تبلیغات
.:: هستن؛ مخمل آبی ::. - انتخابات شورای قزوین و سه گروه؛ تحلیلی بر انتخابات شوراهای شهر و روستا
.:: هستن؛ مخمل آبی ::.
برای آسانتر خواندن متن، دکمه های Ctrl و + را همزمان فشار دهید

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

انتخابات شورای قزوین و سه گروه؛ تحلیلی بر انتخابات شوراهای شهر و روستا

حسین آذربایجانی

موعد ثبت‌نام از نامزدهای انتخابات شورای شهر و روستا به سرعت در حال نزدیک شدن است. از چند ماه پیش در میان هر دو جبهه اصولگرایان و اصلاح‌طلبان ـ اعتدالگرایان، بحث‌هایی درباره این انتخابات و لیست‌های مربوط به آن داغ شده و در فضای حقیقی و مجازی جریان دارد. در استان قزوین هم دو جبهه حامیان و مخالفان دولت چند ماهی هست که با وجود انکارهای سیاسی، کارهای عملیاتی خودشان را برای انتخابات شورای شهر آغاز کرده‌اند.

ده شهر مهم استان و سه دسته

بین 16 شهر موجود در استان قزوین، حداقل 10 شهر برای هر دو جناح سیاسی اهمیت خاصی دارند و هر دو برای تصاحب کرسی‌های بیشتری از پارلمان محلی این شهرها برنامه می‌ریزند. روشن است که در میان این 10 شهر نیز، مهمترین شهر استان برای همه فعالان سیاسی استان، خود قزوین به عنوان بزرگترین شهر و محل تمرکز قدرت و ثروت استان است. برای تصرف صندلی‌های شورا در این 10 شهر مهم و بخصوص مرکز استان، سه دسته عزم خود را جزم کرده‌اند؛ مستقل‌ها، گروه همسو با دولت، گروه مخالف دولت.

مستقل‌ها

 دسته اول آنهایی هستند که از نظر سیاسی اعلان استقلال کرده و به عدم عضویت در احزاب و گروه‌ها و حتی بی‌اطلاعی مفرط از وضعیت سیاسی استان و‌ کشور افتخار هم می‌کنند. شورای شهر مرکز استان به عنوان تقسیم کننده و تصمیم‌گیر بودجه‌ای حدودا 600 میلیاردی؛ یعنی 3 برابر بودجه عمرانی کل استان، برای افراد ظاهرا مستقل هم وسوسه‌انگیز به نظر می‌رسد. از همین‌رو در سیاهه طول و دراز افرادی که تاکنون اعلام نامزدی کرده‌اند، شمار نسبتا زیادی گفته‌اند به صورت «مستقل» می‌آیند. این میان اما توجه به حامیان مالی برخی از این «مستقل» ها چیزی است که بسیاری از پرده‌ها را کنار زده و حقایق جالب توجهی را آشکار می‌سازد.

به عنوان مثال؛ سازمان نظام مهندسی به عنوان یکی از مدعیان هر دوره لیست پروپیمانی می‌دهد و به خاطر قدرت مالی و تبلیغاتی و...‌اش در انتخابات گذشته بخش مهمی از کرسی‌های شورای شهر قزوین را مال خود کرد. با این حال توجه به نکاتی مثل سروکار دائم بسیاری از اعضای نظام مهندسی ساختمان با کمیسیون‌های ماده 5 و ماده 100 شهرداری و نفوذ اعضای شورای شهر در این دو کمیسیون نکات جالبی هستند که توجه به آنها بسیاری از ابهامات را در ذهن مخاطب روشن می‌کند.

