تبلیغات
.:: هستن؛ مخمل آبی ::. - شورای شهر و روستا؛ چه بود و چه شد؟
.:: هستن؛ مخمل آبی ::.
برای آسانتر خواندن متن، دکمه های Ctrl و + را همزمان فشار دهید

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شورای شهر و روستا؛ چه بود و چه شد؟

گروه اجتماعی ولایت ـ شوراهای شهر و روستا در دولت اصلاحات جانی گرفتند و از آن روزها تابحال چهار دوره انتخابات برگزار شده و امروز می‌توان کارنامه چهار گروه منتخب شوراهای شهر و روستا را در دفترچه خاطرات تاریخ ورق زد.

شوراهای اسلامی شهر و روستا که در سال آخر دوره چهارم آن هستیم؛ نسبت به انتخابات‌های دیگر در ایران سابقه و تجربه کمتری دارد. در حالی که انتخابات ریاست جمهوری، مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری به اندازه عمر انقلاب اسلامی سابقه دارند، انتخابات شوراهای شهر و روستا در سال 77 اولین دوره آن برگزار شد. در سال 81 دور دوم و در سال 85 دور سوم. عمر هر دوره از شورای اسلامی شهر 4 سال است؛ اما در دوره سوم به استثنا 7 سال طول کشید تا انتخابات دور چهارم آن در سال 92 مصادف با برگزاری یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری شود. انتخابات دوره پنجم شورا نیز همزمان با دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در انتهای اردیبهشت 96 برگزار می‌شود.

مهمترین وظایف شورای شهر

شاید بتوان مهم‌ترین وظیفه شوراهای اسلامی شهر را انتخاب شهردار دانست. در تبصره 1 ماده 76 قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخابات شهرداران، آمده: "شورای اسلامی شهر موظف است بلافاصله پس از رسمیت یافتن نسبت به انتخاب شهردار واجد شرایط اقدام نمایند." شهردار انتخابی نمی‌تواند عضو شورای شهر باشد. همچنین سوال و حتی استیضاح شهردار بر عهده شوراهای شهر است که با امضای حداقل یک سوم اعضا، استیضاح از شهردار به جریان خواهد افتاد و حداکثر پس از 10 روز جلسه‌ای با حضور شهردار برگزار می‌شود و چنانچه دو سوم کل اعضای شورا رای مخالف دهند؛ شهردار برکنار می‌شود.

دیگر وظایف شوراهای اسلامی شهر در حوزه نظارت، پژوهش و برنامه‌ریزی و تصویب بودجه است. شورای شهر می‌تواند در هر مقطع زمانی بر روی عملکرد شهرداری نظارت کند و به صورت کتبی بیلان بخواهد و در هر موردی که نیاز به تذکر یا راهنمایی بود به صورت کتبی به شهرداری ابلاغ کند.

در بخش نظارت و برنامه‌ریزی می‌توان وظایف شورای اسلامی شهر را اینگونه بیان کرد:

ـ بررسی و شناخت کمبودها، نیازها و نارسائی‌ها اجتماعی، فرهنگی، آموزشی، بهداشتی، اقتصادی و رفاهی حوزه انتخابیه و تهیه طرح‌ها و پیشنهادهای اصلاحی و راه حل‌های کاربردی

ـ نظارت بر حسن اجرای مصوبات شورا و طرح‌های مصوب در امور شهرداری و سایر سازمان‌های خدماتی

ـ برنامه‌ریزی در خصوص مشارکت مردم در انجام خدمات اجتماعی، اقتصادی، عمرانی، فرهنگی، آموزشی و سایر امور رفاهی

ـ نظارت بر حسن اداره و حفظ سرمایه و دارایی‌های نقدی، جنسی و امول منقول و غیرمنقول شهرداری و همچنین نظارت بر حساب درآمد و هزینه‌ها

ـ تصویب آیین نامه‌های پیشنهادی شهرداری پس از رسیدگی به آنها

ـ تایید صورت جامع درآمد هزینه شهرداری

همچنین در امور طرح‌های هادی و جامع شهرسازی، تصویب وام‌های پیشنهادی شهرداری، تصویب معاملات و نظارت بر آنها که با نام شهر و شهرداری انجام می‌شود؛ تصویب لوایح برقراری یا لغو عوارض، نظارت بر امور بهداشتی، اماکن عمومی، ایجاد گورستان و غسالخانه، تصویب نامگذاری معابر، تصویب نرخ کرایه وسائل نقلیه درون شهری و... شورای اسلامی شهر نقش دارد.

