تبلیغات
.:: هستن؛ مخمل آبی ::. - ظهور و سقوط محمود؛ از نماد بصیرت تا نماد نفاق!
.:: هستن؛ مخمل آبی ::.
برای آسانتر خواندن متن، دکمه های Ctrl و + را همزمان فشار دهید

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

ظهور و سقوط محمود؛ از نماد بصیرت تا نماد نفاق!

روزگاری محمود احمدی‌نژاد از سوی هوادارانش «نماد و الگوی بصیرت» ارزیابی می‌شد و حتی یکی از هوادارانش روز 22 مرداد 88 «اطاعت از احمدی‌نژاد» را مساوی و معادل «اطاعت از خدا» دانسته بود. این روزها اما با حرکات و دروغ‌های آشکار احمدی‌نژاد همگان به جوهر وجودی او پی برده‌اند و نقل خاطرات شخصیت‌های اصولگرا نشان از انحراف او از سال‌ها پیش دارد. چند روز پیش هم نماینده ولی فقیه در استان طی خطبه‌هایی در نماز جمعه قزوین تصریح کرد: کسی که ادعای ولایت داشت و با صراحت گفته بود در پاسخ به رهنمود رهبری در انتخابات شرکت نمی‌کند؛ جور دیگری رفتار کرده و ابتدا فرد دیگری معرفی می‌کند و دوباره خودش ثبت‌نام می‌کند و این رفتار منافقانه است.

عابدینی با تاکید بر نکته فوق، اظهار داشت: خداوند منافقان را با دست خودشان رسوا می‌کند و ما نیز باید مراقب باشیم و فریب نخوریم و رفتار این گروه را زیر نظر بگیریم.

نقل قول آیت‌ا... محمد یزدی

شش سال پیش وقتی خانه‌نشینی 11 روزه احمدی‌نژاد به عنوان یک اقدام بی‌سابقه رئیس جمهوری وقت واکنش‌های مختلفی در پی داشت؛ آیت‌ا... یزدی از اعضای شورای نگهبان یکی از چهره‌هایی بود که در آن برهه به دیدار احمدی‌نژاد رفت و نکاتی را به وی بیان داشت که بعدتر در جلسه‌ای خلاصه‌ای از سخنان خود با رئیس جمهوری وقت را بازتاب داد و اکنون متن کامل آن انتشار یافته است که در آن آیت‌ا... یزدی انتقادات قابل توجهی را متوجه احمدی‌نژاد کرده است.

به گزارش روزنامه «جمهوری اسلامی»؛ روز یکشنبه 28 فروردین سال 1390، محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهور دوره دهم، حیدر مصلحی وزیر اطلاعات کابینه خود را در پوشش استعفا از کار برکنار و وی را به سمت مشاور اطلاعاتی خود منصوب کرد. خبرگزاری‌ها همان روز از مخالفت رهبری نظام با برکناری وزیر اطلاعات و ابقای وی با حکم حکومتی خبر دادند؛ اما این حکم از جانب محمود احمدی‌نژاد پذیرفته نشد و او با اصرار برکنار گذاشتن وزیر و به منظور قبولاندن نظر خود اقدام به قهر و خانه‌نشینی کرد و پس از 11 روز غیبت، در تاریخ یازدهم اردیبهشت 1390 در جلسه هیات دولت حاضر شد.

در ایامی که احمدی‌نژاد خانه‌نشینی را اختیار کرده بود؛ شخصیت‌ها و افراد مختلفی از علما و سیاسیون با هدف نصیحت و پایان بخشیدن به خانه‌نشینی و قهر او به دیدار وی رفتند که خبرهای این دیدارها کمابیش در میان اخبار رسانه‌ها و سایت‌های خبری منتشر شد. ازجمله کسانی که در آن ایام به دیدار احمدی‌نژاد رفتند، آیت‌ا... شیخ محمد یزدی رئیس اسبق قوه قضائیه و عضو شورای نگهبان بود که چند روز پس از این دیدار، در جلسه‌ای نتایج دیدار و گفت وگوی خود با احمدی‌نژاد را به صورت گزارش مشروح برای آن جلسه بیان کرد.