اصولگرایان و مخالفان دولت

این دسته حساب ویژه‌ای روی انتخابات شورای اسلامی شهر باز کرده‌اند. این حساب بخصوص روی آن 10 شهر مهم استان واضح تر و گل درشت‌تر است. دعوت از سخنرانان خاص و خودنمایی نامزدهای بالقوه اصولگرایان در این سخنرانی‌ها نشانگر رقابتی بی‌امان میان طیف‌های مختلف جناح اصولگرا برای مطرح شدن به عنوان نامزد نهایی و قرار گرفتن در لیست اصولگرایان است. با این وجود برخی از حرکات بعضی از اصولگرایان مثل جماعت موسوم به «جمنا» موجب نگرانی و بعضا شگفتی بسیاری از اصولگرایان ریشه دار شده است. این دسته همچنان باد نخوت تصاحب کرسی‌های پارلمان شهری در 10 سال گذشته را در سر دارد و این حقیقت در تعدد نامزدها و لیست‌های آنان روشن است. منابع خبری ولایت می‌گویند برخی از سران این جریان در استان به شدت دنبال ایجاد وحدت میان گروه‌ها و افراد مدعی از پیش برنده بودن در انتخابات شورا هستند. کاری دشوار و طاقت فرسا که به خصوص با شرایط کنونی این جریان و تحرکات «جمنا» به نظر نمی‌رسد امکانپذیری‌اش به این سادگی‌ها باشد.

اصلاح‌طلبان و اعتدالگرایان

این گروه نیز به دنبال تکرار پیروزی‌های اخیر خود در دو انتخابات گذشته ریاست جمهوری و مجلس است. با این حال شاید دچار اشتباهات محاسباتی بزرگی شود و به خاطر برخی از سطحی‌نگری‌ها قافیه را به رقیبان ببازد. یکی از این سطحی‌نگری‌ها که اخیرا به صورت جسته و گریخته خبرهایش به گوش تحلیلگران می‌رسد، این است که هر کسی خودش را به تنهایی معیار اصلاحات و اصلاح‌طلبی بداند. همین مساله باعث می‌شود معیار انتخاب اصلح و بستن لیست، نه شایستگی، رای آوری و توانمندی، بلکه به اتصال به یک شخصیت یا چاپلوسی از او تقلیل یابد.

رانت‌گریزی، تخصص‌گرایی و رای‌آوری

یکی از تحلیلگران ارشد اصلاح‌طلبان در این باره معیارهایی را مطرح کرده که با اصول و معیارهای اصلاحات منطبق است. محمدرضا جلایی‌پور، عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت ایران معیارهای رانت‌گریزی، تخصص‌گرایی و رای‌آوری را برای اعضای شورای شهر برشمرده است. خصوصیاتی که می‌تواند باعث اقبال عمومی مردم به اصلاح‌طلبان و همچنین پیروزی آنان در عرصه عمل در سطح شورای شهر نیز بشود.

به گفته جلایی‌پور، نخستین معیار و مشخصه این است که نامزد جریان اصلاحات در این انتخابات باید در سابقه و پیشینه‌اش نشان داده باشد که با رانت خواری سرو کار نداشته است. البته باید توجه کرد که تنها اذعان افراد به این امر کافی نیست؛ بلکه افرادی از دیگر اصلاح‌طلبان و پیشینه کاری فرد کاندیدا باید این امر را اثبات کند. در شوراهای شهر و روستا امکان و فرصت استفاده از رانت بسیار فراهم است. فرد و نزدیکان‌شان می‌توانند از رانت استفاده کنند. این ویژگی بسیار اهمیت دارد و اصلاح‌طلبان باید یک تیم قوی و قدرتمند برای تشخیص این ویژگی در تعیین مصادیق داشته باشند. فرد کاندیدا باید در گذشته‌اش زندگی شرافتمندانه اقتصادی داشته باشد؛ نه رانتی!

نفی استفاده ابزاری از ورزشکاران و هنرمندان در لیست اصلاح‌طلبان

این تحلیلگر ارشد اصلاح‌طلبان تصریح می‌کند:‌ مشخصه دوم که بعد از احراز ویژگی اول باید به آن توجه کرد، این است که تخصصی داشته باشد که به «درد امور شهری» بخورد. یعنی تخصص متناسب با مشکلات و معضلات شهری داشته باشد. جمعیت کثیری از ورزشکاران تخصصی برای مدیریت امور شهری ندارند. در شهر‌ها ما با مدیریت ناکارآمد شهری روبه‌رو هستیم؛ با مشکل ترافیک، فاضلاب و آلودگی هوا، با فساد مالی، با شهر فروشی مواجه هستیم؛ با شهر‌سازی‌های غیرقابل دفاع مواجه هستیم. لذا کسانی باید گزیده شوند که برای امور مختلف فنی، اقتصادی و اجتماعی شهر سر رشته داشته باشند تا بتوانند درست رای بدهند. نکته‌ای که در ادوار انتخاباتی پیشین به طور دقیق مورد توجه قرار نگرفته است.

