تبلیغات
.:: هستن؛ مخمل آبی ::. - باغستان در آتش؛ چه کسانی درختان باغستان را سوزاندند؟
.:: هستن؛ مخمل آبی ::.
برای آسانتر خواندن متن، دکمه های Ctrl و + را همزمان فشار دهید

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

باغستان در آتش؛ چه کسانی درختان باغستان را سوزاندند؟

حسین آذربایجانی

به گواه کارشناسان شهرسازی و محیط زیست، باغستان‌های سنتی قزوین ریه‌های این شهرند و هیچ آدم عاقلی عمدا به ریه‌های خودش آتش نمی‌زند. با این حال شاهدیم که در طی سال‌های گذشته هر کسی در این شهر به جایی رسیده، یک اره به دست گرفته یا پشت بولدوزر نشسته و به جان باغستان افتاده است. اخیرا هم که دیگر اره و بولدوزر جواب نمی‌دهد و به چهار لیتری بنزین و آتش روی آورده‌اند.

نابود کردن باغستان همزمان با نشست حفاظت از باغستان

در حال حاضر به منظور حراست از باغستان کهنسال قزوین به عنوان میراث فرهنگی و گنجینه سبز این شهر، شورای حفاظت از باغستان سنتی قزوین با عضویت دستگاه‌هایی چون استانداری، شهرداری، میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری و سازمان جهاد کشاورزی فعال است.

بعضی طنزها خنده‌دار است؛ اما برخی دیگر از طنزها به اندازه‌ای تلخ و گزنده‌اند که بیشتر گریه دارند تا خنده‌ و سه‌شنبه هفته گذشته، طنز زهرآگین ماجرا آنجا بود که یک سوی شهر نشست شورای حفاظت از باغستان سنتی قزوین در حال برگزاری بود و دقیقا در همان زمان در سوی دیگر شهر عده‌ای در حال آتش زدن باغستان بودند. این عمل با طنزی تلخ، میزان کارآمدی و اقتدار شورای حفاظت از باغستان را به چالش کشید و باید دید اعضا و ریاست این شورا در مقابل این دهن‌کجی آشکار چه خواهند کرد.

باغستان را به آتش کشیدند

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قزوین در توصیف این تخریب محیط زیست اعلام کرد: بخشی از باغستان سنتی قزوین عصر سه‌شنبه به دست مالکانی که مدعی داشتن مجوز برای قطع درختان بودند؛ مورد تخریب قرار گرفت.

محمد‌علی حضرتی به ایرنا گفت: درختان تخریب شده در باغستان سنتی قزوین به وسیله آتش و اره برقی مورد تخریب قرار گرفتند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین تخمین زد که وسعت باغ‌های مورد تخریب قرار گرفته بیش از 2 تا 3 هکتار بوده و در آنها حدود 500 اصله درخت که بیشتر آنها مثمر و بارور بوده‌اند از بین برده شده است.

وی با بیان اینکه این حادثه در ضلع غربی باغستان سنتی قزوین و در حوالی پشت دانشگاه علوم پزشکی رخ داده است؛ اظهار کرد: در گفت و گو با افراد محلی و برخی مالکان، آنها مدعی بودند برای تخریب درختان باغستان از شهرداری مجوز گرفته‌اند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قزوین گفت: تخریب بخش‌هایی از باغستان سنتی قزوین در روز جاری به دست سودجویان و سوداگران و با هدف تغییر کاربری اراضی از کشاورزی به مسکونی صورت گرفته است.

منافع مشترک؟

حضرتی ادامه داد: به نظر می‌رسد اتفاق رخ داده حاصل منافع مشترک برخی از مالکان و یک دستگاه خاص بوده باشد.

این مسئول در ادامه گفت: درست در جنب باغستان سنتی قزوین شاهد خرید هیزم به قیمت 2 برابر معمول هستیم که این اقدام سازماندهی شده به نظر می‌رسد.

وی اضافه کرد: باید تاسف خورد که این اتفاق درست در آستانه روز درخت کاری و در سالروز فرمایش تاریخی مقام معظم رهبری که فرمودند حتی برای ساخت حوزه علمیه نیز نباید اراضی کشاورزی و درختان را تخریب کرد؛ صورت گرفته است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قزوین اظهار کرد: باغستان سنتی قزوین در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده و درختان قطع شده در روز جاری در این مکان نیز در محدوده ثبت شده قرار داشته‌اند.

