تبلیغات
.:: هستن؛ مخمل آبی ::. - تلاش دلواپسان برای دوقطبی کردن انتخابات
.:: هستن؛ مخمل آبی ::.
برای آسانتر خواندن متن، دکمه های Ctrl و + را همزمان فشار دهید

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

تلاش دلواپسان برای دوقطبی کردن انتخابات

گروه سیاسی ولایت

وقتی مقام معظم رهبری از ایجاد «دو قطبی» در جامعه ابراز نگرانی نمود و به بعضی‌ها توصیه کرد وارد جریان انتخابات نشوند؛ شاید کمتر کسی فکر می‌کرد جریان دلواپس به جای گوش دادن به سخن بالاترین مقام نظام، دوقطبی را از راه دیگری پیش ببرد. این دوقطبی دو ماه مانده به انتخابات با تحرکات مجدد احمدی‌نژاد و نایبش بقایی آغاز شد و با نامزدی رییسی در حال تحکیم و تثبیت است.

در میان تحلیلگران سیاسی و اجتماعی تحلیل‌های زیادی هست که بخش عمده آنها ایجاد این دوقطبی را در ماه‌های آتی پیش‌بینی می‌کنند؛ به عنوان نمونه مجید مسعودی، روزنامه‌نگار و تحلیلگر سیاسی، در یادداشتی برای "راهبرد" نوشت: آنچنان که انتظار می‌رفت قطعی شدن حضور ابراهیم رییسی در انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم، فضای سیاسی کشور را به سمت قطبی شدن میل داده است.

هرچقدر اصولگرایان از تشتت مزمن در رنجند (گواهش حضور مستقل از سازوکار «جمنا»ی مصطفی میرسلیم، سعید جلیلی و حمیدرضا بقایی است) اظهارات و رفتارهای برخی رسانه‌های حامی دولت طی دو سه روز گذشته نشان می‌دهد این محافل علاقه وافری دارند اصولگرایان را یکدست نشان دهند؛ به گونه‌ای که همگی بی هیچ اختلاف دیدگاهی در مقابل روحانی صف کشیده‌اند.

به باور مسعودی، رفتار دیگری که برخی رسانه‌ها و فعالان سیاسی حامی دولت از خود نشان می‌دهند؛ جا انداختن این معناست که ابراهیم رییسی نماینده «نظام» است؛ نامزدی که از امکانات نهادهای نظامی و صدا و سیما و آستان قدس بهره می‌برد و حالا قرار است روحانی به رویارویی با این لشگر عظیم برخیزد.

 گرچه چنین راهبردی مشارکت را بالا می‌برد (و احتمالا این آرا به سبد روحانی ریخته خواهد شد) اما نتیجه لامحاله دیگری هم دارد و آن اینکه امکانات طرف مقابل را بیش از پیش علیه روحانی بسیج می‌کند.

اصولگرایان و اصلاح طلبان؛ در پی فضای 92 نه 88

 نتیجه این رفتار، بیش از آنکه انتخابات را رقابتی کند به صحنه جنگ بدل می‌کند؛ چیزی شبیه فضای انتخابات سال 88. در این تصویر همه چیز سیاه و سفید می‌شود و بازی انتخابات به جنگی حیثیتی شباهت خواهد یافت که هر دو طرف ـ اگر حتی قصدش را هم نداشته باشند ـ به سمت رادیکالیزه شدن میل خواهند کرد. در چنین وضع و حالی است که بازی سیاست اساسا از حیّز انتفاع ساقط می‌شود.

تاکید مداومِ گفتاری و نوشتاری برخی فعالان سیاسی و رسانه‌ای حامی دولت بر کارنامه ابراهیم رییسی و استفاده از گفتارهای سیاه و سفیدی چون «انتخابات امسال یک انتخابات خاص است»؛ «امسال سال تعیین سرنوشت است»؛ «این تو بمیری از آن تو بمیری ها نیست»؛ «رییسی نماینده دولت پنهان است»؛ «رییسی نماینده رهبری است»؛ «رییسی به اذن رهبری وارد صحنه شده است و ماموریت دارد دولت روحانی را یک دوره‌ای کند»؛ ... تنها کارکردش تبدیل بازی رقابت، به خصومت جنگ است.

