تبلیغات
.:: هستن؛ مخمل آبی ::. - مدیران بی انگیزه و ناکارآمد؛ همچنان مهم ترین چالش دولت و استان قزوین!
.:: هستن؛ مخمل آبی ::.
برای آسانتر خواندن متن، دکمه های Ctrl و + را همزمان فشار دهید

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

مدیران بی انگیزه و ناکارآمد؛ همچنان مهم ترین چالش دولت و استان قزوین!

حسین آذربایجانی
مدیران بی انگیزه و ناکارآمد همچنان مهمترین و بزرگترین چالش دولت و استان قزوین هستند. چه در کشور با برخی وزرا که با رای شکننده و باصطلاح با نمره ناپلئونی به کابینه راه یافتند و روزهای رای اعتماد به آنان نگاهی به فضای مجازی نشان می داد؛ مردم چقدر از تخصص و کارایی و تعهد آنان رضایت و حمایت دارند، و چه در استان قزوین با برخی مدیران چند نبش که گویا برچسب اموال بر پیشانی شان خورده و باید تا ابد در پست هایی که از زمان دولت سیاه احمدی نژاد تصاحب کرده اند بمانند.

در جستجوی حجت مدیریتی!
رسانه های استان از ابتدای ورود زاهدی به ساختمان میدان سرداران، از برخی سخنان برداشتی ابهام آلود داشتند. از همان روزهای اولی که در پاسخ به سوال خبرنگاران درباره «برنامه هایش» به جواب کلی «اجرای برنامه های دولت» بسنده کرده و ذهن کنجکاو افکار عمومی را همچنان بی جواب گذاشته بود. برنامه باید ریز و جامع باشد و در آن به ظرفیت های هر منطقه و تهدیدهای خاص آن و همه جوانب نگریسته شود و اینکه به سادگی و در یک جمله یک خطی کل برنامه مدیریتی استان را به «اجرای برنامه های دولت» تقلیل داده شود، شایسته و در خورد استاندار باتجربه ای مثل زاهدی نبود و نیست.
 با این حال، بعد از گذر چند ماه از مدیریت زاهدی بر استان قزوین، همچنان برنامه ای از ساختمان سرداران بیرون نیامده و معلوم نیست استاندار قزوین با کوله باری سنگین از تجربه مدیریت در پست های مختلف دولتی، بالاخره سکان کشتی استان را به چه سمتی خواهد چرخاند.
چندی پیش در صداوسیما از مدیریت ارشد دولت در قزوین پرسیده بودند برای تغییرات مدیریتی چه برنامه هایی دارد؛ عبدالمحمد زاهدی در پاسخ گفته بود: «در تغییرات مدیریتی عجله‌ای ندارم و باید به حجت برسم». این حجت که روزبه و همتی، استانداران پیش از زاهدی، نیز برای رسیدن به آن عجله ای نداشتند؛ از نظر کارشناسان و تحلیلگران سیاسی و اجتماعی استان قزوین معضلی بود که گره آن فقط به دست استاندار باز می شد، اما دریغ که این دست هر جا گرهی گشود، گرهی بزرگتر بر ریسمان در هم تنیده و کلاف سردرگم سیاست و اجتماع قزوین زد. 

 جولان افراد ملون المزاج
یک سال پیش در تحلیل فضای سیاسی اجتماعی استان و مدیریت فریدون همتی بر استان قزوین نوشته بودیم؛ همتی در مدت مدیریتش بر استان قزوین نشان داده اعتقاد راسخی به راه و منش و گفتمان دولت دارد، اما یکی از مشکلات اصلی او در این استان آن است که برخی افراد ملون المزاج را نمی شناسد و از سوی دیگر تیم مشاورانش خالی از افراد مطلع بومی هستند و نمی توانند به او درباره خاستگاه و ریشه‌های افراد مشاوره دهند.
 اینچنین می‌شود که آستین استاندار قزوین پر از مارهایی است و هر کدام از آنها به نحوی که خود و آمرانش می خواهند، جلو اقدامات و پیشرفت های ادارات استان در راستای اهداف دولت تدبیر و امید را بگیرند. این در حالی است که مثلا فلان مدیر میانی استانداری قزوین درباره مسائل و گزارش‌های دیگر واصله چنان جدیت و دقتی لحاظ نمی‌کند که هر روز تیم بازرس به ادارات مختلف اعزام کند و با ترساندن و تهدید کردن جلو اقدامات و انتصابات مدیر دولت را در استان بگیرد.

