تبلیغات
.:: هستن؛ مخمل آبی ::. - همتی و تبری که باید تیز شود؛ تحلیل رسانه‌ای ـ گفتمانی سخن و عمل استاندار قزوین
.:: هستن؛ مخمل آبی ::.
برای آسانتر خواندن متن، دکمه های Ctrl و + را همزمان فشار دهید

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

همتی و تبری که باید تیز شود؛ تحلیل رسانه‌ای ـ گفتمانی سخن و عمل استاندار قزوین

حسین آذربایجانی

فریدون همتی در 27‌ آبان ماه سال گذشته با معرفی و پیشنهاد وزیر کشور و تایید هیات وزیران حکم خود را به عنوان استاندار جدید قزوین از حجت‌الاسلام و‌المسلمین دکتر حسن روحانی ریاست جمهوری اسلامی ایران دریافت کرد. استاندار قزوین در همان ابتدای کار و در مراسم معارفه‌ای که با حضور قریب به یک هزار نفر از گروه‌ها و اقشار مختلف مردم از جریان‌های مختلف سیاسی بویژه حامیان دولت تدبیر و امید و در قالب شورای اداری استان برگزار شد؛ بر دفاع تمام قد از سیاست‌ها و برنامه‌های دولت و حرکت در چارچوب شعارهای ریاست جمهوری و رای مردم تاکید کرد.

نماینده عالی دولت در استان قزوین در آن جلسه بر استفاده از توان و ظرفیت‌های بخش خصوصی و تلاش برای جذب سرمایه‌گذاری به عنوان یکی از اولویت‌ها تاکید کرد. او از فراهم کردن مقدمات سفر رئیس‌جمهور و هیات وزیران به استان، برگزاری انتخابات باشکوه‌، سالم و قانونی و استفاده ازهمه ظرفیت‌های علمی، فرهنگی و اجتماعی و اقتصادی استان به عنوان اولویت‌ها و برنامه‌های کاری خود نام برد.

نگاهی به کارنامه یکساله فریدون همتی نشان می‌دهد، استاندار غیربومی قزوین در عملی کردن بخش مهمی از وعده‌های خود موفق بوده و بخش دیگر نیز در حال پیگیری و اجراست. همتی در این یک سال بر دو حوزه تاکید ویژه داشته است؛ اول اشتغالزایی از طریق احیای واحدهای تولیدی با سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی و دوم رفع موانع توسعه همه جانبه استان با ایجاد و تحکیم همگرایی و همدلی بین مسئولان استان.

همتی وعده تلاش برای جذب سرمایه‌گذار داخلی و خارجی برای احیای تولید و اشتغال در استان را داده بود و امروز که بیش از یک سال از آن وعده می‌گذرد، استان قزوین شاهد ترافیک هیات‌های سرمایه‌گذاری خارجی بوده که در تاریخ دو دهه‌ای این استان کم‌سابقه است. چندی پیش معاون امور اقتصادی استاندار قزوین با تاکید بر اینکه حضور هیات‌های داخلی و خارجی در استان قزوین حکایت از شروعی مبارک دارد؛ گفت: در یک سال گذشته حدود 70 هیات‌ سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی به این استان سفر کردند و یکی از بهترین راهکارها برای افزایش اشتغال و کاهش نرخ بیکاری در استان قزوین حمایت جدی از سرمایه‌گذاری و سرمایه‌گذار است تا سرمایه‌گذاران رغبت بیشتری برای حضور در این استان داشته باشند.

نمونه‌هایی از سرمایه‌گذاری‌های انجام شده در استان قزوین را می‌توان از زبان سید‌محمدعلی قاسمی، مدیرکل اقتصاد و امور دارایی استان شنید که چندی پیش در جمع خبرنگاران استان خاطرنشان کرد: آنچه پس از تحریم‌ها اهمیت دارد؛ جذب سرمایه‌گذار خارجی است که استان قزوین با توجه به ظرفیت‌های موجود جزو 3 قدرت برتر کشور در زمینه سرمایه‌گذاری خارجی محسوب می‌شود و کشورهای خارجی که تاکنون ما را در تحریم گذاشته بودند؛ هم اکنون رقابت بر سر همکاری با ما دارند.