البته در این جنگِ حیثیتی، آن کسی پیروز است که بر ابزارهای «سخت» مجهز باشد. مسلما مجموعه اصلاح‌طلبان/ اعتدال‌گرایان/ تحول‌خواهان چنین ابزارهایی در اختیار ندارند.

مسعودی تاکید می کند: ربط دادن ابراهیم رییسی به رهبری یک اشتباه راهبردی است، چه اینکه چنین رفتاری همان‌قدر که موجب بسیج لایه‌های بی تفاوت و خاکستری جامعه به نفع روحانی می‌شود؛ به همان اندازه نیروهای طرف مقابل را بسیج و رادیکالیزه می‌کند.

 مرور گفتارها و نوشتارهای منتشر شده در مقطع انتخابات سال 92 مبین این نکته است که بازی انتخابات در آن برهه، بازی «حیثیتی» نبود. واکنش صبورانه مرحوم هاشمی بعد از ردصلاحیت ـ که یکی از عوامل پیروزی روحانی بود ـ قوی‌ترین نشانه بر وجود چنین فضایی در آن زمان است.

دوقطبی شدن انتخابات؛ مطلوب رقبای روحانی

برای نیل به این مقصود (قطبی نکردن فضای انتخابات) لازم است حامیان دولت روحانی بیش از تمرکز بر مباحث سلبی‌ای چون کارنامه رییسی و حمایت‌های پیدا و پنهانی که احتمالا از برخی نهادها دریافت می‌کند؛ بر مباحث ایجابی‌ای چون موفقیت‌های دولت در مهار تورم و افزایش رشد اقتصادی، برطرف کردن سایه جنگ در پرتو توافق برجام، گشایش‌های نسبی در فضای سیاسی و بهبودهای صورت گرفته در حوزه فرهنگ و نشر و سینما تاکید کنند.

سخن این است که قطبی شدن فضای انتخابات مطلوب رقبای روحانی است. چنین فضایی به آنها این امکان را می‌دهد که تحرک بیشتری داشته باشند و از امکانات سخت افزاری خود بهتر و بیشتر بهره بگیرند؛ ابزارهایی که بلوک حامی دولت فاقد آنهاست. نباید در اظهارنظرها و نوشتارهای خود هیزم چنین تنوری را فراهم آورد.

تحلیلی بر آنچه رییسی در بیانیه خود می‌گوید

چند روز پیش بالاخره رییسی با بیانیه ای برای انتخابات ریاست جمهوری پیش رو اعلان نامزدی کرد. درباره این بیانیه و معنای مستتر پشت حرف های رییسی تحلیل های زیادی منتشر شد که در یکی از آنها روزبه علمداری، روزنامه نگار، در یادداشتی در سایت "جماران" در تحلیل بیانیه او نوشت: بعد از چند ماه حدس، پیش بینی، زمینه چینی، راه افتادن کمپین های مجازی و درخواست برخی گروه های سیاسی، سید ابراهیم رییسی بالاخره رسما بیانیه کاندیداتوری در انتخابات 29 اردیبهشت 1396 را اعلام کرد. اما این روحانی 57 ساله با سابقه‌ای تماما قضایی (منهای یکسال اخیر) در بیانیه خود چه می‌گوید:

1ـ او در قامت منتقد "ساختار" ظاهر شده و آن را دارای "دردهایی مزمن" می‌خواند.

رییسی برخلاف احمدی‌نژاد که مستقیما روسا و مدیران دولت‌های گذشته را هدف تبلیغاتی در نظر گرفت و از پله دوگانه‌سازی با آنها به جمع‌آوری رای پرداخت، بحث را مفهومی و کلی بیان می‌کند و  محتاطانه از "سنت‌های نادرست مدیریتی" سخن می‌گوید که "دولت را از پاسخگویی به انتظارات مردم و تحقق اهداف قانون اساسی ناتوان ساخته است"؛ بدون آنکه قصور یا تقصیری را متوجه دوره خاصی کند.

ـ2ـ رییسی از "رقابت‌های تخریبی" در کشور انتقاد کرده و آن را باعث عدم استفاده از "ظرفیت مجموعه‌های داخلی" می‌خواند و از ضرورت باز کردن "قفل رکود و بیکاری و انسداد در کسب کار و آسیب‌های اجتماعی ناشی از آن" سخن می‌گوید.

