تبلیغات
.:: هستن؛ مخمل آبی ::. - تشکل های مردمی، نمایندگان افکار عمومی مردم هستند / تدبیر استاندار قزوین و پایان خوش ایستگاه میانی زباله
.:: هستن؛ مخمل آبی ::.
برای آسانتر خواندن متن، دکمه های Ctrl و + را همزمان فشار دهید

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

تشکل های مردمی، نمایندگان افکار عمومی مردم هستند / تدبیر استاندار قزوین و پایان خوش ایستگاه میانی زباله

حسین آذربایجانی

تشکل های مردم نهاد از لحاظ اجتماعی دماسنج معضلات و مشکلات جامعه اند و در کنار رسانه ها به عنوان چشمان بیدار افکار عمومی نقش مهمی در حفاظت از توسعه متوازن و همه جانبه دارند. خبر خوش، این است که مدیریت ارشد استان، برای سخن و صداقت و پیگیری رسانه ها و تشکل های مردم نهاد ارزشی ویژه قائل است و صدای هشدار این نمایندگان افکار عمومی را می شنود. همین مساله نوید و امید بهبود اوضاع استان را پررنگ تر از پیش می کند.

** پیشینه معضل «مکان گزینی اشتباه» ایستگاه میانی انتقال زباله
چند ماه است که از درگیری مجریان و حامیان «ایستگاه میانی انتقال زباله» با سازمان‌های مردم نهاد حامی محیط زیست می‌گذرد. ولایت از ابتدای مساله تاکنون گفته‌های هر دو طرف را در شماره‌های گذشته منتشر کرده است. سازمان‌های مردم نهاد با احداث ایستگاه میانی برای انتقال زباله مخالف نیستند. آنچه مورد نگرانی، سوال و انتقاد این تشکل‌‌های حامی محیط زیست و باغستان سنتی قزوین است؛ «مکان‌گزینی اشتباه ایستگاه» بوده است.
با این حال، حامیان طرح شاید از روی غفلت و شاید هم از تغافل در این باره به برچسب‌زنی و مغلطه روی آورده و این‌طور وانمود می‌کردند که گویا حافظان محیط زیست و باغستان قزوین با کل مساله احداث ایستگاه میانی انتقال زباله مخالفند. در ادامه این مغلطه نیز حامیان احداث این ایستگاه مدام از پاسخ دادن درباره «اشتباه در مکان گزینی» آن طفره رفته و درباره ضرورت‌های احداث چنین ایستگاهی سخن می‌گفتند در حالی که منتقدان هم منکر لزوم و ضرورت احداث این ایستگاه نیستند و بحث آنها فقط در رابطه با «مکان اشتباه» و تبعات زیست محیطی و اجتماعی و انسانی آن است.