به گفته این استاد دانشگاه؛ فقط داشتن مدرک تحصیلی کافی نیست؛ بلکه فرد باید در زندگی گذشته خود نشان داده باشد که مهارتی در این راستا دارد. فرد باید کارایی و کارآمدی‌اش را عملا نشان داده باشد.

از نظر این عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت ایران؛ ویژگی و مشخصه سوم داشتن ارتباط مردمی و رای‌آوری کاندیدا است. در آن شهر یا روستایی که فرد کاندیدا می‌شود در بین مردم شناخته شده و محبوبیت داشته باشد. کارها و خدمت‌هایش را مردم دیده باشند. بنا براین داشتن پایگاه مردمی هم امری است که باید به آن توجه کرد به زور نمی‌توان فردی را به مردم تحمیل کرد.

این سه معیار یا...؟

این سه معیار برای بستن لیست اصلاح‌طلبان در انتخابات پیش رو، می‌تواند نتایج خوبی را چه برای شهروندان و چه برای خود این احزاب و گروه‌های سیاسی اصلاح‌طلب به بار بیاورد؛ منتهی مساله اصلی این است که آیا شخصیت‌های بزرگ اصلاحات استان به این معیارها توجه کرده و پایبند خواهند بود، یا نه؛ هر کسی ساز خودش را می‌زند و می‌خواهد نیروی خودش را وارد گود بکند؟ 

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

درباره وبلاگ

حسین آذربایجانی
عضو انجمن زبانشناسی شناختی آلمان (Deutsche Gesellschaft für Kognitive Linguistik)
صاحب امتیاز و مدیرمسئول هفته نامه آوای چیستا
عضو هیات رییسه انجمن کان ذن ریو کاراته استان قزوین
عضو هیات مدیره کانون آوای چیستا (حوزه فعالیت: تحکیم بنیان خانواده)
پژوهشگر نورومارکتینگ، عصب شناسی زبان، رسانه و ارتباطات
دانشجوی دکترای تخصصی زبانشناسی شناختی پژوهشکده علوم شناختی IRICSS
(موضوع پایان نامه: نورومارکتینگ، سیستم لیمبیک مغز و تاثیر تبلیغات و پروپاگاندا
استاد راهنما: پروفسور حسن عشایری
استاد مشاور: پروفسور رضا نیلی پور)
کارشناسی ارشد زبانشناسی علامه طباطبایی تهران 88 تا 90
(موضوع پایان نامه: استعاره در مطبوعات فارسی زبان
استاد راهنما: دکتر کورش صفوی
استاد مشاور: دکتر یونس شکرخواه)
کارشناسی مترجمی زبان انگلیسی دانشگاه پیام نور قزوین 83 تا 87
عضو انجمن علوم اعصاب ایران
عضو انجمن زبانشناسی ایران
مدرس روانشناسی شناختی، زبان انگلیسی، مکاتبات اداری، بازاریابی و تبلیغات، زبانشناسی و فنون ترجمه 89 تا کنون در دانشگاههای غیرانتفاعی و پیام نور و آموزشگاههای مختلف عمدتا تهران و قزوین
مترجم آزاد در حوزه متون ادبی و علوم انسانی 84 تا کنون
خبرنگار و نویسنده ستون «زیر سقف قزوین» هفته نامه تابان از 87 تا کنون
دبیرکل انجمن مترجمان جوان ققنوس 84 تا کنون
دبیرکل انجمن علمی زبان انگلیسی دانشگاه پیام نور قزوین 85 تا 87
دبیر گروه سیاسی هفته نامه حدیث قزوین 85 تا 87
خبرنگار و دبیر سرویس سیاسی خبرگزاری ایسنا قزوین 85 تا 86
عضو تحریریه ویژه نامه «حدیث نو» قزوین 85 تا 86
همکاری نامنظم به عنوان مترجم افتخاری ستون «گشتی در دنیای خبر» روزنامه ولایت قزوین از 79 تا 81
تماس:
Mail: zsqazvin(at)gmail(dot)com
Tel: 9354821851
مدیر وبلاگ : .

آخرین پست ها

جستجو

نویسندگان