داس یا وجین علف های هرز؟
در زبانشناسی و تحلیل گفتمان می گوییم «حق و قدرتی که مورد استفاده صاحبش قرار نگیرد، به زودی از دست می رود» و رییس جمهور دولت یازدهم ایران هم آنقدر از حق طبیعی و قانونی خود برای تغییرات مدیریتی استفاده نکرد که الان اگر بخواهد از این حقش استفاده کند رقبا طوری به او حمله و نگاه می کنند که انگار دارد کار عجیبی می کند. البته این معضل را خود حسن روحانی مدت کوتاهی پس از پیروزی اش در پاسخ به واهمه اصولگرایان منفعت طلبی که درباره ادامه سودجویی هاشان ابراز دلواپسی می کردند و از «داس» می گفتند، کلید زد و گفت: با کلید آمده ام، نه با داس! پیش از آن هم که وزیر کشور در جلسه رای اعتماد یک جایزه [یا شاید حق السکوت] به نمایندگان دلواپس مجلس داده و گفته بود «در انتصابات نظر نمایندگان را لحاظ خواهد کرد» و همین گفته در این ۳ سال پیراهن عثمان شد برای باج گیری برخی نمایندگان سابق و کوبیدن دولت در سال های ابتدایی تصدی اش که حتی یک آبدارچی یا دفتردار را اگر تغییر می داد، دلواپسان و یا نمایندگان قیل و قال می کردند که چرا از ما اجازه نگرفتی یا سهم ما این وسط چه شد؟!
ماجرا به قدری طول و تفصیل پیدا کرد که سید ناصر قوامی، رییس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس ششم آن را «کارچاق کنی» برخی نمایندگان و باج گیری آنان از دولت ارزیابی کرد و به دولت هشدار داد در صورت تداوم این وضعیت بخشی از محبوبیت و اعتبارش را نزد بدنه اجتماعی اش از دست خواهد داد. برای این هشدارها البته گوش شنوایی نبود و بعدها هم در طول این ۳ سال تمام تلاش روحانی این شد که به اصولگرایان و بخصوص افراطیون این جریان بباوراند که با «داس» نیامده و خدا می داند در این میان چه علف های هرزی در این باغ ریشه ندواندند و با کارشکنی و اتلاف منابع برای ضربه زدن به همین دولت چه درختان مثمری از باغ را نخشکاندند تا هزینه این باوراندن تامین شود.
در استان قزوین هم داشتیم و داریم مدیرانی را که از قبل آن صحبت و عمل به وعده رییس جمهور از «وجین» در امان ماندند و در این ۵ سال از هیچ کارشکنی برای هدر دادن منابع و نیروی انسانی، زمین زدن و بی آبرو کردن دولت تدبیر و امید فروگذار نکردند و بخشی از آن ها حتی با وقاحت تمام در جلساتی که در روز روشن به دولت توهین می شود صدای تکبیر و تشویق شان گوش فلك را كر می كند و حتی یكی از مدیران منصوب همین دولت در استان، پیش از انتخابات سال ۹۶ به مدیری در زیرمجموعه خود گفته بود: «از حامیان این دولت فاصله بگیر، تا چند ماه دیگر این دولت  تغییر می كند!» اما همچنان دولت حسن روحانی و دولت محلی اش در استان تابحال برخورد قاطعی با این فرصت طلبان انجام نداده و یا توان و حوصله وجین کردنشان را نداشته است.

 همچنان فقر مفرط مشاوران بومی
همیشه رسم نانوشته این بوده است که وقتی مدیری غیربومی وارد یک استان می شد، معتمدانی بومی از معتقدان به گفتمان دولت مستقر و نه فرصت طلبان به مشاورت خود می گماشته تا شناخت کافی و کامل از افراد بومی داشته باشند و در صورت اراده مدیر مذکور برای انتصاب برخی اشخاص بتوانند سابقه و طرز فکر و توانمندی آن افراد را برای مدیر غیربومی روشن کنند. 
استاندار قزوین اگر می خواهد از شر بسیاری از مشکلاتش با کارشکنان و دشمنان پنهان شده در «اسب تروا» خلاص شود، باید توجه خاصی به ترمیم تیم مشاورانش با گزینه های متخصص و معتقد به گفتمان دولت روحانی بنماید.