** آسیب های زیست محیطی و اجتماعی مکان گزینی اشتباه
سازمان‌های مردم نهاد بر مبنای ماموریت ذاتی خود و بر اساس مطالعات کارشناسی، هشدار دادند که مکان انتخاب شده به دلایل مختلفی موجب آسیب‌های جدی خواهد شد. در این زمینه هم در دو میزگرد مفصل، چندین مصاحبه و گزارش و یادداشت صفحه مخمل آبی روزنامه ولایت قزوین و هم در شبکه‌های اجتماعی و نیز در کمیسیون سلامت استان (در تاریخ 18 آبان) دلایل کارشناسی خود را به بیان کردند.
این دلایل در سه عنوان زیر خلاصه می‌شود:
ـ1ـ اختصاص این مکان مستلزم تغییر کاربری مرغوب‌ترین اراضی کشاورزی است و این زمین همچنان قابلیت کشاورزی دارد. این در حالی است که به طور متوسط روزانه یک هکتار از اراضی کشاورزی در استان تغییر کاربری پیدا می‌کند و این تهدیدی جدی است و باید قاطعانه با آن برخورد گردد.
ـ2ـ این زمین برای زمین‌های کشاورزی و باغ‌های اطراف، حتی با رعایت بالاترین استاندارد‌های موجود دنیا عوارض مخرب زیست محیطی خواهد داشت. قابل ذکر است که در احداث ایستگاه‌های میانی زباله علاوه بر آنکه ملاحظات زیست محیطی باید در طراحی لحاظ شود، پیش از آن، برای انتخاب مکان نیز باید پیوست محیط زیستی، پیوست سلامت و پیوست اجتماعی تهیه گردد. محصور بودن زمین در بین باغ‌ها و زمین‌های کشاورزی از سه طرف و کانال آب از یک طرف و قرار گرفتن زمین در حریم باغستان باعث می‌شود که این زمین به هیچ‌وجه انتخاب مناسبی برای ایستگاه میانی زباله نباشد و تهدید درختان و مزارع اطراف آن، جدی و قطعی است.
ـ3ـ سومین و مهمترین تهدید، تخریب باغستان سنتی است. تجربه نشان داده‌ است که اجرای پروژه‌های عمرانی در بخش غربی و شرقی باغستان روند تغییر کاربری و تخریب را به زمین‌های اطراف منتشر کرده و نهایتا کار به جایی رسیده که بخصوص در بخش شرقی، باغستان رو به نابودی است. ما، جمعی از سازمان‌های مردم نهاد محیط زیست و میراث فرهنگی از استاندار محترم قزوین به عنوان عالی‌ترین مقام تصمیم‌ساز در استان تقاضا داریم مانع از انجام این پروژه در حریم باغستان شده و مسئولین مربوطه را مامور کنند تا مکان مناسبی را خارج از حریم باغستان و زمین‌های مرغوب زراعی برای این امر اختصاص دهند.
چندی پیش استاندار محترم قزوین با دیدگاه حفاظت از باغستان سنتی با احداث میدان میوه و تره‌بار در محدوده و حریم باغستان مخالفت کردند.  جناب آقای دکتر همتی با دیدگاه حفاظت از باغستان سنتی و زمین‌های زراعی درجه یک کشاورزی، دستور دادند مکان جدید و مناسبی برای ایجاد میدان تره‌بار پیشنهاد گردد.
این سازمان‌های مردم‌نهاد در گفتگو با ولایت ضمن تقدیر و تشکر از دیدگاه استاندار محترم، خواستار تداوم نگاه ایشان در سایر پروژه‌های مخرب از جمله مکان گزینی نادرست ایستگاه میانی زباله بودند. احداث ایستگاه میانی زباله در کیلومتر 2 جاده‌ی بویین‌زهرا، از نظر این تشکل‌های مردم نهاد حافظ محیط زیست، تعرض به باغستان و زمین‌های کشاورزی و کلنگ تخریب آبادترین بخش از باغستان سنتی قزوین بود و نهایتا استاندار قزوین با تدبیر خود به تمام این حرف و حدیث ها و تهدید باغستان پایان داد.