خبر این گزارش به همراه فایل صوتی آن در همان ایام توسط برخی رسانه‌ها منعکس شد؛ اما مشروح آن هرگز منتشر نشد. آنچه مطالعه می‌فرمایید، فرازهایی از متن کامل سخنان آیت‌ا... شیخ محمد یزدی در آن جلسه است که به وضوح نشان‌دهنده عدم تمکین احمدی‌نژاد در برابر نظر رهبری و عدم پایبندی وی به ولایت فقیه است؛ واقعیتی که این روزها با ثبت‌نام وی برای انتخابات ریاست جمهوری با وجود نظر منفی رهبری و توصیه صریح و علنی به وی برای خودداری از ورود به این صحنه بار دیگر آشکار شد؛

آقا به احمدی‌نژاد گفتند این دو ـ سه سال شما را تحمل کردم

آیت‌ا... جنتی توضیح دادند که در جلسه با ایشان (احمدی‌نژاد) چه گذشت و ایشان یک سری گلایه از رئیس قوه و رئیس مجلس و مدیران و دفتر آقا و مثلا یکی دو تا جزئی هم از حضرت آقا داشتند که مثلا حمایت نمی‌کنند و هر وقت بحث حمایت می‌شود از مجلس حمایت می‌کنند؛ از قوه قضاییه حمایت می‌کنند و از من حمایت نمی‌کنند! از این حرف‌ها.

این در حالی است که ما شنیدیم در آن گفت‌و‌گو هم حتی صحبتش شده، آقا فرمودند او گفته که نظام اگر نتواند من را تحمل بکند! آقا هم گفتند که اگر نظام مسئولش من هستم که من تحمل کردم و شما را این دو ـ ‌سه ساله تحمل کردم! چطور می‌گوید که تحمل نمی‌کنند؟

به آقای احمدی‌نژاد گفتم نگرانم که ختم این پرونده با مقابله با رهبری ختم بشود و به درگیری و رو در رویی با رهبری ختم بشود. این واقعا شایسته نیست و حیف هست که یک چنین حالتی پیش بیاید. و این وضعیت فعلی در حقیقت دارد این حالت را نشان می‌دهد. من واقعا نگران هستم که شما می‌خواهید چه کار بکنید؟

آخرش ایشان به من گفت که: شما نگران نباشید، من خودم با آقا صحبت می‌کنم و موضوع را حل می‌کنیم و گفتم چه جوری حل می‌کنید؟ یعنی چه؟ یعنی چه جوری حل می‌کنید؟ گفت حالا بالاخره منتهی می‌شود که ایشان استعفا بکند و یک نفر دیگر را معرفی می‌کند و یک جوری کنار می‌آیم با خود آقا حل می‌کنیم و کنار می‌آییم و شما نگران نباشید و...! من دیگر واقعا مایوس شدم از این حرف‌ها و می‌دیدم که خیلی به جایی نمی‌رسد. گفتم خیلی خوب، بلند شدم و خداحافظی کردم ولی بعد دیدیم که نه ظاهرا هیچ تغییری و هیچ احساس عوض‌شدنی ندیدم و همان روش ادامه پیدا کرد.

ساده‌اندیشی است که اگر مثلا فکر کنید اتفاقا پیش آمد؛ این جورها نیست؛ این یک پروژه است، این یک برنامه هست، هدف اصلی از این برنامه مساله انتخابات آینده کشور هست، عالی‌ترین ابزاری که در دست این‌هاست؛ وزارت اطلاعات است. با وزارت اطلاعات برای پرونده درست کردن در مورد موافقت و مخالفت، برای کسانی که نمونه‌ها هم داریم که رفتند با این‌ها صحبت کردند، که اگر حاضر باشی با ما بیایی چنان و چنین، مثلا کمک می‌کنم و چه می‌کنم، این قبیل حرف‌ها هم با بعضی‌ها قبلا زده‌اند و گفتند دنبال مسأله انتخابات آینده کشور هستند، و حقیقت این است که این‌ها می‌خواهند بعد از دور آینده در کشور در قدرت وجود داشته باشند و تفکری که خودشان دارند به نوعی این تفکر را پیاده کنند و از امروز شروع کردند و خوشبختانه مقام معظم رهبری به قول بعضی‌ها نقطه اصلی را پیدا کردند و در آن نقطه اصلی دست گذاشتند.