او همانگونه که تلویحا از ادبیات تند سیاسی انتقاد می‌کند، باز هم تلویحا بر ناکارآمد بودن "کلید" روحانی تاکید کرده و خواهان باز کردن "قفل" مشکلات اقتصادی و اجتماعی می شود.

ـ3ـ او حضور خود در مسئولیت‌های نظارتی را پشتوانه شناخت نسبت به مشکلات خوانده و کلید واقعی حل مشکلات را "حضور و اراده همه ما مردم برای تحول جدی در مدیریت اجرایی کشور می‌خواند" و "تشکیل دولتی توانمند و آگاه که برای خدمت به مردم و بازگرداندن کرامت به آنان و مبارزه با تبعیض، فقر و فساد شب از روز نشناسد" را بعنوان گام اول این مسیر ذکر می‌کند.

تولیت آستان قدس رضوی در اینجا از حضور "همه" سخن می‌گوید و برخلاف برخی طیف‌ها و اشخاص مانند جمعیت ایثارگران، رهپویان، جبهه پایداری و... که تاکنون به عنوان نزدیک‌ترین طیف‌ها به او شناخته می‌شوند، نیازی به استفاده از کلیدواژه‌هایی چون 'استفاده از جوانان حزب‌اللهی" و امثال آن نمی‌بیند.

نکته جالب اینکه او از هرگونه ورود مستقیم یا غیرمستقیم به موضوعات سیاست خارجی خصوصا برجام و استفاده از دوگانه‌ای چون "سازش ـ مقاومت" پرهیز می‌کند.

رییسی حتی وقتی به موضوع فقر و فساد و تبعیض (شعار معروف سال 1384) می‌رسد باز هم ادبیاتی آرام را به کار می‌گیرد و "بازگرداندن کرامت" به مردم (همانند شعار میرحسین موسوی در سال 88 مقابل احمدی‌نژاد) را هدف دولت عنوان می‌کند.

ـ4ـ معاون اول سابق قوه قضاییه همچنین سه روز پس از انتخاب به عنوان کاندیدای جمنا (تشکل نوظهور بخشی از اصولگرایان) حضور خود را مستقل اعلام کرده و می‌گوید، «فارغ از گروه‌بندی‌های سیاسی رایج» «و صرفا با تاکید بر رعایت قانون، اخلاق، انصاف، صداقت با مردم و پرهیز از جنجال و سوء استفاده از مقدسات و بیت المال در رقابت انتخاباتی" وارد شده است.

تاکید رییسی بر پرهیز از "مقدسات" و "بیت‌المال" نیز احتمالا از آن روست که از ابتدا شائبه بهره‌برداری از جایگاه معنوی و اقتصادی آستان قدس رضوی را برطرف کرده باشد و یکی از اتهامات احتمالی را پاسخ داده باشد.

ـ5ـ رییسی در پایان نیز "تحول در مدیریت اجرایی، به کارگیری مدیران امین و قوی و حرکت آگاهانه بر اساس اهداف برنامه‌ای جامع و همه جانبه" را راه نجات کشور عنوان می‌کند؛ بدون آنکه اشاره‌ای به رویکرد و محتوای این برنامه جامع آن هم یک ماه مانده به انتخابات کند.

اگر بیانیه "اعلام حضور" رییسی را ملاکی برای سنجش رویکردهای کلان او در مدیریت در نظر بگیریم؛ می‌توان پیش‌بینی کرد این روحانی میانسال که از زمان تقویت احتمال نامزدی‌اش به عنوان چهره‌ای تندرو و قطب مخالف رییس جمهوری فعلی در میان بخش‌هایی از افکار عمومی و محافل سیاسی معرفی شده، تلاش خواهد کرد که این شبهه را برطرف کند.

با توجه به حضور اشخاصی چون میرسلیم، جلیلی و... رییسی می‌کوشد از تقابل تند با روحانی خودداری کند و چهره‌ای آرام، معتدل، مصلح و اخلاق‌مدار در تداوم چهره‌ای که در یکسال اخیر سعی در ساختن آن داشته، در منظر مردم ارائه دهد.