نارضایتی از عملکرد برخی از مدیران و معاونان
ضعف مدیریتی تعدادی از مدیران كل و معاونان استانداران سابقه ای حداقل ۱۰ ساله در استان قزوین دارد و همواره مورد انتقاد صاحب نظران استان بوده است. تاکنون هم چندان سابقه نداشته استانداری به این ضعف ها اعتراف کند و از ترمیم کابینه استانی اش بگوید؛ اما فریدون همتی، استاندار قزوین در جلسه اقتصاد مقاومتی در انتهای تیرماه ۹۵ ضمن هشدار به معاونان استانداری و برخی از مدیران استان نارضایتی خود را از عملکرد آنان آشكارا اعلام و تاکید کرد: اگر تا پایان مرداد کارها سرعت نگیرد عذر برخی از مدیران را خواهیم خواست.
همتی در ادامه با ابراز نارضایتی از عملکرد معاونان خود و برخی مدیران تصریح کرده بود: برخی دستگاه ها به قفل کننده کارها در استان تبدیل شده اند. 
هر مدیری که با توسل به بخشنامه مانع کار و تولید شود ضد نظام، رهبری، دولت و مردم است؛ مدیری که شجاعت تصمیم گیری ندارد به درد نمی خورد. مدیران نا موفق را در جلسات بعدی معرفی خواهیم کرد تا دیگران حساب کار دستشان بیاید!

انتخابات مجلس در پیش است
در همین حال زمان به سرعت در گذر است و به زودی هواداران دولت می خواهند مردم استان را به حماسه حضور در پای صندوق های رای دعوت کنند؛ اما با چه امیدی؟ مردم استان هنوز در بسیاری از حوزه ها تابش آفتاب تدبیر و امید را احساس نکرده و هر چه می بینند دیوارهای نیمه ویران جریان «پایداری» و «دولت بهار» است. مردمی که با «حماسه سیاسی» خود در خرداد ۹۲ و بار دیگر در خرداد ۹۶ به دولت تدبیر و امید حسن روحانی و در سا‌ل‌های ۹۴ و ۹۶ به لیست های انتخاباتی حامیان دولت در مجلس و شوراها رای دادند، وقتی می بینند این دولت در استان قزوین نزدیک به ۵ سال با مدیران ناکارآمد دولت پیشین مماشات کرده و همچنان بر «اتمام حجت» ها یا «نرسیدن به حجت» های تکراری پیشین خود تاکید می کند، با کدام «امید» بار دیگر  دل به «تدبیر» این دولت وعده هایش خواهد بست؟

 مشاوران قوی؛ درمان درد استان
در شماره های پیشین هم درباره ضعف مفرط تیم مشاوران استاندار نوشته بودیم و اینکه وقتی مدیری غیربومی وارد استانی می شود که شناخت چندانی از آن ندارد، عقل سلیم حکم می‌کند این مدیر دولتی تعدادی از افراد کارآمد، متخصص و متعهد به برنامه های دولت متبوعش را که در روزهای سخت امتحان خود را پس داده باشند - و نه فرصت طلبانی که در ایام انتخابات حتی حاضر به امضاء یک بیانیه حمایت از دولت هم نبودند -  به عنوان حلقه مشاوران امین و مورد وثوق خود تشکیل دهد تا درباره فضای استان، ضرورت ها، اولویت ها، ظرفیت ها و ضعف هایش به او مشاوره بدهند و آگاهش کنند تا وقت این مدیر و همچنین استان به بطالت نگذرد و آموزش نکات فوق به گذر زمان محول نگردد.

