تبلیغات
.:: هستن؛ مخمل آبی ::. - خفت گیری قانونی با وام ۳۷ درصدی؛ گزارش میدانی از وام های موسسات اعتباری
.:: هستن؛ مخمل آبی ::.
برای آسانتر خواندن متن، دکمه های Ctrl و + را همزمان فشار دهید

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

خفت گیری قانونی با وام ۳۷ درصدی؛ گزارش میدانی از وام های موسسات اعتباری

حسین آذربایجانی

پشت باجه ایستاده و دارد به تحویلدار التماس می‌کند. سروصدایش یکباره بدل به گریه می‌شود و می‌گوید: من با چند بچه قد و نیم‌قد و چندرغاز درآمد از کجا بیاورم به شما 3 میلیون تومان جریمه بدهم؟ بیچاره‌ام کردید. کجای دنیا به اس
م وام قرض‌الحسنه 37 درصد سود می‌گیرند؟ من اگر شوهرم از کار افتاده نبود؛ غلط می‌کردم و دنبال این وام لعنتی نمی‌آمدم که شما خونم را داخل شیشه بکنید.

معاون موسسه اعتباری .... از پشت میزش بلند می‌شود و سراغ زن نالان می‌رود. با تحکم به ا
و می‌گوید آرام باشد و اعصاب مشتری‌ها را به هم نریزد وگرنه می‌گوید پلیس بیاید و ببردش! بی‌توجه به زنجموره‌های زن، یقه تنگش را دور گردنش مرتب می‌کند و می‌گوید: حاج خانم، هیچ راهی ندارد. شما باید این جریمه را واریز کنی، وگرنه مجبوریم جلو حقوق ضامن شما را ببندیم.

زن گریه‌کنان از شعبه بیرون می‌رود. می‌ایستم تا فضا آرام شود.

پیش معاون می‌روم و به بهانه سوال درباره سود سپرده روی صندلی چرمی روبروی او می‌نشینم. کت و شلوارش مارک است، ساعت 15 میلیونی دستش دارد و موقع صحبت، گاهی با تسبیح شاه مقصود و گاه با گوشی اپل 6 بازی می‌کند. می‌گوید ما اینجا بیشترین سود بانکی را می‌دهیم.

دولت روحانی سودها را کم کرده

ادامه می دهد: دولت روحانی قانون گذاشته و سودها را کم کرده؛ ولی ما راه‌هایی برای حفظ مشتریان خوبمان داریم. شما اگر بیشتر از 20 میلیون تومان بگذارید 18 درصد سود اسمی به حسابتان تعلق می‌گیرد و 2 درصد از سود سالانه را الان به شما برمی‌گردانیم. اگر بیشتر از 100 میلیون تومان بگذارید و این مبلغ قفل شود، یعنی موجودی‌تان کمتر از 100 میلیون تومان نشود؛ به صورت نقدی 6 درصد از سود را همین الان به شما بر‌می‌گردانیم. در واقع شما 24 درصد سود می‌گیرید. اگر مبلغ واریزی‌تان بیش از 250 میلیون تومان باشد...

می‌پرسم: یعنی شما دارید به طریقی قانون سود بانکی را دور می‌زنید؟ می‌خندد و در پاسخ می‌گوید: دور زدن نیست. ما می‌خواهیم به مشتریانمان «هدیه» بدهیم و این ربطی به قانون سود بانکی ندارد. البته وقتی دولت روحانی تمام شود و دوستان ما مجددا سر کار بیایند؛ دوباره تعیین نرخ سود بانکی به خود ما واگذار می‌شود و بهتر می‌توانیم در خدمتتان باشیم. نگران قانون هم نباشید. ما تمام کارهایمان در چارچوب قانون و مقررات بانکی کشور است.

مقصر بالا بودن نرخ سود کیست؟

با صحبت‌های معاون شعبه، ابهامات زیادی برایم ایجاد می‌شود که برای روشن شدن آنها نزد یوسف کرمی، کارشناس بانکداری، می‌روم. کرمی در این باره به ولایت می‌گوید: ببینید تعیین میزان نرخ سود تابع یک مکانیزم خاصی است. اینکه بعضی می‌گویند نرخ سود تسهیلات بانک‌ها بالاست و نهایتا قیمت تمام شده را افزایش و توان رقابتی تولیدات ما را در مقابل نوع مشابه خارجی کاهش می‌دهد. این حرف درستی است اما تعیین مقصرش اشتباه‌ است. این موضوع هیچ ربطی به بانک ندارد. اولا عواملی که قدرت رقابت تولیدات ما را کاهش می‌دهند باید به ترتیب تاثیرشان لیست شوند. ثانیا در بین این عوامل سهم واقعی که به میزان سود بانکی تعلق می‌گیرد دولت باید از جیب خودش این ما به‌التفاوت سود واقعی تسهیلات را تحت عنوان سوبسید به تولیدکننده پرداخت نماید.