او شاید تا روز رای‌گیری در صحنه باقی نماند؛ اما به نظر می‌رسد اگر هم بماند بیشتر از پیروزی به فکر زدودن بدبینی‌ها و ساختن چهره مطلوب از خویش، نزد افکار عمومی است.

جمنا؛ تشکلی برای اتحاد یا انشقاق؟

به گزارش نواندیش، جمنا تشکلی بود که با انگیزه وحدت اصولگرایان ایجاد شد. اما از همان ابتدا قابل پیش‌بینى بود که این وحدت در کلام و نه عمل است. از سوى دیگر جمنا رفتار متناقضى را در قبال نامزدهایى که میثاق نامه را امضا نکردند، به نمایش گذاشت.

سرنوشت متفاوت 4 نامزد جمنا که میثاق نامه را امضا نکردند:

ـ2 نفرى که جزو 5 نفر بودند؛

رییسی گزینه اول جمنا مى گوید مستقل نامزد مى‌شود.

فتاح با انتقاد از جمنا گفت نامزد نیست اما بعدا گفته شد شمارش آرا اشتباه بوده و حاجى بابایى جایگزینش شد.

ـ2 نفرى که جزو 10 نفر هم نشدند؛

میرسلیم با ثبت نام از سوى موتلفه، جمنا را به لحاظ اخلاقى خوب و به لحاظ تشکیلاتى ضعیف دانست.

جلیلى گفت اساسا به جمنا نپیوسته که آنها او را بعلت عدم پذیرش میثاق نامه حذف کرده اند. او احتمالا مستقل نامزد مى شود.

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

درباره وبلاگ

حسین آذربایجانی
عضو انجمن زبانشناسی شناختی آلمان (Deutsche Gesellschaft für Kognitive Linguistik)
صاحب امتیاز و مدیرمسئول هفته نامه آوای چیستا
عضو هیات رییسه انجمن کان ذن ریو کاراته استان قزوین
عضو هیات مدیره کانون آوای چیستا (حوزه فعالیت: تحکیم بنیان خانواده)
پژوهشگر نورومارکتینگ، عصب شناسی زبان، رسانه و ارتباطات
دانشجوی دکترای تخصصی زبانشناسی شناختی پژوهشکده علوم شناختی IRICSS
(موضوع پایان نامه: نورومارکتینگ، سیستم لیمبیک مغز و تاثیر تبلیغات و پروپاگاندا
استاد راهنما: پروفسور حسن عشایری
استاد مشاور: پروفسور رضا نیلی پور)
کارشناسی ارشد زبانشناسی علامه طباطبایی تهران 88 تا 90
(موضوع پایان نامه: استعاره در مطبوعات فارسی زبان
استاد راهنما: دکتر کورش صفوی
استاد مشاور: دکتر یونس شکرخواه)
کارشناسی مترجمی زبان انگلیسی دانشگاه پیام نور قزوین 83 تا 87
عضو انجمن علوم اعصاب ایران
عضو انجمن زبانشناسی ایران
مدرس روانشناسی شناختی، زبان انگلیسی، مکاتبات اداری، بازاریابی و تبلیغات، زبانشناسی و فنون ترجمه 89 تا کنون در دانشگاههای غیرانتفاعی و پیام نور و آموزشگاههای مختلف عمدتا تهران و قزوین
مترجم آزاد در حوزه متون ادبی و علوم انسانی 84 تا کنون
خبرنگار و نویسنده ستون «زیر سقف قزوین» هفته نامه تابان از 87 تا کنون
دبیرکل انجمن مترجمان جوان ققنوس 84 تا کنون
دبیرکل انجمن علمی زبان انگلیسی دانشگاه پیام نور قزوین 85 تا 87
دبیر گروه سیاسی هفته نامه حدیث قزوین 85 تا 87
خبرنگار و دبیر سرویس سیاسی خبرگزاری ایسنا قزوین 85 تا 86
عضو تحریریه ویژه نامه «حدیث نو» قزوین 85 تا 86
همکاری نامنظم به عنوان مترجم افتخاری ستون «گشتی در دنیای خبر» روزنامه ولایت قزوین از 79 تا 81
تماس:
Mail: zsqazvin(at)gmail(dot)com
Tel: 9354821851
مدیر وبلاگ : .

آخرین پست ها

جستجو

نویسندگان