امید
یکشنبه 20 اسفند 1396 08:39 ق.ظ
متاسفانه با عملکرد منفعت طلبان استان لیستهای امید تبدیل شد ه اند به لیست های ناامیدی و مردم نیز کاملا هوشیار هستند و در انتخاباتهای آینده ثمره اش مشخص خواهد شد .استانداری که بماند یک نگاهی هم به شهرداری قزوین بکنیم که بعد از 6 ماه اکثر مدیران قبلی در حال جولان دادن هستند .آیا مردم برای تغییر رای دادن و یا حفظ شرایط موجود. پس به حساب خود برسید قبل از اینکه به حسابتان برسند.
امیر
دوشنبه 14 اسفند 1396 08:57 ب.ظ
با عرض سلام و درود بر نگارنده این مطلب
انصافا اگر استاندار به حرفهایی و نصیحت های رسانه ای که در این مقاله گفته شده گوش نکند اول از هر چیز زمان باقی مانده دولت نیز همچون ۵ سال گذشتا با بطالت خواهد گذشت و مهمتر از آن اینست که دیگر نباید در انتخابات محلس پیش رو از حامیان اصلاحات انتظاری داشته باشند .
حقیر یکی از افراد حامی دولت در دو انتخابات قبلی بودم ولی اگر روند به این منوال ادامه داشته باشد دیگر هیچ قدمی برنخواهیم داشت و با عدم حضور در انتخابات پیش رو فرصت را در اختیار رقیب قرار خواهیم داد.
اقای زاهدی بدان و آگاه باش اگر حامیان دولت و اصلاحات که تشکیل شده از افراد کوچکی هستند اگر در پشت سر شما و دولت نباشند شما هیچ جایگاهی نخواهید داشت و همین اصول گراهایی که در بدنه دولت بیش از یک دهه جا خشک کرده اند چنان بلایی سر شما و طرفداران شما خواهند اورد که از کرده امروزتان سخت پشیمان خواهید شد . پس امروز فکری برلی آینده خود و طرفدارانتان کنید .

درباره وبلاگ

حسین آذربایجانی
عضو انجمن زبانشناسی شناختی آلمان (Deutsche Gesellschaft für Kognitive Linguistik)
صاحب امتیاز و مدیرمسئول هفته نامه آوای چیستا
عضو هیات رییسه انجمن کان ذن ریو کاراته استان قزوین
عضو هیات مدیره کانون آوای چیستا (حوزه فعالیت: تحکیم بنیان خانواده)
پژوهشگر نورومارکتینگ، عصب شناسی زبان، رسانه و ارتباطات
دانشجوی دکترای تخصصی زبانشناسی شناختی پژوهشکده علوم شناختی IRICSS
(موضوع پایان نامه: نورومارکتینگ، سیستم لیمبیک مغز و تاثیر تبلیغات و پروپاگاندا
استاد راهنما: پروفسور حسن عشایری
استاد مشاور: پروفسور رضا نیلی پور)
کارشناسی ارشد زبانشناسی علامه طباطبایی تهران 88 تا 90
(موضوع پایان نامه: استعاره در مطبوعات فارسی زبان
استاد راهنما: دکتر کورش صفوی
استاد مشاور: دکتر یونس شکرخواه)
کارشناسی مترجمی زبان انگلیسی دانشگاه پیام نور قزوین 83 تا 87
عضو انجمن علوم اعصاب ایران
عضو انجمن زبانشناسی ایران
مدرس روانشناسی شناختی، زبان انگلیسی، مکاتبات اداری، بازاریابی و تبلیغات، زبانشناسی و فنون ترجمه 89 تا کنون در دانشگاههای غیرانتفاعی و پیام نور و آموزشگاههای مختلف عمدتا تهران و قزوین
مترجم آزاد در حوزه متون ادبی و علوم انسانی 84 تا کنون
خبرنگار و نویسنده ستون «زیر سقف قزوین» هفته نامه تابان از 87 تا کنون
دبیرکل انجمن مترجمان جوان ققنوس 84 تا کنون
دبیرکل انجمن علمی زبان انگلیسی دانشگاه پیام نور قزوین 85 تا 87
دبیر گروه سیاسی هفته نامه حدیث قزوین 85 تا 87
خبرنگار و دبیر سرویس سیاسی خبرگزاری ایسنا قزوین 85 تا 86
عضو تحریریه ویژه نامه «حدیث نو» قزوین 85 تا 86
همکاری نامنظم به عنوان مترجم افتخاری ستون «گشتی در دنیای خبر» روزنامه ولایت قزوین از 79 تا 81
تماس:
Mail: zsqazvin(at)gmail(dot)com
Tel: 9354821851
مدیر وبلاگ : .

آخرین پست ها

جستجو

نویسندگان