{با اشاره مجدد به مساله خانه‌نشینی احمدی‌نژاد}: آن طرف قضیه واقعا یک پروژه و یک طرحی است که با این ترتیب می‌خواهند جلو بروند و کاری بکنند که بتوانند رهبری را تضعیف بکنند، این طرف هم مقام معظم رهبری خوشبختانه ایستادند و به استحکام فرمودند که من کوتاه هم نمی‌آیم و این را شنیدم که من در این مساله کوتاه نمی‌آیم. ایستاده‌ام و کوتاه نمی‌آیم.

کسی که هنوز قانون درباره‌اش اعمال نشده

در میان تحلیل‌های مختلف، نگاهی به تحلیل سهند ایرانمهر، در کانال تلگرامی‌اش حاوی نکاتی جالب توجه است. ایرانمهر در یادداشت کوتاهی در این باره نوشته بود: یکی از فیگورهای دموکراتیک بودن در این روزها، حمایت از حضور احمدی‌نژاد در انتخابات است. مدعای این دسته، حمایت از گفتمانی مدنی و قانونگراست با این وجود چند نکته در آن مغفول مانده است.

تردیدی نیست که هر شهروند این حق را دارد که در پروسه انتخابات چه به عنوان نامزد و چه به عنوان رای‌دهنده شرکت کند. احمدی‌نژاد هم به مثابه یک «شهروند» حق دارد که در انتخابات به عنوان نامزد یا رای‌دهنده شرکت کند هرچند در جهان معنایی پر از وهم و مبتنی بر مرید و مرادی او مفهوم شهروندی جایی ندارد.

تمام این حقوق که احمدی‌نژاد می‌تواند از آن بهره‌مند باشد و فی‌‌المثل می‌توان تحققش را برای اثبات حقایق یا عبرت‌آموزی یا وزن‌کشی آرزو داشت در مقام عمل و به مثابه حمایت از دموکراسی و‌قانون اما چالشی عمده را بر سر راه خود دارد:

اگر احمدی‌نژاد اکنون قادر به ثبت‌نام است؛ روسفیدی برای قانون محسوب نمی‌شود. او اکنون برخلاف [...]، قادر به ثبت‌نام است چون اصولا قانون در مورد او اعمال نشده است والا اگر قانون به محاسبه عملکرد و قانون‌شکنی‌‌های او می‌رسید، خبری از حضور او در وزارت کشور نبود. بنابراین محمل تقویت و‌ حمایت از قانون در مورد حقی که بواسطه نادیده‌گرفتن قانون در دسترس یک قانون‌شکن قرار گرفته، بنیان‌های سستی دارد.

ناکارآمدی «آن روش»

پس از ثبت‌نام محمود احمدی نژاد در انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم، برخلاف تعهد کتبی یک ماه قبل خودش، مبنی بر عدم شرکت در این انتخابات، اصولگرایان و حامیان دیروز او نیز بعد از سال‌ها با منتقدانش هم عقیده شدند که روزگاری گفته بودند «ما امروز با پدیده عجیبی روبرو هستیم که توی دوربین زل می‌زند و دروغ می‌گوید.» این سخنان امروز از زبان بسیاری از حامیان دیروز پدیده هزاره سوم شنیده می‌شود و در یکی از این اظهارات، مهندس میرسلیم، نامزد اصولگرایان مؤتلفه است که در مصاحبه با خبرآنلاین گفت: «آقای احمدی‌نژاد در 88 توانست آرایی از مردم را با یک روشی که در آن زمان اتخاذ کرد به دست آورد. اما آیا آن روش امروز مورد تایید مردم هست یا خیر؟ دلایل مختلفی وجود دارد که نه به لحاظ عرفی و نه به لحاظ شرعی نمی‌توان به آن روش اتکا کرد...مردم حواس‌شان هست».

