تبلیغات
.:: هستن؛ مخمل آبی ::. - مدیران پیر و ناکارآمد؛ جوانان بیکار و ناامید
.:: هستن؛ مخمل آبی ::.
برای آسانتر خواندن متن، دکمه های Ctrl و + را همزمان فشار دهید

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

مدیران پیر و ناکارآمد؛ جوانان بیکار و ناامید

حسین آذربایجانی

می گویند مهمترین سرمایه های هر جامعه ای سرمایه های انسانی جوان آن جامعه هستند و در میان کشورهای توسعه یافته رقابت تنگاتنگی برای جذب و ربودن این سرمایه های جوان از کشورهای در حال توسعه یا جهان سوم و چهارم در جریان است. با این حال می بینیم که در استان و کشور ما با وجود نیروهای جوان، مستعد و متخصص، باز هم اعتماد و اعتقادی به استفاده از ظرفیت های جوانان حتی در قالب مشاوره هم نیست و اینچنین می شود که فاصله و شکاف بین مدیران پیر و بدنه جوان اجتماع روز به روز عمیق تر و بازتر می شود تا آینده کشور و استان را بیش از پیش غیرقابل پیش بینی تر نماید.
وضعیت جوانان در استان و کشور اسفبار است. این را دیگر کسی نیست که نداند. فقط مدیران و تصمیم گیران هستند که یا نمی دانند و یا می دانند و برایشان اهمیت خاصی ندارد که چه بلایی دارد بر سر نسل جوان و مهمترین سرمایه انسانی کشور و استان می آید.

** یک تجربه دردناک

چندی پیش برای امور نظافتی دفتر کارم در قزوین، یک آگهی دادم که در آن نوشته بودم «یک نیروی خدماتی جهت نظافت دفتر نیازمندیم» و در پایان هم شماره تلفنی داده بودم تا متقاضیان تماس بگیرند. از همان روز انتشار آگهی سیل تماس و پیامک بود که از سوی جوانان و دانشجویان به این شماره سرازیر شد و برخی از آنان به قدری تاسف آور بود که قلب آدمی را به درد می آورد.
توی دفتر نشسته و مشغول ترجمه متنی بودم که گوشی زنگ خورد. جواب دادم و دیدم جوانی آن سوی خط به التماس می خواهد برای کار نظافتی او را انتخاب کنم. گفتم برای نظافت دفتر ۴ روز در هفته نیروی خدماتی می خواهیم و نهایتا هر روز ۲-۳ ساعت کار داریم که بابت آن ۲۰-۳۰ هزار تومان می پردازیم یعنی ماهیانه ۸۰ الی ۱۲۰ هزار تومان! جوان باز هم با التماس و البته ادبیاتی فاخر و مودبانه می گفت همه چیز بلد است و در امور دیگر دفتر هم می تواند کمک کند. کنجکاو شدم و قراری با او گذاشتم تا از نزدیک ببینم کیست. ساعتی بعد جوانی حدودا ۲۶-۲۷ ساله، متین و موقر روبرویم نشسته بود و با وجود حقوق اندکی که برای آن کار اندک پیشنهاد کرده بودم می خواست که این کار را به او واگذار کنم.
اسمش علی بود و دانشجوی دکترای یکی از رشته های علوم انسانی دانشگاه امام خمینی (ره)؛ متاهل و بیکار، دارای مهارت حرفه ای استفاده از رایانه (ICDL) و مکاتبات اداری، روش تحقیق در علوم انسانی می دانست و زمانی که از رشته و تحصیلاتم برایش گفتم، گفت می تواند در انجام پژوهش هایم کمکم کند. می گفت به انتشاراتی ها و فتوکپی های سطح شهر سپرده تا برایش مشتری مقاله و پایان نامه پیدا کنند و در چند شرکت خدماتی هم در حال کار است و اموری مثل نظافت منازل و ادارات یا حمل و نقل اثاثیه منزل مردم را بابت حقوقی ناچیز انجام می دهد.
در یکی از خیابان های جنوبی شهر مستاجر بود و از عهده ماهیانه ۵۰۰ هزار تومان اجاره خانه برنمی آمد. به او گفتم این کارها در شان یک دانشجوی دکترا نیست و قول دادم اگر کار بهتری پیدا کردم حتما به او اطلاع بدهم. کاری بهتر و پردرآمدتر از نظافت راه پله و جابجایی اثاثیه منازل!
 مدیران پیر و بی انگیزه
علی را روانه کردم که برود؛ با اندوه و عذاب وجدان نشستم و روزنامه ها را ورق زدم؛ «مدیران استان عموما مُسن هستند و دیگر انگیزه‌ای برای خدمت و خلاقیت در انجام کارها را ندارند. بازگشت 200 میلیارد تومان بودجه استان به خزانه تاسف برانگیز است و...»
اینها گفته های سیده حمیده زرآبادی نماینده جوان قزوین، آبیک و البرز در مجلس شورای اسلامی در نشست شورای اداری استان بود که به نمایندگی از هزاران جوان دیگر از عملی نشدن وعده جوانگرایی در استان انتقاد می کرد. جوانگرایی به عنوان یکی از مهمترین شعارهای حسن روحانی در انتخابات سال ۹۶ شاه کلیدی بود که ستادهای انتخاباتی او را به پایگاه جوانان و دانشجویان تبدیل کرد؛ اما حالا همین جوانان و دانشجویان چشم انتظار تحقق شعارهای دولت و برآورده شدن مطالبات خود هستند و با دیدن مدیران پیر چسبیده به صندلی ها و نابرابری و تبعیض روزافزون، هر روز ناامیدتر از دیروز می شوند.