همین کاری که در دوره دولت آقای هاشمی تحت عنوان تسهیلات تبصره سه انجام می‌گرفت. این سوبسید را که نباید سپرده‌گذار بدبخت پرداخت نماید.

بانکداری بدون ربا

این کارشناس بانک در پاسخ به پرسش ولایت درباره چگونگی بانکداری بدون ربا تاکید می‌کند: در بانکداری بدون ربا سه طرف باهم در انجام این عقد مدخلیت دارند. یعنی این عقود 3 رکن دارد؛ یکی که مهم‌ترین هم هست سپرده‌گذاراست که پول نقد خود را در یکی از سه قالب: 1ـ قرض‌الحسنه پس‌انداز یا جاری. 2 ـ ‌سپرده سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت. 3 ـ سپرده سرمایه‌گذاری بلندمدت در اختیار بانک قرار می‌دهد. حساب جاری که معمولا برای امور روزمره است؛ اما قرض‌الحسنه پس‌انداز را به نیت خیر بدون هر‌گونه چشمداشت مادی به قصد کمک به مزدوجین، بیماران، دانشجویان و موارد دیگر در اختیار بانک قرار می‌دهد تا در امور خیر از آن استفاده شود. اما حساب‌های سپرده سرمایه‌گذاری خود را به قصد تحصیل درآمد تحت عنوان وکالت به بانک واگذار می‌نمایند بانک به عنوان وکیل موظف است نهایت دقت، سرعت و امانتداری خویش را به قصد صیانت از حقوق حقه موکل خود بکار ببندد. بانک هم در راستای قبول این وکالت پول موردنظر را با توجه به راندمان واقعی زمان در مقابل تضمین مطمئن در اختیار متقاضیان با صلاحیت تسهیلات قرار دهد و در پایان دوره مالی پس از کسر حق‌الوکاله خود مابقی درآمد حاصله را به حساب صاحب سپرده واریز نماید.

نظام بانکی و ظلم مظاعف!

به باور یوسف کرمی؛ نظام بانکی ما نه تنها در گسترش عدالت اجتماعی توفیقی کسب نکرد؛ بلکه ظلم مضاعفی را برای سپرده‌گذاران خود فراهم نمود. چون بانک مرکزی مستقل نبود بیشتر تصمیم برای منابع بانکی چه از نظر تعیین سود و چه تعیین زمینه مصرف توسط دولت گرفته شد. آیا کسی ولو دولت می‌تواند پول شما را بگیرد و نه به قیمت ارزش روز پول بلکه به قیمتی که خود صلاح می‌داند و تعیین می‌کند در اختیار دیگری قرار دهد؟

کلاهی به بزرگی سود بانکی

می‌پرسم این ضرر و زیان سپرده‌‌گذار به جیب چه کسانی رفته؟ و کرمی در پاسخ می گوید: به جیب همان کسانی که آمده‌اند در شرایط تورمی وام گرفته‌اند. برای مثال تورم 25 درصد بوده و سه درصد هم حق‌الوکاله بانک است سودی که از تسهیلات گیرنده اخذ شده 22 درصد و سودی که به سپرده‌گذار پرداخت شده 17 درصد.

یعنی عملا گیرنده تسهیلات 6 درصد سود و سپرده‌گذار 11 درصد ضرر کرده است. به این نوع زیان سپرده‌گذار در اقتصاد می‌گویند هزینه نگهداری پول. مثلا اگر ایشان سال قبل با ده میلیون تومان خود می‌توانست یک تخته فرش بخرد امسال برای خرید همان فرش باید ده میلیون و یکصد و ده هزار تومان پرداخت نماید. این یکصد و ده هزار تومان هزینه نگهداری پولش در یکسال بوده است. آیا این بی‌عدالتی نیست؟

خفت گیری قانونی!

این بانکدار در ادامه گفت و گویش با ولایت تصریح می‌کند: مگر سرقت فقط این است که در روز روشن دست در جیب کسی بکنیم. این یک نوع خفت‌گیری قانونی نیست؟ کسانی که پول خود را در بانک‌ها می‌گذارند غالبا پیر زنان، صغار و یا کسانی که توان فعالیت‌های آزاد اقتصادی ندارند و از نظر روحی اهل تجارت و کاسبی نیستند. من اسم این افراد را گذاشته‌ام «پالنگان جامعه» این‌ها قدرت حضور در بازار را ندارند و ما حق اینها را می‌دهیم به یکی دیگر و بعد آقای نماینده می‌رود پشت میکروفون با صدای غرا می‌گوید سود تسهیلات بالاست و برای تولید‌کننده نمی‌صرفد سود‌ها را بیارید پایین غافل از اینکه اصلا منابع بانکی ربطی به دولت ندارد بلکه متعلق به تک تک سپرده‌گذاران است و یک حق‌الناس است.