آگاهی؛ زرهی در برابر عوامفریبی

این روزها مردم به مراتب آگاه‌تر از سال 84 یا 88 هستند و بخش قابل‌توجهی از آنان دیگر فریب پوپولیسم و حرکات عوامفریبانه امثال او را نمی‌خورند. حالا که انحراف و دروغگویی او برای هوادارانش نیز هویدا شده، باید با آگاه سازی مردم از افتادن مجدد آنان در دام عوامفریبی جلوگیری کرد. کشور ما امروز بیش از همیشه به آرامش برای حرکت هماهنگ و مستمر به سوی توسعه نیاز دارد. این آرامش مهم‌ترین لازمه امنیت و رهسپاری هم جامعه‌ای به سوی رفاه و شادکامی است. به نظر کارشناسان سیاسی و اجتماعی، ر عصر حاضر، انتخابات و صندوق‌های رای بهترین و آرام‌ترین روش موجود برای رساندن حرف و نظر و خواسته خود به جای مطلوب است. از این ابزار آگاهانه استفاده کنیم و خام عوامفریبان نشویم.

 

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

درباره وبلاگ

حسین آذربایجانی
عضو انجمن زبانشناسی شناختی آلمان (Deutsche Gesellschaft für Kognitive Linguistik)
صاحب امتیاز و مدیرمسئول هفته نامه آوای چیستا
عضو هیات رییسه انجمن کان ذن ریو کاراته استان قزوین
عضو هیات مدیره کانون آوای چیستا (حوزه فعالیت: تحکیم بنیان خانواده)
پژوهشگر نورومارکتینگ، عصب شناسی زبان، رسانه و ارتباطات
دانشجوی دکترای تخصصی زبانشناسی شناختی پژوهشکده علوم شناختی IRICSS
(موضوع پایان نامه: نورومارکتینگ، سیستم لیمبیک مغز و تاثیر تبلیغات و پروپاگاندا
استاد راهنما: پروفسور حسن عشایری
استاد مشاور: پروفسور رضا نیلی پور)
کارشناسی ارشد زبانشناسی علامه طباطبایی تهران 88 تا 90
(موضوع پایان نامه: استعاره در مطبوعات فارسی زبان
استاد راهنما: دکتر کورش صفوی
استاد مشاور: دکتر یونس شکرخواه)
کارشناسی مترجمی زبان انگلیسی دانشگاه پیام نور قزوین 83 تا 87
عضو انجمن علوم اعصاب ایران
عضو انجمن زبانشناسی ایران
مدرس روانشناسی شناختی، زبان انگلیسی، مکاتبات اداری، بازاریابی و تبلیغات، زبانشناسی و فنون ترجمه 89 تا کنون در دانشگاههای غیرانتفاعی و پیام نور و آموزشگاههای مختلف عمدتا تهران و قزوین
مترجم آزاد در حوزه متون ادبی و علوم انسانی 84 تا کنون
خبرنگار و نویسنده ستون «زیر سقف قزوین» هفته نامه تابان از 87 تا کنون
دبیرکل انجمن مترجمان جوان ققنوس 84 تا کنون
دبیرکل انجمن علمی زبان انگلیسی دانشگاه پیام نور قزوین 85 تا 87
دبیر گروه سیاسی هفته نامه حدیث قزوین 85 تا 87
خبرنگار و دبیر سرویس سیاسی خبرگزاری ایسنا قزوین 85 تا 86
عضو تحریریه ویژه نامه «حدیث نو» قزوین 85 تا 86
همکاری نامنظم به عنوان مترجم افتخاری ستون «گشتی در دنیای خبر» روزنامه ولایت قزوین از 79 تا 81
تماس:
Mail: zsqazvin(at)gmail(dot)com
Tel: 9354821851
مدیر وبلاگ : .

آخرین پست ها

جستجو

نویسندگان