تبلیغات
.:: هستن؛ مخمل آبی ::. - گفتگوی اختصاصی ولایت با نمایندگان مجلس در مورد نقش هیات نظارت بر انتخابات؛ مرّ قانون و حق الناس / تاکید نمایندگان استان بر قانون و اصالت رای مردم
.:: هستن؛ مخمل آبی ::.
برای آسانتر خواندن متن، دکمه های Ctrl و + را همزمان فشار دهید

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

گفتگوی اختصاصی ولایت با نمایندگان مجلس در مورد نقش هیات نظارت بر انتخابات؛ مرّ قانون و حق الناس / تاکید نمایندگان استان بر قانون و اصالت رای مردم

حسین آذربایجانی

وظیفه و نقش نمایندگان استان در انتخابات شوراهای شهر و روستا در قانون انتخابات به روشنی بیان شده است. با این حال برخی از رفتارها و اقدامات در دوره‌های گذشته بخصوص در انتخابات شورای چهارم، یعنی دوره پیشین انتخابات شوراها، شائبه‌هایی درباره رفتار جناحی و فراقانونی برخی از نمایندگان ایجاد کرد که در گفتگو با نمایندگان فعلی استان کوشیده‌ایم پاسخی برای این شائبه‌ها بیابیم. در این گفتگو با دو تن از نمایندگان و اعضای هیات عالی نظارت بر انتخابات شوراهای شهر و روستای استان قزوین؛ یعنی بهمن طاهرخانی، حقوقدان و نماینده تاکستان در مجلس و روح‌اله بابایی صالح فرهنگی و نماینده بویین‌زهرا و آوج در مجلس گفتگو کردیم و از آنان درباره معیارها و ملاک‌هایشان برای نظارت و اجرای پنجمین دوره انتخابات شورای شهر و روستا پرسیدیم. در پی گفتگو با دیگر نماینده استان و عضو این شورا یعنی خانم سیده‌حمیده زرآبادی هم بودیم که این گفتگو در شماره‌های آتی منتشر خواهد شد.

 روح اله بابایی صالح: رای مردم حق‌الناس است

نماینده بوئین‌زهرا و آوج درباره نقش هیات نظارت بر انتخابات شورای شهر و روستا به ولایت گفت: وظیفه تعیین اعضای هیات‌های اجرایی، دوره‌های آموزشی برای این عزیزان و تایید صلاحیت‌ها در مرحله نهایی در سطح استان و کلا نظارت بر انتخابات شوراهای شهر و روستا طبق قانون بر عهده نمایندگان است؛ یعنی تقریبا همان وظیفه‌ای که شورای نگهبان درباره انتخابات مجلس و ریاست جمهوری دارد.

وی درباره رویکرد خود و همکارانش در این هیات تاکید کرد: معیار و ملاک نظارت برای ما قانون است. اول داوطلبان ثبت‌نام می‌کنند و سپس از مراجع چهارگانه درباره آنها استعلام می‌شود. نتایج را به بخشداری‌ها و فرمانداری‌ها می‌فرستند و بررسی اولیه در هیات‌های اجرایی در ستادهای انتخابات انجام می‌شود. آن عزیزانی که تایید شوند و نظر مثبت باشد که مسیر خود را می‌روند. اما آن افرادی که پاسخ مراجع چهارگانه به استعلام آنان جواب منفی داده باشند، هیات‌های اجرایی بررسی می‌کنند که به چه دلیل جواب منفی بوده است. اگر آنجا مساله حل شد؛ تایید می‌شوند و اگر نه رد می‌شوند.

روح‌اله بابایی صالح اظهار داشت: نظارت ما بر صندوق‌های رای است. اگر خرید و فروش رای با پول یا کالا باشد یا تخلفات انتخاباتی مثل تبلیغات زودهنگام و... خود سازمان‌های اجرایی، بازرسی وزارت کشور، سازمان‌های امنیتی، قضایی و... در واقع شورای تامین هر شهرستان و استان همه رصد می‌کنند و اگر تخلفی بشود با آن برخورد مقتضی انجام می‌شود. اگر واقعا این اتفاق و خلاف قانون محرز باشد؛ آرای ایشان عرفا و قانونا و شرعا باطل است.