سنت و سیره حضرت رسول (ص)

رسول گرامی اسلام فرموده اند؛ «مَن اَکَلَ الرِّبا مَلَأَ اللهُ بَطنَهُ نارَ جَهَنَّمَ بقَدرِ ما اَکلَ قإن کَسَبَ مِنه مالاً لم یَقبَلِ الله شیئاً من عَمَلِه و لم یزل فی لعنه اللهِ و مَلائِکتِه مادامَ مَعَه قیراطٌ» یعنی هر کس ربا خورد خداوند شکم او را از آتش دوزخ به آن اندازه که ربا خورده است پر کند. و اگر مالی از این رهگذر بدست آورد ـ و انفاق کند ـ خداوند چیزی از عمل او را نخوهد پذیرفت. و تاوقتی که نیم دانگ از ربا در مالش باشد، همیشه در زیر پوشش لعنت خدا و فرشتگان خواهد بود.

با توجه به ستمی که بر قشر ضعیف اجتماع می‌رود و بازی برخی از موسسات اعتباری با زندگی و معیشت گیرندگان تسهیلات، به نظر می‌رسد که بازبینی و اصلاح نظام بانکی یکی از واجبات باشد. آیا اراده، ظرفیت و توان این بازبینی و اصلاح در میان تصمیم‌سازان و تصمیم‌گیران تراز اول کشور به وجود خواهد آمد؟

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

درباره وبلاگ

حسین آذربایجانی
عضو انجمن زبانشناسی شناختی آلمان (Deutsche Gesellschaft für Kognitive Linguistik)
صاحب امتیاز و مدیرمسئول هفته نامه آوای چیستا
عضو هیات رییسه انجمن کان ذن ریو کاراته استان قزوین
عضو هیات مدیره کانون آوای چیستا (حوزه فعالیت: تحکیم بنیان خانواده)
پژوهشگر نورومارکتینگ، عصب شناسی زبان، رسانه و ارتباطات
دانشجوی دکترای تخصصی زبانشناسی شناختی پژوهشکده علوم شناختی IRICSS
(موضوع پایان نامه: نورومارکتینگ، سیستم لیمبیک مغز و تاثیر تبلیغات و پروپاگاندا
استاد راهنما: پروفسور حسن عشایری
استاد مشاور: پروفسور رضا نیلی پور)
کارشناسی ارشد زبانشناسی علامه طباطبایی تهران 88 تا 90
(موضوع پایان نامه: استعاره در مطبوعات فارسی زبان
استاد راهنما: دکتر کورش صفوی
استاد مشاور: دکتر یونس شکرخواه)
کارشناسی مترجمی زبان انگلیسی دانشگاه پیام نور قزوین 83 تا 87
عضو انجمن علوم اعصاب ایران
عضو انجمن زبانشناسی ایران
مدرس روانشناسی شناختی، زبان انگلیسی، مکاتبات اداری، بازاریابی و تبلیغات، زبانشناسی و فنون ترجمه 89 تا کنون در دانشگاههای غیرانتفاعی و پیام نور و آموزشگاههای مختلف عمدتا تهران و قزوین
مترجم آزاد در حوزه متون ادبی و علوم انسانی 84 تا کنون
خبرنگار و نویسنده ستون «زیر سقف قزوین» هفته نامه تابان از 87 تا کنون
دبیرکل انجمن مترجمان جوان ققنوس 84 تا کنون
دبیرکل انجمن علمی زبان انگلیسی دانشگاه پیام نور قزوین 85 تا 87
دبیر گروه سیاسی هفته نامه حدیث قزوین 85 تا 87
خبرنگار و دبیر سرویس سیاسی خبرگزاری ایسنا قزوین 85 تا 86
عضو تحریریه ویژه نامه «حدیث نو» قزوین 85 تا 86
همکاری نامنظم به عنوان مترجم افتخاری ستون «گشتی در دنیای خبر» روزنامه ولایت قزوین از 79 تا 81
تماس:
Mail: zsqazvin(at)gmail(dot)com
Tel: 9354821851
مدیر وبلاگ : .

آخرین پست ها

جستجو

نویسندگان