وی در پایان از پیگیری قضایی این موضوع خبر داد و گفت: از متخلفان به مراجع قضایی شکایت می‌کنیم و از دادستان عمومی و انقلاب قزوین نیز به عنوان مدعی‌العموم تقاضای رسیدگی به این موضوع را داریم.

گفتنی است در دهه‌های اخیر بخش زیادی از باغستان سنتی قزوین به دلیل توسعه شهر تخریب و نابود شده‌اند. بخشی از تخریب باغستان سنتی قزوین به دست سودجویانی انجام شده که در سال‌های گذشته با انگیزه تغییر کاربری اراضی در آن بخش از باغستان سنتی قزوین که در کنار جاده و یا منازل مسکونی قرار دارد، درختان باغ‌ها را بریده و یا به آتش کشیده‌‌اند.

وعده برخورد قاطع معاون استاندار

به دستور استاندار، با تخریب‌کنندگان باغستان سنتی قزوین به شدت برخورد می‌شود! این حرف‌ها را معاون عمرانی استاندار قزوین زد و از دستور استاندار برای برخورد قاطع و شدید با تخریب‌کنندگان باغستان سنتی قزوین خبر داد.

وعده‌‌ای که ممکن است در میان ترافیک کاری شب عید به فراموشی سپرده شود و رسانه‌های استان و تشکل‌های زیست محیطی وظیفه دارند به عنوان دیدبانان افکار عمومی پیگیر اجرای عدالت درباره تخریب‌کنندگان باغستان باشند.

در پی شایعه آتش‌سوزی عمدی در بخشی از باغستان سنتی قزوین علی فرخزاد معاون عمرانی استاندار به همراه اعضای شورای ساماندهی باغستان‌های سنتی قزوین در محل و محدوده مورد نظر حاضر و از نزدیک در جریان واقعه و حادثه قرار گرفت.

به گزارش روابط عمومی استانداری قزوین، معاون عمرانی استاندار در خصوص این موضوع اظهار داشت: پس از بازدید از محل وقوع حادثه آنچه باید بدان اشاره کرد تا عموم شهروندان و مخاطبان در جریان اصل واقعیت قرار بگیرند؛ این است که چیزی به نام آتش‌سوزی در محدوده باغستان سنتی حادث نشده اما با قطع تعدادی از درختان در این منطقه مواجه شدیم که مصداق تخریب باغستان است.

قطع غیرقانونی درختان

وی اظهار داشت: اگرچه محدوده‌ای که درختان آن قطع شده براساس طرح جامع شهری تغییر کاربری اخذ کرده است؛ اما طبق مصوبات کارگروه هیچ یک از درختان نباید قطع می‌شد و این حرکت کاملا‌ اشتباه و غیر‌قانونی بوده است.

فرخزاد تصریح کرد: بر همین اساس با دستور استاندار و هماهنگی با دادستان مقرر گردید با تخریب‌کنندگان باغستان اعم از آمرین و عاملین به شدت برخورد شود تا احد الناسی به خود اجازه ندهد در آینده این رفتار مخرب و مغایر با ارزش‌ها و اصول انسانی و حقوق شهروندی را تکرار کند.

وی اظهار کرد: باغستان سنتی قزوین از دارایی‌های ارزشمند استان قزوین است که همه باید در جهت حفظ و احیای آن تلاش کنند.

گفتنی است؛ رئیس سازمان برنامه و بودجه استان، مدیران کل مدیریت بحران، دفتر امور شهری و روابط عمومی، مدیران کل جهاد کشاورزی، میراث فرهنگی و گردشگری، محیط زیست و راه و شهرسازی، شهردار قزوین و صدیقی عضو شورای شهر، طاهری رئیس سازمان همیاری شهرداری‌های استان در بازدید از منطقه و محدوده مورد نظر، معاون عمرانی استاندار را همراهی می‌‌کردند.