** پایان بحران با تدبیر مدیریت ارشد استان
در جلسه ای که چهارشنبه 15 دیماه 95 در سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین برگزار شد، فریدون همتی با تاکید بر ضرورت حفاظت از محیط زیست به عنوان یکی از مهمترین دغدغه های دولت و مقام معظم رهبری، تصریح کرد: با توجه به دغدغه تعدادی از باغدارها و تعدادی از انجمن‌ها و تشکل‌ها، در مورد مکان ایستگاه میانی زباله به اتاق آقای شهردار، آقای متقی، فرخزاد تصمیم گرفتیم و به احترام نظرات افکار عمومی آن را لغو کردیم و با نظر جهاد کشاورزی و شهردار مکان دیگری را انتخاب کردیم.
استاندار قزوین در ادامه سخنان خود افزود: همچنین در مورد مسئله بار انداز کنار کارخانه شیشه،  بنده خودم بازدید کردم و خیلی حیفم آمد و با شهردار صحبت کردیم و گفتیم مرغوبیتش بالاست و زمین کشاورزی است و پایین کانال است. شهرداری موافقت کرد و دو سه نقطه جایگزین پیشنهاد شد. دو نقطه یکی درپایین کانال و یکی در بالای کانال و یک مکانی در اقبالیه. نقطه پایین کانال را به دلیل تبدیل و تغییرکاربری به بارانداز و ساخت و ساز است نپذیرفتیم و نقطه بالای اتوبان انتخاب شد.
به گفته همتی این دغدغه ها برای جلوگیری از تخریب یک وجب از زمین های کشاورزی و باغها وجود دارد و خود به شدت حساس هستیم. البته از سویی دیگر نیازهای شهر پاسخ داده بشود. تغییر مکان ایستگاه میانی، انتقال مشاغل مزاحم به بیدستان و اینکه مرکز عرضه میوه و تره بار بالای اتوبان منتقل شود، به این دلیل که آب سوار نمی شود و زمین کشاورزی مرغوب نیست.
استاندار قزوین در این نشست خطاب به تشکل های مردمی حاضر در جلسه گفت: همه این اقدامات به این دلیل است که خود من نیز به این موضوع حساس هستم. گزارش ها و موضوعات در شبکه های اجتماعی و سخنان شما که نماینده مردم و افکار عمومی هستید در این جلسات می شنویم حتما مورد توجه قرار می دهیم و مورد احترام قرار می دهیم و تا آنجا که مقدور باشد و بقیه نظام های شهر و روستا به هم نخورد تلاش می کنیم این مشکلات را حل کنیم.

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

درباره وبلاگ

حسین آذربایجانی
عضو انجمن زبانشناسی شناختی آلمان (Deutsche Gesellschaft für Kognitive Linguistik)
صاحب امتیاز و مدیرمسئول هفته نامه آوای چیستا
عضو هیات رییسه انجمن کان ذن ریو کاراته استان قزوین
عضو هیات مدیره کانون آوای چیستا (حوزه فعالیت: تحکیم بنیان خانواده)
پژوهشگر نورومارکتینگ، عصب شناسی زبان، رسانه و ارتباطات
دانشجوی دکترای تخصصی زبانشناسی شناختی پژوهشکده علوم شناختی IRICSS
(موضوع پایان نامه: نورومارکتینگ، سیستم لیمبیک مغز و تاثیر تبلیغات و پروپاگاندا
استاد راهنما: پروفسور حسن عشایری
استاد مشاور: پروفسور رضا نیلی پور)
کارشناسی ارشد زبانشناسی علامه طباطبایی تهران 88 تا 90
(موضوع پایان نامه: استعاره در مطبوعات فارسی زبان
استاد راهنما: دکتر کورش صفوی
استاد مشاور: دکتر یونس شکرخواه)
کارشناسی مترجمی زبان انگلیسی دانشگاه پیام نور قزوین 83 تا 87
عضو انجمن علوم اعصاب ایران
عضو انجمن زبانشناسی ایران
مدرس روانشناسی شناختی، زبان انگلیسی، مکاتبات اداری، بازاریابی و تبلیغات، زبانشناسی و فنون ترجمه 89 تا کنون در دانشگاههای غیرانتفاعی و پیام نور و آموزشگاههای مختلف عمدتا تهران و قزوین
مترجم آزاد در حوزه متون ادبی و علوم انسانی 84 تا کنون
خبرنگار و نویسنده ستون «زیر سقف قزوین» هفته نامه تابان از 87 تا کنون
دبیرکل انجمن مترجمان جوان ققنوس 84 تا کنون
دبیرکل انجمن علمی زبان انگلیسی دانشگاه پیام نور قزوین 85 تا 87
دبیر گروه سیاسی هفته نامه حدیث قزوین 85 تا 87
خبرنگار و دبیر سرویس سیاسی خبرگزاری ایسنا قزوین 85 تا 86
عضو تحریریه ویژه نامه «حدیث نو» قزوین 85 تا 86
همکاری نامنظم به عنوان مترجم افتخاری ستون «گشتی در دنیای خبر» روزنامه ولایت قزوین از 79 تا 81
تماس:
Mail: zsqazvin(at)gmail(dot)com
Tel: 9354821851
مدیر وبلاگ : .

آخرین پست ها

جستجو

نویسندگان