قاسمی تصریح کرد: ما در زمینه سرمایه‌گذاری به جایگاهی رسیده‌ایم که از آن برنمی‌گردیم و پابرجا می‌مانیم نمونه آن می‌توان به قرارداد با شرکت سوئیسی ـ ایتالیایی با سرمایه‌گزاری 65 هزار یورو به منظور امحای زباله استان قزوین می‌توان اشاره کرد که طی این قرار داد کلیه زباله‌های استان بدون تفکیک جمع‌آوری و امحا می‌شود.

وی افزود: این روش همگام با محیط زیست است و آلودگی ندارد. حتی می‌توان در بافت مسکونی از آن استفاده کرد؛ چراکه آلایندگی و پسماند ندارد و در بخش آجرسازی استفاده می‌شود. همچنین این سرمایه‌گزاری اشتغالزایی و جلوگیری از آلوده شدن سفره‌های زیرزمینی را در بر دارد.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان قزوین گفت: اولویت استان قزوین در بخش سرمایه‌گذاری به ترتیب آب، کشاورزی، صنعتی، گردشگری و را ه و شهرسازی است که در زمینه آب آشامیدنی پروژه سد نهب و طالقان با همکاری شرکت سوئیسی در پیش است که 700 میلیارد تومان جهت سرمایه‌گزاری تعیین شده است همچنین در بخش گردشگری تاسیس هتل 5 ستاره در باراجین از دیگر سرمایه‌گذاری‌هاست.

قاسمی یادآور شد: با توجه به میزان بالای قاچاق سیگار و مشکلاتی که این پدیده داشت استان قزوین با کشور ترکیه قرارداد تولید سیگار با سرمایه‌گزاری 35 میلیون دلار امضا کرده است که این امر از هدر رفت ارز جلوگیری می‌کند.

استفاده استاندار قزوین از فرصت‌های سرمایه‌گذاری و تعامل با کشورهای دیگر در دوره پسابرجام محدود به این سطح نخواهد ماند به شرطی که همتی به حال یک حوزه بسیار مهم و حیاتی در ساختار مدیریتی اش فکری بکند. یکی از مهمترین مسائلی که در تحلیل رسانه‌ای (Media Analysis) و گفتمانی گفتار و کردار همتی دیده می‌شود، تحکم و دستورهای قاطع او به زیردستانش برای تسهیل و جذب سرمایه‌گذار در حوزه‌های مختلف است. این مساله اما در نبود یک «مسئول پیگیری دستورهای استاندار» ابتر می‌ماند؛ زیرا استاندار به دلیل تعدد جلسات و برنامه‌هایی که دارد طبیعتا نمی‌تواند تمام دستورهایش را به یاد داشته و تا زمان اجرا و رسیدن به مقصد مورد نظر پیگیری کند. همین مساله باعث می‌شود برخی از مدیران بی‌انگیزه که شناسایی آنها چندان هم دشوار نیست؛ وظایف و مسئولیت‌های محوله را پشت گوش بیندازند و دست آخر گناه تمام این اهمال و سستی‌ها در امور محوله، به گردن شخص استاندار بیفتد و هم انگشت اتهام و هم انجام امور به سوی شخص همتی روانه شود. همین مساله باعث می‌شود بخش مهمی از دستورها و تصمیم‌های همتی بر زمین بماند و با تنبلی و بی‌انگیزگی مدیران زیردست او به اجرا نرسد و نهایتا خود استاندار مجبور شود شخصا به این امر نیز رسیدگی کند.

اگر روزهای سه‌شنبه که روز ملاقات عمومی است، گذرتان به ساختمان استانداری بیفتد شاهد ازدحام جمعیت پشت درب اتاق استاندار خواهید بود. این ازدحام در عین خلوت بودن طبقات پایین‌تر و درب اتاق‌های معاونان و مدیرکل‌ها و حتی حضور نداشتن برخی از مدیرکل‌ها در اتاق خودشان، یک شاهد و سند آشکار برای این ادعاست. همدلی و تعهد سازمانی در استانداری قزوین از کمال مطلوب فاصله دارد و این‌طور به نظر می‌آید که با شانه خالی کردن مدیران از زیر بار مسئولیت ها و اهمال در انجام وظایف سازمانی، تمام بار و مسئولیت کارها بر گردن شخص استاندار افتاده است.