باغستان قزوین نیازمند برنامه‌ای جامع

باغستان سنتی قزوین نیازمند برنامه‌ای جامع و مدون است. تجربه‌های گذشته میزان نقش و تاثیر و عملکرد احتمالی شورای شهر و مدیریت شهری قزوین در تدوین چنین برنامه‌ای را کاملا روشن کرده و چشم دلسوزان محیط زیست و باغستان سنتی قزوین از این عزیزان آب نمی‌خورد. باید این کار را به تشکل‌های حافظ باغستان و همچنین خود باغداران سپرد تا با کمترین هزینه و جنجال تبلیغاتی، این کشتی شکست خورده را تعمیر کنند و دوباره به راه بیندازند.

شهرگشایی بر وزن کشورگشایی

باغستان سنتی قزوین از ده‌ها نظر؛ از جمله گردشگری، تولید و اقتصاد مقاومتی، پیشگیری از پیشروی بیابان و ایجاد ریزگردها، تصفیه هوای آلوده شهر و... دارای اهمیت است. توجه نکردن به این همه ویژگی و سودجویی برخی افراد و سازمان‌ها برای تغییر کاربری باغستان شبیه میل سلاطین قدیم برای کشورگشایی از راه نابودی مردم و سرزمین‌های اطراف، در قالب شهرگشایی از راه نابودی باغستان، عده‌ای را با اره و آتش به جان درختان انداخته است. غافل از اینکه فاجعه زیست محیطی در راه است و زمانی که بیاید، خشک و تر را با هم می‌سوزاند؛ مثل ریزگردهایی که این روزها زندگی مردم را در استان‌‌های جنوبی کشور فلج کرده است.

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

درباره وبلاگ

حسین آذربایجانی
عضو انجمن زبانشناسی شناختی آلمان (Deutsche Gesellschaft für Kognitive Linguistik)
صاحب امتیاز و مدیرمسئول هفته نامه آوای چیستا
عضو هیات رییسه انجمن کان ذن ریو کاراته استان قزوین
عضو هیات مدیره کانون آوای چیستا (حوزه فعالیت: تحکیم بنیان خانواده)
پژوهشگر نورومارکتینگ، عصب شناسی زبان، رسانه و ارتباطات
دانشجوی دکترای تخصصی زبانشناسی شناختی پژوهشکده علوم شناختی IRICSS
(موضوع پایان نامه: نورومارکتینگ، سیستم لیمبیک مغز و تاثیر تبلیغات و پروپاگاندا
استاد راهنما: پروفسور حسن عشایری
استاد مشاور: پروفسور رضا نیلی پور)
کارشناسی ارشد زبانشناسی علامه طباطبایی تهران 88 تا 90
(موضوع پایان نامه: استعاره در مطبوعات فارسی زبان
استاد راهنما: دکتر کورش صفوی
استاد مشاور: دکتر یونس شکرخواه)
کارشناسی مترجمی زبان انگلیسی دانشگاه پیام نور قزوین 83 تا 87
عضو انجمن علوم اعصاب ایران
عضو انجمن زبانشناسی ایران
مدرس روانشناسی شناختی، زبان انگلیسی، مکاتبات اداری، بازاریابی و تبلیغات، زبانشناسی و فنون ترجمه 89 تا کنون در دانشگاههای غیرانتفاعی و پیام نور و آموزشگاههای مختلف عمدتا تهران و قزوین
مترجم آزاد در حوزه متون ادبی و علوم انسانی 84 تا کنون
خبرنگار و نویسنده ستون «زیر سقف قزوین» هفته نامه تابان از 87 تا کنون
دبیرکل انجمن مترجمان جوان ققنوس 84 تا کنون
دبیرکل انجمن علمی زبان انگلیسی دانشگاه پیام نور قزوین 85 تا 87
دبیر گروه سیاسی هفته نامه حدیث قزوین 85 تا 87
خبرنگار و دبیر سرویس سیاسی خبرگزاری ایسنا قزوین 85 تا 86
عضو تحریریه ویژه نامه «حدیث نو» قزوین 85 تا 86
همکاری نامنظم به عنوان مترجم افتخاری ستون «گشتی در دنیای خبر» روزنامه ولایت قزوین از 79 تا 81
تماس:
Mail: zsqazvin(at)gmail(dot)com
Tel: 9354821851
مدیر وبلاگ : .

آخرین پست ها

جستجو

نویسندگان