تاریخچه شورای شهر و روستا

اگرچه شوراهای شهر و روستا در دوره اول دولت اصلاحات جان گرفتند و سازمان یافتند، اما سابقه این نهاد تصمیم گیرنده محدود به همین چهار دوره نشده و ریشه در اواخر دوره قاجار دارد.

دوران قاجار

آنچنان که در کتاب‌های تاریخ معاصر آمده؛ در اواخر دوران قاجار، قانون «تشکیل ایالات و ولایات و دستورالعمل حکام» را در سال 1286 با هدف تنظیم و ساماندهی وضعیت مدیریت بر سرزمین به تصویب رساندند. در این دوره مدیریت روستایی بر عهده کدخدا و ملاکان (ارباب ها) بود.

دوره پهلوی اول

پهلوی اول تلاش زیادی برای مدرن کردن ایران می کرد و می‌خواست ساختار اداری و حکومتی کشور را به سبک و سیاق اروپایی درآورد. در این دوره قوانینی جهت مدیریت روستاها تصویب شد. از جمله «قانون کدخدایی» در سال 1314 به تصویب مجلس رسید و همچنین «آیین نامه تکلیف کدخدایان» نیز در سال 1318 به تصویب هیات وزیران رسید. بر اساس این قانون کدخدا وظایف مختلف اجرایی را در جهت تسهیل خدمات دولتی در روستا عهده‌دار شد. همچنین در آبان‌ماه 1316 بر اساس نخستین قانون تقسیمات نوین کشوری، برای هر دهستان یک دهدار و برای یک یا چند ده، یک کدخدا به‌عنوان نماینده دولت تعیین شد.

دوران پهلوی دوم

در این دوره با تصویب قانون مربوط به بنگاه عمرانی کشور در دهه 1330 مواجه هستیم. در این قانون ترکیب انجمن عمران ده مشتمل بر گروهی پنج نفره، شامل نماینده مالک، نماینده زارع، کدخدا و دو تن از معتمدین محلی، عمدتاً بر اساس اعتماد اهالی ده و نمایندگان مالک و زارع، پیش‌بینی شده بود. تغییرات دهه 1340 از جمله اصلاحات ارضی و کاهش قدرت مالکان، منجر به اصلاح قوانین مربوط به انجمن ده شد و انجمن‌های ده به‌عنوان نمایندگان رسمی دولت مطرح شدند. در این دوره قوانین دیگری مانند قانون تشکیل سپاه ترویج و آبادانی به نوعی مدیریت روستایی را در ایران تحت‌الشعاع قرار داد و با تشکیل وزارت تعاون و امور روستاها به‌جای وزارت اصلاحات ارضی و تعاون روستایی، این امر شدت بیشتری یافت. قانون تشکیل خانه انصاف مصوب سال 1344 هم در این دوره اتفاق افتاد.

جمهوری اسلامی

پس از انقلاب اسلامی شوراهای روستاها تا حدودی قدرت و نفوذ سابق را داشتند و معتمد دولت موقت برای نظم و نسق اوضاع بودند. اما خلا قانونی و اجرایی در مورد این نهاد از ابتدا احساس شد و در نتیجه اولین قانون مربوط به شوراها تحت عنوان قانون شوراهای محلی، پس از انقلاب و با دستور بنیانگذار انقلاب در نهم اردیبهشت 1358 و از سوی شورای انقلاب در تیر ماه 1358 تهیه، تصویب و برای اجرا به دولت وقت ابلاغ گردید.

همچنین «قانون تشکیلات شوراهای اسلامی کشوری» مصوب سال 1361، مدیریت روستایی را بر عهده نهاد جدیدی واگذار کرد که «شورای اسلامی روستا» نام داشت و جانشین انجمن ده شده بود. مدت اعتبار شورا دو سال بود.

در سال 1365 «قانون اصلاح قانون تشکیلات شوراهای اسلامی کشوری» مصوب شد که بر اساس آن  مدت اعتبار شورا چهار سال بود. تشکیل خانه‌های همیار روستایی هم برای پوشش دادن ضعف‌های این قانون به وجود آمد.

