ها

جستجو

نویسندگان