** جوان متخصص کم نداریم

مطالبه جوانان البته صرفا «کاهش میانگین سنی» مدیران نیست؛ آنچنان که نماینده جوان استان در مجلس نیز به حق بر این نکته انگشت نهاد و در مخالفت با وزیر پیشنهادی ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار داشت: اگر ما نگاه جوانگرایانه داریم باید اصول و مبانی آن را هم اعمال کنیم در حالی که با وجود بیش از 100 دکتری متخصص ارتباطات در این وزارتخانه انتخاب آقای جهرمی شائبه‌ای دارد که نشان می‌دهد در این انتخاب جوانگرایی در میان نبوده است.
در تکمیل گفته های زرآبادی می توان بر این نکته هم تاکید کرد که بحمدالله جوان متخصص هم در استان و کشور کم نداریم؛ اما کسی ظرفیت های آنان را نمی بیند و اراده ای برای استفاده از آنان حتی در رده های پایین مدیریتی و اجرایی و دانشگاهی و پژوهشی و... نیست تا جایی که جوان دانشجوی دکترای دانشگاه دولتی روزانه مجبور می شود برای یک لقمه نان خانه های مردم را نظافت کند. این در حالی است که این جوان با سوابق و مدارکی که از او دیدم اگر در جایی بسامان تر از اینجا بود، قطعا جایی در یک دانشگاه یا مرکز پژوهشی داشت و با علم و تخصص خودش خدمتی بهتر و حیاتی تر به کشور و جامعه اش می کرد.

** نتیجه مثبت اعتماد به جوانان

مصداق اعتماد به جوانان را در خود سیده حمیده زرآبادی می توان مشاهده کرد؛ جایی که جوانترین نماینده استان در ماههای اخیر نسبت به نمایندگان مسن مجلس پرفروغ تر ظاهر شده و جایی که پای منافع ملت و رضایت دانشجویان در میان بوده، دو بار در مخالفت با دو وزیر پیشنهادی ارتباطات و علوم در مجلس سخنرانی کرده است. کاری که قبل از زرآبادی در دوره های پیشین هم کم سابقه بوده و این جنب و جوش و چابکی را می توان یکی از نتایج اعتماد به جوانان ارزیابی کرد.
زرآبادی در نطقی که مورد استقبال و حمایت دانشجویان قرار گرفت، در جلسه رأی اعتماد به وزیر پیشنهادی علوم در مخالفت با منصور غلامی تصریح کرد: زمان زیادی از مناظرات پیش از انتخابات بین کاندیداهای ریاست جمهوری نگذشته و تمام اقشار این برنامه‌ها را تا همیشه به یاد دارند، مردمی که اگر حضورشان نبود انتخابات به گونه دیگری رقم می‌خورد، این مردم برای اصلاح روند پا به انتخابات گذاشتند اما آقای رئیس جمهور شما که برنامه‌هایتان را فراموش نمی‌کنید، استفاده از زنان و جوانان در کابینه چه شد؟ آیا قرار است حرف‌ها با عملکرد یکی نباشد؟
وی افزود: اگر نگوییم کابینه امیدتان همه را ناامید کرد باید با صدای بلند تکرار کنیم که حرف‌ها و برنامه‌هایتان آنچنان که گفتید اجرا نشد.
زرآبادی ادامه داد: آقای رئیس جمهور آیا صدای دانشجویان دانشگاه‌های تهران، اصفهان، قزوین و استان‌های دیگر را شنیده‌اید؟ آیا دانشگاه امن نه امنیتی که می‌گویید اینگونه محقق می‌شود؟
وی افزود: عبارت تأمین امکانات رفاهی مناسب برای دانشجویان با هدف حفظ کرامت انسانی به صورت کلی‌گویی در برنامه غلامی مطرح شده است در حالیکه باید جوانب مختلف آن بیان می‌شد، همچنین غفلت از معیشت دانشجویان تحصیلات تکمیلی بخصوص دانشجویان دکتری بیانگر نگاه کالایی به علم در برنامه غلامی است در حالیکه می‌توان ضمن تأمین معیشت دانشجویان از حجم آسیب‌ها کاست.
نماینده مردم قزوین در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: همچنین در برنامه غلامی واژه استقلال حتی یک بار هم مطرح نشده در حالیکه استقلال آکادمیک در تمام شئون دانشگاه مهم است ولی در افق نگاه وزیر پیشنهادی علوم این مسئله وجود نداشته است، در بحث دیپلماسی علمی نیز نکته‌ای ذکر نشده است.