در سال 1375 قانون تشکیلات، وظـایف و انتخاب شوراهای اسلامی کـشوری و انتخاب شهرداران به تصویب رسید. بر اساس این قانون، مدیریت روستایی همچنان بر عهده شورای اسلامی است. در این قانون برخلاف دو قانون قبلی مسئولیت اجرایی مدیریت روستایی بر عهده مقامی با عنوان دهیار  گذاشته شده که از سوی شورا برای مدت 4 سال انتخاب می‌شود. صدور حکم دهیار با بخشدار و عزل او با شوراست.  مشکلات اجرایی مدیریت روستایی سبب شد در سال 1377 با تصویب قانونی به نام  قانون تاسیس دهیاریهای خودکفا در روستاهای کشور  به وزارت کشور اجازه داده شود تا برای اداره امور روستاها سازمانی به نام «دهیاری» نیز تاسیس کند.

در اردیبهشت ماه سال 95 آخرین تغییرات با عنوان "قانون اصلاح موادی از قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران"  مصوب شد که مهمترین تغییرات آن کاهش تعداد اعضای شوراها به تناسب جمعیت بود.

ساخت وبلاگ
سه شنبه 6 تیر 1396 07:37 ق.ظ
ساخت وبلاگ
سیستم وبلاگدهی آریا با فضایی متفاوت و امکاناتی جدید و کاربردی پذیرای شما وبلاگ نویس عزیز می باشد
همین حالا شعبه 2 وبلاگ خود را با هر موضوعی که باشد می توانید در سایت آریا افتتاح نمایید .
تجربه ای متفاوت و لذت بخش با سایت آریا
SiteAria.ir
زائرسرای قم
یکشنبه 4 تیر 1396 01:32 ب.ظ
ســــلام !
وبلاگتون زیباست!
موفق باشید
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

درباره وبلاگ

حسین آذربایجانی
عضو انجمن زبانشناسی شناختی آلمان (Deutsche Gesellschaft für Kognitive Linguistik)
صاحب امتیاز و مدیرمسئول هفته نامه آوای چیستا
عضو هیات رییسه انجمن کان ذن ریو کاراته استان قزوین
عضو هیات مدیره کانون آوای چیستا (حوزه فعالیت: تحکیم بنیان خانواده)
پژوهشگر نورومارکتینگ، عصب شناسی زبان، رسانه و ارتباطات
دانشجوی دکترای تخصصی زبانشناسی شناختی پژوهشکده علوم شناختی IRICSS
(موضوع پایان نامه: نورومارکتینگ، سیستم لیمبیک مغز و تاثیر تبلیغات و پروپاگاندا
استاد راهنما: پروفسور حسن عشایری
استاد مشاور: پروفسور رضا نیلی پور)
کارشناسی ارشد زبانشناسی علامه طباطبایی تهران 88 تا 90
(موضوع پایان نامه: استعاره در مطبوعات فارسی زبان
استاد راهنما: دکتر کورش صفوی
استاد مشاور: دکتر یونس شکرخواه)
کارشناسی مترجمی زبان انگلیسی دانشگاه پیام نور قزوین 83 تا 87
عضو انجمن علوم اعصاب ایران
عضو انجمن زبانشناسی ایران
مدرس روانشناسی شناختی، زبان انگلیسی، مکاتبات اداری، بازاریابی و تبلیغات، زبانشناسی و فنون ترجمه 89 تا کنون در دانشگاههای غیرانتفاعی و پیام نور و آموزشگاههای مختلف عمدتا تهران و قزوین
مترجم آزاد در حوزه متون ادبی و علوم انسانی 84 تا کنون
خبرنگار و نویسنده ستون «زیر سقف قزوین» هفته نامه تابان از 87 تا کنون
دبیرکل انجمن مترجمان جوان ققنوس 84 تا کنون
دبیرکل انجمن علمی زبان انگلیسی دانشگاه پیام نور قزوین 85 تا 87
دبیر گروه سیاسی هفته نامه حدیث قزوین 85 تا 87
خبرنگار و دبیر سرویس سیاسی خبرگزاری ایسنا قزوین 85 تا 86
عضو تحریریه ویژه نامه «حدیث نو» قزوین 85 تا 86
همکاری نامنظم به عنوان مترجم افتخاری ستون «گشتی در دنیای خبر» روزنامه ولایت قزوین از 79 تا 81
تماس:
Mail: zsqazvin(at)gmail(dot)com
Tel: 9354821851
مدیر وبلاگ : .

آخرین پست ها

جستجو

نویسندگان