در امثال و حکم فارسی آمده است هیزم شکنی در یک نجاری استخدام شد و تصمیم گرفت خوب کار کند. روز اول 18 درخت برید. استادش به او تبریک گفت و او را به ادامه کار تشویق کرد‌. روز بعد با انگیزه بیشتری کار کرد‌، ولی 15 درخت برید‌. روز سوم بیشتر کار کرد‌، اما فقط 10 درخت برید‌. به نظرش آمد که ضعیف شده است‌. نزدیکش رفت و عذر خواست و گفت: «نمی‌دانم چرا هر چه بیشتر تلاش می‌کنم‌، درخت کمتری می‌برم»

استادش پرسید‌: «آخرین بار کی تبرت را تیز کردی ؟» او گفت‌: «برای این کار وقت نداشتم‌. تمام مدت مشغول بریدن درختان بودم.»

بر همین قیاس می‌توان به استاندار خستگی‌ناپذیر قزوین بابت این همه تلاشی که برای جذب سرمایه‌گذار و ایجاد اشتغال در استان ما انجام داده خسته نباشید گفت و ضمن تقدیر از اقدامات و اجرای برنامه‌هایش، به او گفت: جناب استاندار! برای چابک‌سازی مجموعه و تسهیل کارها برای خود و سرمایه‌گذاران، لطفا تبر خودتان را تیز کنید!

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

درباره وبلاگ

حسین آذربایجانی
عضو انجمن زبانشناسی شناختی آلمان (Deutsche Gesellschaft für Kognitive Linguistik)
صاحب امتیاز و مدیرمسئول هفته نامه آوای چیستا
عضو هیات رییسه انجمن کان ذن ریو کاراته استان قزوین
عضو هیات مدیره کانون آوای چیستا (حوزه فعالیت: تحکیم بنیان خانواده)
پژوهشگر نورومارکتینگ، عصب شناسی زبان، رسانه و ارتباطات
دانشجوی دکترای تخصصی زبانشناسی شناختی پژوهشکده علوم شناختی IRICSS
(موضوع پایان نامه: نورومارکتینگ، سیستم لیمبیک مغز و تاثیر تبلیغات و پروپاگاندا
استاد راهنما: پروفسور حسن عشایری
استاد مشاور: پروفسور رضا نیلی پور)
کارشناسی ارشد زبانشناسی علامه طباطبایی تهران 88 تا 90
(موضوع پایان نامه: استعاره در مطبوعات فارسی زبان
استاد راهنما: دکتر کورش صفوی
استاد مشاور: دکتر یونس شکرخواه)
کارشناسی مترجمی زبان انگلیسی دانشگاه پیام نور قزوین 83 تا 87
عضو انجمن علوم اعصاب ایران
عضو انجمن زبانشناسی ایران
مدرس روانشناسی شناختی، زبان انگلیسی، مکاتبات اداری، بازاریابی و تبلیغات، زبانشناسی و فنون ترجمه 89 تا کنون در دانشگاههای غیرانتفاعی و پیام نور و آموزشگاههای مختلف عمدتا تهران و قزوین
مترجم آزاد در حوزه متون ادبی و علوم انسانی 84 تا کنون
خبرنگار و نویسنده ستون «زیر سقف قزوین» هفته نامه تابان از 87 تا کنون
دبیرکل انجمن مترجمان جوان ققنوس 84 تا کنون
دبیرکل انجمن علمی زبان انگلیسی دانشگاه پیام نور قزوین 85 تا 87
دبیر گروه سیاسی هفته نامه حدیث قزوین 85 تا 87
خبرنگار و دبیر سرویس سیاسی خبرگزاری ایسنا قزوین 85 تا 86
عضو تحریریه ویژه نامه «حدیث نو» قزوین 85 تا 86
همکاری نامنظم به عنوان مترجم افتخاری ستون «گشتی در دنیای خبر» روزنامه ولایت قزوین از 79 تا 81
تماس:
Mail: zsqazvin(at)gmail(dot)com
Tel: 9354821851
مدیر وبلاگ : .

آخرین پست ها

جستجو

نویسندگان