وی تصریح کرد: در کل آنچه برای بنده و سایر دوستان در شورای عالی نظارت استان ملاک و معیار قرار می‌گیرد؛ مر قانون است که مورد تاکید مقام معظم رهبری هم هست. ایشان در انتخابات گفتند رای مردم حق‌الناس است و بالاترین حرمت را دارد و به همین خاطر هم صیانت و حفاظت از رای مردم مهمترین و بالاترین دغدغه ماست. رهبر معظم انقلاب و امام راحل و ریاست جمهوری محترم همگی تاکید کرده‌اند که رای مردم امانت است و خیانت در امانت در آموزه‌های دینی و قانونی ما بزرگترین و بدترین خیانت است.

نماینده بوئین‌زهرا و آوج به ولایت گفت: ما به عنوان نمایندگان مردم تعهد داریم که از این امانت به نحو احسن حفاظت کنیم و در این راه قانون، اولین و آخرین مرجع ماست. میزان رای ملت است و مطمئن باشید هیچ‌گونه حب و بغض سیاسی و شخصی و قومی و... در اجرا و نظارت بر انتخابات میان نخواهد بود. مردم و نامزدها را دعوت می‌کنیم تا با قدرت و شور و شعور پا به عرصه انتخابات بگذارند و جلوه‌ای دیگر از اقتدار ملت را به دوست و دشمن نشان بدهند. منتخبان هم باید در پیشگاه مردم و خداوند متعال پاسخگو باشند.

بهمن طاهرخانی: ملاک برای ما مرّ قانون است

در این باره با بهمن طاهرخانی هم گفتگویی داشتیم و این حقوقدان به ولایت گفت: وظیفه نظارتی ما برخاسته از حوزه اختیارات مجلس شورای اسلامی است. برای برگزاری بی‌طرفانه و هر چه قانونمندتر شدن انتخابات سه نفر از نمایندگان هر استان از طرف مجلس به عنوان هیات نظارت انتخاب می‌شوند که دو نفر به عنوان عضو و یک نفر به عنوان رئیس آن هیات نظارت فعالیت می‌کنند. در فصل دوم از قانون شوراها ماده 17 تا 92 قانون انتخابات وظایف هیات نظارت در مورد شهرها و روستاها تصریح و تشریح شده است. به عنوان مثال اگر کسی صلاحیتش در مراجع چهارگانه رد شد و برای اعتراض به هیات نظارت استان در مرکز آمد؛ آنجا به دلایل معترضان رسیدگی می‌شود. اگر احیانا هیات اجرایی احیانا بخشی از تشریفات قانونی را رعایت نکرده بود؛ هیات نظارت رسیدگی می‌کند و اگر معترض حق داشت و اعتراضش وارد بود؛ طبق قانون عمل می‌شود و صلاحیت او تایید می‌گردد.

به گفته بهمن طاهرخانی؛ بار کلی مسئولیت هیات نظارت این است که برای احتیاط و اجرای قانون به اعتراضات احتمالی معترضان رسیدگی کند. آن چیزی که برای ما اهمیت حیاتی دارد این است که مبنای تایید یا رد صلاحیت نامزدها در انتخابات، مر قانون است و هر چه قانون تعیین کرده باشد ما نیز موظف به تبعیت از قانون هستیم. مقام معظم رهبری و رئیس‌جمهور حقوقدان ما و تمام بزرگان همگی تاکید بر اجرای قانون در تمام عرصه‌ها بخصوص در عرصه انتخابات داشته‌اند. همگی شخصیت‌های بزرگ نظام، مجریان و ناظران انتخابات را پرهیز داده‌اند از اینکه حب و بغض‌ها و نگاه‌های فکری و سیاسی و... بر رفتار انتخاباتی آنان تاثیر بگذارد. معیار رد صلاحیت را تایید صلاحیت هم باید قانونی باشد. اولین ملاک ما قانون است.

اگر هم طبق ماده 26 قانون انتخابات برخی از موارد بود که جنبه حقوقی داشت و قانون دست ما را باز گذاشته بود، می‌شود وارد شد و باز هم در چارچوب قانون تصمیم گرفت. به عنوان مثال تحقیقات محلی و... انجام شود و اگر شخص به عنوان مثال سوءشهرتی در محل زندگی نداشت و به اتهام اشتهار به فساد رد شده بود؛ می‌توان با توجه به شواهد و اسناد مبنی بر سلامتش، صلاحیت او را تایید کرد یا اینکه با توجه به شواهد منفی، می‌شود او را رد کرد.