** بازنشستگان همچنان چسبیده به صندلی

این اظهارات نماینده جوان استان در حالی بود که این روزها و سالها در دانشگاههای ما نیز مثل بسیاری از ادارات و ساختار اجرایی کشور بازنشستگان همچنان به صندلی ها چسبیده اند و اگر هم تغییرات مدیریتی اندکی مشاهده می شود، بیشتر در حد جابجا کردن یک مدیر پیر از یک سازمان یا قسمت به سازمان یا قسمت دیگر و بردن یک مدیر پیر دیگر به جای او از یک قسمت و سازمان دیگر است.

** رکورد بیکاری جوانان

آخرین آمار مرکز آمار از نتایج طرح آمارگیری از ویژگی های اشتغال و بیکاری (1376-1383) و طرح آمارگیری(1396-1384) اعلام می کند که نرخ بیکار فصلی جوانان در بازه سنی 15 تا 24 ساله در بهار امسال 28.8 درصد اعلام شد.
بررسی نرخ بیکاری جوانان 15 تا 24 ساله در کل کشور به تفکیک فصول مختلف 1381  تا 1396 نشان می‌دهد این نرخ در بهار 96 به بالاترین حد خود رسید به طوری که نرخ بیکار فصلی جوانان در بازه سنی 15 تا 24 ساله در بهار امسال 28.8 درصد اعلام شد.
پیش از این بالاترین نرخ بیکاری فصلی جوانان در فصل بهار، مربوط به سال 1380با نرخ 30.6 درصد بود. در عین حال بررسی نرخ بیکاری فصلی در بین جمعیت جوان15 تا24 ساله حاکی از آن است که عموماً نرخ بیکاری فصلی، هر ساله در فصل زمستان به بالاترین حد خود نسبت به سایر فصول سال می‌رسد.

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

درباره وبلاگ

حسین آذربایجانی
عضو انجمن زبانشناسی شناختی آلمان (Deutsche Gesellschaft für Kognitive Linguistik)
صاحب امتیاز و مدیرمسئول هفته نامه آوای چیستا
عضو هیات رییسه انجمن کان ذن ریو کاراته استان قزوین
عضو هیات مدیره کانون آوای چیستا (حوزه فعالیت: تحکیم بنیان خانواده)
پژوهشگر نورومارکتینگ، عصب شناسی زبان، رسانه و ارتباطات
دانشجوی دکترای تخصصی زبانشناسی شناختی پژوهشکده علوم شناختی IRICSS
(موضوع پایان نامه: نورومارکتینگ، سیستم لیمبیک مغز و تاثیر تبلیغات و پروپاگاندا
استاد راهنما: پروفسور حسن عشایری
استاد مشاور: پروفسور رضا نیلی پور)
کارشناسی ارشد زبانشناسی علامه طباطبایی تهران 88 تا 90
(موضوع پایان نامه: استعاره در مطبوعات فارسی زبان
استاد راهنما: دکتر کورش صفوی
استاد مشاور: دکتر یونس شکرخواه)
کارشناسی مترجمی زبان انگلیسی دانشگاه پیام نور قزوین 83 تا 87
عضو انجمن علوم اعصاب ایران
عضو انجمن زبانشناسی ایران
مدرس روانشناسی شناختی، زبان انگلیسی، مکاتبات اداری، بازاریابی و تبلیغات، زبانشناسی و فنون ترجمه 89 تا کنون در دانشگاههای غیرانتفاعی و پیام نور و آموزشگاههای مختلف عمدتا تهران و قزوین
مترجم آزاد در حوزه متون ادبی و علوم انسانی 84 تا کنون
خبرنگار و نویسنده ستون «زیر سقف قزوین» هفته نامه تابان از 87 تا کنون
دبیرکل انجمن مترجمان جوان ققنوس 84 تا کنون
دبیرکل انجمن علمی زبان انگلیسی دانشگاه پیام نور قزوین 85 تا 87
دبیر گروه سیاسی هفته نامه حدیث قزوین 85 تا 87
خبرنگار و دبیر سرویس سیاسی خبرگزاری ایسنا قزوین 85 تا 86
عضو تحریریه ویژه نامه «حدیث نو» قزوین 85 تا 86
همکاری نامنظم به عنوان مترجم افتخاری ستون «گشتی در دنیای خبر» روزنامه ولایت قزوین از 79 تا 81
تماس:
Mail: zsqazvin(at)gmail(dot)com
Tel: 9354821851
مدیر وبلاگ : .

آخرین پست ها

جستجو

نویسندگان