نماینده تاکستان در مجلس تاکید کرد: فعلا تایید یا رد صلاحیت کسی اعلام نشده، هیچ‌کس نمی‌داند که صلاحیتش تایید می‌شود یا نه؛ اگر واقعا نامزدهای انتخابات می خواهند بگویند که ما پایبند به قانون و عرف و اسلام و نصایح مقام معظم رهبری هستیم؛ اول ثابت کنند که این امانتداری را دارند. اگر الان این امانتداری را نشان ندهند؛ بعدا که وارد شورا شدند؛ معلوم نیست چقدر امانتدار باشند و قدرت حاصل از آرای مردم را چگونه و در چه راهی استفاده کنند.

مردم باید به این مسائل توجه کنند تا افراد را بشناسند. برای ما هم اگر محرز شود که کسی تبلیغ پیش از موعد کرده است، ما برخورد می‌کنیم و اگر هم بعضی موارد خدا ناکرده تخریب دیده شود یعنی کسی بی‌اخلاقی کند و نامزد رقیب را تخریب نماید هم ما و هم خود نامزد مورد نظر می‌توانیم شکایت کنیم و مرجع قضایی وارد شود و متخلف را مجازات نماید.

طاهرخانی در پایان تصریح کرد: مردم ما در معرض امتحان دیگری قرار گرفته‌اند و توصیه ما به عنوان خدمتگزار این است که حتما آرامش و احترام همدیگر را حفظ کنند. پرده دری در کار نباشد و هر‌کسی بنا بر اعتقادش نامزد مورد نظرش را تبلیغ کند و به تخریب و بی‌اخلاقی روی نیاورند. اخلاق انتخاباتی و سیاسی بخصوص در کشور ما که داعیه دینی دارد باید رعایت شود؛ زیرا اخلاق مهمترین آموزه دین مبین ماست.

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

درباره وبلاگ

حسین آذربایجانی
عضو انجمن زبانشناسی شناختی آلمان (Deutsche Gesellschaft für Kognitive Linguistik)
صاحب امتیاز و مدیرمسئول هفته نامه آوای چیستا
عضو هیات رییسه انجمن کان ذن ریو کاراته استان قزوین
عضو هیات مدیره کانون آوای چیستا (حوزه فعالیت: تحکیم بنیان خانواده)
پژوهشگر نورومارکتینگ، عصب شناسی زبان، رسانه و ارتباطات
دانشجوی دکترای تخصصی زبانشناسی شناختی پژوهشکده علوم شناختی IRICSS
(موضوع پایان نامه: نورومارکتینگ، سیستم لیمبیک مغز و تاثیر تبلیغات و پروپاگاندا
استاد راهنما: پروفسور حسن عشایری
استاد مشاور: پروفسور رضا نیلی پور)
کارشناسی ارشد زبانشناسی علامه طباطبایی تهران 88 تا 90
(موضوع پایان نامه: استعاره در مطبوعات فارسی زبان
استاد راهنما: دکتر کورش صفوی
استاد مشاور: دکتر یونس شکرخواه)
کارشناسی مترجمی زبان انگلیسی دانشگاه پیام نور قزوین 83 تا 87
عضو انجمن علوم اعصاب ایران
عضو انجمن زبانشناسی ایران
مدرس روانشناسی شناختی، زبان انگلیسی، مکاتبات اداری، بازاریابی و تبلیغات، زبانشناسی و فنون ترجمه 89 تا کنون در دانشگاههای غیرانتفاعی و پیام نور و آموزشگاههای مختلف عمدتا تهران و قزوین
مترجم آزاد در حوزه متون ادبی و علوم انسانی 84 تا کنون
خبرنگار و نویسنده ستون «زیر سقف قزوین» هفته نامه تابان از 87 تا کنون
دبیرکل انجمن مترجمان جوان ققنوس 84 تا کنون
دبیرکل انجمن علمی زبان انگلیسی دانشگاه پیام نور قزوین 85 تا 87
دبیر گروه سیاسی هفته نامه حدیث قزوین 85 تا 87
خبرنگار و دبیر سرویس سیاسی خبرگزاری ایسنا قزوین 85 تا 86
عضو تحریریه ویژه نامه «حدیث نو» قزوین 85 تا 86
همکاری نامنظم به عنوان مترجم افتخاری ستون «گشتی در دنیای خبر» روزنامه ولایت قزوین از 79 تا 81
تماس:
Mail: zsqazvin(at)gmail(dot)com
Tel: 9354821851
مدیر وبلاگ : .

آخرین پست ها

جستجو

نویسندگان